کسب و کار

شما هم می‌توانید کارآفرین شوید!

مهارت‌هایی ساده که شما را به یک کارآفرین تبدیل خواهد کرد 

در دنیا کارآفرینان زیادی وجود داشته‌اند که با یک ایده ساده، پشتکار و تمرین، تبدیل به انسان‌های بزرگی شده‌اند. وقتی روش‌ها و زندگی این افراد را مرور می‌کنیم، متوجه می‌شویم که با رعایت تنها چند نکته بسیار ساده، می‌توان یکی از همین افراد بود. کارآفرینی فرایند خلق ارزش و تولید ثروت است؛ فرایندی متعهدانه که با پذیرش ریسک همراه است. ایجاد یک کسب‌و‌کار موفق یک مهارت ذاتی نیست و هیچ‌کس کارآفرین به دنیا نمی‌آید. شما هم می‌توانید با تغییرات کوچکی در سبک زندگی و تمرین مهارت‌هایی ساده به یک کار آفرین تبدیل شوید.

افراد کارآفرین ویژگی‌هایی دارند که با تلاش و تمرین، آن‌ها را کسب کرده‌اند. این افراد با تفکری خلاق و فرصت‌یابی به‌دنبال یافتن راه‌حلی برای از‌بین‌بردن خلاء‌های جامعه می‌گردند. فردی که رویای کارآفرینی در سر دارد، هدف‌محور است و سعی می‌کند با ایجاد شبکه‌های ارتباطی مختلف، بر روی هدف متمرکز بماند و همچنان خوش‌بین، بردبار، با‌انگیزه و بی‌باک به سمت آن حرکت کند.

  • به هر آنچه از ذهنتان می‌گذرد، توجهی خاص داشته باشید

زمان‌هایی هست که در تنهایی یا به هنگام گفت‌وگو با یک دوست، متوجه ایده‌ای جدید در ایجاد یک کسب‌و‌کار می‌شوید. وقتی ایده‌ای به ذهنتان خطور کرد، بی‌توجه از کنارش رد نشوید و با جدیت، زمانی را صرف پرداختن به آن ایده‌ کنید.  اگر ندای درونتان در گوشتان نجوا کرد که این ایده‌ها بکر و فوری هستند، حتما پیگیر به‌ثمر‌نشاندن آن‌ها باشید. کارآفرینی در ذات همه ما وجود دارد و یک اشتیاق درونی است. بیشتر ما به‌گونه‌ای تربیت شدیم که آزموده‌ها را بیازماییم؛ حال آنکه آزموده را آزمودن خطاست و بسیاری از فرصت‌ها در مسیرهای ناپیموده نهفته‌اند. بسیاری از فرصت‌ها تنها با یک ایده یا الگو‌گرفتن از چیزهای ساده اتفاق می‌افتد؛ لذا به جای آنکه ریسک سعی‌کردن را از خود دور کنید، از ریسک سعی‌نکردن دوری کنید. هیچ چیز مثل فکر‌کردن به انسان عمق نمی‌بخشد. قدم بردارید و به اجرای ایده خود بپردازید. در این مسیر، حتی اگر موفق نشوید، تجربیاتی به‌دست خواهید آورد که موفقیت‌های بعدی شما را تضمین می‌کند.

  • از هر آنچه در اختیار دارید، فرصت بسازید

برای تبدیل‌شدن به یک کارآفرین، در اولین قدم باید افسوس‌خوردن برای نداشته‌ها را کنار بگذارید و از داشته‌هایتان استفاده کنید. افسوس برای نداشته‌ها جز ناامیدی ارمغان دیگری نخواهد داشت. بسیاری از کارآفرینان بزرگ از محیطی ساده و با داشته‌هایی بسیار محدود شروع کرده‌اند. ذهن یک کارآفرین، ذهنی خلاق است و یک ذهن خلاق می‌تواند از میان داشته‌های موجود، بهترین راه را برای رسیدن به هدف انتخاب کند. اگر با دقت بیشتری به زندگی و اطراف خود بنگرید، متوجه خواهید شد که داشته‌های شما برای دستیابی به اهدافتان کم نیست و با شروع استفاده از داشته‌ها می‌توانید در راه رسیدن به خواسته‌ها نیز موفق‌تر عمل کنید.

  • علایق خود را دنبال کنید

شادی اکسیر حیات‌بخش کسب‌و‌کار و وزنه تعادل زندگی کاری و شخصی است. در انسان نیرویی بالقوه وجود دارد که به سمت علاقه‌مندی‌های خود کشیده می‌شود. همیشه در مسیر ایجاد یک کسب‌و‌کار علاقه خود را دنبال کنید و با اشتیاق به آن بپردازید. وقتی به کاری مشغول باشید که به آن علاقه‌مند هستید، حتما به ثروت هم دست خواهید یافت. علاقه باعث کشش و پشتکار می‌شود. انجام کارهای فرح‌بخش همیشه از عمق بیشتری برخوردار هستند و همچنین با خلاقیت و نوآوری ادامه پیدا می‌کنند. ذهن انسان همیشه کارها را بر اساس علاقه‌مندی اولویت‌بندی می‌کند؛ در نتیجه شما می‌توانید تمام انرژی، زمان، منابع لازم و هم و غم خودتان را در راستای کارآفرینی و ایجاد یک کسب‌و‌کار موفق صرف کنید.

  • کمتر خرج کنید تا زودتر به رویای خود برسید

در سنین جوانی، با تفکر راهبردی و به‌کار‌بردن خِرد پول خرج کنید. بدین‌صورت می‌توانید در آینده به رویاهای خود جامعه عمل بپوشانید. برای دستیابی به استقلال مالی، ابتدا باید بیاموزید که انتخاب‌هایتان را کنترل کنید. انتخاب کنید که برای چه چیزی هزینه می‌کنید. این انتخاب‌ها می‌تواند در آینده مخارج شما را تحت کنترل دربیاورد. باید توجه داشته باشید که هر چه کمتر خرج کنید، زودتر به رویاهایتان خواهید رسید. یکی از مهم‌ترین قوانین مدیریت مالی این است که «هیچ‌گاه برای خرید اقلام تجملاتی پول قرض نگیرید و زیر بار بدهی نروید؛ اما برای سرمایه‌گذاری می‌توانید قرض کنید.»

  • سخت کار کنید و همزمان از دیگران بیاموزید

از نظر برخی کارآفرینان بزرگ، سخت‌کوشی می‌تواند انسان را موفق کند و از طرفی داشتن یک راهنما و مشاور می‌تواند در مسیر موفقیت به شما کمک کند. تلفیق سخت‌کوشی و یادگرفتن از دیگران، انسان را به سوی تعالی و توفیق خواهد برد. لازم نیست منتظر بمانید تا حتما با تحصیلات عالی وارد بازارکار شوید. آن‌هایی که سریع‌تر کار خود را شروع می کنند، بیشترین بهره را از فرصت‌ها می‌برند. ابتدا یک مشاور صالح برای خود انتخاب کنید؛ کسی که حداقل یک نسل از شما مسن‌تر باشد، ولی تسلط مستقیم بر شما نداشته باشد. بعد سخت کار کنید و باز سخت کار کنید! فقط زمانی می‌توانید تبدیل به یک کارآفرین موفق شوید که تصمیمی قاطع و آگاهانه برای انجام آن گرفته باشید.

  • ترسی به دل راه ندهید

با شجاعت ایده‌های تحول‌گرایانه خود را دنبال کنید و اگر شکست خوردید، دست از کار نکشید. در بسیاری اوقات شنیده‌ایم که بیشتر موفقیت‌ها بعد از شکست‌های پی‌در‌پی به‌دست آمده‌اند؛ چرا که شکست اساس پیروزی است و طعم شیرین پیروزی، بدون تلخی شکست خوشایند نخواهد بود. در مسیری که انتخاب خواهید کرد، ممکن است رقبای تسخیر‌ناپذیری داشته باشید. از دست‌و‌پنجه‌نرم‌کردن با آن‌ها نهراسید و حتی بر دوش آن‌ها سوار شوید و از تجریباتشان درس بگیرید تا یک سر و گردن از آن‌ها بالاتر باشید.

  • در نهایت مهارت‌های کسب‌و‌کاری را بیاموزید

برای ایجاد یک کسب‌و‌کار لازم است که الفبای اولیه و مهارت‌‌های آن را بدانید؛ مهارت‌هایی مثل مذاکره‌کردن. یک مذاکره‌کننده قوی می‌تواند امتیازات بیشتری را در شروع یک کسب‌و‌کار دریافت کند. وقتی با درایت نیازمندی‌های خود را بیان کنید و قادر باشید با استفاده از فنون مهم مذاکره، افراد را نسبت به ایده و هدف خودتان متقاعد کنید، بسیاری از راه را طی کرده‌اید. مهارت‌های دیگری مانند ارتباط صحیح با مشتری، مدیریت مالی، برنامه‌ریزی و… هم از جمله مواردی است که به شما کمک می‌کند تا یک کارآفرین موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code