لطفا کامل شوید!!!

شما از نظر ظاهری به عنوان یک فرد بالغ شناخته می‌شوید، اما تا زمانی که از نظر عاطفی و ذهنی به بلوغ نرسید، نمی‌توانید نام یک شخص کامل را بر روی خود بگذارید. روش‌های زیر به شما کمک می‌کند که راه رسیدن به کمال را آسان‌تر طی کنید:

فاکتورهای اجتماعی

۱- مسوولیت‌پذیری:

اساس شخصیت و درستی، مسوولیت‌پذیری است. بدون هیچ عذر و بهانه‌ای یاد بگیرید که مسوولیت کارهایی را که انجام می‌دهید به عهده بگیرید. همان‌طور که تحسین و تمجید را قبول می‌کنید باید گله و شکایت را نیز بپذیرید. برای پیامد تصمیم‌های خود آماده باشید و سعی کنید تصمیمات درستی اتخاذ کنید، زیرا قبول مسوولیت کار دشواری است. به عنوان مثال: می‌توانید کارهایی را که به‌طور بالقوه خطرناک هستند، مثل رانندگی بیشتر از سرعت مجاز، یا در حالت خواب‌آلودگی را انجام ندهید.

۲- احساسات خود را کنترل کنید:

عدم توانایی در کنترل احساس می‌تواند هم به زندگی فردی و هم به زندگی اجتماعی شما لطمه‌های جبران‌ناپذیری وارد آورد. نباید کلا احساستان را بکشید بلکه باید آنها را از طریق گفتار و رفتارِ موجه بروز دهید. به عنوان نمونه اگر کسی از روی عصبانیت دست خود را بر روی شما بلند کند، نباید سریع عکس‌العمل مشابهی نشان دهید. اگر بتوانید همچنان خونسردی خود را حفظ کنید همه شما را به عنوان “آدم خوبه” داستان می‌شناسند.

۳- بخشنده باشید:

موفقیت شما به کمک‌هایی بستگی دارد که در میان راه به دیگران می‌کنید. بدون هیچ چشم‌داشتی به دیگران کمک کنید. اگر توان مالی شما اجازه می‌دهد می‌توانید هزینه‌ای را نیز به خیریه‌ها و … اختصاص دهید. اگر دست شما از نظر مالی باز نیست، می‌توانید از وقت خود استفاده کرده و به آموزش بچه‌های بی‌سرپرست بپردازید.

۴- وقت خود را با خانواده و دوستان بگذرانید:

صله‌رحم را از یاد نبرید. اگر نمی‌توانید همیشه به دیدنشان بروید، حداقل ارتباط تلفنی را قطع نکنید. این امر برای دوستانتان نیز صدق می‌کند. اگر سرتان خیلی شلوغ است، سعی کنید حداقل آخر هفته را با آنها بگذرانید. می‌توانید یک نوشیدنی با هم میل کنید. همیشه به خاطر داشته باشید قبل از این‌که با همسرتان آشنا شوید، دوستان و خانواده در زندگی شما وجود داشتند.

۵- خود را بشناسید:

ضعف‌های شخصیتی خود را از بین ببرید. هر کدام از ما عیب‌هایی در شخصیت خود داریم. در شناخت عادت‌ها، ویژگی‌های اخلاقی و به‌طور کلی شخصیت‌تان تلاش کنید. به نظرات دوستان و اقوام در مورد صفات اخلاقی خودتان گوش کنید. ضعف‌های خود را به‌تدریج از بین ببرید و نقاط قوت خود را تقویت کنید. مثلا اگر در زمینه کاری با مشکل مواجه هستید، سعی کنید هر روز بیش از روز قبل بر روی مسایل کاری تمرکز کنید.

۶- متوجه رفتار خود باشید:

رفتار و گفتار شما در قبال دیگران تعیین‌کننده برخورد آنها در قبال شما است. شما یک تابلوی تبلیغاتی متحرک هستید که توجه همه را به خود جلب می‌کنید، پس بهتر است اخلاق خوب خود را به نمایش بگذارید. اگر این کار را نکنید مردم از شما خوششان نمی‌آید، شما را استخدام نمی‌کنند و با شما قرار ملاقات نمی‌گذارند. کارهای خوبی را که از والدین خود در کودکی آموخته‌اید در زندگی نیز به اجرا درآورید.

۷- کار خودتان را انجام دهید:

کاری که تصور می‌کنید برایتان مناسب است انجام دهید نه کاری که دیگران فکر می‌کنند، انجام آن برایتان لازم است. به عبارت دیگر در پی رسیدن به خوشی و سعادت باشید. هیچ‌گاه خودتان را با کسی مقایسه نکنید. به‌ویژه در مورد مسایل مالی، برای این‌که ممکن است احساس نارضایتی کنید. کارهایی را که همیشه آرزوی انجام دادن آنها را داشته‌اید اما هیچ‌وقت انجام نداده‌اید، شروع کنید.

۸- درستکار باشید:

یک فرد درستکار همیشه برای اصول اخلاقی ارزش بیشتری نسبت به لذت‌ها و سودهای شخصی قایل است. کارمندان، همکاران و دیگران برای افراد درستکار ارزش بسیار زیادی قایل هستند. روی حرف خود بایستید و کاری را که فکر می‌کنید درست است، انجام دهید.

۹- با هدفتان روبه‌رو شوید:

افراد موفق از روسای شرکت‌ها گرفته تا ورزشکاران، همه و همه دارای یک عادت ویژه هستند: هدفمندی و تلاش برای رسیدن به مقصود. بدون داشتن هدف و نقشه مناسب برای رسیدن به آن، زندگی شما عادی شده و شادی و موفقیت ناچیزی را به دست می‌آورید. برای خود اهداف روزانه، هفتگی و ماهیانه تعیین کنید. سپس راه مناسب برای هر یک را طرح‌ریزی کنید و تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار بندید و از آن به عنوان راهی برای رسیدن به آرزوهای نهایی خود بهره بگیرید.

۱۰- عادات بد خود را ترک کنید:

هر یک از ما به‌طور متفاوت دارای عادت‌های بدی هستیم که دیر یا زود پیامدهای منفی آن متوجه ما خواهد شد. با خودتان عهد ببندید که رفتار بد خود را کاهش داده و یا به‌طور کلی از بین ببرید. مثلا یکی از عادات بد تاخیر داشتن است، به دوستان و خانواده خود بگویید که می‌خواهید چنین عادتی را برای همیشه از زندگی خود بیرون کنید. اگر آنها به عنوان یک مراقب در کنارتان باشند، تمایل شما نسبت به انجام این کار افزایش پیدا خواهد کرد.

۱۱- روحیه جوان و شاداب داشته باشید:

به خاطر داشته باشید که سن شما به آن اندازه‌ای است که خودتان می‌خواهید. یک شیوه شاداب و جوان‌پسند را در زندگی پیش بگیرید تا بدن و ذهن شما همواره به تحرک واداشته شوند.

۱۲- از موقعیت‌های خود استفاده کنید:

فرصت‌های بی‌شماری در زندگی هر فردی وجود دارد، اما سود بردن از آنها کار ساده‌ای نبوده و دارای ریسک بالایی است. اما باید توجه داشته باشید که هیچ کار بزرگی بی‌خطر نیست.

۱۳- تمرین بردباری:

صبر و پافشاری، شما را به سمت کامیابی و موفقیت رهنمون می‌سازد. اغلب انسان‌های بزرگ بیشتر از این‌که موفق شده باشند در زندگی خود با شکست مواجه می‌شدند. زمانی که بی‌حوصله می‌شوید باید یاد بگیرید که خونسردی خود را حفظ کرده و آرام باشید. برای این‌که قدری شکیبایی خود را تقویت کنید می‌توانید پرستاری کودک یکی از دوستان و یا آشنایان خود را برای مدت زمان کوتاهی به عهده بگیرید.

۱۴- علایق خود را متنوع سازید:

یک سرگرمی جدید برای خودتان پیدا کنید تا افق‌های جدیدی را بر روی شما باز کند. با یادگیری ورزش‌ها و مهارت‌های جدید خود را به چالش وادار کنید. یکی از کارهایی که می‌توانید در این خصوص انجام دهید، یادگیری یک زبان جدید است. زمانی که این کار با موفقیت انجام شد، به عنوان پاداش، سفر تفریحی به کشوری که زبان آن را یاد گرفته‌اید، به خودتان هدیه دهید تا پیشرفت خود را محک بزنید.

۱۵- ساعات مطالعه خود را بیشتر کنید:

مطالعه یکی از راه‌های مناسب برای افزایش اطلاعات و دایره لغات شما است. روزی یک ساعت هم که شده تلویزیون را خاموش کرده و در عوض شروع به خواندن یک کتاب کنید. بیشتر سعی کنید کتاب‌های الهامی در زمینه ارتقای شخصیتی و یا زمینه شغلی دلخواهتان را مطالعه کنید. حتی می‌توانید کتاب‌های سرگرم‌کننده را به صورت تفریحی مطالعه کنید.

۱۶- ورزش کنید:

ورزش یکی از راه‌هایی است که از شما فرد سالم‌تر و جوان‌تری می‌سازد. آن‌قدر که کار شما ارزش دارد مدت زمانی که مشغول به انجام آن هستید مهم نیست. با خودتان تعهد کنید که در برنامه روزانه خود مقداری فعالیت فیزیکی بگنجانید.

*همچنان که به مسیر خود در راه رسیدن به یک فرد کامل ادامه می‌دهید، به خاطر داشته باشید که طرز تفکر مثبت همیشه به عنوان اساسی‌ترین فاکتور شناخته می‌شود. دید مثبت ذهنی نسبت به هر چیز در زندگی به شما اجازه می‌دهد در جایی که دیگران شکست خوردند، به پیروزی دست پیدا کنید. بدون توجه به این‌که شرایط تا چه حد دشوار است اگر نقطه‌نظر مثبتی داشته باشید و این کار را ادامه دهید، همیشه راهی برای پیروزی در مقابلتان باز خواهد شد.

مطالعه یکی از راه‌های مناسب برای افزایش اطلاعات و دایره لغات شما است. روزی یک ساعت هم که شده تلویزیون را خاموش کرده و در عوض شروع به خواندن یک کتاب کنید!

منبع: ریدرزدایجست

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۵۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code