فرار از ناکامی (۲)
چگونگی نجات یونان

فرار از ناکامی  (۲) <br> چگونگی نجات یونان <br>

تلاش برای نجات

سال ۲۰۱۰، زمانی بود که آن‌ها اولین بسته کمک مالی را در چارچوب طرح نجات مالی دریافت کردند. برنامه‌های کمک‌های مالی، ۴۵۰ برنامه اصلاحی، تغییر چهار دولت در ۸ سال و برنامه ریاضتی‌ایی که یونان اجرا کرد، در سطح جهان بی‌نظیر است.

سال ۲۰۰۹، یونان اعلام کرد کسری بودجه‌اش بیشتر از ارقام گزارش شده است. این کشور، حوزه یورو و صندوق بین‌المللی پول را مجبور کرد نخستین کمک مالی را به شرط انجام اصلاحات به اجرا بگذارد. این موضوع باعث تظاهرات اعتراضی در ماه‌های پیاپی در سال ۲۰۱۰ در یونان شد.

در سال ۲۰۱۱ سرمایه‌گذاران خصوصی مجبور شدند ۵۰‌درصد بدهی‌های یونان را ببخشند. این ماجراها باعث نخستین تغییر از چهار تغییر دولت در یونان شد.

در سال ۲۰۱۲ هم یونان دومین کمک مالی را دریافت کرد. در ماه مه همان سال برای دومین بار دولت تغییر کرد و در ماه ژوئن برای سومین بار دولت یونان عوض شد.

در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به‌اجرا‌گذاشتن برنامه ریاضتی بسیار سخت‌گیرانه باعث اعتراضات بیشتر شده و یونان صحنه درگیری و اعتراض مردم شد.

در ژانویه ۲۰۱۵ برای چهارمین بار دولت تغییر کرد و «الکسیس سیپراس» چپ‌گرا نخست‌وزیر یونان شد که برنامه کنترل سرمایه را به اجرا گذاشت. در تابستان ۲۰۱۵، علی‌رغم اینکه ۶۱‌درصد یونانی‌ها علیه اصلاحات ریاضتی در یک همه پرسی رای دادند، حزب سیپراس پذیرفت که در عوض سومین کمک مالی، اصلاحات ریاضتی را اجرا کند.

در تابستان ۲۰۱۷ صندوق بین‌المللی پول این معامله را پذیرفت و کمیسیون اروپا خواستار پایان برنامه کمک مالی شد.

در ژوئن ۲۰۱۸ سرانجام اروپا بعد از بحث‌های داغ این برنامه را تایید کرد و قرار شد که در ۲۰ اوت ۲۰۱۸ این برنامه به اتمام برسد.

برای خروج از برنامه کمک‌های مالی، دولت سیپراس پذیرفته است که به اصلاحات ادامه دهد و مازاد بودجه سنگینی در نظر گرفته است. حالا برای اجرای آن و در کشوری با بیکاری سنگین، چاره‌ای جز افزایش مالیات‌ها نیست. افزایش مالیات‌ها از جذابیت اقتصاد یونان برای سرمایه‌گذاران خارجی می‌کاهد که برای ایجاد شغل و رشد اقتصادی ضروری است؛ بنابراین الکسیس سیپراس برنامه‌ای را آغاز کرده است تا مشخص شود آیا کسب‌و‌کارهای داخلی همانند حمل‌و‌نقل دریایی به اندازه کافی و از نظر اقتصادی جذابیت دارند یا نه!

با این وجود یونان علاوه بر توریسم، از ظرفیت حمل‌و نقل‌بین‌المللی دریایی برخوردار است و یکی از قدرت‌های این عرصه به شمار می‌آید. تجارت بین المللی در بزرگ‌ترین بندر یونان به دلیل بحران اقتصادی به سختی آسیب دیده است. «پیراووس» رئیس اتحادیه بازرگانی یونان می‌گوید که در ۹ سال اخیر از هر سه مغازه، یک مغازه در یونان تعطیل شده است.

 

وی می‌افزاید: «کسب‌و‌کارهایی مانند کار من با سود ۷۰ تا ۷۵ هزار یورو در سال بین ۵۵ تا ۶۵ درصد مالیات می‌دهند. در‌آمد من پس از کسر مالیات ۳۰‌هزار یورو است. من مجبورم ۲۰‌هزار یورو دیگر به‌عنوان سهم بیمه بپردازم، زیرا درآمد من بالاتر از ۷۰‌هزار یورو است. سرانجام بعد از یک سال کار سخت و از درآمد ۷۰‌هزار یورویی، سهم من تنها ۱۰‌هزار یورو است که کمتر از ۱۰۰۰ یورو درآمد ماهانه است.»

برخی معتقدند که در پایان ماه اوت یونان با بحران مالی دشواری روبه‌رو خواهد شد، اما بسیاری معتقدند که ترک‌ها در کشتی یونان بسیار جدی‌اند و کشتی یونان هنوز نیاز به تعمیرات زیادی دارد تا بتواند دوباره راهی دریا شود. بازپرداخت بدهی‌های یونان احتمالا تا سال ۲۰۶۰ طول خواهد کشید و آن‌ها و هیچ کشور دیگری نباید چنین اشتباهی را دوباره مرتکب شوند یا نسبت به آن بی‌توجه باشند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code