زندگی

6 تمرین عملی برای مثبت اندیشی

مثبت اندیشی

مثبت اندیشیمثبت اندیشی دقیقاً چیست؟ ممکن است که تصور کنید که این امر به معنای دیدن جهان از طریق لنزهای رنگی است که با نادیده گرفتن یا محو کردن جنبه‌های منفی زندگی اتفاق خواهد افتاد. با این حال، مثبت اندیشی در واقع به معنای نزدیک شدن به چالش‌های زندگی با دید مثبت است.

مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی دقیقاً چیست؟ ممکن است که تصور کنید که این امر به معنای دیدن جهان از طریق لنزهای رنگی است که با نادیده گرفتن یا محو کردن جنبه‌های منفی زندگی اتفاق خواهد افتاد. با این حال، مثبت اندیشی در واقع به معنای نزدیک شدن به چالش‌های زندگی با دید مثبت است.

مثبت اندیشی صرفا مفهوم دوری جستن یا نادیده گرفتن موارد بد نیست. در عین حال، به معنی بهره گیری بهینه از موقعیت‌های احتمالی مطلوب، تلاش برای دیدن بهترین‌ها در افراد دیگر و مشاهده خود و توانایی‌های خود از نظر مثبت است.

برخی از محققان، از جمله روانشناس مثبت گرا، مانند مارتین سلیگمن، اغلب تفکر مثبت را از نظر سبک توضیحی کنترل می‌کنند. سبک توضیحی شما نحوه توضیح علت وقوع حوادث است.

افرادی که سبک تفسیری خوش بینانه دارند تمایل دارند که هنگام اتفاقات خوب به خود اعتبار دهند اما معمولاً نیروهای بیرونی را مقصر نتایج بد می‌دانند. آنها همچنین تمایل دارند که رویدادهای منفی را موقتی و غیرمعمول ببینند.

از طرف دیگر، افراد با سبک توضیحی بدبینانه معمولاً هنگام اتفاقات بد خود را سرزنش می‌کنند، اما موفق نمی‌شوند اعتبار کافی را برای نتایج موفقیت آمیز به خود اختصاص دهند.

همانطور که می‌توانید تصور کنید، مقصر دانستن خود در قبال وقایع خارج از کنترل خود یا مشاهده این حوادث ناگوار به عنوان بخشی ماندگار از زندگی خود می‌تواند تاثیر مخربی بر وضعیت روحی شما بگذارد.

متفکران مثبت نگر در استفاده از یک سبک توضیحی خوش بینانه استعداد بیشتری دارند، اما نحوه نسبت دادن افراد به رویدادها نیز بسته به شرایط دقیق می‌تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال، شخصی که به طورکلی متفکر مثبت اندیشی است، ممکن است در شرایط خاص چالش برانگیز، مانند محل کار یا مدرسه، از سبک توضیحی بدبینانه‌تری استفاده کند.

مثبت اندیشی در زمینه‌های مختلف زندگی

مثبت اندیشی در تجارت

این به معنای نگرش انتظار موفقیت، تجسم موفقیت، باور داشتن به خود و توانایی‌های خود و عدم در نظر گرفتن شکست به عنوان یک گزینه است. وقتی این نگرش وجود دارد، شما شهامت دیدن رویاهای بزرگ، دید باز و جرات برنامه ریزی و رشد تجارت خود را دارید.

مثبت اندیشی در ورزش

این نگرش اعتقادی به توانایی برنده شدن فرد، احساس قدرت و صلاحیت و داشتن انگیزه و استقامت برای پیروزی و کسب نتایج خوب است. با این نگرش، شما تمایل بیشتری برای آموزش خود دارید و قدرت و انرژی بیشتری را صرف می‌کنید.

مثبت اندیشی در عشق

این نگرش ذهنی است که باعث می‌شود شما باور کنید مناسب‌ترین فرد را برای خود پیدا خواهید کرد، مهم نیست که چند بار ناامید شده اید. این نگرش، انگیزه مراقبت بهتر از خود را ایجاد می‌کند، به طوری که ظاهر خوبی داشته باشید و همچنین میل و فشار برای برقراری ارتباط با مردم را ایجاد می‌کند.

تفکر مثبت در زندگی روزمره و چرایی نیاز داشتن به آن

نگرش یک فرد شاد و مثبت اندیش این است که علی رغم مشکلات و موانع، چشم انداز روشنی را می‌بیند. فردی که این نگرش را دارد، خوشحال و شاد است و اجازه نمی‌دهد افراد منفی بر ذهن، احساسات و رفتارش تأثیر بگذارند.

موفقیت و شکست نتیجه چگونگی استفاده ما از ذهن و نحوه تفکر ماست. اگر انتظار شکست دارید؟، اگر نکات منفی و مشکلات موجود در هر موقعیتی را ببینید و به آنها فکر کنید، حتی برای موفقیت تلاش نخواهید کرد بنابراین شکست را به یک واقعیت تبدیل می‌کنید.

از طرف دیگر، اگر انتظار موفقیت دارید، پیشرفت را متصور هستید و اجازه نمی‌دهید ذهن شما روی نکات منفی متمرکز شود، باعث می‌شود، شانس بیشتری برای رسیدن به موفقیت داشته باشید.

اگر می‌خواهید در تجارت، ورزش، سیاست، بازیگری، موسیقی و کارآفرینی یا در زمینه‌های دیگر سرآمد باشید، باید نگرش مثبت اندیشی داشته باشید. درست است که شما به مهارت، دانش و ابزار نیز نیاز دارید، اما بدون خوش بینی، امیدواری و انتظار موفقیت شما تا حد بسیار زیادی دور از دسترس خواهد بود.

هنری فورد در جمله معروفش می‌گوید: اگر فکر می‌کنید می‌توانید کاری را انجام دهید پس حتما آن کار انجام خواهد شد، یا اگر فکر می‌کنید کاری را نمی‌توانید انجام دهید بی‌شک، حق با شماست و آن انجام شدنی نیست. این بدان معناست که همه این اتفاقات در ذهن و نگرش انسان رخ می‌دهد.

البته باید تأکید کنم که برای تأثیرگذار بودن این نگرش، باید با اقدامات مثبت و ابتکار عمل حمایت شود. شما باید برنامه ریزی کنید و از عقل سلیم خود استفاده کنید و موفق شدن فقط به شانس بستگی ندارد.

باید مشکلات و چالش‌ها را در نظر گرفت، آنها را نادیده نگرفت، اما در عین حال باید به یافتن راه حل برای هر مشکل و دشواری اعتقاد راسخ داشت.

مثبت اندیشی صرفا مفهوم دوری جستن یا نادیده گرفتن موارد بد نیست. در عین حال، به معنی بهره گیری بهینه از موقعیت‌های احتمالی مطلوب، تلاش برای دیدن بهترین‌ها در افراد دیگر و مشاهده خود و توانایی‌های خود از نظر مثبت است.

تاثیر مثبت اندیشی بر سلامت افراد

یک مطالعه بر روی ۰۰۰، ۷۰ زن از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ نشان داد که کسانی که مثبت اندیش هستند خطر مرگ و میر ناشی از چندین علت عمده مرگ را کاهش می‌دهند، مهم‌ترین این بیماری‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • بیماری قلبی
 • سکته
 • سرطان، از جمله سرطان‌های پستان، تخمدان، ریه و روده بزرگ
 • عفونت
 • بیماری‌های تنفسی

سایر مزایای اثبات شده مثبت اندیشی شامل:

 • کیفیت بهتر زندگی
 • سطح انرژی بالاتر
 • سلامت روانی و جسمی بهتر
 • بهبود سریعتر از آسیب یا بیماری
 • سرماخوردگی کمتر
 • نرخ پایین‌تر افسردگی
 • مدیریت استرس
 • طول عمر بیشتر

مثبت اندیشی جادو نمی‌کند و باعث از بین رفتن همه مشکلات شما نخواهد شد. آنچه در این روند رخ می‌دهد، این است که مشکلات قابل کنترل‌تر به نظر می‌رسند و به شما کمک می‌کند تا چالش‌ها را به روشی مثبت و مثمر ثمر حل کنید.

چگونه به افکار مثبت فکر کنیم

مثبت اندیشی را می‌توان از طریق چند تکنیک مختلف که اثبات شده‌‌اند، مانند گفتگوی مثبت با خود و تصویرسازی مثبت، به دست آورد. در اینجا به چند نکته برای شروع کار که می‌توانند به شما کمک کنند، چگونه افکار مثبت را در خود بپرورانید، اشاره می‌کنیم.

1. روی چیزهای خوب تمرکز کنید

شرایط چالش برانگیز و موانع بخشی از زندگی همه انسانهاست. وقتی با مشکلات روبرو شدید، به چیزهای خوب و مثبت توجه کنید، هر چقدر کوچک یا به ظاهر ناچیز به نظر برسند.

به عنوان مثال، اگر کسی برنامه‌های از پیش تعیین شده را لغو کرد، بر این موضوع تمرکز کنید که چگونه وقت شما را برای رسیدن به یک برنامه تلویزیونی یا فعالیت دیگری که دوست دارید، آزاد کرده است، در واقع از دل یک اتفاق ناخوشایند می‌توان یک فرصت جدید ساخت.

اگر جنبه مثبت کار و مثبت اندیشی را در نظر بگیرید، همیشه می‌توانید بر مشکلات غلبه کنید و دید مثبت به شما انگیزه بیشتری برای حل مشکل خواهد داد.

چطور مثبت فکر کنیم

2. سپاسگزاری را تمرین کنید

ثابت شده است که تمرین شکرگذاری باعث کاهش استرس، بهبود عزت نفس و تقویت انعطاف پذیری حتی در مواقع بسیار دشوار می‌شود. به افراد، لحظه‌ها یا چیزهایی فکر کنید که نوعی راحتی یا خوشبختی برای شما به ارمغان می‌آورد و سعی کنید حداقل یک بار در روز قدردانی خود را ابراز کنید.

این می‌تواند تشکر از یک همکار برای کمک به یک پروژه یا عشق بی‌قید و شرطی باشد که همسرتان به شما دارد، باشد. همچنین مطالعات نشان داده است که نوشتن مواردی که از آنها سپاسگزار هستید می‌تواند خوش بینی و احساس رفاه شما را بهبود بخشد.

این کار را می‌توانید با نوشتن هر روز در یک دفتر یادداشت انجام گیرد و لیستی از چیزها یا فرادی که باعث شده است شما امروز از پس سختی‌ها بربیاید را در آن بنویسید.

3. سعی کنید آدم شوخ طبعی باشید

مطالعات نشان داده است که خنده استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد. همچنین مهارت‌های کنار آمدن، خلق و خوی و عزت نفس را بهبود می‌بخشد.

در همه شرایط، به ویژه شرایط دشوار، شوخ طبع باشید و به خود اجازه خندیدن بدهید. این کار باعث می‌شود روحیه افراد بهتر شده و و کار را کمی آسانتر جلوه می‌دهد.

حتی اگر احساسی به شوخ طبعی نمی‌کنید تظاهر یا مجبور کردن خود به خندیدن می‌تواند باعث بهبود خلق و خوی و کاهش استرس شود.

 

4. وقت را با افراد مثبت بگذرانید

منفی و مثبت بودن مسری بودن خود را نشان داده شده است. افرادی را که با آنها وقت می‌گذرانید در نظر بگیرید. آیا توجه کرده‌‌اید که چگونه فردی که حال بدی دارد می‌تواند تقریباً روحیه همه افراد را در یک اتاق پایین بیاورد؟ یک فرد مثبت مطمئنا بر تأثیر عکس را دارد.

ثابت شده است که بودن در کنار افراد مثبت اندیش باعث افزایش عزت نفس و افزایش شانس شما برای رسیدن به اهداف می‌شود. خود را با افرادی احاطه کنید که شما را تحریک می‌کنند و به شما کمک کنند تا جنبه روشن و مثبت اتفاقات را ببینید.

 

5. صحبت شخصی مثبت را تمرین کنید

ما تمایل داریم که نسبت به خود سخت گیر باشیم و بدترین منتقد خودمان هستیم. با گذشت زمان، این حالت می‌تواند باعث شود شما یک نظر منفی درباره خودتان ایجاد کنید که گذر از آن سخت باشد. برای متوقف کردن این مسئله، باید مراقب صدای موجود در ذهن خود باشید و با پیام‌های مثبت به آنها پاسخ دهید.

تحقیقات نشان می‌دهد که مثبت اندیشی و حتی یک تغییر کوچک در نحوه گفتگو با خود می‌تواند بر توانایی شما در کنترل احساسات، افکار و رفتار در شرایط استرس تاثیر بگذارد.

 

6. نقاط و جنبه‌های منفی نگری خود را مشخص کنید

به نقاط و موارد مختلف زندگی خود خوب نگاهی بیندازید و مواردی را که بیشتر در آنها منفی هستید را شناسایی کنید. اگر مطمئن نیستید که در کدام جنبه‌ها از زندگی خود منفی نگر هستید، از یک دوست یا همکار مورد اعتماد خود بپرسید.

به احتمال زیاد، آنها می‌توانند در این امر به شما کمک کنند. یک همکار ممکن است متوجه شود که شما در کار تمایل به منفی بودن دارید. همسرتان ممکن است متوجه شود که شما به خصوص در هنگام رانندگی افکار منفی بیشتری را بروز می‌دهید.

1 نظر در “6 تمرین عملی برای مثبت اندیشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code