زندگی

10 تاثیر اساسی قدرشناسی در زندگی افراد

قدرشناسی

 

از نظر علمی، سپاسگزاری فقط یک عمل نیست، بلکه یک احساس مثبت است که در خدمت یک هدف بیولوژیکی است. علم روانشناسی، قدرشناسی را بیش از احساس شکرگزاری می‌داند.

این یک قدردانی عمیق از کسی یا چیزی است و باعث ایجاد ماندگاری احساس مثبت می‌شود. قدردانی، یک احساس اجتماعی است که نشانگر شناخت ما از کارهایی است، که دیگران برای ما انجام داده اند.

آشنایی با مفهوم قدرشناسی و تاثیرات آن در زندگی افراد

بسیاری از ما با گفتن متشکرم از شخصی که به ما کمک کرده یا هدیه داده، قدردانی می‌کنیم. با این حال از نظر علمی، سپاسگزاری فقط یک عمل نیست، بلکه یک احساس مثبت است که در خدمت یک هدف بیولوژیکی است.

علم روانشناسی، قدرشناسی را بیش از احساس شکرگزاری می‌داند. این یک قدردانی عمیق از کسی یا چیزی است و باعث ایجاد ماندگاری مثبت می‌شود.

روانشناسان تعاریف مختلفی از این واژه دارند. در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

  • قدردانی، یک احساس اجتماعی است که نشانگر شناخت ما از کارهایی است، که دیگران برای ما انجام داده اند. این تعریف از آن جهت مهم است که یک عنصر اجتماعی را در تعریف قدردانی وارد می‌کند.
  • اگر کالایی را از طریق مبادله، تلاش، دستاورد یا به حق به دست بیاوریم، معمولاً احساس قدردانی نمی‌کنیم. قدرشناسی احساسی است که در پاسخ به دریافت چیز خوب و غیر مستحق احساس می‌کنیم.
  • تعریف دیگری که بر جنبه اجتماعی قدرشناسی تأکید دارد، از سوی محققان روانشناسی اجتماعی است که ادعا می‌کنند، این یک احساس مثبت است و زمانی ایجاد می‌شود که شخص دیگری یا یک فرد نیکوکار کاری را بی منت برای فرد انجام دهد.
  • قدردانی کالایی نیست که در قبال پرداخت تحویل داده شود. این یک پاسخ به یک هدیه است. برای درک بیشتر، قدردانی به عنوان یک احساس، فضیلت، انگیزه، پاسخ مقابله ای، مهارت و نگرش تصور شده است.
  • قدرشناسی می‌تواند معنای دنیوی و متعالی داشته باشد. به معنای دنیوی، قدردانی احساسی است که در مبادلات بین فردی رخ می‌دهد و  این درست زمانی شکل می‌گیرد که شخص تصدیق می‌کند، از فرد دیگری سود و منفعت زیادی دریافت کرده است. معنای معنوی معمولاً با این تصور مرتبط است، که شخص منافع را دریافت کرده که عمداً به دنبال آن نرفته و ‌لیاقت آن را نداشته، بلکه این به دلیل نیت خیر فرد دیگری بوده است.

با توجه به تعاریف فوق به طور خلاصه، می‌توان قدردانی را احساسی مثبت دانست که پس از بهره مند شدن از نوعی هدیه احساس می‌شود. این یک احساس اجتماعی است که غالباً به سمت شخصی (هدیه دهنده) معطوف می‌شود یا نسبت به یک قدرت بالاتر احساس می‌شود.

مراحل قدرشناسی

قدرشناسی عملی فداکارانه است، که بدون شرط انجام می‌شود تا به مردم نشان داده شود، که از آنها سپاسگزاریم. هدیه ای که آزادانه داده می‌شود، یکی از راه های درک آن است.

به عنوان مثال، اگر کسی غمگین است و یک یادداشت تقدیر برای او می‌نویسید، احتمالاً در قبال این یادداشت، شما از شخص چیزی نمی‌خواهید. شما از این طریق به آنها ارزش شان را یادآوری می‌کنید و از وجود آنها ابراز سپاس می‌کنید، بدون آنکه  انتظار بازگشت و تقدیر از خود را داشته باشید.

حتی وقتی انتظار بازگشت نداریم، بعضی اوقات این اتفاق می‌افتد. قدردانی  به روشی خوب مسری است و دارای دو مرحله اساسی  است:

مرحله اول: تایید حسن و نعمت هایی است، که دریافت کرده ایم.  در واقع از این طریق ما می‌گوییم، زندگی خوب است و دارای عناصری است که ارزش زیستن را دارند.

تصدیق اینکه چیزی دریافت کرده ایم، هم با حضور آن و هم با تلاشی که اهدا کننده در انتخاب آن انجام داده است، ما را راضی می‌کند.

مرحله دوم: این مرحله به این صورت است، که تصدیق می‌کنیم، برخی از منابع دریافت این خوبی در خارج از خود ما نهفته است. در این صورت می‌توان از دیگران، آفریدگار، طبیعت و دنیا سپاسگزار بود.

در این مرحله، خوبی‌های زندگی خود را تشخیص می‌دهیم و از کسانی که مسبب آن بوده اند، تشکر می‌کنیم.

اهمیت و تاثیر قدرشناسی در زندگی افراد

تحقیقات در مورد اهمیت قدرشناسی در حال گسترش است. چندین مقاله در زمینه روانشناسی قدردانی تالیف شده که نشان می‌دهند، سپاسگزاری بیشتر می‌تواند منجر به افزایش سطح رفاه شود.

برخی از تحقیقات همچنین به طور خاص به سپاسگزاری در یک محیط مذهبی پرداخته اند. این تحقیقات نشان می‌دهند که چگونه احساس قدردانی نسبت به یک قدرت بالاتر می‌تواند منجر به افزایش سلامت جسمی شود.

در اینجا به تاثیر و اهمیت قدرشناسی در زندگی افراد اشاره شده است:

1. بهزیستی پیشرفته

ابراز تشکر از شما می‌تواند احساس رفاه کلی را بهبود بخشد. افراد سپاسگزار بیشتر مورد قبول  هستند. علاوه بر این، قدردانی به طور مثبت با رضایت از زندگی ارتباط دارد و با افسردگی رابطه معکوس دارد.

البته این بدان معنا نیست که افراد افسرده باید بیشتر سپاسگزاری کنند، زیرا افسردگی یک بیماری بسیار پیچیده است و میلیون‌ها نفر با آن مبارزه می‌کنند. اقدامات سپاسگزاری باید بخشی از درمان افرادی باشد که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

2. تقویت روابط بین فردی

سپاسگزاری همچنین ابزاری قدرتمند برای تقویت روابط بین فردی است. افرادی که قدردانی خود را نسبت یکدیگر ابراز می‌کنند، تمایل بیشتری به بخشیدن دیگران دارند و خود شیفتگی کمتری دارند.

تشکر از کسانی که به شما کمک کرده اند، روابط شما را تقویت می‌کند و در کل باعث شکل گیری، حفظ رابطه و همچنین رضایت از روابط  می‌شود.

3. خوش بینی بهبود یافته

در سال 2003 مطالعه ای در مورد تأثیر تمرین قدرشناسی انجام شد. پس از 10 هفته، نتایج تحقیقات نشان داد، افرادی که بر روی سپاسگزاری تمرکز دارند، در بسیاری از زمینه‌های زندگی خود از جمله سلامتی و ورزش خوش بینی بیشتری دارند.

هنگامی که افراد نسبت به سلامتی و خود خوش بین باشند، احتمالاً ممکن است به شیوه‌های حمایت از یک سبک زندگی سالم عمل کنند و برای داشتن زندگی سالم تلاش بیشتری انجام دهند.

4. افزایش خوشبختی، سپاس و شادی

در سال 2011 تحقیقی انجام شد، که در آن از افراد خواسته شد، تا نامه‌ای بنویسند و به شخصی که از او سپاس گزارند تحویل دهند. بعد از انجام این کار تا هفته‌ها، سطح شادی و رضایت از زندگی افراد به طور چشمگیری افزایش یافت.

قدرشناسی یک اثر طولانی مدت را در یک نوع بازخورد مثبت ارائه می‌دهد. بنابراین، هر چه سپاسگزاری بیشتری را تجربه و ابراز کنیم، موقعیت‌ها و افراد بیشتری را می‌توانیم برای ابراز سپاس نسبت به خود پیدا کنیم و این با شادی و احساس رضایت ما نیز همراه خواهد بود.

5. کنترل بهتر خود

کنترل خود به نظم و تمرکز بهتر کمک می‌کند. بهزیستی طولانی مدت می‌تواند از خود کنترلی بهره مند شود. به عنوان مثال مقاومت و خود کنترلی در برابر نیکوتین موجود در سیگار برای شخصی که سعی در ترک سیگار دارد، به سلامت و بهزیستی فرد کمک می‌کند.

خود کنترلی به ما کمک می‌کند، تا برای سلامتی طولانی مدت، آینده مالی و رفاه خود انتخاب بهتری داشته باشیم.

6. سلامت جسمی و روانی بهتر

تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان داد که بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که مجلات سپاسگزاری را تکمیل کرده اند، کاهش التهاب، بهبود خواب و خلق و خوی بهتری داشته اند.

این تنها پس از 8 هفته علائم نارسایی قلبی آنها را کاهش داد. پیوند بین ذهن و بدن با چگونگی قدرشناسی می‌تواند یک مزیت مضاعف داشته باشد. به عنوان مثال، احساس قدردانی به ما کمک می‌کند تا ذهن و بدن سالم تری داشته باشیم.

 

تاثیر قدرشناسی در زندگی افراد

7. زندگی بهتر

طی دو دهه گذشته، شواهد حمایت از مزایای قدرشناسی بسیار افزایش یافته است. بزرگسالانی که شکرگزاری می‌کنند، انرژی، خوشبینی، ارتباطات اجتماعی و شادی بیشتری نسبت به افراد دیگر دارند.

همچنین این افراد کمتر دچار افسردگی، حسادت یا اعتیاد می‌شوند. گذشته از افزایش بهزیستی، تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهند، که چگونه تمرین قدرشناسی میتواند سطح استرس را کاهش دهد.

8. ورزشکاران قویتر

میزان قدرشناسی یک ورزشکار از موفقیت خود می‌تواند بر سطح رفاه وی تاثیر بگذارد. به طور خاص، ورزشکاران نوجوانی که در زندگی شکرگزار هستند، رضایت بیشتر و عزت نفس بالاتری دارند.

قدردانی بر روی علاقه مندان به ورزش نیز تأثیر می‌گذارد. میزان قدردانی هواداران، ارتباط و هویت آنها را با تیم محبوبشان بیشتر می‌کند. بیشتر شدن حمایت و غرور هواداران می‌تواند بر عملکرد و غرور خود تیم نیز تأثیر بگذارد.

مک کیور به عنوان مربی شنا در دانشگاه کالیفرنیا، تمرینات سپاسگزاری را در تیم خود اجرایی کرده و ادعا می‌کند از این طریق توانسته سه ​​قهرمانی ملی NCAA را کسب کند.

9. اعصاب قوی تر و آرامتر

یک مطالعه پاسخ مغز به احساس قدردانی را با تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) اندازه گیری کرد. این محققان احساس شکرگزاری را در شرکت کنندگان خود ثبت کردند و دریافتند که قدردانی فعالیت را در مناطقی از مغز که با اخلاق، پاداش و قضاوت سروکار دارد، افزایش می‌دهد.

10. کاهش استرس

طبق مطالعات انجام شده، متوسط ​​هورمون استرس کورتیزول 23٪ پس از یک دور سپاسگزاری کاهش پیدا کردند. در طول استفاده از تکنیک ها، 80٪ از شرکت کنندگان انسجام بیشتری را در الگوهای تغییر پذیری ضربان قلب و کاهش استرس نشان دادند.

به عبارت دیگر، این یافته‌ها حاکی از آن است، افرادی که نگرش قدردانی دارند، سطح استرس کمتری را تجربه می‌کنند.

قدرشناسی را در زندگی خود وارد کنید

همین عصر، قبل از خواب به چیزهای مثبتی که در طول روز برایتان رخ داده فکر کنید. لحظه ای وقت بگذارید و هر شب این کار را انجام دهید. یک بولت ژورنال قدرشناسی را نیز در نظر بگیرید.

برای کسانی که با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند، این می‌تواند آغاز یک روز جدید باشد. اگر فرزند دارید، لحظه ای قبل از خواب با آنها صحبت کنید و آنها را به سپاسگزاری تشویق کنید.

با به اشتراک گذاشتن آنچه که از آن سپاسگزار هستید، اهمیت این عمل را به کودکان نشان دهید. اگر احساس می‌کنید که در زندگی خود از شخصی غافل شده اید،  برای او نامه ای بنویسید و قدردانی خود را توضیح دهد.

در صورت امکان آن را به صورت حضوری تحویل دهید. مطمئن باشید، این  تاثیر مثبتی بر زندگی او و شما خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code