فقط روی نقش خودتان تمرکز کنید!

فقط روی نقش خودتان تمرکز کنید!

علیرضا شاه‌حسینی

ما باید بدانیم که نقشمان در هر لحظه چیست، چکاره‌ایم، کجا هستیم و در کدام خانه شطرنج زندگی ایستاده‌ایم؟ حتی اگر شرایط مساعد نبوده و همه‌چیز بر وفق مراد ما نیست، ما باید سعی کنیم بهترین نقش خودمان را ایفا کنیم.

فقط کافی است از خودمان بپرسیم من الان و اینجا، چه هستم؟ من الان و اینجا که هستم، نقشم چیست؟ مثلا از شما دعوت کرده‌اند که در جایی سخنرانی کنید. شما در آن محفل می‌بینید که آن‌طور که باید و شاید، به شما توجه نمی‌شود؛ یعنی جمع طوری است که به افرادی خاص و سخنرانان خاصی توجه می‌شود. اگر چه شما هم جزو سخنرانان هستید، ولی به شما آن احترام و توجهی که باید گذاشته شود و آن امکاناتی که باید برایتان فراهم شود، هیچ‌کدام انجام نمی‌شود! ولی شما قرار نیست عصبی شوید، به هم بریزید و کارتان را درست ایفا نکنید؛ فقط به خاطر اینکه حاشیه‌ها شما را اذیت کرده است.

وقتی شما وارد زمین بازی ‌شوید، باید در پست خودتان قرار بگیرید و بهترین بازی‌تان را ارائه دهید؛ به‌طوری‌که همه تماشاچی‌ها، بازیکنان، مربی و کادر فنی، همه و همه، توجهشان به شما جلب شود و دیده شوید. برای اینکه دیده شوید، باید نقش خودتان را درست ایفا کنید و برای اینکه اثرگذاری ماندگاری داشته باشید، نباید تحت‌تاثیر حاشیه‌ها قرار بگیرید.

شما پدر، مادر، پسر یا دختر یک خانواده هستید، پس اجازه ندهید به‌هم‌ریختگی رفتارهای دیگر اعضای خانواده در نقش شما تاثیر منفی بگذارد؛ شما نقش خودتان را عالی بازی کنید و یه عضو خوب، مودب، موثر، مثبت، خوش‌بین و عشق‌ورز به خانواده باشید. شما قرار است پدر یک خانواده باشید؛ بنابراین اگر بچه‌ها درسشان را نخوانده‌اند، اگر منظم نیستند، اگر غذا آماده نیست و هزاران اگر دیگر، شما به خودتان بگویید که «نقش من پدری است!» و مادری که با صلابت خودش همه نابسامانی‌ها را تحمل می‌کند، حتی رفتار نابسامان همسرش و پرخاشگری فرزندانش را، باید آن‌قدر خودش را کنترل کند و تحت‌تاثیر قرار نگیرد تا بالاخره زندگی را به مسیر خودش بازگرداند. این نمونه‌ها، انسان‌هایی هستند که نقش خودشان را خوب ایفا می‌کنند. اما برخی دیگر که نمی‌توانند نقش خودشان را به‌درستی ایفا کنند، با کوچک‌ترین مسئله‌ای از مسیر منحرف می‌شوند و عقیده دارند که چون دیگری بدی کرده، پس من هم بدی می‌کنم؛ چون او پرخاشگری کرده، پس من هم پرخاشگری می‌کنم و… این انگشت اشاره به سمت دیگران، یعنی اینکه من به‌دنبال مقصر می‌گردم؛ یعنی دیگران با رفتارشان من را مدیریت می‌کنند و من توانایی لازم را برای مدیریت‌کردن خودم ندارم.

شما مدیر یک کارخانه هستید. میزان ضایعات بالا و بهره‌وری پایین است، مواد اولیه نرسیده و خط تولید هم خوابیده است. شما باید در این موقعیت نقش یک مدیر خوب و توانمند را ایفا کنید، نه فردی به‌هم‌ریخته و عصبی را! شما باید یاد بگیرید که یک مدیر خبره در این شرایط چه می‌کند و شما هم همان کار را انجام بدهید و آن نقش والا را ایفا کنید و مدیر نمونه باشید.

کارمندانی که حتی وقتی مدیرشان نیامده، امکانات نیست یا هوا آلوده است، با‌این‌حال به‌صورت منظم و طبق برنامه وظایفشان انجام می‌دهند، کسانی هستند که نقش خودشان را خوب ایفا می‌کنند. این افراد مثل بازیکنایی هستند که وقتی وارد زمین می‌شوند، فقط به بازی فکر می‌کنند، نه به تشویق‌ها و هورا‌کشیدن تماشاچی‌ها و نه به تنه‌زدن‌های بازیکن حریف؛ آن‌ها به هیچ حاشیه‌ای توجه نمی‌کنند و تمام تمرکزشان روی توپ، بازی، هدف و نتیجه است و خوب بازی‌کردن را هدف قرار می‌دهند.

بیایید امروز و با خواندن این نوشتار به خودمان بیاییم و از خودمان بپرسیم که در هر لحظه که هستیم، آیا نقشمان را درست و دقیق ایفا می‌کنیم؟ اگر پشت فرمان هستیم، فقط یک راننده مودب، خندان، منظم، مبادی آداب و مطیع قانون باشیم؛ حتی اگر خودروهای کناری شما خوب رانندگی نمی‌کنند، سبقت بیجا می‌گیرند یا بین دو خط رانندگی نمی‌کنند، شما خودتان باشید و بهترین باشید. اگر در منزل هستید، از خودتان بپرسید در این خانه نقش شما چیست و شخصی که این نقش را دارد باید چکار کند؟

در لحظه زندگی کنید و در لحظه نقش خودتان را ایفا کنید؛ بدون اینکه تحت‌تاثیر محیط و دیگران قرار بگیرید. البته همه می‌دانیم که دیگران و محیط روی ما تاثیر می‌گذارند، ولی با تمرین می‌توانیم قوی باشیم و با قوی‌بودن هم می‌توانیم بهترین باشیم و با بهترین‌بودن می‌توانیم هم خودمان لذت ببریم و هم دیگران از وجود ما لذت ببرند و خدا را شکر کنند.

ایفای نقش یعنی اینکه از خودمان بپرسیم که هستم؟ کجا هستم؟ چه باید بکنم و چگونه باید این کار را به بهترین وجه ممکن انجام بدهم و عملکردم را بهبود ببخشم و بهترین باشم؟

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code