صید طلا در سرزمین مروارید

صید طلا در سرزمین مروارید

آنها جوانان زیر ۲۱ ساله ای بودند که حدود دو سال پیش در همین شهر منامه و پایتخت بهرین توانسته بودند مدال طلای مسابقات نوجوانان جهان را کسب کنند. درست مثل همین درخشش‌های گاه و بیگاه ورزشی در رده‌های سنی که وقتی به مرحله بزرگسالان می‌رسید انگار که باید قافیه را به فاصله با رقبایمان می‌باختیم.اما انگار قرار بر باختن نبود و قرار بود تا این موفقیت مداوم و مستدام باشد. تیمی متشکل از همان ساختار و اسکلت نوجوانان دو سال پس از آن مدال دوباره پا به بحرین و منامه گذاشت، کشوری که از قدیم به ساحل و بندرگاه صیادان مروارید معروف بود و جوانان زیر ۲۱ سال ایران نه برای صید مروارید که برای صید مدال به این آوردگاه آمده بودند.آنها در مرحله گروهی با ایتالیا، آرژانتین و بحرین همگروه شدند. یک باخت به ایتالیای مقتدر و دو باخت باعث شد تا به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کنند. در مرحله دوم هم با روسیه، جمهوری چک و تونس رقابت کردند که با یک باخت مقابل روسیه و دو برد به نیمه‌نهایی صعود کردند.

 

آنها حالا خود را در میان چهار تیم نهایی می‌دیدند رودرروی برزیل همیشه مدعی که دومین تیم پرافتخار جوانان جهان با کلی مدال طلا، نقره و برنز قرار گرفتند. برزیل تا قبل از این بازی تمام رقبای خودش را شکست داده بود اما مقابل تیم ایران زانو زد. جوانان والیبال ایران با داشتن ستاره‌هایی همچون امیرحسین اسفندیار، مرتضی شریفی، پوریا یلی، امیرحسین توخته و محمدرضا حضرت پور با قدرت و نتیجه ٣ بر صفر این بازی را به سود خود رقم زد.

ست اول ٢۵ بر ٢٠، ست دوم ٢۵ بر ١۴ و ست سوم ٢۵ بر ١٧ به پایان رسید تا یک اتفاق تاریخی برای والیبال ایران رقم بخورد، آن هم با پیروزی مقتدر در مقابل برزیل که تا پیش از آن قابل پیش‌بینی نبود. بهروز عطایی و تیمش برای اولین بار در تاریخ والیبال ایران به فینال مسابقات قهرمانی جهان راه یافتند و حالا بار دیگر ایتالیا را در پیش دارند.

 

بازی فینال اما حال و هوایی متفاوت داشت، ایتالیا هم پیش از آن همه‌ی بازی‌هایش را برده و تنها دو ست را باخته بود، یک ست مقابل ایران و یک ست هم مقابل روسیه در نیمه‌نهایی. اما قرار بود تکامل بازیکنان جوان ایران در باور و پیشرفت گام به گام باشد و این خصلت رقابت‌هایی است که به شکل تورنمنت برگزار می‌شوند. شرط استمرار و مداومت که بازیکنان جوان ایران آن را دارا بودند.

شاگردان بهروز عطایی ست اول را از دست دادند، اما باز هم یکی از توانایی‌های روحی خود را تقویت کرده و به بازی برگشتند. بازیکنان ایران ست‌های دوم،سوم و پنجم را با نتایج ۲۵-۱۷، ۲۵-۲۳ و ۱۵-۱۱ به سود خاتمه دادند و در ست‌های اول و چهارم با نتایج ۲۵-۱۷ و ۲۵-۲۱ به حریف خود باختند و در نهایت موفق شدند عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را از آن خود کنند.

 

 

عنوانی که در رده جوانان برای اولین‌بار برای ایران به دست می‌آمد. این اولین حضور تیم ملی جوانان ایران در فینال این رقابت ها بود که با این قهرمانی ارزشمند به پایان رسید.اولین قهرمانی جهانی جوانان ایران در شرایطی به دست می‌آمد که کادر مربی‌گری این تیم هم تماما ایرانی بود و  بهروز عطایی سرمربی تیم ملی جوانان والیبال درباره شرایط بازی فینال گفت:« بازی با ایتالیا جنگ تاکتیک‌ها بود و ما توانستیم بازی را کنترل کنیم و بچه‌ها با شجاعت و جسارت بیشتر این افتخار را برای ما ثبت کردند.»

بهروز عطایی سرمربی تیم ملی والیبال جوانان ایران پس از قهرمانی در مسابقات قهرمانی جهان در برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر گفت:  این پیروزی ادامه مسیری است که تیم بزرگسال پی می‌گیرد و والیبال باعث شد مردم به ورزش نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

 

 

 

او ادامه داد: بازی نهایی بازی خیلی سختی بود و فینال مسابقات قهرمانی جهان باکیفیت و سخت است ما هم برای بار اول وارد این مرحله شده بودیم و در یک مرحله هم به این تیم بازی را واگذار کرده بودیم.

این در حالی بود که سرمربی تیم ایتالیا از خولیو ولاسکو مربی سابق ایران مشورت می‌گرفتند و عطایی هم به این موضوع اشاره کرد: ما پیش از بازی جلسه آنالیز دقیقی داشتیم، بازی سخت پیش می رفت و ست اول را واگذار کردیم اما در ادامه بچه‌ها بازی بهتری ارائه دادند و با توجه به حضور ولاسکو، او خیلی به تیم ایتالیا کمک می‌کرد و سعی می‌کردند تغییرات تاکتیکی ما را خنثی کنند.

 

 

ایران با این وجود توانست در ست پنجم بازی را به نفع خود به پایان برساند. بعد از نتایج خوب تیم ملی بزرگسالان، این اتفاق و اولین مدال رده جوانان جهان می‌تواند برای والیبال و ورزش ایران مایه‌ی امیدواری باشد. اولین طلای جهانی ایران در رده‌های سنی در سال ۲۰۰۷ به دست آمد، نوجوانانی که بعدتر تبدیل به نسل طلایی والیبال ایران شدند و حالا نسل جدیدی از بازیکنان والیبال در حال بروز و ظهور هستند. به شکلی که شفیعی یکی از ستاره‌های تیم بزرگسالان ایران به این موفقیت واکنش نشان داد و در گفتگویی عنوان کرد: این بچه‌ها قهرمان نوجوان‌های جهان و حالا جوانان جهان شده‌اند و امیدوارم قهرمان بزرگسالان هم بشوند. تا به حال چنین نتایجی نداشتیم.

وی افزود: این بچه‌ها در لیگ و تیم‌های خوب بازی می‌کنند و روابط ما طوری نیست که بزرگترشان باشم. همه با هم رفیق هستیم و آنها هم حرفه‌ای هستند.

 

علاوه بر موفقیت تیمی، تیم ملی جوانان ایران عنوان‌های فردی متعددی هم به دست آورد. امیرحسین اسفندیاری کاپیتان و ستاره این تیم و مسابقات بود که عنوان MVP یا ارزشمندترین بازیکن مسابقات را به دست آورد. اسفندیاری که در زدن سرویس، دفاع روی تور و زدن اسپک‌های با سرعت بالا تخصص ویژه‌ای دارد، چه در فینال و چه در بازی‌های قبلی حسابی به کمک تیمش آمد. او در فینال نیز ۲۲ امتیاز کسب کرد و با سرویس‌های خود به ویژه در ست سوم نتیجه را به سود ایران بازگرداند.

علاوه بر امیرحسین اسفندیار که عنوان ارزشمندترین بازیکن جام را از آن خود کرد، محمدرضا حضرت پور به عنوان بهترین لیبرو و مرتضی شریفی به عنوان یکی از بهترین دریافت کننده‌های جام معرفی شدند.
حضرت پور که تا چند روز قبل در ترکیب تیم ملی بزرگسالان ایران در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها به میزبانی شیکاگو حضور داشت، مستقیما به بحرین رفت، با دریافت‌ها و توپ گیری‌های فوق‌العاده خود بهترین لیبروی جوانان جهان شد.

 

مرتضی شریفی هم که از سال گذشته با حضور در ترکیب تیم بزرگسالان لژیونر شد و یک فصل را در ترکیب تیم ورونا در سری آ ایتالیا سپری کرد، جزو بازیکنان تاثیرگذار تیم جوانان ایران در جام بیستم بود. او در کنار لاویا از ایتالیا توانست عنوان یکی از بهترین دریافت کننده‌های این مسابقات را از آن خود کند.

در کنار تبریک‌های متعدد برای این دستاورد طلایی، یک خبر از ستاد کل نیروهای مسلح هم موجب دلگرمی ستاره‌هایی شد که مشمول خدمت نظام وظیفه هستند و اگر بالای ۱۸ سال سن دارند می‌توانند از خدمت معاف شوند. سردار موسی کمالی با تبریک قهرمانی تیم ملی والیبال جوانان کشورمان در مسابقات جهانی بحرین، درباره اینکه آیا این افراد از سربازی معاف می‌شوند یا خیر، اظهار کرد: برابر مقررات امکان معافیت این افراد از سربازی وجود دارد، اما شرط آن این است که فرد مشمول خدمت سربازی بوده و اصطلاحا وارد سن مشمولیت شده باشد. یعنی سن باید از ۱۸ سال و یک روز به بالا باشد.

 

کمالی درباره آن دسته از والیبالیست‌های جوانی که سن‌شان کمتر از ۱۸ سال است، اظهار کرد: این افراد با توجه به این که به سن مشمولیت نرسیده‌اند، شامل این مقررات نخواهند شد.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در مورد اینکه آیا امکان ذخیره این معافیت برای والیبالیست‌های کمتر از ۱۸ سال وجود دارد یا خیر، گفت: چنین امکانی وجود نداشته و همانطور که گفتم شرط این است که این افراد هنگام قهرمانی سن‌شان ۱۸ سال و یک روز به بالا باشد. بنابراین اگر افرادی در این تیم دارای این شرایط باشند می‌توانند از معافیت سربازی بهره‌مند شوند.

والیبال ایران روز شنبه پنجم مرداد روزی طلایی و تاریخی را تجربه کرد و می‌تواند امیدوار باشد جوانان فعلی، مسیر موفقیت‌های بزرگسالان در یک دهه اخیر را ادامه داده و به زودی در رده بزرگسالان هم شاهد مدال جهانی باشیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code