مثبت‌سازی قوانین مورفی

مثبت‌سازی قوانین مورفی

«ادوارد مورفی» یک نویسنده‌ آمریکایی است که نظریات عجیب‌وغریب او در جهان سروصدای زیادی را به پا کرده است. قوانین مورفی قوانینی بدبینانه هستند که تمام آن‌ها را شاید بتوان در چند جمله خلاصه کرد: «هر خطایی که در هر زمینه‌ای ممکن باشد رخ دهد، احتمالا رخ خواهد داد و معمولا اکثر خطاها در بدترین و نامناسب‌ترین زمان ممکن اتفاق می‌افتند و کارها را لنگ می‌گذارند». از جمله جملات قصار! و مهم مورفی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– احتمال بد‌پیش‌رفتن کارها نسبت مستقیمی با اهمیت آن‌ها دارد.

– وقتی موقع تحویل پروژه می‌رسد، دقیقا در همان روز مشکلی پیدا می‌شود.

– وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس‌ها و قطار احتمالا دیرتر از موعد مقرر حرکت خواهند کرد!

– اگر به نظر می‌رسد که همه‌چیز خوب پیش می‌رود، حتما چیزی را از قلم انداخته‌اید.

البته برخی قوانین مورفی نیز بیشتر جنبه‌ طنز دارند؛ ازجمله اینکه:

– هر چیز خوبی در زندگی، یا غیرقانونی است یا غیراخلاقی یا چاق‌کننده!

– نسبت خارش هر نقطه از بدن با میزان دسترسی شما به آن نقطه نسبت عکس دارد.

– همیشه نان از طرفی که روی آن کره مالیده‌اید، روی زمین می‌افتد!

بعضی‌ها در مواجهه با قوانین مورفی آن‌ها را مسخره می‌کنند و برخی آهی می‌کشند و می‌گویند که انگار ادوارد مورفی قوانینش را از روی زندگی آن‌ها کپی‌برداری کرده است!

طبیعتا در نگاه اول این‌طور به نظر می‌رسد که آدم‌های منفی‌نگر شیفته‌ مورفی و قوانینش هستند و آدم‌های مثبت‌نگر او و قوانینش را جدی نمی‌گیرند؛ اما به باور نگارنده، حتی اگر قوانین مورفی رگه‌هایی از واقعیت را درون خود داشته باشند (که به زبانی بسیار اغراق‌شده و نیمه‌طنز بیان‌شده‌اند) انسان‌های مثبت‌نگر می‌توانند حتی از همین قوانین هم به نفع خود استفاده‌‌ای مثبت و سازنده بکنند.

می‌پرسید چگونه؟ الان توضیح می‌دهم:

وقتی ما بدترین احتمال ممکن را برای هر مسئله‌ای در ذهنمان پیش‌بینی کنیم و در عین اینکه احتمال بروز چنین اتفاقاتی را بسیار‌بسیار اندک تلقی می‌کنیم، همه‌ پیش‌بینی‌های لازم را برای جلوگیری از آن اتفاق بد و تبعات آن از قبل انجام دهیم، احتمال بروز آن اتفاق ناخوشایند را به صفر می‌رسانیم. برای مثال، اگر به این قانون مورفی باور داشته باشیم که وقتی موقع تحویل پروژه می‌رسد، دقیقا در همان روز مشکلی به وجود می‌آید، ما با پیش‌بینی‌کردن چنین احتمالی از قبل، می‌توانیم طوری برنامه‌ریزی کنیم که آن پروژه را چند روز زودتر تمام کنیم تا اگر آن مشکلات پیش آمد، درهرحال سر موقع پروژه‌مان را تحویل داده باشیم و البته به‌این‌ترتیب می‌توانیم روی جناب «ادوارد مورفی»را هم کم کنیم!

قبلا می‌گفتند که جامعه، هم به آدم خوش‌بین و هم به آدم بدبین نیاز دارد؛ چون آدم خوش‌بین می‌تواند هواپیما را بسازد و آدم بدبین چتر نجات را؛ اما واقعیت این است که برای ساختن چتر نجات هیچ نیازی به بدبین‌بودن نیست و آدم خوش‌بین هم می‌تواند پس‌ازآنکه با مثبت‌اندیشی هواپیمایی را ساخت، به «مثبت‌سازی» روی بیاورد؛ یعنی خطرات و ایرادات احتمالی وسیله‌ای را که ساخته، پیش‌بینی کند و با نگاهی سازنده به این ایرادات، برای رفع آن‌ها راهکارهایی را پیدا کند.

به‌طور کلی مثبت‌بودن، گاهی به معنای تفسیر مثبت آنچه رخ‌داده و گاهی به معنای مثبت‌سازی چیزهای منفی است. برای مثال هیچ‌گاه نمی‌توان با عنوان مثبت‌اندیش‌بودن از پدیده‌هایی مانند سیل، سونامی، فقر و گرسنگی، زلزله، تصادف اتوبوس دانشجویان و… تفسیر مثبتی ارائه کرد؛ بلکه یک انسان مثبت‌اندیش واقعی، در مورد چنین مسائلی به فکر یافتن یک راهکار سیستماتیک مناسب برای عدم تکرار چنین حوادثی در آینده و به‌حداقل‌رساندن تلفات آن‌ها در صورت بروز می‌افتد و با پیگیری بسیار، پیشنهادات سازنده خود را در هر زمینه‌ای که باشد، مطرح کرده و به سرانجام می‌رساند. در یکی از جملات قصاری که از مورفی به‌جامانده، آمده است:

«همه‌چیز ذاتا ممکن است دچار خطا و دردسر شود، مگر آنکه برای درستی آن تلاش شده باشد». این را می‌توان تنها حرف حسابی و شاید تنها حرف جدی و درستی دانست که جناب ادوارد مورفی در طول عمرش گفته است؛ البته به‌شرط آنکه آن «مگر» میانه‌ جمله را جدی تلقی کنیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code