نسبت به خودتان چه احساسی دارید؟

 

این آزمون برای سنجش احساسات شما نسبت به خودتان طراحی شده است. سعی کنید به سوالات بادقت و کاملا دقیق پاسخ دهید. برای پاسخ به سوالات با توجه به اطلاعاتی که در زیر آمده عددی را که به نظرتان بهترین پاسخ است مقابل هر سوال بنویسید.

۱-هرگز

۲- به ندرت

۳- کم اتفاق می‌افتد

۴- گاهی اوقات

۵- بیشتر اوقات

۶- تقریبا همیشه

۷- همیشه

_____________________________________________________________________________________________________________________

۱-احساس می‌کنم اگر مردم مرا به خوبی بشناسند دوستم نخواهند داشت.

۲-احساس می‌کنم دیگران کارها را بهتر از من انجام می‌دهند.

۳-احساس می‌کنم فرد جذابی هستم.

۴-در هنگام روبه‌رویی با مردم به توانایی‌های خودم اطمینان دارم.

۵-احساس می‌کنم در کارهایی که می‌خواهم انجام دهم شکست می‌خورم.

۶-احساس می‌کنم مردم دوست دارند با من صحبت کنند.

۷-احساس می‌کنم انسان شایسته‌ای هستم.

۸-هنگامی‌که با دیگران هستم احساس می‌کنم آنها از بودن با من خوشحالند.

۹-احساس می‌کنم می‌توانم بر دیگران تاثیر مثبتی داشته باشم.

۱۰-احساس می‌کنم هرگاه بخواهم می‌توانم رابطه جدیدی برقرار کنم.

 

۱۱-احساس می‌کنم زشت هستم.

۱۲-احساس می‌کنم فرد کسالت‌آوری هستم.

۱۳-هنگامی که با غریبه‌ها در یک جمع باشم مضطرب می‌شوم.

۱۴-به خودم باور دارم که می‌توانم مطالب جدیدی بیاموزم.

۱۵-نسبت به خودم احساس خوبی دارم.

۱۶-به خاطر خودم و توانایی‌هایم احساس شرمندگی می‌کنم.

۱۷-در برابر سایرین احساس خواری و حقارت می‌کنم.

۱۸-احساس می‌کنم مردم مرا فردی جذاب می‌دانند.

۱۹-احساس می‌کنم فرد شوخ‌طبعی هستم.

۲۰-از این‌که آدم فعلی با این خصوصیات و موقعیت هستم عصبانی‌ام.

 

۲۱-هنگام روبه‌رو شدن با افراد جدید آرامش دارم.

۲۲-احساس می‌کنم دیگران از من باهوش‌تر هستند.

۲۳-خودم را دوست ندارم.

۲۴-هنگام مواجه شدن با موقعیت‌های دشوار توانایی‌هایم را باور دارم.

۲۵-احساس می‌کنم دوست‌داشتنی نیستم.

۲۶-دوستانم برای من ارزش زیادی قایل هستند.

۲۷-از این‌که در نظر دیگران احمق جلوه کنم می‌ترسم.

۲۸-احساس می‌کنم فردی معقول و قابل احترام هستم.

۲۹-احساس می‌کنم برای انجام کارهای مختلف می‌توانم روی توانایی‌هایم حساب کنم.

۳۰-آرزو می‌کنم می‌توانستم هنگام روبه‌رو شدن با دیگران خودم را نامريی کنم.

 

۳۱-از این‌که دیگران عقاید و نظرات مرا بشنوند خجالت می‌کشم.

۳۲-احساس می‌کنم فردی مهربان و دوست‌داشتنی هستم.

۳۳-اگر بیشتر به دیگران شبیه بودم احساس بهتری داشتم.

۳۴-در مقایسه با دیگران من سردرگم و بی‌هدف هستم.

۳۵-احساس می‌کنم همه مرا دوست دارند.

۳۶-احساس می‌کنم دیگران در کنار من اوقات خوشی را سپری می‌کنند.

۳۷-از این‌که می‌توانم هر کاری را با موفقیت به پایان برسانم به خودم می‌بالم.

۳۸-به توانایی‌های دیگران بیش از توانایی‌های خودم باور دارم.

۳۹-احساس می‌کنم همه کارها را خراب می‌کنم.

۴۰-آرزو می‌کنم فرد دیگری بودم.

حالا اعداد زیر را به جای هر عددی که در مقابل سوالات گذاشته‌اید جایگزین کرده و همه را با هم جمع کنید.

۱=۷ ۲=۶ ۳=۵ ۴=۴ ۵=۳ ۶=۲ ۷=۱

توضیحاتی در ارتباط با اعتمادبه‌نفس و نحوه ارزیابی آزمون

طی چند دهه گذشته تلاش‌های بسیاری در مورد اعتمادبه‌نفس صورت گرفته است. بیست سال قبل باورها بر این بود که برای داشتن زندگی شاد و لذت‌بخش و نیز موفقیت در امور مختلف اعتمادبه‌نفس ضروری است. تحقیقات نشان می‌دادند که موفقیت دانش‌آموزان در مدرسه بیش از استعداد و تلاش آنها به اعتمادبه‌نفسشان بستگی دارد و به همین دلیل روان‌شناسان و مربیان دانش‌آموزان تمام تلاش خود را به کار می‌بستند تا به آنها کمک کنند و اعتمادبه‌نفس دانش‌آموزان را بالاتر ببرند و کاری کنند که آنها احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند.

تحقیقات روان‌شناسانه هموراه کاری بسیار دشوار بوده است. در یک مطالعه محققان با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو هستند و متغیرهای مختلفی را در نظر می‌گیرند در حالی‌که ناچارند بسیاری از متغیرهای دیگر را نادیده بگیرند. به همین دلیل نمی‌توان بر نتیجه این تحقیقات به طور کامل اعتماد کرده و آن را به تمام موارد تعمیم داد چرا که شاید با در نظر گرفتن دیگر متغیرها نتیجه تغییر کند.

همین مساله در نظریه دانشمندان دهه‌های گذشته در مورد وجود ارتباط بین اعتمادبه‌نفس و موفقیت دانش‌آموزان نیز صادق است. به عنوان مثال وضعیت درسی بسیاری از دانش‌آموزان را می‌توان با تشویق کردن بهتر کرد در واقع این گروه از دانش‌آموزان زمانی که تشویق می‌شوند انگیزه و انرژی بیشتری پیدا می‌کنند تا بیشتر تلاش کنند و در نتیجه پیشرفت می‌کنند. امروزه متخصصان روان‌شناسی معتقدند بهتر است تلاش‌های کودکان را باارزش جلوه دهیم و این بسیار بهتر است تا این‌که دايم به آنها گوشزد کنیم که توانایی‌های بسیاری دارند.

روان‌شناسی به نام کارول دویک سال‌ها بر روی کودکان و نوجوانان تحقیق و بررسی کرد و به نتایج جالبی دست یافت. به گروهی از دانش‌آموزان کاری بسیار دشوار واگذار می‌شود. انجام و به پایان رساندن این کار برای آنها سخت است و در نهایت آنها نمی‌توانند این کار را با موفقیت به پایان برسانند. در مقابل به گروهی دیگر از دانش‌آموزان کاری ساده محول می‌شود که بتوانند به راحتی آن را انجام داده و به پایان برسانند تا به این ترتیب آنها احساس خوبی نسبت به توانایی‌های خود پیدا کنند. نتیجه‌ای که از این کار به دست می‌آید این است که اعتمادبه‌نفس و توانایی گروه اول به مراتب بیش از گروه دوم بالا می‌رود.

در واقع اعتمادبه‌نفس اکتسابی است و با تلاش و خواست خود فرد بالاتر می‌رود. اما به یاد داشته باشید اعتمادبه‌نفس بیش از حد بالا نیز نوعی اختلال شخصیتی است. همه ما بارها با افرادی مواجه شده‌ایم که گمان می‌کنند بهترین و شگفت‌انگیزترین افرادی هستند که تا به حال جهان به خود دیده است.

با دیدن چنین افرادی احساس می‌کنیم قادرند هر کاری را به خوبی انجام دهند و از عهده سخت‌ترین کارها نیز برمی‌آیند. اگر از این افراد بخواهید به یکی از نقاط ضعف و اشکالات خود اشاره کنند نمی‌توانند موردی را ذکر کنند. نقطه مقابل این افراد کسانی هستند که اعتمادبه‌نفس پايینی دارند و این مساله برای آنها بسیار دردناک و رنج‌آور است. بسیارند افرادی که شغل و تحصیلات خوبی دارند، خانواده و فرزندان موفقی دارند که آنها را دوست می‌دارند، هر کسی آنها را به عنوان فردی موفق و لایق قبول دارد اما آنها خودشان خود را باور ندارند و در بسیاری مواقع حتی نمی‌توانند یک نکته مثبت در مورد خود به زبان بیاورند.

به یاد داشته باشید تمام کودکان باید بدون قید و شرط تحسین شوند، باید به آنها اعتماد کنیم و فرصت‌هایی را در اختیارشان بگذاریم تا بتوانند توانایی و شایستگی خود را نشان دهند.

اگر شما در آزمون فوق امتیازی کمتر از ۲۱۰ کسب کرده‌اید بدانید که باید دیدتان را نسبت به خودتان تغییر دهید و اعتمادبه‌نفستان را بالا ببرید. قرار نیست خود را بپرستیم و نقاط ضعفمان را قبول نداشته باشیم اما باید نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم و توانایی‌هایمان را با نگاهی منطقی دیده و در پی پرورش آنها باشيم. البته خبر خوشی که برایتان دارم این است که شما به خودتان اهمیت می‌دهید چراکه هم‌اکنون در حال مطالعه این متن هستید.

به یاد داشته باشید کسانی که اعتمادبه‌نفس پایینی دارند خود را از شرکت در گروه‌ها و مجامع محروم می‌کنند، آنها از این‌که در جمعی شرکت کنند و از دیگران پایین‌تر باشند می‌ترسند به همین دلیل ترجیح می‌دهند تنها بمانند. اما کسی که از اعتمادبه‌نفس خوبی برخوردار است از دیگران ترسی ندارد، از کمبودهایش احساس شرمندگی نمی‌کند بلکه تا حد ممکن آنها را برطرف کرده و سعی می‌کند شرایط خود را بهبود بخشد و در مواردی هم که قادر به این کار نیست آن را می‌پذیرد و یا با دیگر نقاط قوت خود این کاستی‌ها را می‌پوشاند.

نکته مهمی که باید یادآور شویم این است که قرار نیست شما فردی از همه نظر کامل و بی‌عیب و نقص باشید. لیستی از توانایی‌ها و نقاط قوت‌تان تهیه کنید، از دوستان و افراد خانواده‌تان بخواهید در تهیه این لیست به شما کمک کنند. هر روز این لیست را با صدای بلند برای خودتان بخوانید.

نقاط ضعفتان را نیز در لیست دیگری یادداشت کنید، در تهيه این لیست نیز از دوستان صادق و افراد خانواده‌تان کمک بگیرید تا مواردی که می‌نویسید واقعا نقطه‌ضعف و یا عیب شما باشند نه صرفا گمان شما نسبت به خودتان. این لیست را نیز بخوانید، بدون شک بسیاری از این معایب را با تلاش خودتان و کمک اطرافیانتان می‌توانید برطرف مي‌کنید. هدف از تهیه این لیست این است که انگیزه‌ای در شما ایجاد شود تا کاستی‌ها و معایب‌تان را تا حد ممکن برطرف کنید و به فرد بهتری تبدیل شوید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code