کسب و کار

فرار ژاپنی ها از تله لایک و فالوئر

شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و … و زمان صرف شده ما در آنها برای بررسی پیام‌ها و سبک زندگی دوستان و دیگران یکی از معیارهای تازه آنالیز کردن هستند که بر اساس داده‌های آنها می‌توان به یک رفتارشناسی رسید. اعدادی که در ظاهر تنها یک عدد هستند اما در نهایت منجر به این می‌شوند که ما متوجه تفاوت رفتار مخاطبان در کشورهای توسعه یافته، در حال توسعه و حتی توسعه نیافته در قبال یک رسانه جدید باشیم.

موسسه گلوبال وب ایندکس به تازگی آماری از میانگین زمان مصرف شده مردم کشورهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده که تجزیه و تحلیل و بررسی آن حالی از لطف نیست به گونه‌ای ژاپنی‌ها در این بررسی یکی از کم مصرف‌ترین کشورها در زمینه شبکه‌های اجتماعی هستند.

ژاپنی‌ها طبق این آمار به صورت میانگین فقط 45 دقیقه در روز وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی مجازی می‌گذرانند.طبق این بررسی‌ها به طور متوسط کاربران جهانی اینترنت روزانه دو ساعت و 23 دقیقه در رسانه‌های اجتماعی زمان صرف می‌کنند. این میانگین دو ساعت و 23 دقیقه‌ای به گونه‌ای است که ژاپنی‌ها یک سوم میانگین جهانی وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند.

هر چند این بررسی برای تمام کشورهای دنیا انجام نشده اما طبق نتایج این بررسی‌ها که درباره 13 کشور منتشر شده، میانگین حضور مردم کشورهای پیشرفته در شبکه‌های اجتماعی کمتر از دیگر کشورهاست. به طوری که ژاپنی‌ها در عین حال که خود یکی از تولیدکنندگان فناوری و ابزارهای فناورانه هستند اما فقط 45 دقیقه در روز، وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی مجازی می‌گذرانند.

پس از ژاپنی ها، آلمانی‌ها قرار گرفته‌اند که یک ساعت و 15 دقیقه در روز را صرف شبکه‌های اجتماعی مجازی می‌کنند. فرانسوی‌ها با یک ساعت و 28 دقیقه، اسپانیایی‌ها با یک ساعت و 43 دقیقه و انگلیسی‌ها با یک ساعت و 49 دقیقه در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.آمریکایی ها نیز به صورت میانگین یک ساعت و 57 دقیقه در روز را در شبکه های اجتماعی مجازی صرف می‌کنند.این مدت زمان برای چینی‌ها دو ساعت و 19 دقیقه، برای هندی ها دو ساعت و 25 دقیقه و برای روس ها دو ساعت و 28 دقیقه است.
در این میان مردم  کشور ترکیه با سه ساعت و 5 دقیقه، مکزیک با سه ساعت و 10 دقیقه، نیجریه با سه ساعت و 36 دقیقه و فیلیپینی‌ها با چهار ساعت و یک دقیقه بیشترین حضور را در شبکه‌های اجتماعی دارند.

هر چند ایران در این بررسی لحاظ نشده اما بر اساس آمارگیری فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی در سال ۹۶ توسط مرکز آمار، سرانه روزانه حضور ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی یک ساعت و ۴ دقیقه بوده است، عددی که اکنون و در سال 98 بیش از دو ساعت تخمین زده می‌شود و می‌شود گفت که ما به اندازه متوسط جهانی و شاید بیشتر از آن از شبکه‌های اجتماعی به شکل روزمره استفاده می‌کنیم.

نتیجه این بررسی نشان می‌دهد که فرهنگ رفتاری و مصرف کشورها از شبکه‌های اجتماعی نسبت معناداری با توسعه فرهنگی آن کشور دارد. نتیجه‌ای جالب توجه و قابل تامل!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code