فرار از ناکامی (۱)
یونان

فرار از ناکامی  (۱)  <br> یونان <br>

مریم پورانصاری

آن‌ها با شرایط نامناسبی مواجه بودند؛ به شکلی که در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۰ اقتصاد یونان با رشد منفی ۶/۱‌درصد تولید ناخالص ملی روبه‌رو بود و اقتصادی انقباضی را تجربه می‌کرد که سعی داشت اوضاع وخیم‌تر از شکل کنونی نشود.

دو دهه بی‌نظمی و بی‌انضباطی و پنهان‌کاری نیاز به هشت سال کار مستمر داشت. یونان سرخط خبرها بود. تظاهرات‌ها، به‌آتش‌کشیدن‌ها، بیکاری بالای ۲۶‌درصد، تورم و نارضایتی عمومی نتیجه بی‌تفاوتی به اقتصاد یونان یا مسیرهای اشتباهی بود که دولت‌ها طی کرده بودند. پس از چندین‌سال عدم‌ثبات، سرانجام در سال ۲۰۱۷ یونان به رشد ۴/۱‌درصدی رسید و این رشد در سال بعد به ۹/۱ درصد رسید و این یعنی بالاخره کشتی یونان از طوفان خارج شده است.

سوال اول این است که آن‌ها در چه وضعیتی بودند؟ درست مثل وقتی که خودمان به مشکل برمی‌خوریم و لازم است ابتدا وضعیت فعلی را بسنجیم، مهم‌ترین معیار برای سنجش، تولید ناخالص ملی است. به همین خاطر بدهی هر کشوری را با تولید ناخالص ملی‌اش مقایسه می‌کنند. شاید بدهی ۳۰۰ میلیارد دلاری برای اقتصاد آمریکا و آلمان یک بدهی پایین و معمولی به حساب بیاید، اما برای یونان و کشورهای ضعیف کمرشکن و سنگین است. این مثال را در مورد درآمد و بدهی خودتان هم می‌توانید بسنجید.

اگر در کشوری میزان رشد تولید ناخالص داخلی در دو بازه سه‌ماهه متوالی منفی باشد، اقتصاد آن کشور انقباضی خواهد بود. در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۰ اقتصاد یونان با رشد منفی ۶/۱‌درصد تولید ناخالص ملی روبه‌رو بود و اقتصادی انقباضی را تجربه می‌کرد. پس از چندین‌سال عدم‌ثبات، سرانجام در سال ۲۰۱۷ به رشد ۴/۱درصدی رسید.

این معیار نشانگر نسبت بدهی کشور است نسبت به آنچه تولید می‌کند. اگر این میزان بالاتر از ۱۰۰‌درصد باشد، به این معنی است که بدهی دولت از تولید ناخالص داخلی‌اش بیشتر است. بنا بر آمار یورواستات، این میزان برای اقتصاد یونان در سال ۲۰۱۰ در مجموع ۲/۱۴۶درصد بود که در سال ۲۰۱۷ به ۶/۱۷۸ درصد رسید. این بالاترین رقم در کل اتحادیه اروپا به شمار می‌آمد. بعد از یونان، با فاصله ایتالیا با ۸/۱۳۱ درصد قرار دارد و میزان میانگین اتحادیه ۷/۸۶ درصد است.

دومین مسئله توازن بودجه است. وقتی درآمد بیش از هزینه باشد، شما تراز مالی مثبت دارید و بالعکس آن کسری بودجه حساب می‌شود. پیمان رشد و ثبات اتحادیه اروپا، کشورهای عضو را ملزم می‌کند کسری بودجه خود را زیر ۳‌درصد نرخ تولید ناخالص ملی‌شان نگاه دارند. اگر این کشورها نتوانند به چنین تعهدی پایبند باشند، تحت برنامه نظارتی اتحادیه درمی‌آیند تا اتحادیه اروپا برایشان مقرر کند که چگونه برای کنترل بدهی‌شان تصمیم بگیرند.

یونان در سال ۲۰۱۰ کسری بودجه‌ای به میزان منفی ۶/۱۰ درصد داشت و در سال ۲۰۱۷ این میزان به مثبت ۸/۰درصد مازاد بودجه (معادل ۲۵‌درصد میزان تولید ناخالص ملی) ترقی کرد.

در حال حاضر تنها ۱۲ عضو اتحادیه اروپا هستند که مازاد بودجه دارند نظیر آلمان، دانمارک و سوئد. در قعر رده‌بندی هم مالت، اسپانیا و پرتغال هستند که به ترتیب ۹/۳ درصد، ۱/۳ درصد و ۳ درصد کسری بودجه دارند.

مسئله سوم برای اقتصاد میزان بیکاری است که به عنوان یک معیار سنجیده می‌شود. در سال ۲۰۱۰ میزان بیکاری در یونان روی ۱۲‌درصد ایستاده بود. با این‌حال، این رقم در سال‌های بعدی تا ۹/۲۷ درصد رسید. در ماه مه ۲۰۱۸ رقم بیکاری به ۵/۱۹ درصد رسید که پایین‌ترین میزان از سپتامبر ۲۰۱۳ بدین سو است. این یعنی حال اقتصاد یونان کمی رو به بهبود است و می‌توان به آن امیدوار بود.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۸۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code