لطفا به خودتان احترام بگذاريد

لطفا به خودتان احترام بگذاريد

يكتا فراهاني

همه ما دوست داريم افراد محترمي شناخته شويم؛ یعنی هم دیگران به ما احترام بگذارند و هم خودمان آنان را محترم بداریم؛ چراکه زندگی در چنین فضایی، قطعا حس بهتري را به ما خواهد داد. ولي ‌ما چندبار چنین فضاهایی را تجربه کرده‌ایم؟ درواقع اغلب ما احساس می‌کنیم دیگران نقش بازی می‌کنند و بنابراین ما هم ناچاریم متقابلا همان كار را انجام بدهیم؛ درحالی‌که اگر نوجوان در این زمینه آموزش‌های لازم را دیده باشد، برای این موضوع آمادگی لازم را خواهد داشت. دراصل سوال اینجاست که چگونه مي‌توان به نوجوان احترام به خود و نیز دريافت احترام متقابل را آموزش داد. در‌اين‌خصوص با دكتر زهرا رمضانخاني، روان‌شناس و مشاور، گفت‌وگو كرده‌ايم.

احترام به خود

احترام به خود، یعنی درک ارزش وجودی، رفتار مودبانه با خود و اطرافيان، پذيرش ايراد، ضعف‌ها و نقص‌ها، تحقيرنكردن خود و درواقع نقطه مقابل احساس حقارت است.

در این مورد نوجوان ابتدا بايد ببيند آيا به همان اندازه‌اي كه به خواسته‌های ديگران توجه مي‌كند، به علایق خود هم اهميت مي‌دهد و براي خودش هم اين حق را در نظر مي‌گيرد؟آيا وقتي با دوستانش به رستوران مي‌رود، براي خودش حق اظهارنظر قائل می‌شود یا ترجیح می‌دهد با دیگران مخالفتی نکند. آيا او به‌اندازه‌کافی از «خودش» که همان ظاهر فیزیکی، سطح زندگی، درآمد خانواده، شغل والدین و… است، رضایت دارد یا خیر. بعد از آن نوبت به ويژگي‌هاي عاطفي، رفتاري و رواني مي‌رسد و او بايد بداند همه ما مشكلات رفتاري و عاطفي و رواني داريم و هيچ‌كداممان كامل نيستيم. درواقع نوجوان گاهي رفتاري از خود نشان مي‌دهد كه مورد پسند اطرافیان و جامعه نيست و درنتيجه ممکن است احساس حقارت كند و اعتمادبه‌نفسش كم شود

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code