نگاهی تازه به امید

نگاهی تازه به امید

هانیه روزبهانی

چند وقت پیش در یک سخنرانی تعریف جالب و متفاوتی از امید شنیدم که می‌گفت: «امید یعنی حرکت علیه شواهد و قرائن موجود!»؛ یعنی اگر شواهد و قرائن نشان می‌دهد که اوضاع بهتر خواهد شد و راه‌حل یا راه نجاتی وجود خواهد داشت، دیگر آنجا شاید بتوان گفت ما بیشتر منتظر هستیم تا امیدوار یا خیلی هنری نکرده‌ایم که امیدوار مانده‌ایم. اما امیدواری جایی هنر است که هیچ روزنه امیدی وجود ندارد؛ آنجا که به شما می‌گویند این کار نشدنی است، این آرزو دست‌نیافتنی ست، این بیماری لاعلاج است یا… .

حالا ممکن است بگویید خب واقعا گاهی اوقات همین‌طور است و بعضی آرزوها و خواسته‌ها در واقعیت نشدنی هستند و یک ناامیدی تلخ هم بهتر از یک امیدواری بیهوده و بی‌سرانجام است. من شاید نتوانم به این سوال پاسخ کاملی بدهم که همه جنبه‌ها را در بربگیرد، اما معمولا در این زمینه به این موضوع فکر می‌کنم که ما به چه چیزی می‌گوییم واقعیت؟ و اگر واقعیت پذیرفتن همین شرایط موجود باشد، نباید تا به امروز هیچ فرضیه و نظریه‌ای شکل می‌گرفت. هیچ‌کدام از دانشمندان و مخترعین، اگر علیه شواهد و قرائن موجود که همان واقعیت بود، حرکت نمی‌کردند، امروز هنوز خیلی از بیماری‌هایی که در یکی، دو هفته درمان می‌شوند، لاعلاج بودند یا هنوز نه برق داشتیم، نه تلفن، نه هواپیما، نه فضاپیما، نه گوشی موبایل و نه اینترنت. من همیشه به این فکر می‌کنم اگر دویست سال پیش نه، حتی پنجاه سال پیش کسی می‌گفت من رویایی دارم که با یک تلفنی که سیم ندارد و همیشه در جیبم هست، با فردی در آن سر دنیا، هر لحظه که اراده کنم، تصویری صحبت کنم، حتما او را دیوانه می‌خواندند؛ اما حالا این امکان حاصل تلاش کسانی است که امیدشان را به بهانه نگاه واقع‌بینانه از دست نداده‌اند. شاید بتوان گفت کلا پیشرفت علم و تکنولوژی امروز حاصل هنر امیدواری است و حاصل همان حرکت علیه شواهد و قرائن!

از طرفی اگر این امیدواری شعله شادمانی را در قلب ما روشن نگه ‌دارد و باعث ‌شود که دلگرم باشیم و انگیزه پیدا کنیم که حرکت مثبتی در جهت حل مسائلمان انجام دهیم، ممکن است دقیقا به حل مشکلی که مدنظر ما بود، منجر نشود، اما در این مسیر به خاطر پویایی و فعالیت‌هایی که داشتیم گاهی منجر به دستاوردهای دیگری می‌شود که حتی فکرش را هم نمی‌کردیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code