موفقیت را با دستان خود بسازید
۵ روش برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

موفقیت را با دستان خود بسازید <br> ۵ روش برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی<br>

مترجم: فاطمه سراجی

«ماری مک گِئور» و «چارلز ویلد بَنک» بیش از یک سال بود که به‌دنبال خانه‌ای مناسب می‌گشتند. اما هر خانه‌ای را که می‌دیدند یا مناسب نبود یا توان خریدش را نداشتند؛ پس از یک یکشنبه طولانی و خسته‌کننده که آن‌ها به‌همراه یکی از مشاوران املاک به‌دنبال خانه بودند، ناامید و خسته در مسیر برگشت در پشت یک چراغ‌راهنمایی که در نزدیکی انباری کهنه قرار گرفته بود، ایستادند. ماری می‌گوید: «درحالی که پشت چراغ‌قرمز ایستاده بودیم، مردی به ما نزدیک شد و گفت به‌دنبال خانه می‌گردید؟ من جایی را برای شما سراغ دارم.» او ما را به همان انبار قدیمی‌ برد.

اگرچه آن انبار قدیمی‌ خیلی شبیه خانه نبود و به خانه شباهت نداشت و پنجره‌ای هم نداشت که بتوان از داخل خانه بیرون را نگاه کرد، اما ماری و همسر او تصمیم گرفتند آنجا را بخرند. آن ساختمان، بیشتر چیزی شبیه به اتاقک زیرشیروانی بود که البته به نظر می‌رسید که خاطرات زیادی را هم پشت‌سر گذاشته است. ماری می‌گفت: «شاید یک خانواده معمولی آن را نمی‌خریدند، اما برای من همسرم بی‌شک این خانه، بهترین جای دنیا بود؛ چراکه آن‌قدر فضای بزرگ و محیط آرامی ‌داشت که من می‌توانستم در آرامش به تمرینات یوگای خود بپردازم و چارلز هم می‌توانست نقاشی کند. یافتن چنین جایی با شرایطی که ما در حال حاضر داشتیم، بهترین انتخاب ممکن بود.

 

آن‌ها چقدر خوش‌شانس بودند که درست در همان زمانی‌که به خانه نیاز داشتند، آنجا در اختیارشان قرار گرفت. و خوش‌شانس‌تر اینکه در‌حالی‌که پشت چراغ‌قرمز ایستاده بودند، خود صاحب ملک به سراغ آن‌ها آمد. اما مهم‌تر از شانس، فکر باز و روشن آن‌ها بود که باعث شد تا بتوانند چنین فرصتی را برای خود، به موفقیت و آرامش تبدیل کنند.

افرادی که معمولا فرصت‌ها را پیدا می‌کنند و آن‌ها را می‌قاپند، با خیلی از انسان‌ها متفاوتند. آن‌ها نسبت به مسیر‌هایی که در زندگی وجود دارند، دید بازی دارند و در مسیرهایی گام برمی‌دارند که خیلی‌ها آن‌ها را از دست می‌دهند. آن‌ها سعی می‌کنند هر فرصت را به موفقیت تبدیل کنند و اگر نتوانند این کار را انجام بدهند، ناامید نمی‌شوند و به‌دنبال فرصت دیگری می‌گردند و در مسیر دیگری قدم می‌گذارند؛ بنابراین آن‌ها انسان‌هایی شادتر هستند و بیشتر به اهداف خود می‌رسند و درضمن می‌توان گفت براساس یافته‌ها درزمینه کسب و بهره‌مندی از فرصت‌ها، دیدگاه این افراد می‌تواند به ما هم کمک کند تا زندگی موفق‌تری داشته باشیم.

 1. موفقیت را در هرجایی ببینید

مطالعه درباره موفقیت سخت است، اما دانشمندان معتقدند با استفاده درست از فرصت‌ها، می‌توان راحت‌تر وارد سرزمین موفقیت‌ شد. الیزابت نات ویلیامز، یکی از استادان روان‌شناس دانشگاه مریلند، با انجام مطالعاتی دریافت استفاده صحیح از فرصت‌های پیش‌آمده، عاملی تعیین‌کننده در شکل‌دادن مسیرهای شغلی افرادی است که در شغلشان حرفه‌ای بوده‌اند. کسانی که از فرصت‌های پیش‌آمده بهترین استفاده را کرده‌اند، اعتمادبه‌نفس و قابلیت ریسک‌پذیری بیشتر و توانایی حمایت‌کردن از دیگران را دارند.

ریچارد وایزمن، یکی از روان‌شناسان دانشگاه هِردفورشایِر و ناشر کتاب عامل موفقیت، یک دهه به تحقیق و بررسی درباره درک افراد از شانس و اقبال خود پرداخت و دریافت آن دسته از افرادی که خود را خوش‌شانس می‌دانستند، امتیاز بالایی در برون‌گرایی دارند؛ یعنی آن‌ها می‌توانند با اتفاقات متفاوتی مواجه شوند. این توانایی آن‌ها به آن دلیل است که سعی می‌کنند با افراد تازه‌ای آشنا شوند و با گروه بزرگی از دوستان و آشنایان خود مراوده داشته باشند. قرارگرفتن در شرایط مختلف و همچنین آشنایی با افراد گوناگون، فرصت‌های بیشتری را برای ما فراهم می‌کند و انسان آگاه کسی است که از این فرصت‌ها برای کسب موفقیت، بهره ببرد.

 1. ذهن خود را برای به‌دست‌آوردن فرصت‌ها آماده کنید

خوشبختی به روی افرادی لبخند می‌زند که زندگی را سخت نمی‌گیرند، اهداف بلندمدت برای آن‌ها کاملا روشن است و توجه چندانی به جزئیات ندارند؛ مثلا به‌جای آنکه برای آن‌ها مهم باشد که یک جراح قلب شناخته‌شده در کلینیک معروف مایو شوند، تنها به تعهد خود درقبال دیگران و به افراد کمک کنند و جان آن‌ها را نجات دهند. این دسته از افراد به‌جای آن که در گوشه‌ای بنشیند و منتظررسیدن تقدیر نهایی خود باشند، به‌دنبال یافتن راه‌های متفاوتی می‌گردند تا تقدیرشان را آن‌گونه که می‌خواهند، تغییر دهند. این کار نیازمند داشتن ذهنی باز است تا در هنگام دشوارها و پیچیدگی‌های ناگهانی که در زندگی اتفاق می‌افتد، انعطاف‌پذیر باشد.

انسانی با ذهنی باز، هنگامی‌که به پیاده‌روی می‌رود به این موضوع فکر می‌کند که در مسیر پیاده‌روی با چه افراد جدیدی می‌تواند آشنا شود. او در این مسیر به یافتن دوستی جدید، یک شریک کاری و یا حتی داشتن یک رابطه عاطفی می‌اندیشد، درحالی‌که فردی که ذهنی بسته دارد، تنها به افرادی می‌نگرد که مانند او به پیاده‌روی آمده‌اند. وایزمن می‌گوید: «افراد را به‌محض دیدن، طبقه‌بندی نکنید، کمی‌ صبر کنید تا آن‌ها را بشناسید.»

شما می‌توانید فرصت‌های خوبی را با حفظ ارتباطتان با جمع بزرگی از دوستان و آشنایانتان به دست آورید. امروزه شاهدیم که ارتباط آنلاین، افراد بسیاری را با هم آشنا کرده است و آشنایی با افراد جدید، برابر است با فراهم‌آمدن فرصت‌هایی تازه.

همچنین تلاش کنید تا نگاه مثبتی به محیط اطراف خود داشته باشید؛ چراکه باعث می‌شود فرصت‌هایی را که هر روز مانند برق از کنارتان می‌گذرند، بهتر ببیند. درواقع وقتی فرصتی را بهتر ببینید، می‌توانید به بهترین نحو، از آن استفاده کنید. براساس پژوهش محققان دانشگاه تورنتو، افرادی که به محیط اطراف خود نگاه مثبتی دارند، فرصت‌ها را بهتر می‌بینند، درحالی‌که افراد بدبین، همواره فرصت‌ها را از دست می‌دهند.

 1. به فرصت‌ها پاسخ مثبت بدهید

اگر زمانی فرصتی در زندگی به شما روی آورد، با آن چگونه برخورد می‌کنید؟ درصورتی‌که مانند بیشتر افراد باشید، به‌سرعت دو احساس متفاوت اشتیاق و نگرانی به شما دست می‌دهد. گرچه شما کنجکاو هستید که این فرصت را امتحان کنید، اما صدها دلیل در ذهن شما ایجاد می‌شود و شما را متقاعد می‌کند تا همچنان به برنامه‌های فعلی خود مشغول باشید و کار جدیدی را آغاز نکنید.

تِرِزا بوندورا که مهماندار یکی از خطوط هوایی بود، زمانی تعریف می‌کرد که چطور وقتی به او پیشنهاد دادند که همراه یکی از گروه‌های معروف موسیقی، به سراسر اروپا سفر کند، فکر کرد که بهتر است این پیشنهاد را نپذیرد و به‌جای آن، خود را برای امتحانات آماده کند؛ البته او در ادامه می‌گوید که به‌سرعت از این تصمیم پشیمان شد و با خود گفت که این فرصت چند بار ممکن است برایش اتفاق بیفتد؟ پس باید از آن استفاده کند؛ بنابراین این پیشنهاد را پذیرفت و شاهد موفقیت خود نیز شد. همچنین دوگ‌ هادلی که پس از پایان اتمام دوران دبیرستان خود پیشنهاد همکاری با یک تیم حرفه‌ای والیبال ساحلی را در ایالت ایندیانا رد کرده بود تا بیشتر درکنار خانواده خود باشد، می‌گوید: «الان سی سال از آن روزها می‌گذرد و من همچنان حسرت می‌خوردم که اگر من این پیشنهاد را قبول می‌کردم، چقدر زندگی متفاوتی داشتم.»

افراد موفق از امتحان‌کردن فرصت‌های جدید هراسی ندارند، بلکه آن‌ها نگرانی را کنار می‌گذارند و با خود می‌گویند: «چه موقعیتی جالبی! بد نیست که آن را امتحان کنم.»

 1. خود را محدود نکنید

وقتی وجدان از حالت تعادل خود خارج شود، نتیجه معکوس می‌دهد و منجر به عدم موفقیت می‌شود. یکی از ویژگی‌های افراد موفق این است که اهداف خود را گم نمی‌کنند. کارول سانسون، استاد روان‌شناسی دانشگاه یوتا، درمورد وجدان کاری می‌گوید: «وجدان کاری یعنی کاری را که به شما محول شده است، انجام دهید و آن را پیگیری کنید.» اما مشکل اینجاست که گاهی بعضی افراد بر وجدان کاری خود چنان پافشاری می‌کنند که حاضرند برای انجام آن، دست به هر کاری بزنند، حتی کارهای بی‌مورد؛ پس دقت کنید که وقتی شما تمام ذهن و فکرتان را درگیر یک مسئله می‌کنید، طبیعتا توان فکر‌کردن به فرصت‌های جدید را از دست می‌دهید؛ بنابراین بهتر است گاهی‌وقت‌ها کار خود را کنار بگذارید و از آن فاصله بگیرید. گاهی ما نیاز داریم برای پیدا‌کردن موقعیت‌هایی پنهان خود را از کارهایی که تمام ذهن ما را درگیر می‌کنند، جدا کنیم؛ بنابراین حتی زمانی‌که در زیر فشارهای طاقت‌فرسای پروژه‌ای قرار گرفته‌اید، فرصتی برای استراحت و آزاد عمل برای خود ایجاد کنید. سانسون می‌گوید: «شاید شما نتوانید خود را به ضرب‌العجلی که برای شما در کار مقرر کرده‌اند برسانید، اما درعوض این موقعیت را برای خود ایجاد می‌کنید تا با انعطاف‌پذیری و ذهنی بازتر، از موقعیت‌ها نتیجه بهتری کسب کنید.»

 1. شکست را بپذیرید

شکی نیست که همیشه اتفاقات آن‌گونه که ما می‌خواهیم، رقم نمی‌خورند. نانسی ایروین که علاقه شدیدی به خوانندگی در اُپرا داشت، وقتی با مخالفت نامزدش که به‌قول خود او «مردی فوق‌العاده بود»، روبه‌رو شد، نامزدی‌اش را به هم زد تا به‌دنبال علاقه خود برود، اما متاسفانه نتوانست در این زمینه هم موفقیتی کسب کند. او دلیل این اتفاق را این‌گونه بیان می‌کند: «صدای من آن‌قدرها که بایدوشاید قوی نبود!»

اما او هم مثل اکثر انسان‌های موفق، خود را با این مسئله تطبیق داد و شکستش را قبول کرد و هرگز ناامید نشد و بعد از آن اتفاق، پیشنهاد کار در یک برنامه استندآپ‌کمدی را پذیرفت. خود او می‌گوید: «این اتفاق جان دوباره‌ای به من بخشید.» او حتی بعد‌ها توانست با ادامه‌تحصیل، به یک روان‌درمانگر تبدیل شود. نانسی که از اتفاقات رخ‌داده در زندگی‌اش راضی است، می‌گوید: «گاهی با خودم فکر می‌کنم اگر من سال‌ها پیش با آن مرد فوق‌العاده ازدواج کرده بودم، چه آینده‌ای داشتم؟ شاید اکنون مشغول بزرگ‌کردن چندین فرزند در خانه‌ای در حومه شهر بودم، اما به موفقیتی کنونی‌ام، نمی‌رسیدم.»

فِلِچِر می‌گوید: «زندگی افراد موفق همیشه کامل و خالی شکست نیست. بیشتر صاحبان موفق کسب‌وکارها، شکست‌خوردگان دنیای کسب‌وکار بوده‌اند، اما نکته کلیدی اینجاست که آن‌ها پس از یک یا دوبار شکست از پا نمی‌نشینند و به‌دنبال فرصت‌های جدید می‌گردند. مهم آن است که افراد شکست‌هایشان را بپذیرند و بتوانند با تجربیاتی که از این شکست کسب کرده‌اند، از فرصت‌های بعدی بهترین استفاده را ببرند و در مسیر موفقیت گام بردارند.»

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. هادی قربانی
  5:45 2019/09/22

  سلام و عرض وقت بخیر
  مقاله مفیدی منتشر کردید بسیار ممنونم
  من به صورت اتفاقی ۴/۵ سال پیش با استاد حلت آشنا شدم ، از طریق فایل صوتی ۳ راز بزرگ
  همیشه مطالب رو دنبال می کنم و بسیار مفید هستن برام.
  آرزومند بهترین ها برای تیم استاد حلت

  • movafaghiat
   8:41 2019/09/24

   درود بر شما ، سپاس ار همراهی شما دوست عزیز ! باعث افتخار تیم موفقیت است که دوستانی چون شما داریم

 2. ماهان فلای
  6:04 2019/09/24

  بخش اعظم ای حرکتهایی که در زندگی مو زدم مدیون سایت شما هستم
  متشکرم

 3. آرزوی بهترین ها رو براتون دارم مسیر زندگی خیلیا مثل من رو عوض کرده موفقیت. ممنون