زندگی, کسب و کار

قانون سوم نیوتن در موفقیت

احمد حلت

نیوتن، دانشمند معروف فیزیک، برای پیش‌بینی مکان و حرکت و رفتار اجسام‌، قوانین مختلفی را وضع کرد که در این میان‌، یکی از این قوانین معروف به قانون سوم نیوتن‌، برای راه سوم این مقاله جذاب و کاربردی است.

قانون سوم نیوتن می‌گوید که در طبیعت نیروی تکی وجود ندارد؛ یعنی همه نیروهای موجود در طبیعت در همه زمان‌ها به‌صورت دوتایی هستند. همان‌طور که یک سکه دو‌رو دارد و یک تکه چوب دو‌سر، هر نیرویی در دل خود نیروی دیگری به‌همان اندازه اما در جهت مخالف دارد. اگر یکی از این دو نیرو را کنش (‌یا عمل)‌ بنامیم‌، نیروی دیگر واکنش(‌یا عکس‌العمل) نامیده می‌شود؛ البته فرقی هم نمی‌کند که کدام نیرو را کنش و کدام نیرو را واکنش بنامیم. نکته مهمی که در قانون سوم نیوتن وجود دارد این است که یکی از نیروها علت نیروی دیگر نیست، بلکه برهم‌کنش به‌صورت همزمان و فوری اتفاق می‌افتد.

قانون سوم نیوتن به زبان ساده این‌گونه تعریف می‌شود: «‌هر عملی را عکس‌العملی است مساوی و در خلاف جهت آن.»

راه سوم این شماره می‌گوید: «هر عملی که انجام می‌دهیم و هر رفتاری که از ما سر می‌زند‌، یک تاوان، مکافات و جواب دارد که درست همان لحظه‌ای که عمل را انجام می‌دهیم، در جهت برعکس شروع به تلافی می‌کند.»

یعنی کسی که الان کار نادرستی انجام می‌دهد، گمان نکند که کائنات مجازات و تلافی و نتیجه این کار را به بعد موکول می‌کند و فرد می‌تواند فعلا به خطاکاری‌اش ادامه دهد و بعدا سر فرصت در مورد عواقب کارش تصمیم‌گیری کند و با یک توبه و درخواست بخشش، کار اشتباهش را جبران کرده و از مجازات و تاوان شانه خالی کند.

راه سوم می‌گوید: «‌اصلا از این خبرها نیست؛ برای هر کاری، چه درست و چه نادرست‌، جوابی متناسب با خودش، همزمان‌ و آنی تقدیم می‌شود. کسی که یک پک به قلیان می‌زند، آثار سوء آن فورا روی ریه‌ها و جریان خون و مغز و کل سلول‌های بدنش ظاهر می‌شود. اینکه فردی بگوید که الان این ماده مخدر را مصرف می‌کنم و از فردا دیگر سراغش نمی‌روم و دیگر اتفاقی نمی‌افتد‌، بی‌معنا‌ترین جمله ‌را گفته است. به‌محض ورود اولین ذره مخدر به بدن‌، او دیگر آن فرد سابق نخواهد بود و بلافاصله سرنوشت متفاوتی برایش رقم خواهد خورد.»

شاید بگویید راه سوم این شماره خیلی ترسناک و دلهره‌آور است! اما اگر از جنبه مثبت قضیه به آن نگاه کنیم، می‌بینیم برعکس دنیایی از امید و دلگرمی را به همراه دارد.

برای آن‌ها که خود را متعهد به صداقت و درستکاری می‌دانند، راه سوم این شماره یک مژده و هدیه بی‌نظیر را بشارت می‌دهد و چنین می‌گوید: «‌به‌محض اینکه دستت برای انجام یک عمل خیر دراز می‌شود‌، بلافاصله کائنات همان‌جا و همان لحظه برای جبران دست‌به‌کار می‌شود و اتفاقی خیر و نیک را برای تو رقم می‌زند و خبر خوب این است که طبق بشارت صریح کتب مذهبی، ضریب برگشت ‌عمل نیک ۱۰ برابر است؛ یعنی اگر عواقب و تاوان کار خطا همان اندازه باشد، پاداش و نتیجه کار نیک ۱۰ برابر می‌شود. برای مثال فرض کنید مسئولیت نگهداری و درمان پدر یا مادر پیرتان را بر‌عهده می‌گیرید و با این‌کار بخشی از زندگی خود را وقف آن‌ها می‌کنید. از دید اطرافیان شما در حال ضرر‌کردن هستید، زیرا وقت ارزشمند و جوانی خود را از دست می‌دهید؛ اما چون نفس کاری که انجام می‌دهید حد اعلای نیکوکاری است، دریچه‌های رحمت به روی شما باز می‌شود و فراوانی و برکت به شکلی اعجاب‌آور تمام جنبه‌های زندگی شما را در بر‌می‌گیرد و صاحب دستانی می‌شوید که به خاک بزنید، طلا می‌شود.

در گذر زمان، وقتی معدل‌گیری کنید، می‌‌بینید که شما نسبت‌به کسانی که پدر و مادر خود را رها کرده‌اند، نه‌تنها از لحاظ مالی و جایگاه اجتماعی عقب نیفتاده‌اید، بلکه در وضعیتی چندین‌برابر بهتر قرار گرفته‌اید و این به‌خاطر نیروی اهرم بالابرنده عکس‌العملی حاصل از عمل خیری است که انجام داده‌اید.»

راه سوم می‌گوید: «‌پیشروی شما به‌سوی مقصد هر قدمش حساب می‌شود؛ یعنی اینطور نیست که حتما باید تعداد مشخصی عمل انجام شود یا زمان معینی بگذرد تا وقت حسابرسی و تلافی اعمال درست و نادرست شما فرا برسد؛ بلکه درست در همان لحظه که عمل توسط شما انجام می‌شود‌، عکس‌العمل آن نیز در جهت عکس روی شما اعمال می‌شود. اگر در خیابان راه بروید و عزیز کسی را اذیت کنید‌، درست همان لحظه برنامه آزاررسانی عزیز شما در دستور کار کائنات قرار می‌گیرد و برعکس اگر در طول شبانه‌روز برای انجام یک کار درست و سالم متوقف شوید و وقت بگذارید، کل عالم هستی بلافاصله و درست در همان لحظه متوقف می‌شود و برنامه کاری خود را عوض می‌کند تا به‌نفع شما اتفاق‌هایی را رقم بزند. در حسابرسی به اعمال و صدور حکم مکافات ذره و ثانیه‌ای تخفیف و تاخیر وجود ندارد.

شاید این خبر خوشایند خیلی‌ها نباشد؛ به‌خصوص آن‌هایی که شعارشان «همین یک‌دفعه» است. خیلی از دختران و پسران جوان از آنجا که بر‌اساس مدل رهاشدگی تربیت شده‌اند، فکر می‌کنند که در سال‌های نخست آشنایی هر حرکتی انجام دهند‌، درست مثل خانه پدری‌، بخشیده می‌شوند و عمل غیر‌عادی‌شان نادیده گرفته می‌شود، اما حقیقت این است که تک‌تک اعمال ما نه توسط اطرافیان، بلکه به‌وسیله کائنات، شمرده و براساس آن پاداش و مجازاتی که ممکن است مطلوب و خوشایند نباشد، تعیین می‌شود؛ در‌ نتیجه بسیاری از جوانان بی‌آنکه بدانند در همان سال‌های نخست جوانی متحمل آسیب‌ها و ضربه‌هایی می‌شوند که به نظر غیر‌عادلانه و غیرمنصفانه می‌رسد، اما حقیقیت این است که این عزیزان چوب ندانستن کاربرد قانون سوم نیوتن در موفقیت و زندگی‌شان را می‌خورند.

«کارما» یا «نتیجه عمل» آنی و فوری تقدیم می‌شود و رابطه مستقیم با عملی دارد که توسط شخص انجام می‌شود؛ درضمن چیزی هم به نام « گنه کرد در بلخ آهنگری / به شوشتر زدند گردن مسگری» نداریم. راه سوم می‌گوید که برای هر فردی ‌نتیجه یا بازگشت عملش‌، خاص خودش ارسال می‌شود. این‌طور نیست که من کار نیکی انجام دهم و به کائنات بگویم پاداش آن را تماما به حساب فلان فرد واریز کن. دستت را که به گلاب آغشته کنی‌، بلافاصله این دست توست که بوی گلاب می‌گیرد نه دست همسایه یا عزیزی دوردست.

همین‌طور اگر با پا وارد یک محیط کثیف و لجن‌آلود شوید، این پای شماست که فورا کثیف و آلوده می‌شود، نه آن فردی که از او خوشتان نمی‌آید و به او حسادت می‌ورزید!

وقتی داخل اتومبیل نشسته‌اید و به راننده‌ای که از شما سبقت می‌گیرد، دشنام می‌دهید‌، این روح و ذهن و کلام و جسم شماست که قبل از هر چیزی مکدر و ناخوش و آشفته می‌شود؛ وگرنه چه‌بسا راننده‌ای که دوست دارید ناراحت شود‌، اصلا متوجه وضعیت نامتلاطم و به‌هم‌ریخته شما نشود و سرگرم نتیجه اعمال خودش باشد.

گاهی پیش آمده که از فردی می‌پرسیم چرا به همراه و شریک زندگی خودت خیانت کردی و او می‌گوید‌: «اول من نبودم که خیانت کردم. او قدم پیش گذاشت و پیوند را شکست. من هم تلافی کردم!» راه سوم این شماره در جواب این استدلال شعر ‌معروف حافظ را‌ می‌گوید:

عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه‌سرشت

که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت

من اگر نیکم و گر بد تو برو خود را باش

هر‌کسی آن درود عاقبت کار که کشت

به زبان ساده، هر‌کسی همان چیزی را در فصل برداشت درو می‌کند که کاشته است، یعنی باید مواظب باشیم موقع انجام یک عمل نادرست، آن را با هدف تلافی عمل اشتباه یک فرد دیگر انجام ندهیم؛ چرا‌که در این میان دو عمل اشتباه‌، یکی از سمت ما و یکی هم از سمت فرد خطاکار دیگر، انجام می‌شود و کائنات برای هر‌کدام از آن‌ها، یک عکس‌العمل، کارما یا واکنش مجزا تعیین می‌کند. آن خطاکار، تاوان خطاکاری خودش را جداگانه می‌بیند و ما هم پاداش یا جزای عمل اشتباه خود را به‌صورت مستقل دریافت می‌کنیم. در این میان هیچ استدلالی مبنی بر اینکه چه کسی زودتر اشتباه کرد، پذیرفته نمی‌شود و این خود اعمال است که به‌عنوان معیار تعیین پاداش و تاوان مبنا قرار می‌گیرند.»

راه سوم این شماره به یک نکته بسیار ظریف هم اشاره می‌کند که معمولا نادیده گرفته می‌شود؛ می‌گوید: «‌برای هر عملی‌، عکس‌العملی است به همان اندازه و در جهت خلاف!» اما نمی‌گوید‌: «‌اعمال نیک قدیمی‌، اعمال بد الان را پاک می‌کنند یا با انجام یک عمل خوب در آینده می‌توان‌ گذشته نادرست را پاک‌سازی و جبران کرد!» در‌واقع چیزی به نام جبران وجود ندارد. هر عملی برای خودش عکس‌العمل مجزا و مستقل و ویژه خودش را دارد. من در طول شبانه‌روز ممکن است ده‌ها کار درست و دو تا کار نادرست را دانسته یا ندانسته انجام دهم؛ این‌طور نیست که در پایان روز، هشت تا پاداش مثبت خالص در کارنامه‌ام توسط کائنات ثبت شده باشد. چه دوست داشته باشم چه نه؟ چه آدم خوبی باشم چه نه؟ چه فرزند فلان فرد باشم یا نه؟ و …. در پایان روز در کارنامه من ۱۰ تا پاداش مثبت و دو تا تاوان منفی همزمان درج شده‌اند و این تاوان‌ها و جزاها و مکافات‌های منفی تا آخر عمر بخشی از پرونده زندگی من خواهند بود و همیشه همراهم هستند.»

راه سوم این شماره می‌گوید: «نگاه معامله‌گرانه و دادوستدی و ترازو‌بازی را هنگام برخورد با کائنات و عالم هستی دور بینداز. منتظر تخفیف، ترحم و تاخیر هم نباش. اگر می‌خواهی همین الان خوبی‌های بیشتری وارد زندگی‌ات شوند، کافی است از جا برخیزی و از همین الان، رشته کارهای نیک و درست و مثبت را پشت سرهم انجام دهی. بلافاصله امواج برکت، ثروت و آرامش به سوی تو سرازیر می‌شود؛ صرفنظر از اینکه قبلا چه بوده‌ای و چه کرده‌ای و بقیه در مورد تو چه می‌گویند!‌ کائنات به عمل همین الانت و نیت پنهان در پشت عملت کار دارد. خوبی می‌خواهی، برخیز و خوبی کن! به همین راحتی.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code