شکرگزاری یعنی قدر نعمت‌های زندگی‌مان را بدانیم

شکرگزاری یعنی قدر نعمت‌های زندگی‌مان را بدانیم

ابراهیم حلت آبادی

در تمام ادیان الهی و حتی غیر‌الهی «شکرگزاری» جزو لاینفک تعالیم عالی آن دین یا مکتب به شمار می‌رود. در اکثر مواقع، خیلی از ما منتظریم که یک اتفاق خوشایند یا یک رویداد غیرمنتظره و خوشحال‌کننده پیش بیاید تا شکرگزاری کنیم یا مشکلی از ما حل شود تا به‌خاطر آن بگوییم: «خدا رو شکر!»

همه ما می‌دانیم که زندگی همیشه بالا و پایین دارد و همیشه مسائل مثبت و منفی هم در زندگی همه ما هست؛ هر کسی هم در هر وضعیتی، مشکلات خودش را دارد؛ البته بعضی‌ها تا زمانی‌که چیزی را از دست ندهند، متوجه قدر و منزلت آن نعمت نیستند. مثلا وقتی عزیزی را از دست می‌دهیم، افسوس می‌خوریم که چرا بیشتر با هم نبودیم یا بهتر رفتار نکردیم و در‌نهایت اینکه چرا شکرگزار حضور آن عزیز نبودیم.

اولین شکرگزاری ما مثلا هم می‌تواند بابت همین نعمت زنده‌بودن و اجازه حیات‌داشتن باشد. فراموش نکنیم که وقتی ما دنبال پیدا‌کردن جنبه‌های مثبت زندگی‌مان باشیم، ضمیر ناخودآگاه ما به‌صورت اتوماتیک به‌دنبال اثبات این جریان، همه موهبت‌های زندگی‌مان را پیش رویمان می‌آورد؛ و برعکس، اگر مدام به خودمان بگوییم که «من چقدر بدبختم»، ضمیر ناخودآگاه ما هم به‌صورت خودکار دنبال دلایل بدبختی ما گشته و حتما چیزهایی برای نشان‌دادن به ما پیدا خواهد کرد!

یادم می‌آید حدود ۲۰ سال پیش که در محضر عالمی، کسب فیض معنوی می‌کردم،به ایشان گفتم: «راستش را بخواهید من به‌دنبال ثروتمند‌شدن هستم و اولویت اول من پولدار‌بودن است. آیا در معنویت راهی برای رسیدن من به این هدفم وجود دارد؟» او کمی از سوالم تعجب کرد و بعد از چند دقیقه فکر‌کردن، گفت: «همه مسائل معنوی برای تذهیب نفس و … گفته شده، اما در جایی خواندم که اگر شکر نعمت‌هایی را که دارید، به‌جا آورید، به یقین نعمتتان افزون خواهد شد.»

اعتراف می‌کنم از آن روز که فرمایش این بزرگوار را به کار بستم، نتیجه خیلی خوبی گرفتم.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code