زندگی

نگرش‌هایی برای رسیدن به ازدواج موفق

همه ما می‌دانیم که ازدواج  موفق، یکی از مهم‌ترین خواسته‌های هر فرد در زندگی است. چیزی که یک عمر زندگی خوب، در گرو آن است.

ولی اغلب در دو راهی «چه کنم؟» قرار می‌گیریم. کدام شریک زندگی برای من بهتر است؟ کدام انتخاب صحیح‌تر است؟ آیا مورد ازدواج اکنون من، به معنای تنها گزینه‌ منتخب است؟ این سردرگمی است که اگر درست به آن توجه نشود، در ادامه راه با چالش مواجه خواهیم شد.

با خودشناسی شروع کنید

ازدواج موفق یک امر دوسویه است. اول خودمان را خوب بشناسیم و دوم بتوانیم تا آنجا که امکان‌پذیر است به شناخت کافی از شریک زندگی آینده‌مان برسیم.

اکثر اوقات فکر می‌کنید، خودتان را خوب می‌شناسید. اما در مراحل آشنایی با شریک زندگی و حتی اغلب بعد از ازدواج، تازه متوجه می‌شوید، شناخت دقیقی از خود نداشته‌اید! برای خودشناسی راه‌های مختلفی هست، مانند: کتاب‌های چاپ شده در این زمینه، دوره‌های خودشناسی، راهنمایی از مشاور و حتی نظرات آشنایان در مورد شما.

خودشناسی، یکی دیگر از مباحثی است که قبل از ازدواج باید به آن بپردازید. وقتی شما خود واقعی‌تان را درست نشناسید و شناختی از خود ندارید، نمی‌توانید خود را به دیگران بشناسانید و خود حقیقی‌تان را به طرف مقابل معرفی کنید. نمی‌توانید نیازهای خود را شناسایی کنید و شریک واقعی زندگی‎تان را پیدا کنید.

این موضوع به خصوص در ابتدای ایجاد یک رابطه، بسیار اهمیت دارد. ازدواج موفق آن است که افراد قبل از آن کاملاً از خصوصیات و عادات رفتاری یکدیگر مطلع شوند. برای این منظور استفاده از تست‌های شخصیت‌شناسی، حضور در کلاس‌های خودشناسی و کمک گرفتن از افراد متخصص به شما کمک می‌کند که خودتان را کاملاً بشناسید.

 

مطالعه بیشتر: هرآنچیزی که پیرامون خودشناسی باید بدانید

 

همچنین می‌توانید در مراحل اولیه آشنایی شخصیت اصلی خود را نشان دهید. فرد مقابل نیز با آگاهی کامل سازگاری یا عدم سازگاری، خود را با شما بسنجد و با درک درست از شما و خصوصیاتتان تصمیم به شروع زندگی مشترک با شما را بگیرد.

در نقطه مقابل هم با توجه به شناختی که از طرف مقابل پیدا می‌کنید اگر خود را خوب بشناسید، متوجه خواهید شد که آیا می‌توانید با فرد مورد نظر زندگی مشترکی داشته باشید یا خیر. این امر در داشتن انتخاب صحیح به شما کمک خواهد کرد. این مقدمه‌ای برای ازدواج موفق است.

بدانید دقیقا از جان زندگی چه می‌خواهید!

آدم‌های مختلف، خواسته‌های متفاوتی از زندگی دارند. یکی ثروت می‌خواهد و دیگری دانش. یکی شهرت را دوست دارد و دیگری آرامش. یکی دوست دارد در جنب و جوش مداوم باشد و دیگری، سکون را بیشتر می‌پسندد. یکی دوست دارد فعال اجتماعی و مدنی باشد، دیگری سر در لاک داشتن را بیشتر می‌پسندد. یکی دوست دارد مدام در سفر باشد و دیگری…

پیش‌نیاز ازدواج موفق این است که دقیقا هدف خود را در زندگی بدانید. بدانید می‌خواهید چگونه باشید. در این باره با خودتان صادق باشید. اینکه کدام نگرش جذاب‌تر است را رها کنید. ببینید طبعتان به کدام سمت و سو است. خودتان را اذیت نکنید. مثلا اگر اهل سفر نیستید به این معنا نیست که آدم ناقصی هستید. با این تفکر خودتان را به زور اهل سفر نشان ندهید که بعدا گرفتار شوید.

با خودتان صادق باشید. وقتی به این شناخت رسیدید، حالا به دنبال شریکتان بگردید.

هدفتان را از ازدواج مشخص کنید

داشتن هدف منطقی در ازدواج بسیار مهم است، شما هیچ‌گاه نباید برای درآمدزایی، مهاجرت، فرار از خانه، چشم و هم‌چشمی، بالا رفتن سن، کسب مقام و مقاصدی از این قبیل ازدواج کنید. منظور از اهداف منطقی مواردی چون استقلال، رشد ذهنی، آرامش درونی، ادامه‌ نسل، عدم تنهایی و … است.

سبک زندگی را قبل از ازدواج مشخص کنید

مفهوم سبک زندگی و شناسایی آن و برنامه‌ریزی بر اساس آن، یکی از پایه‌های سواد زندگی است. سبک زندگی مشخص خود را انتخاب کنید و با کسی ازدواج کنید که او هم با این سبک موافق است. البته نمی‌توان در این باره مطلق انگاری کرد. از این رو، گرچه با فردی که سبک زندگی‌اش شبیه به شماست ازدواج می‌کنید اما باز هم باید به فکر تعادل باشید. سبک زندگی خود را باید بهبود ببخشید.

بیشتر بدانید: راهکارهایی برای بهبود سبک زندگی

راه را برای خودتان روشن کنید

ازدواج شوخی و آسان نیست. اینکه بگوییم «حالا آشنا بشویم، ببینیم چه می‌شود؟» اصلا تفکر خوبی نیست. آشنایی نباید برایتان سرگرمی باشد. این دلیل موجه و صحیحی برای ازدواج نیست.

شما باید قصد و نیتتان از ازدواج مشخص باشد برای این منظور هم می‌توانید از مشاور و افراد متخصص کمک بگیرید. شما باید لیستی از معیارها، خواسته‌ها و انتظاراتتان از زندگی متاهلی تهیه کنید و از همه مهم‌تر آن‌ها را اولویت‌بندی کنید و در مورد آ‌ن‌ها به طور صریح با شریک زندگی آینده‌تان صحبت کنید. با این کار بسیاری از مشکلات و حتی سوء‌تفاهم‌ها حل می‌شود.

مطالعه را جزئی از فرایند ازدواج بدانید!

کتاب‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که راهکارهای بسیار مفیدی برای موفقیت در ازدواج در اختیارتان قرار می‌دهد. وقتی شما اطلاعات کافی از خصوصیات خود و جنس مخالف داشته باشید؛ طرز برخورد و رفتار مناسب‌تری در مقابل او خواهید داشت و این مسئله در ادامه باعث ایجاد ارتباط موثر و درک متقابل میان دو طرف می‌شود.

مطالعه کتاب‌هایی که به مسائل روانی و رفتاری افراد مختلف می‌پردازد باعث می‌شود که با در نظر گرفتن موارد مختلف در ارتباطات اولیه، شما به سلامت یا عدم سلامت روانی طرف مورد نظر اشراف پیدا کنید و در تصمیم‌گیری نهایی دقت بیشتری داشته باشید و در نهایت ازدواج موفق‌تری حاصل شود.

مطالعه بیشتر: نکته‌های مهم قبل از ازدواج

مطالعه تجربیات افراد در این زمینه از بسیاری از آسیب‌های روانی و جسمی جلوگیری می‌کند. دوست داشتن و دوست داشته‌شدن در ابتدا شاید خیلی ساده به نظر برسد؛ در حالی که چندان راحت نیست و عشق ورزیدن به فردی که تا به حال او را ندیده‌اید اصول و قوانینی دارد که غالباً در کتاب‌های خوب روان‌شناسی در مباحثی که مطرح شد، یافت می‌شود.

از مشاور ازدواج غافل نشوید

جلسات مشاوره قبل از ازدواج به صورت عملی شما را برای شروع یک زندگی مشترک آماده می‌کند. متخصصان جلسات مشاوره قبل از ازدواج کلیه اطلاعات و آگاهی‌های لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند تا شما را از آنچه پیش‌رو دارید مطلع سازند.

قبل از ازدواج مسائل زیادی وجود دارد که شما از آن بی‌اطلاعید! یک مشاور ازدواج، مسیر را برای شما روشن می‌کند و شما را از مسئولیت‌هایی که در آینده خواهید داشت، آگاه می‌کند. به فرایند خودشناسی به شما کمک شایانی می‌کند و چراغ راه شما برای پیدا کردن مورد مناسب خواهد بود. روش‌های مختلف شناخت افراد را پیش‌روی شما قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: از مشاوره ازدواج نترسید

 

تحقیق را جدی بگیرید

اصولاً برای دریافت اطلاعات و افزایش دانش و آگاهی در مورد هر موضوعی تحقیق و بررسی بسیار کارساز خواهد بود. برای امر بسیار مهمی همانند ازدواج که نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت هر فرد دارد، این امر بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد و به نکات حاصل از تحقیق، به دقت توجه شود. در این میان خود را فریب ندهید. چه بسا خیلی از مسائل و خصوصیات به همین طریق آشکار می‌شود؛ ولیکن شما حاضر به پذیرفتن آن نیستید و امید دارید که به آن صورت نباشد.

از سلامت جسم و روانتان مطمئن شوید

اگر اکنون درگیر بیماری‌های جسمانی و روحی هستید که قابلیت درمان دارند، نخست به مداوای آن‌ها بپردازید و سپس وارد مقوله‌ ازدواج شوید. هم‌چنین از عادت‌های نامناسب مثل کشیدن سیگار که در درازمدت سلامتی شما را تهدید می‌کند بپرهیزید تا مشکل‌ساز نشود.

هرآن چیزی که پیرامون سلامت روان باید بدانید

روابط اجتماعی خود را تقویت کنید

در ایران و جوامع شرقی، خانواده همسر از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که تشکیل زندگی در این جوامع صرفاً زندگی با شریک عاطفی‌تان نیست. در فرهنگ ما به نوعی خانواده‌های زوجین هم با هم وصلت می‌کنند و لازم است شما روابط عمومی خود را تقویت کنید و آمادگی برای رفت‌و‌آمدهای خویشاوندی داشته باشید.

به همین جهت است که مکرر هم‌کفو و هماهنگ بودن خانواده از جنبه‌های مختلف بیان می‌شود. به این موضوع بسیار جدی و اساسی نگاه کنید. بسیاری از بحث و جدل‌های زندگی زناشویی بر سر همین مسائل است.

باورهای غلط را کنار بگذارید

باورهای غلط در ازدواج بلای جان ازدواج موفق است. باید آن‌ها را به خوبی بشناسید و از آن‌ها دوری کنید. چه بسا چنین باورهایی به صورت ناخودآگاه در اندیشه شما ریشه دوانده باشند. مسائلی چون رسوم عجیب و غریب و بی‌فایده، اعتقاد به بسته شدن عقد دخترعمو و پسرعمو در آسمان، به دنبال مجنون و اسب سفید بودن، دنبال دختر همه چیز تمام بودن و … از جمله باورهای غلط است.

بیشتر بخوانید: باورهای غلط در ازدواج چه چیزهایی هستند؟

 

لج و لجبازی با خانواده ممنوع!

ممکن است لجبازی با خانواده یک امر نهادینه شده در شما باشد. چه بسا این امر به دلیل شرایط محیطی از زمان نوجوانی شکل گرفته باشد. اما الان داستان فرق می‌کند. شما به دنبال ازدواج موفق هستید. پس باید الگوها را تغییر بدهید. معیارها و انتظارهای شما و خانواده‌تان نباید با یکدیگر مغایر باشد؛ بلکه باید در یک راستا باشد. در خانواده‌ای که همیشه بر سر مسائل مهم و اساسی اختلاف است، در مسئله مهم ازدواج نیز با مشکل مواجه می‌شوند. ولی حواستان باشد با لجبازی در ازدواج، اول از همه خودتان متضرر می‌شوید و اطرافیان شما و دیگران هم به نوعی دیگر. ایم نگرش هیچ سود و فایده‌ای در آینده نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: چگونه با همسر لجباز خود کنار بیایم

برای حل اختلافات خانوادگی و یکی شدن نظرات و انتظارات سعی کنید با خانواده خود به جای قهر و دعوا صحبت کنید و در صورت منفی بودن نتیجه می‌توانید از یک مشاور راهنمایی بگیرید. هم‌چنین حتماً خانوادگی به مشاور بروید و به خانواده‌تان متذکر شوید؛ رفتن به مشاور به صلاح همه است.

واقع‌بین باشید

درست است که پس از تشکیل زندگی، دو شریک زندگی برهم تاثیر می‌گذارند و تا حدودی در روند زندگی‌شان تغییراتی صورت می‌گیرد، اما همه خصوصیات و اعتقادات لزوماً تغییر نمی‌کنند؛ پس با این امید که شریک زندگی‌تان بعد از ازدواج تغییر خواهد کرد، ازدواج نکنید. شریک زندگی‌تان را باید همان‌طور که هست، پذیرا باشید.

هرگز عجله نکنید!

شما و خانواده نباید هیچ عجله‌ای در این انتخاب سرنوشت‌ساز داشته باشید. گاهی در دیدار اول، شریک زندگی‌تان بسیار مناسب به نظر می‌آید، ولی عجولانه رفتار نکنید و حتماً تمام خصوصیات و رفتارهای وی را در طول مدت زمان معین زیر نظر بگیرید. طبق علم روان‌شناسی اغلب افراد در برخورد‌های اولیه، رفتار نمایشی دارند و کم‌کم می‌توان به شخصیت اصلی آن‌ها پی برد.

خود واقعی‌تان باشید و نقش بازی نکنید

کل زندگی‌تان که نمی‌توانید نقش بازی کنید؛ اگر هم مدعی شوید این بازی تا قبل از ازدواج است در چنین حالتی شما بعد از ازدواج دچار مشکلات متعددی می‌شوید. از آنجایی که خود حقیقی‌تان در زمان آشنایی نبودید ممکن است این‌ موضوع سبب شود شما پنهان‌کاری کرده و یا در مواردی دروغ هم گفته‌ باشید که موجب ناپایداری پیمانتان و سلب اعتماد شریک زندگی‌تان به شما می‌شود.

پس، ترس از نشان‌دادن خود واقعی‌تان را نداشته باشید. صداقت در ازدواج نکته اساسی است که گاهاً به دلیل ترس از آگاهی شریک عاطفی‌تان از نواقص و کاستی‌ها، نقش بازی می‌کنید، اما بدانید به هر حال شما قرار است وارد یک زندگی مشترک شوید و لحظات را با هم سپری کنید. نمی‌توانید اساس زندگی را بر دروغ تشکیل دهید، بالاخره فرد مقابلتان متوجه می‌شود و پیامدهای خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

برای عقل در کنار عشق جایگاهی قائل شوید

مطمئناً بحث دوست داشتن و علاقه‌مندی نکته ظریف و قابل توجهی است که جایگاه مشخصی در بحث ازدواج موفق دارد. ولیکن این عشق و عاشقی نباید شما را کور کند و مسائل اساسی را نادیده بگیرید.

گاهی شور عشق به گونه‌ای شما را فرا می‌گیرد که بعد از ازدواج متوجه می‌شوید ازدواج صرفاً عشق نیست. باید بدانیم بسته به شرایط هر کس، موارد متعددی در زندگی جدای از عشق اهمیت و اولویت دارد. شرایط باید به صورت عقلانی و منطقی سنجیده شود. موفقیت در ازدواج به چنین نگرش عاقلانه‌ای نیاز دارد.

البته باید اعتراف کنیم مفهوم عشق در شکل گذشته، کمی رنگ باخته و ظواهر و پول و … جای آن را گرفته است.

به حرف و نقل اطرافیان نگاه متعادلی داشته باشید

اجازه بدهید با یک مثال شروع کنیم. خیلی اوقات، به دلیل حسادت و چشم و هم‌چشمی، تصمیم‌های بسیار نسنجیده در امر ازدواج گرفته می‌شود. چون دوست صمیمی شما و یا فرد نزدیکی در فامیل اکنون در حال ازدواج است به این معنا نیست که حتماً شما هم در حال حاضر هر جور شده باید ازدواج کنید. این نگاه غلط در فرزندآوری نیز گاهی دیده می‌شود.

هر کسی به فراخور موقعیت و شرایط مناسب خویش باید ازدواج کند. کاری هم به حرف و حدیث دیگران نداشته باشید. ممکن است دیگران در نحوه انتخاب همسر به شما طعنه بزنند یا به خاطر نوع مراسم پشت سر شما حرف دربیاورند. مطمئنا نباید به این امور توجه جدی داشت.

البته باید در این مورد نیز نگاه مطلق را کنار گذاشته، نگرش تعادلی را جایگزین کنیم. باید بدانیم انسان موجودی اجتماعی است. ما انسان‌ها از هر نظر به هم وابسته و نیازمندیم. نباید به حرف‌های دیگران بی‌توجهی مطلق نشان داد. بهتر است با درایت به گونه‌ای عمل شود که دیگران ما را مورد سرزنش قرار ندهند. تا حدودی به نگاه آن‌ها و فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم نیز توجه داشته باشیم. این نکته بسیار ظریف است.

آمادگی برای ازدواج، الزاما به سن و سال نیست

شرط لازم و کافی آمادگی برای ازدواج، عدد سن نیست، برای ازدواج فارغ از بلوغ جنسی باید به بلوغ فکری هم رسیده باشید.

رسیدن به بلوغ فکری، سن مشخصی ندارد. ممکن است شخصی در ۱۸ سالگی به بلوغ فکری رسیده باشد، ولی فردی با ۴۰ سال سن هم با توجه به نوع تربیت آن هنوز به این نوع بلوغ نرسیده باشد.

کسی که به بلوغ فکری رسیده، می‌داند که در زندگی مشترک همیشه همه چیز وفق مراد نیست. او آگاه است که زندگی مشترک گرفتاری‌های مخصوص به خود را دارد و برای رویارویی با آن‌ها آماده بوده و به شکل نادرست واکنش نشان نمی‌دهد.

او یاد گرفته است در بعضی مواقع باید صبر و تحمل خود را بالا ببرد. مسئولیت‌پذیر باشد و در زندگی مشترک فداکاری و ایثار لازم است. میان عقل و احساسش تعادل ایجاد کند در مواقع بحرانی احساسی برخورد نکند؛ البته این به معنای نداشتن احساسات و عواطف نیست، منظور گرفتن تصمیم‌های منطقی است.

زندگی عاشقانه را حفظ کنید

در توصیه‌های بالا سعی شد تا شما با آگاهی و دید روشن در ازدواج قدم بگذارید اما بدانید در نهایت تصمیم نهایی شماست که سرنوشتتان را رقم می‌زند، پس همه جوانب را در نظر بگیرید تا ازدواج موفقی داشته باشید. اما این‌ها همه تا قبل از ازدواج بود.

ازدواج موفق یک فرآیند است نه یک اتفاق لحظه‌ای؛ چیزی که در گذر زمان به رشد و کمال می‌رسد و دچار تهدید و فراز و نشیب می‌شود. باید از این دستاورد مراقبت کنید. کار شما پس از پیوند زناشویی به مراتب سختتر می‌شود. نگهداری و نگهبانی از این عشق و رابطه‌، در گرو آگاهی مستمر، تلاش و کار جدی است.

بیشتر بخوانید: چگونه زندگی عاشقانه را حفظ کنیم

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “نگرش‌هایی برای رسیدن به ازدواج موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code