یادداشت

مژده: فصل ثبت‌نام فرا رسید!

سهیلا ثقفی

برای این‌که بتوانید در سال آموزشی جدید سر کلاس جدید بنشینید باید قبل از هر چیزی ثبت‌نام کنید. یعنی باید حداقل مدارکی را که لازم است داخل یک پوشه جمع کنید و به نزدیک‌ترین مرکز آموزشی مناسب خودتان بروید و از مدیر و مسوول آن‌جا بخواهید تا نام شما را به عنوان یکی از دانش‌آموزان جدید ثبت کند.

بعد از ثبت‌نام است که به عنوان شاگرد و دانش‌آموز جدید پذیرفته می‌شوید و می‌توانید در کلاس‌ها حضور یابید و از درس‌های معلمان استفاده کنید.

اما مشکل این‌جاست که خیلی‌ها وقتی در سطحی از تحصیل دست می‌کشند دیگر سراغ ثبت‌نام نمی‌روند. آنها احساس می‌کنند دیگر نیازی به حضور در کلاس ندارند و آن‌چه را لازم است می‌دانند و اتفاقا همین احساس نیاز نداشتن به دانستن است که مشکل‌آفرین می‌شود و زندگی دشواری را برای شخص همه‌چیزدان رقم می‌زند.

دبستان و دبیرستان و حتی دانشگاه نسخه ضعیف‌شده و شبیه‌سازی کوچکی از مدرسه بسیار بزرگتری است که ما شبانه‌روز در آن هستیم. ما هیچ‌وقت از دانستن، بی‌نیاز نمی‌شویم و مدرسه زندگی هرگز تعطیل نمی‌شود. چه ثبت‌نام کنیم و چه نه، هر روز که از خواب برمی‌خیزیم درست وسط کلاس درس زندگی بیدار می‌شویم و شب‌ها وقتی می‌خوابیم باز هم هنوز وسط کلاس قرار داریم. رسم زیبای ثبت‌نام کردن فقط باعث می‌شود تا چشمان ما بیدارتر شوند و حرکات و واکنش‌های ما خردمندانه‌تر و حساب‌شده‌تر انجام شوند. ما درست شبیه دانش‌آموزی هستیم که وسط یک مدرسه فرود آمده و او چه بخواهد چه نخواهد برای ادامه بقا و برای زنده ماندن باید در همه کلاس‌ها شرکت کند و از همه آزمون‌ها نمره قبولی بگیرد. اگر بداخلاقی کند و بی‌انضباطی پیشه کند توسط ناظمان مدرسه ادب می‌شود و اگر سر کلاس اخلاق خود را به خواب بزند در محیط مدرسه به جرم بداخلاقی از بسیاری چیزها محروم می‌شود. برای این دانش‌آموز بیگانه با درس و مدرسه فقط یک راه نجات وجود دارد و آن ثبت‌نام سریع و نشستن فوری سر کلاس درس است.

ما هم شبیه همین دانش‌آموز ناخواسته وارد این دنیا شده‌ایم اما باید به خواست و اراده خود تا آخر زندگی با امید قبولی پی‌درپی در تمام سطوح و جنبه‌ها یاد بگیریم و به دانسته‌های خود بیفزايیم.

اما قبل از هر کاری باید ثبت‌نام کنیم و این یعنی باید خلاصه و حاصل هر چه تا الان جمع کرده‌ایم را همیشه در پوشه‌ای مشخص قرار دهیم و آن را در هر مرحله از زندگی همراه خود به مدرسه جدید ببریم. حتی نمره‌های مردودی ما هم در این پوشه هستند و همیشه همراه ما می‌آیند. این‌که چند سال در یک کلاس در جا زده‌ایم و چه مواقعی همت کرده‌ایم و به کلاس بالاتر رفته‌ایم، همه در پوشه سوابق ما موجود است. این پوشه به وضوح قبل از آن‌که نمره‌های قبولی‌مان را به ما بگوید دانش‌آموز بودن ما را یادآور می‌شود و این‌که همیشه برای ثبت‌نام باید آماده باشیم.

همین الان در آغاز سال تحصیلی جدید، حتی اگر دانش‌آموز نیستید و درستان تمام شده است، ساعتی با خود خلوت کنید و در کاغذی سفید همه داشته‌ها و دانسته‌های خود را یادداشت کنید. سپس درس‌هایی که می‌خواهید در سال تحصیلی جدید یاد بگیرید، کارگاه‌هایی که می‌خواهید در آنها مهارت بیاموزید و آزمون‌هایی که قصد دارید یادگرفته‌های خود را در آنها بیازمايید، روی کاغذ دیگری بنویسید. مهم نیست تعداد صفحات یادداشت شما چقدر می‌شود. مهم این است که همه این کاغذها را داخل یک پوشه بگذارید و روی آن بنویسید: پوشه ثبت‌نام من!

بعد از جا برخیزید و وارد کلاس زندگی شوید و سعی کنید تا می‌توانید یاد بگیرید و خود را برای آزمون‌های رنگارنگ زندگی آماده کنید.

اگر قرار است زندگی رسم درستی داشته باشد این همان رسم درست زندگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code