زندگی

چگونه با شکرگزاری حال بهتری داشته باشیم؟

شکرگزاری

شکرگزاری، قدردانی سپاسگزارانه از آنچه یک فرد (چه ملموس و چه غیرمادی) دریافت می‌کند، است. با شکرگزاری، مردم به خوبی‌های زندگی خود اعتراف می‌کنند. در این فرآیند، مردم معمولاً تشخیص می‌دهند که منشأ آن خوبی حداقل تا حدی در خارج از خودشان نهفته است. در تحقیقات روانشناسی مثبت، شکرگزاری به شدت و به طور مداوم با شادی بیشتر همراه است.

 

شکرگزاری چیست؟

شکرگزاری، قدردانی سپاسگزارانه از آنچه یک فرد (چه ملموس و چه غیرمادی) دریافت می‌کند، است. با شکرگزاری، مردم به خوبی‌های زندگی خود اعتراف می‌کنند. در این فرآیند، مردم معمولاً تشخیص می‌دهند که منشأ آن خوبی حداقل تا حدی در خارج از خودشان نهفته است.

در نتیجه، سپاسگزاری همچنین به افراد کمک می‌کند تا به عنوان یک فرد حقیقی چه با افراد دیگر، طبیعت یا قدرت ماوراء طبیعت، با چیزی بزرگتر از خودشان ارتباط برقرار کنند.

در تحقیقات روانشناسی مثبت، شکرگزاری به شدت و به طور مداوم با شادی بیشتر همراه است. قدردانی به افراد کمک می‌کند احساسات مثبت بیشتری داشته باشند، از تجربه‌های خوب لذت ببرند، سلامتی خود را بهبود بخشند، با مشکلات مقابله کنند و روابط محکمی برقرار کنند.

مردم به چندین روش احساس و ابراز شکرگزاری می‌کنند. آنها می‌توانند آن را در گذشته (بازیابی خاطرات مثبت و سپاسگزار بودن از عناصر کودکی یا نعمت‌های گذشته)، حال (به خاطر چیزهای که دارند) و آینده (حفظ نگرشی امیدوار کننده و خوش بینانه) به کار ببرند.

صرف نظر از سطح ذاتی یا فعلی شکرگزاری فرد، این کیفیتی است که در صورت افزایش موفقیت افراد بیشتر پرورش داده می‌شود و برعکس افزایش سپاسگزاری، موفقیت بیشتری را به همراه دارد.

 

تحقیق درباره شکرگزاری

دو محقق با نام‌های، دکتر رابرت ا. ایمونز از دانشگاه کالیفرنیا- دیویس، و دکتر مایکل ای. مک کالو از دانشگاه میامی، تحقیقات زیادی در مورد شکرگزاری انجام داده اند. در یک مطالعه، آنها از همه شرکت کنندگان خواستند هر هفته چند جمله با تمرکز در جهت قدردانی و موضوعات دیگر بنویسند.

یک گروه درباره مواردی که در طول هفته برای آنها شکرگزار بوده‌‌اند نوشتند. گروه دوم در مورد تحریکات روزمره یا چیزهایی که باعث نارضایتی آنها شده بود، و گروه دیگر در مورد حوادثی که بر آنها تاثیر گذاشته بود (بدون تأکید بر مثبت یا منفی بودن آنها) نوشتند.

بعد از ۱۰ هفته، کسانی که در مورد شکرگزاری نوشتند، دید خوش بینانه‌تر و احساس بهتری نسبت به زندگی خود داشتند. در کمال تعجب، آنها همچنین بیشتر از افرادی که بر روی منابع تشدید و نارضایتی تمرکز داشتند، بیشتر ورزش می‌کردند و به پزشک مراجعه می‌کردند.

یکی دیگر از محققان برجسته دیگر در این زمینه، دکتر مارتین ای. سلیگمن، روانشناس از دانشگاه پنسیلوانیا، تأثیرات مختلف مداخلات روانشناسی مثبت را بر روی ۴۱۱ نفر آزمایش کرد، که یک مقایسه در مورد تاثیرات نوشتن خاطرات و اتفاقات زندگی افراد در نوع بینش و نگرش آنها می‌باشد.

یکی از نتایج این تحقیق این بود هنگامی که وظیفه هفتگی آنها نوشتن و تحویل نامه تشکرآمیز به فردی بود که هرگز به درستی از لطف وی تشکر نشده بود، شرکت کنندگان بلافاصله نمره شادی زیادی را در آزمون‌های سنجش کسب می‌کردند.

این تأثیر بیشتر از هر مداخله دیگری بود و مزایای آن یک ماه طول کشید. البته، مطالعاتی مانند این مورد نمی‌تواند علت و معلول را ثابت کند. اما بیشتر مطالعات منتشر شده در مورد این موضوع از ارتباط بین شکرگزاری و رفاه فرد حمایت می‌کند.

مطالعات دیگری بررسی کرده‌‌اند که چگونه شکرگزاری می‌تواند روابط زناشویی را مستحکم‌تر کند. به عنوان مثال، مطالعه‌‌ای بر روی چندین زوج نشان داد افرادی که برای ابراز سپاس و قدردانی از شریک زندگی خود وقت صرف می‌کنند، نه تنها نسبت به طرف مقابل احساس مثبت‌تری دارند بلکه در مورد نگرانی‌های که نسبت به رابطه خود دارند احساس راحتی بیشتری می‌کنند و نسبت به حل این نگرانی‌ها خوش بین می‌شوند.

مدیرانی که هر بار از افرادی که برای آنها کار می‌کنند سپاسگزاری می‌کنند، ممکن است دریابند که این کارکنان برای انجام کار احساس انگیزه بیشتری می‌کنند. محققان در مدرسه وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا جمع آوری کمک‌های مالی دانشگاه را به طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند.

یک گروه برای درخواست کمک‌های فارغ التحصیلان به همان روشی که همیشه برقرار بودند تماس تلفنی برقرار کردند. گروه دوم که در روزی دیگر به کار مشغول شدند، از طرف مدیر دانشگاه به خاطر کاری که انجام می‌دادند مورد تقدیر قرار گرفتند و طی یک سخنرانی یک برنامه ویزه قدردانی را برای آنها تهیه کردند.

در طی هفته بعد، کارمندان دانشگاه که پیام تشکر مدیر را شنیده بودند و در مراسم سخنرانی شرکت کرده بودند ۵۰٪ بیشتر از کسانی که این پیام را دریافت نکرده بودند کمک‌های مالی جمع آوری جمع کردند.

موارد استثنایی نتایج قابل توجهی در تحقیقات در مورد قدردانی به دست آمده است. برای نمونه، یک مطالعه نشان داد که زنان مطلقه میانسال که مجلات مرتبط با شکرگزاری را مطالعه می‌کنند از زندگی خود رضایت زیادی ندارند.

مطالعه دیگری نشان داد که کودکان و نوجوانانی که نامه تشکرآمیز را به شخصی که تحولی در زندگی آنها ایجاد کرده است نوشتند و تحویل دادند، ممکن است باعث شادی بیشتر طرف مقابل شده باشد، اما بهزیستی خود را بهبود نمی‌بخشند. این یافته نشان می‌دهد که شکرگزاری دستاوردی است که با بلوغ عاطفی همراه است.

 

راه شکرگزاری

 

راه‌‏های پرورش شکرگزاری

شکرگزاری راهی است که مردم به جای این که همیشه به دنبال چیز جدیدی باشند که باعث خوشبخت شدن آنها می‌شود یا فکر می‌کنند تا زمانی که تمام نیازهای جسمی و مادی آنها برآورده نشوند، نمی‌توانند احساس رضایت کنند، بر آنچه که دارند شکرگزاری کنند.

قدردانی به افراد کمک می‌کند تا به جای آنچه که ندارند، دوباره روی آنچه دارند تمرکز کنند و اگرچه ممکن است در ابتدا احساس ساختگی بودن این حس به آنها دست بدهد، اما با استفاده و تمرین این حالت روانی قوی‌تر می‌شود.

در اینجا چند روش برای پرورش شکرگزاری که باید به طور منظم انجام شوند را ذکر می‌کنیم:

1. یادداشت تشکر آمیز بنویسید

افراد می‌توانند با نوشتن یک متن قدردانی، سپاسگزاری خود را نسبت به کسی که تاثیرگذاری زیادی در زندگی آنها داشته است ابراز کنند که این شکرگزاری باعث می‌شود شخص در زندگی خود شادتر باشد و روابط خود را با افراد دیگر بهبود دهد.

شما می‌توانید این یادداشت را ارسال کنید، یا در روشی موثرتر، در صورت امکان آن را حضوری تحویل داده و شخصاً بخوانید. عادت کنید ماهانه حداقل یک نامه تشکرآمیز ارسال کنید و هر چند وقت یک بار، یکی را برای خود بنویسید.

 

2. از نظر ذهنی از دیگران تشکر کنید.

وقت نوشتن ندارید یا برای انجام این کار مشکل دارید؟ ولی شما می ‌توانید در ذهن خود و با فکر کردن در مورد تشکر از شخصی که کار خوبی برای شما انجام داده است به مزایای سپاسگزاری در زندگی خود دست پیدا کنید.

 

3. یک صفحه اینترنتی یا اجتماعی برای شکرگزاری داشته باشید.

با نوشتن و یا به اشتراک گذاشتن افکار خود در مورد هدایایی که هر روز دریافت می‌کنید، این عادت را در خود ایجاد کنید.

 

4. نعمت‌های خود را بشمارید.

هر هفته زمانی را برای نشستن و نوشتن درباره نعمت‌های خود انتخاب کنید. در مورد آنچه که به دست آورده‌‌اید یا از آنچه سپاسگزار هستید، تأمل کنید. هنگام نوشتن، خاص باشید و احساساتی که هنگام آن اتفاق خوب برای شما رخ داده است را دوباره احساس و به آنها فکر کنید.

 

5. نماز خواندن

افراد متدین می‌توانند از نماز برای پرورش شکرگزاری استفاده کنند. نماز و سپاسگزاری از خداوند سبب می‌شود نسبت به نعمت‌هایی که در اختیار دارید بیشتر توجه کنید.

 

6. مراقبه کنید.

مراقبه ذهن آگاهی شامل تمرکز بر لحظه فعلی بدون قضاوت است. اگرچه افراد غالباً روی کلمه یا عباراتی تمرکز می ‌کنند (مانند صلح)، اما تمرکز بر روی آنچه که از آن شکرگزار هستید (گرمای خورشید، صدای دلنشین و غیره) نیز امکان پذیر است.

شکرگزاری و مزایای آن

طبق مطالعات و تحقیقات، تمرین شکرگزاری بر احساسات و سلامت عاطفی ما تأثیر می‌گذارد. در اینجا به بعضی از این موارد اشاره می‌کنیم:

1. ما را شادتر می‌کند

بر اساس تحقیقات Emmons & Mc Cullough در سال ۲۰۰۵ روزانه پنج دقیقه نوشتن در مورد آنچه که از آن سپاسگزاریم می‌تواند شادی طولانی مدت ما را بیش از ۱۰٪ افزایش دهد.

به نظر می‌رسد که توجه به آنچه که در حال حاضر داریم می‌تواند احساس مثبت‌تری در مورد زندگی ایجاد کند، کسانی که به جای چیزهای بد به موارد مثبت در زندگی توجه می‌کنند، احتمالاً احساس بهتری در مورد زندگی خود دارند.

 

2. بهزیستی روانشناختی را افزایش می‌دهد

محقق (۲۰۱۷ Chih-Che Lin) دریافت که حتی هنگام کنترل شخصیت، سطح بالایی از شکرگزاری تأثیر مثبت زیادی بر بهزیستی روانشناختی، عزت نفس و افسردگی دارد. اساساً، این بدان معناست که ما می‌توانیم با تجسم متشکریم و واقعاً زندگی سپاسگزاری، حالتی که می‌توانیم با تمرین و تعهد منظم به آن برسیم، از بهترین مزایای شکرگزاری بهره مند شویم.

 

3. حسادت را کاهش می‌دهد

شکرگزار بودن هر روز حسادت را از بین می‌برد. تحقیقات نشان داده است که قدرشناسی حسادت را کاهش می‌دهد، احساسات مثبت را تسهیل می‌کند و ما را مقاوم‌تر می‌کند. از این گذشته، اگر به خاطر داشته‌هایمان سپاسگزار باشیم، چه دلیلی دارد که به دیگران حسادت کنیم.

 

4. عزت نفس ما را افزایش می‌دهد

شرکت کنندگانی که یک برنامه تعمق و سپاسگزاری چهار هفته‌‌ای را به پایان رساندند، رضایت از زندگی و عزت نفس بیشتری نسبت به شرکت کنندگان گروه کنترل داشتند. برای افزایش عزت نفس می‌توانید این مقاله را هم بخوانید.

قدردانی می‌تواند به شما کمک کند تا نسبت به شرایط خود احساس بهتری داشته باشید، که این می‌تواند باعث شود شما احساس بهتری نسبت دیگران نیز داشته باشید.

قدردانی باعث می‌شود که از نظر احساسی تعادل، شادی و مثبت انگاری بیشتری داشته باشیم. بنابراین منطقی است که همه این تأثیرات مثبت منجر به مزایای این چنینی می‌شود.

***

در قسمت نظرات انتهای همین صفحه چیزهایی که برای شکرگزاری دارید بنویسید و سعی کنید این روند را به طور شخصی ادامه دهید تا احساس بهتری از زندگی داشته باشید.

1 نظر در “چگونه با شکرگزاری حال بهتری داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code