تعریف دقیق عزت نفس چیست؟

در بین همه احساسات سازنده وجودی ما ، حس عزت نفس یکی از مهمترین آنها است. عزت نفس به معنای ارزش قائل بودن برای ارزشها و باورهای خودمان نه در برابر دیگران که این بار در برابر خودمان است و نوعی دوست داشتن خود و ارزشمند بودن خودمان برای خودمان.

عزت نفس چیست ؟

مرحله قبل از شناخت عزت نفس یا حرمت نفس ، شناخت خود است. شناخت ارزشها ، باورها و هر گونه مسائلی که به نوعی برای فرد داشتن آن ، مهم تلقی می شود.

عزت نفس احترام خود فرد به ارزشهای خود است. اهمیت قائل بودن فرد در برابر مسائلی که در وجود فرد ، و در تنهایی وجودی خودش ، هم مهم تلقی می شود. به عبارتی ارزشمندی خودتان نسبت به خودتان و ارزیابی خود از خود !

عزت نفس به فرد یادآوری می کند که برای ارزشهای خود ؛ علاوه بر اینکه حد و مرز و به اصطلاح خط قرمز در برابر دیگران ، تعیین می کند ، این خط قرمز را برای وجود خویش هم در نظر داشته باشد و به سادگی از آن عبور نکند. به راحتی ارزش ها را فدای موقعیت و مصلحت ها ی لحظه ایی نکرده و یا به دست فراموشی نسپارد. خود را دچار عذاب وجدان از خود نکنیم.

محسنات داشتن عزت نفس بالا

برای رضایت مندی از خود لازم است که عزت نفس را در وجودمان تقویت کنیم. به این ترتیب به درون خود که نگاه می اندازیم ، از خود راضی خواهیم بود و به دلیل این احساس، به مرور منجر به ساختن تصویری سرشار از موفقیت از خودمان ، در ذهنمان خواهد شد.

عزت نفس سبب می شود که تظاهر و ریا از وجودمان دور شود ، خودمان را آنطور که هستیم قبول داشته باشیم و به بقیه هم همانطور خودمان را نشان دهیم. وقتی برای ارزش ها و باورهای خودمان احترام قائل باشیم، و این احترام را در رفتار با دیگران ، نشان دهیم، دیگران هم به خودی خود متوجه این موضوع شده و برای آنها ، احترام قائل خواهند بود.

یکی دیگر از فواید حفظ عزت نفس این است که خودمان را باور خواهیم کرد. وقتی باور به میان آید ، ایمان هم خواهد آمد و بعد از آن است که احساس  قدرتمندی نیز آرام آرام در وجود آدمی پدیدار خواهد شد.

اگر بخواهیم این مطلب را ساده تر کنیم باید بگوییم که عزت نفس ، باورمندی از خود را به همراه می آورد ، اینکه در هنگامه رویارویی با مشکلات و سختی ها و ناملایمات زندگی ، آنقدر خود را باور خواهیم داشت که بتوانیم با اراده و قدرت از پس همه آنها برآییم.

عزت نفس قدرت دوباره ایستادن از پس زمین خوردنها را برای ما ، مهیا می کند. این احساس درونی سبب خواهد شد که عجز و ناتوانی را برنتابیم و به خود آییم!

اما به عکس اگر عزت نفسی پایین داشته باشیم ، منتظر کمک ، ترحم و دلسوزی دیگران شده و برای ایستادن  دوباره حتما باید دستی وجود داشته باشد تا دوباره سرپامان کند.

 

عزت نفس

چطور عزت نفس مان را افزایش دهیم؟

برای بالا بردن عزت نفس باید خودمان را بهتر و بیشتر از قبل مورد کنکاش قرار دهیم. خودمان را بهتر بشناسیم و همانطور که هستیم خودمان را دوست داشته باشیم.

نظر دیگران، بر افکارمان نباید تاثیر بد بگذارد. بدون تعریف و تمجید دیگران و بدون احساس نیاز به آنها، خودمان را دوست داشته باشیم. در طول زندگی بر اثر عوامل مختلفی مانند سرزنش دیگران ؛ توهین، ایراد گرفتن های مکرر ، از سمت اطرافیان و یا حتی خودمان نسبت به خودمان ، ممکن است سطح عزت نفس مان پایین بیاید و کم کم ، این عدم توانستن ها به یک باور ذهنی از خودمان تبدیل می شود.

می توان تحت شرایطی و با تمرین هایی ، عزت نفس از دست رفته و کمرنگ شده را به حالت اول نزدیکتر کرد.

توانایی های خود را یادداشت کنید. همه آنچه که در طول زندگی قادر به انجامش بوده اید و یا هر آنچه که موفق به تغییر رو به مثبت آن، شدید. نقاط ضعف خود را هم یادداشت کنید تا به یک جمع بندی واقعی از خودتان برسید و به اصطلاح تکلیف خودتان را مشخص نمائید.

کارها و فعالیت هایی که در آنها ، توانایی دارید را بیشتر انجام دهید. این تکرار باعث می شود فراموشی نسبت به خود سراغتان نیاید.

تعهد و مسئولیت های جدید را قبول کنید. مسئولیت پذیری، باعث می شود خود را در موقعیت های جدیدی که به علت عدم عزت نفس کافی ، از آنها فراری هستید ، به چالش بکشید. نترسید و با موقعیت های تازه ، تن به تن شوید.

هر چه بیشتر این کار را انجام دهید ، حس عزت نفس در وجودتان بیشتر به غلیان خواهد افتاد. حتی اگر موفق نبودید و به شکست انجامید ، دوباره همان موقعیت را بپذیرید و از تجربه قبل ، درس بگیرید. اطمینان داشته باشید برای بار دوم یا سوم دیگر ، ترس و اضطرابی باقی نمی ماند که بخواهد شما را به شکست بکشاند.

برای به هدف رسیدن حتما لازم نیست ، ایده آل ترین موقعیت در آن هدف را برای خود متصور باشید! گاهی کمی به خودتان تخفیف دهید . به خود مرتبا تذکر دهید که همه انسانها نمی توانند در مرحله اول ، به بهترین و عالی ترین شکل ممکن به خواسته هایشان برسند.

توانمندی های یادداشت کرده خود را مرتبا نگاه کنید و در ذهن آن را مرور کنید. از خوبی های وجودتان فاصله نگیرید.

هر از گاهی از بیرون به خودتان نگاه کنید. خود را مثل افراد دیگری که دوست دارید ، دوست داشته باشید و برای وجودتان ؛ افکارتان ؛ احساستان ارزش قائل باشید. ما نسبت به خودمان به اندازه اطرافیان مان مسئولیت داریم.

این تفکر که بیشتر اطرافیان و انسانهای دیگر ، از شما موفق تر هستند و شما در نزد آنها شاید خیلی عقب باشید را از خود دور کنید. هرگز فراموش نکنید که مخلوقات این جهان هر کدام با خصوصیات منحصر به فرد به دنیا آمده اند و در حال زندگی اند. هیچ دو نفری شبیه به هم نیستند. پس مقایسه زندگی و عملکرد دو موجود با ویژگی ها و استعدادها و موقعیت های مختلف ؛ اشتباه محض است.

مراودات خود با دوستان و انسانهای دیگر را زیادکنید. ارتباطات اجتماعی علاوه بر اینکه باعث تقویت روحیه و بالا بردن میزان تجربیات فردی خواهد شد، به مرور ترس مواجهه با اطرافیان بابت احتمال اشتباه کردن ، را از بین خواهد برد.

این تمرین ها را مدام تکرار کنید تا ملکه ذهن شما شود. پشتکار داشته باشید. خسته نشوید و بدانید این فرایند ، زمانبر خواهد بود و صبوری می خواهد.

افکار مثبت از ذهن خود بگذرانید. اگر مدام در حال چرخش بین خاطرات ناکامی ها و شکست های خود هستید ، سخت در اشتباهید. با مرور شکست ها، آنهم بدون اینکه نیروی جبرانی در وجود شما بیدار کند ، فقط مرتب به خودتان می گویید ( نشد ، نتوانستم؛ ارزشش را ندارم و . . . ) و حاصل آن چیزی جز از دست رفتن عزت نفس و از خود ناراضی بودن ، نخواهد داشت. شکست را به دست باد بسپارید.

دائما جملات تأکیدی، از اینکه می توانید موفقیت را بدست آورید را پیش خود مرور کنید. یا در ذهن یا بر زبان.

                      عزت نفس حس برتر

عزت نفس و دوران کودکی

بسیاری از رفتارها و عکس العمل های والدین در رابطه با رفتار کودکان شان ، تضمین کننده عزت نفس بالا یا عزت نفس پایین در آینده کودک شان خواهد شد. عزت نفس در درجه اول و در دوران کودکی ، با نگاه و احترام والدین به کودک در وجود او شروع به شکل گرفتن می کند.

والدین در برخورد با کودکانشان باید نشان دهند که عشق و علاقه آنها  نسبت به کودکشان چیزی فرای رفتار اوست. یعنی احترام و ارزش کودک به خودی خود در وجود پدر و مادر هست و هرگز از قلب و جان آنها بیرون نخواهد رفت.

اینکه برای دوست داشتن آنها ، شرط و شروط گذاشته شود به این معناست که اگر احیانا در موقعیتی دچار شکست شوند ، ممکن است از این عشق و محبت محروم بمانند و این عاملی خواهد شد برای ترس ، برای از دست رفتن جرأت کودک برای روبرو شدن با موقعیت های جدید ! و این همان از دست رفتن عزت نفس در بزرگسالی است که آرام و به همین راحتی در وجود کودک ریشه می دواند.

به همین دلیل دست اندرکاران علم روان ، توصیه می کنند که کودکان را در موقعیت های ارزشی قرار ندهید. دوست داشتن یا نداشتن کودک را منوط به انجام دادن یا ندادن کاری که برای ما ارزشمند است یا نیست ، نکنید. بی واسطه و بی دلیل حس دوست داشتن و ارزشمندی را به کودکتان منتقل کنید.

حرف های کودکان را باید کاملا شنید.

حس احترام را در هنگام حرف زدن به کودک باید منتقل کرد.

محبت بی چند و چون را به کودک ارزانی دارید.

کارهای هرچند کوچک و پیش پا افتاده کودک را ، پراهمیت جلوه دهیم .

در هنگام شکست کودک ، آنها را بپذیریم و به آنها هم یاد بدهیم که شکست را بپذیرند و در مورد آن صحبت کنند.

انتقاد شدید، تمسخر و نادیده شدن ، آزار جسم و روحی ، از موارد کم شدن عزت نفس خواهد بود.

سعی نکنیم به کودک القا کنیم که بهترین ها ، یعنی بی عیب ترین ها ! به کودکان بیاموزیم که عیب و نقص در وجود همه انسانهاست و انسانها در کنار یکدیگر به عملکرد بهتری خواهند رسید. هیچکس به تنهایی کامل نیست.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است