فرایندی به نام پیری وجود ندارد

عاطفه ولایی

 فرایند پیری در زیست شناسی و فیزیولوژی به معنی کاهش روند تجزیه و تحلیل اطلاعات در سلول و تغییرات تدریجی بدن است. پیر شدن به علت یک تغییر ناگهانی در اعمال فیزیولوژیک بدن نیست بلکه نتیجه تغییرات تدریجی است که طی سالهای متمادی به وجود می آید.

طبق تحقیقات انچام شده  توسط دانشمندان، دو راه برای کاهش و یا توقف پیری وچود دارد:

الف) تلومر که  ساختار انتهایی کروموزوم با توالی های پشت سر هم و تکراری است، وظیفه محافظت از DNA را به عهده دارد. طول تلومر در حفاظت از DNA و حفظ نقش ان موثر است و تلومرازها بر طول تلومر می افزایند. با گذشت زمان و تفسیم و همانندسازی سلولی از طول تلومرها و نیز فعالیت تلومرازها کاسته می شود و با کوتاه شدن طول آنها چرخه سلولی متوقف و مرگ سلولی اتفاق می افتد. طبق بررسی هایی دریافتند که آنزیم درون سلولی که سبب حفظ طول تلومر می شود، مانع از کوتاه شدن تلومر و ادامه یافتن تقسیمات سلولی می گردد و بر این باورند که سرانجام با استفاده از آنزیم تلومراز  بتوان علائم پیری در انسان را معکوس کرد. از عواملی که بر روی اثر تلومرازها موثرند می توان به ” استرس” اشاره کرد که از طول تلومرها می کاهد و در تسریع فرایند پیری کمک شایانی می کند. به طوریکه افرادی که در معرض استرس هستند ۱۰ سال سریعتر پیر می شوند. ( پیری زودرس )

ب) وارونه کردن فرایتد پیری با امکان بازسازی سلولهای بنیادی است که با استفاده از بازنویسی ژنهای دوران جنینی، نشانه های پیری به سوی جوانی بازگردانده می شود. پژوهشگران Salk Institute با برنامه نویسی دوباره کد سلولی بر روی چهار ژن شناخته شده Yamanaka Factors ( عامل های یاماناکا ) آنها را دوباره پویا و جوانسازی سلولی را برانگیختند. با این کار سلولها را به سلول های پرتوان بنیادی برانگیخته ( iPSCs ) تبدیل می کنند که قادرند به همه گونه های مختلف سلولی تبدیل شوند و به مقدار نامحدودی تکثیر یابند ولی با بررسیهای بیشتر به این نتیجه رسیدند که با این عامل ها  برای مدت زمان کوتاهی می توان هویت سلول را حفظ و فرایند پیری را وارونه کرد.با تمام تلاش های صورت گرفته و دستکاریهای ژنتیکی فقط برای مدت کوتاهی قادر به توقف پیری هستند. در حالیکه فرایند پیری تنها باور ذهنی است و در واقع آنچه ما تصور می کنیم زاییده و نشات گرفته از ذهن ماست و نماد بیرونی هر چیزی از ذهن ما منشا می گیرد.

دلیل این مدعا تحقیقاتی است که در دانشگاه MIU انجام دادند:

برای بررسی فرایند پیری ۸۵۰ نفر از پیرمردان و پیرزنان را وارد چزیره ای کردند که از شهر و تمدن امروزی دور بود. چزیره را به حالت ۶۰ تا ۷۰ سال قبل مجهز کردند از لحاظ ساختار و فضا و مکان زندگی، پوشش و البسه ( از نظر نوع و سایز ) وسایل ارتباط چمعی از جمله، رادیو، تلویزیون و مطالب چاپ شده در روزنامه و مجله و حتی وسایل بازی و تفریح نیز برای دوران نوجوانی آنها نیز تدارک دیده شده بود. پیرمردان و پیرزنان به مدت چند ماه در این جزیره زندگی کردند و از امکانات این مکان استفاده می کرده و روزگار می گذراندند. به طوریکه ذهن آنها باور کرده بود که همچمان در سن نوجوانی خود به سر می برند و با این باور بدنشان نیز آن را پزیرفت و آنها بعد از مدتی غلائم بلوغ را از خود نشان دادند. دانشگاه MIU با این تحقیق عملی به این نتیجه رسید که فرایند پیری تنها و تنها زاییده فکر و ذهن ماست و هر آنچه تصور می کنیم به سلولهای خود نیز همان فرمان را می دهیم.

با توجه به تحقیقات و بررسی های انجام شده به این نتیجه می توان رسید که سلامت روح و روان منجر به سلامت جسم می شود و به گفته قدیمی “عقل سالم در بدن سالم است ” می توان پی برد. منظور از عقل سلیم همان ذهن و روانی سالم است که جسم ما را تخت تاثیر قرار می دهد.

 برای توقف فرایند پیری سه راهکار وجود دارد:

۱) بهره گیری از ذهنی سالم و مثبت و داشتن باوری جوان:

با داشتن ذهنی متفاوت از همه همسن و سالهای خود حتی در ظاهر نیز متفاوت می شوید. باور قوی شما را به سوی آن سوق می دهد بطوریکه فرایند پیری را وارونه می کنید.

۲) پرداختن به کودک درون و شاداب نگاه داشتن آن:

با کودک درونتان ارتباط صمیمی داشته باشید و هیچگاه او را فراموش نکنید. توجه به کودک درون و پذیرفتن او شما را از درون شاداب و سرزنده نگاه می دارد و حس جوانی را همیشه به شما هدیه می دهد.

به عنوان مثال در نظر بگیرید هیچگاه از سن خود مطلع نبودید آیا واژه پیری برای شما معنایی داشت؟ قطعا با ندانستن این موضوع، ذهن هم دنبال واژه پیری نمی گشت و فرایند پیری را در ظاهر و در درون خود احساس نمی کردید.

۳) برای کاهش استرس و داشتن آرامش، استفاده از مراقبه ( تن آرامی ) روزانه به مدت ۲۰ دقیقه توصیه می شود:

استرس یکی از مهمترین عواملی است که سلولهای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و عملکرد طبیعی آنها را مختل می کند و حتی منجر به بیماریهای روان تنی ( سایکوسوماتیک ) از جمله ام-اس می شود.از طرفی کاهش استرس روشی بسیار موثر برای بازیابی جوانی است. برای این منظور حفظ آرامش، تنفس های شکمی و جدا شدن ذهن از عوامل و شرایط بیرونی ضروری است.

الف) فواید مراقبه بر جسم:

معادل ۱۰ ساعت خواب شب ارزش دارد.

تنظیم فشار خون

منجر به ترشح ماده والیوم در بدن می گردد و سبب آرامش می شود.

درمان بیماریهای صعب العلاج همچون آسم، آلرژی، سرطان و ام-اس

حواس پنجگانه را تقویت می کند.

هاله انرژی اطراف بدن را تقویت می کند و از ورود میکروب و ویروس به بدن جلوگیری می کند و کمتر در معرض بیماری قرار می گیرد.

شفا سریعتر انجام می گیرد.

ب) فواید مراقبه بر ذهن:

میزان تمرکز را بالا می برد.

حافظه را تقویت می کند.

خلاقیت را افزایش می دهد و استعدادها شکوفا می شود.

روشن شدن ذهن و پذیرش اندیشه های تازه

استرس را کاهش می دهد.

صبر و تحمل را افزایش می دهد.

منجر به کنترل خشم می شود.

وسوسه ها و ترس ها محو می شود.

افکار منفی کمتری ذهن را اشغال می کند.

توانایی حل مشکلات امکان پذیر است.

احساس پشیمانی از بین می رود.

احساس رضایت درونی فراهم می شود.

از وابستگی و تعلق خاطر می کاهد.

دلسوزی و همدلی با اطرافیان بیشتر می شود.

احساس رهایی بیشتر حاصل می شود.

احساس تنهایی کمتر می شود.

صلح درونی برقرار می شود.

وظیفه اصلی روح مشخص می شود و به رسالت و وظیفه خود پی می برید.

کل وجود ( جسم و روح و روان ) هماهنگی بیشتری می یابند.

ایجاد تعادل در نیمکره چپ و راست

ارتباط نیرومندتر و مستقیم تر با خود واقعی برقرار می شود و دعا به اجابت نزدیک تر می شود.

با بکارگیری راهکارهای فوق با پیری خداحافظی کنید و جوانی را به خود هدیه دهید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code