زندگی, مقالات

16 راز برای موفقیت در کنکور که کمتر کسی به شما می‌گوید

موفقیت در کار

در طول تمام سالهایی که ما مشغول به درس خواندن هستیم ، رویای رسیدن به دانشگاه در ذهن ما جا خوش می کند. اینکه چطور بتوانیم به رشته مورد علاقه خودمان در دانشگاه برسیم و به عبارتی موفقیت در کنکور را تجربه کنیم ، نیازمند توجه به نکاتی بسیار مهم است.

موفقیت در کنکور تابع چه عواملی است؟

کنکور کلمه ای آشنا برای همه دانش آموزان ایرانی است. شاید برای بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی و خانواده های آنها ، همه آمال و آرزوهایشان در رسیدن به در دانشگاه خلاصه شود. اینکه این نگاه و این هدف برای تحصیل علم , صحیح می باشد یا نه ، بحث جداگانه ایی است که باید به طور عمیق به آن پرداخته شود اما در این مقاله قصد داریم ، به مقوله موفقیت در کنکور و چگونه رسیدن به این موفقیت را با هم مرور کنیم.

اینکه سد کنکور را تا چه حد بزرگ و شکست ناپذیر است یا خیر بستگی به تعریف ما از سد و شکست ناپذیری دارد .

موفقیت در کنکور مقدار زیادی به همین نگاه و تعریف ما بستگی دارد. هر چقدر آنرا بزرگ و دست نیافتی بدانیم ، این تفکر بر ذهن ما ، بیشتر سایه انداخته و بیشتر باور خواهیم کرد.

عوامل مهمی که در هر موفقیتی نقش اساسی دارد ، کدامند؟

1. رسیدن به موفقیت تابع رشته معلول هاست. داشتن هدف از انجام یک کار ، اولین قدم می باشد. در مورد کنکور و قبولی در آن ، اگر از ابتدا هدف واقعی از درس خواندن و ادامه تحصیل در دانشگاه را برای خود  ترسیم نکنید ، به مرور زمان شاید دچار خستگی ، شک و تردید از ادامه دادن راه ؛ یا حتی سرخوردگی از مشکلات پیش رو، برای شما پیش آمده و باعث سردرگمی شما شده و همین عاملی شود برای به اصطلاح از این شاخه به آن شاخه پریدن!

2. برای رسیدن به موفقیت دومین قدم علاقه است. اینکه شما از روی عشق و علاقه واقعی و از ته دل ، چیزی را بخواهید ، نیرو و کششی را در وجودتان ایجاد می کند که سبب حرکت کردن به سمت هدف خود خواهید شد. و حتی اگر در این مسیر زمین نیز بخورید ، این کشش و علاقه و میل باطنی شماست که شما را از جا دوباره بلند می کند. این مسئله در ارتباط با موفقیت در کنکور یکی از عوامل بسیار مهم می باشد. چه بسیار دانش آموزانی که فقط به خاطر عشق به یادگیری و کسب علم ، با کمترین امکانات توانسته اند این موفقیت را به دست آورند.

3. تلاش ، پشتکار ؛ و ممارست سومین راهکار برای رسیدن به موفقیت در هر مسئله است. البته در مورد قبل هم گفتیم که علاقه و میل به بدست آوردن چیزی ، خود به خود حرکت را بوجود می آورد ، اما در این میان چیزی که مهم است ادامه دادن حرکت است حتی با وجود سنگلاخی بودن مسیر پیش رو.

موفقیت در کنکور به دلیل جمعیت شرکت کنندگان در این آزمون و همچنین ظرفیت محدود دانشگاهها ، به نوعی مسیری سنگلاخی است که برای عبور از آن احتیاج به چرخهای پرقدرتی است که از کار نمی ایستند!

4. تمرکز بر روی ذهن و هر آنچه از آن می گذرد یکی دیگر از عوامل دستیابی به موفقیت است. هر چه در راه رسیدن به موفقیت مورد نظر ، تمام ذهن و انرژی آن را بر روی کلمه ( موفقیت ) متمرکز کنید ، انرژی های مثبت در این زمینه بیشتر از مغز شما ساطع شده ، و آنچه که بازخورد طبیعی و بیرونی است ، رسیدن به آن چیزی است که می خواستید.

5. پافشاری بر خواسته خود که همان موفقیت در کنکور است یعنی ادامه دادن مسیر در صورت زمین خوردن! پافشاری یعنی به جای غم و غصه خوردن از عدم رسیدن ، مجددا مسیر آمده را بررسی کنید و از اشکالات قبلی درس بگیرید و آنها را تکرار نکنید. دلسردی و نا امیدی همان عدم تمرکز ذهن و انرژی منفی است که شما را ناخواسته از موفقیت دور می کند.

راز موفقیت در کنکور            

6. روحیه و سطح شادابی خود را بالا نگه دارید. این یک واقعیت ثابت شده است که هر چه احساس شادی و خوشحالی واقعی از صمیم قلب داشته باشید ، هورمونهای مفیدی در این ارتباط از غدد درون ریز ترشح شده که این هورمونها هم به فعالیت درست بخش های مختلف بدن و مخصوصا مغز کمک شایانی خواهند کرد.

7. به دنبال روش های نوینی بگردید که که در پیشبرد خواسته شما که همان موفقیت در کنکور است، کمک به شما بکنند. معمولا این روش ها منحصر به فرد است و از تجویز نسخه دیگران نمی توان به آنها رسید ! مثلا استفاده از روش های ریلکسیشن ذهن در طول روز ، گوش کردن به موسیقی برای چند دقیقه ، و یا هر راه اکتشافی مخصوص به خودتان که در تقویت و آماده کردن قوه یادگیری شما تاثیر داشته باشد.

به طور کلی اراده ، علاقه ، مصمم بودن برای رسیدن به مقصود ، نترسیدن از مشکلات و حتی با آغوش باز پذیرفتن آنها برای کسب تجربه ، روحیه شاد و انرژی مثبت ذهنی را میتوانیم از عوامل مهم رسیدن به هر نوع موفقیتی ، از جمله موفقیت در کنکور بدانیم.

رازهای موفقیت در کنکور برای پشت کنکوری ها

تمام مسائل گفته شده در سطرهای قبلی ، نسخه کلی برای دستیابی به موفقیت از هر جنس می باشد. ولی اگر بخواهیم رمز و رازهای مختص موفقیت در کنکور را فقط بررسی کنیم می توانیم موارد زیر را برای شما عنوان کنیم :

1. مطالعات کنکوری را از دو سال قبل از زمان کنکور خود ، آغاز کنید.

2. برنامه ریزی شده درس بخوانید . طوریکه همه درس ها را بدون اینکه دقیقه نودی شوند ، دوره کرده باشید.

3.  ذهنی آرام و مثبت اندیش و همچنین قلبی بدون دلهره و اضطراب داشته باشید.

4. کتاب درسی خود را مو به مو و دقیق بخوانید سپس به دنبال جزوات و کتابهای متفرقه باشید.

5. از روش های تست زنی استفاده کنید . می توانید سؤالات کنکورهای سال های گذشته را امتحان کنید.

6. مؤثر مطالعه کنید و نه فقط به منظور حفظ کردن اطلاعات .

7. یکنواخت مطالعه نداشته باشید و برنامه خود را تغییر و تحول بدهید.

8. هیچ چیز در دنیا ارزش ترسیدن و تلخ کردن لحظات شما را ندارد ! حتی کنکور

9. سعی کنید به این آزمون به شکل یک امتحان معمولی نگاه کنید نه یک ماراتن . با کنکور دوست باشید !!

با کنکور دوست باشید

10. ذهن خود را درگیر ” اگر” ها نکنید. ( اگر اصلا قبول نشوم…) ( اگر در رشته مورد علاقه و دانشگاه مورد علاقه ام قبول نشوم ؟؟)

11.  به نیرو و برنامه ریزی های خداوند ایمان داشته باشید.

12. جسم تان را فراموش نکنید . ذهن آرام و بی دغدغه ، جسمی سالم را می طلبد . ورزش کنید ، تغذیه سالم داشته باشید.

13. روحیه خود را تقویت کنید. با حبس کردن خود در یک اتاق آنهم 24 ساعت شبانه روز ، به مرور زمان بیحالی و افسرده شدن روح ، به سراغتان خواهد آمد. هر از گاهی برای تقویت روحیه خود کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید.

14. استفاده از مشاوران متخصص در زمینه کنکور و به کارگیری راهنمایی های آنان اعم از روانشناسی و مشاوره های درسی می تواند موفقیت در کنکور را برای شما آسان تر کند.

15. در مورد نکات و ضرایب دروس در کنکور، اطلاعات مربوط به دانشگاهها و نحوه پذیرش آنها ، اطلاعات کافی را به دست بیاورید.

16. استفاده از تجربیات دانش آموزان دیگر ، دوستان و هر کسی که قبل از شما در کنکور به موفقیت رسیده است ، امری پسندیده است اما نه تا جایی که رنگ و بوی تقلید به خود بگیرد ! یادتان نرود هر انسان ویژگی ها ، توانمندی ها و خصوصیاتی منحصر به فرد دارد. صرفا رسیدن به موفقیت از یک مسیر نمی گذرد.

عوامل موفقیت در کنکور

سخن آخر برای شما

همه نکات گفته شده در قسمت های قبل و یا حتی مسائل دیگری که از گوشه و کنار خوانده یا شنیده اید ، در کنار یک چیز معنا پیدا میکند. آنهم چیزی نیست جز باور و اراده !

اگر باور داشته باشید که موفقیت در کنکور امری محال و دست نیافتنی نیست ، حتما همینطور خواهد شد. اگر به نیروی های ذهنی خود ایمان داشته باشید که می توانید با ابزاری که در اختیار دارید ( مطالعه مفید ، برنامه ریزی صحیح ، استفاده از کتب درسی و غیر درسی و غیره ) همه چیز را آنطور که خود می خواهید ، تغییر بدهید ، پس حتما تغییر خواهید داد.

بیشتر عدم دست یافتن ها  و نرسیدن ها ، ناشی از این است که فقط در دلمان (آرزوی) رسیدن داشته ایم و آنرا به عنوان حقیقتی بیرونی که می تواند وجود داشته باشد ، باور نکرده ایم.

حتما شنیده اید که اگر به خودت سخت بگیری ، دنیا هم به تو سخت می گیرد !! این جمله یعنی همان باور داشتن.

اگر باور کنید که کنکور سد است ، مانع است ، رفتن به دانشگاه دست نیافتنی است ، دنیا همین چیزی را که باور دارید ، پیش رویتان خواهد گذاشت.

مطمئن باشید موفقیت در کنکور و یا هر موفقیت دیگری ، را میتوان به دست آورد. یک بار نرسیدن دلیلی بر هیچوقت نرسیدن نیست. شاید مسیر را اشتباه آمده اید ، شاید گذشتن از این هدف انگیزه و نیروی محرکه بیشتری را می طلبد و یا شاید اصلا برای خود، رسیدنی  را متصور نبوده اید !!

1 نظر در “16 راز برای موفقیت در کنکور که کمتر کسی به شما می‌گوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code