فرار از ناکامی (۳)
قطره قطره‌های یک دریا

فرار از ناکامی (۳) <br> قطره قطره‌های یک دریا <br>

 

 

یوسف موسوی

بحران یونان در واقع یک مشکل یک‌شبه و ناگهانی نبود و ریشه‌یابی این مشکل نیازمند بررسی مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مختلفی است؛ بحرانی که علاوه بر یونان، کشورهای مختلف از جمله آلمان را درگیر خود کرد.

یونان در واقع بعد از جنگ جهانی دوم که اروپا را ویران کرد، کمتر از این حادثه تاثیر گرفت و یکی از معدود کشورهای اروپایی بود که به‌سرعت از تبعات جنگ خانمان‌سوز دوم جهانی عبور کرده و در فاصله سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۷۴ شاهد رشد تولید سالانه ۷‌درصدی و در عین حال تورم ۴‌درصدی بود.
پس از دومین شوک نفتی و پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، یونان وارد دوران رکود تورمی شدیدی شد که پس از آن هرگز نتوانست به شرایط عادی برگردد. پس از ۱۹۷۴ بود که ناکامی اقتصادی یونان شروع شد و تغییر در آب‌وهوای سیاسی، کسری و بدهی بخش عمومی (دولت) را افزایش داد و شعله‌های کسری تجاری و ازدیاد نقدینگی بیش از اندازه در اقتصاد برافروخته شد. پیوستن به اتحادیه اروپا علت سیر نزولی اقتصاد یونان نبود، اما انتقالات مالی از همین اتحادیه به یونان بود که بر مشکلات زیربنایی این کشور سرپوش می‌گذاشت.

اواخر دهه ۱۹۷۰ رشد اقتصادی مناسب یونان کاهش یافت و بعد از ۱۹۸۰ فروپاشید. تورم به شکل غیرقابل‌مهاری افزایش پیدا کرد و سرسختانه بالا ماند. رشد اقتصادی این کشور در ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۳ تنها ۲‌درصد بود که کمتر از حد متوسط کشورهای اتحادیه بود. متوسط تورم هم در این دوره ۱۸‌درصد بود که ۱۰‌درصد بیش از متوسط تورم در اتحادیه بود.

قبل از ۱۹۷۴ نظام سیاسی- اقتصادی یونان با تضمین و ایجاد امنیت برای مالکیت خصوصی زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بود، قوانین مالیاتی جدیدی وضع شد و رابطه میان دولت و اتحادیه‌های کارگری در وضع مطلوبی بود. این شرایط در وضعیتی به وجود آمد که دولت یونان قبل از ۱۹۷۴ از نظر سیاسی استبدادی بود.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۸۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code