سمت دیگر دعا!

سمت دیگر دعا!

شیوانا در حالی که ترازویی مقابلش گذاشته بود مشغول درس دادن به تعدادی از شاگردانش بود. در این حین مردی خسته و پژمرده نزد شیوانا آمد و به او گفت که به خاطر خیانت دوستانش در تجارت دچار ورشکستگی شده است. به خاطر بی‌سرمایگی زن و فرزندش او را به حال خود رها کرده‌اند و رفته‌اند. دوستانش همه او را تنها گذاشته‏اند و تحت فشار شدید مالی است. مرد به شیوانا گفت که به شدت افسرده است و دیگر امیدی برای ادامه زندگی ندارد.

شیوانا به ترازوی مقابل خود خیره شد و  تبسمی کرد و گفت:” همین که نزد من آمدی نشان می‌دهد که هنوز روزنه امیدی در وجودت هست. از من چه می‌خواهی ؟”‌

مرد سرش را پايین انداخت و با شرمندگی گفت:” همه در این سرزمین می‌گویند که شما به خالق هستی از بقیه نزدیک‌ترید! خواستم برایم دعایی کنید که سختی این مشکلات برایم کمتر شود و راه چاره‌ای برای مشکل من پیدا گردد!” در این لحظه مرد بغضش ترکید و به گریه افتاد.

شیوانا بدون آن‌که به مرد نگاه کند قلم و کاغذی به مرد داد و از او خواست تا هر چه را از خالق هستی می‌خواهد، روی یک تکه کاغذ بنویسد. مرد آهی کشید و کاغذ و قلم را گرفت و در آن درخواستش از خداوند عالم را نوشت. او از خدا خواست تا سختی و سنگینی مشکلات را برایش کمتر کند و راه چاره‌ای برای رهایی از این مشکلات در اختیارش قرار دهد.

شیوانا کاغذ را از مرد گرفت آن را در یک کفه ترازو قرار داد. آن‌گاه سنگی از روی زمین برداشت و در کفه دیگر گذاشت. کفه کاغذ بلافاصله بالا آمد. شیوانا مدتی به ترازو خیره شد و آن‌گاه کاغذ را از ترازو برداشت و به مرد پس داد و گفت:” برو و چهل روز دیگر نزد من بيا و به من بگو که وضعت چه تغییری کرده است!؟”

مرد، مات و مبهوت کاغذ را گرفت و رفت.

چهل روز بعد شیوانا دوباره ترازو را مقابل خود گذاشت و درس دادن به شاگردانش را شروع کرد. در این بین، دوباره همان مرد نزد شیوانا آمد، اما این‌بار بسیار سرزنده‌تر و سرحال‌تر از قبل بود و چند صفحه کاغذ  پر از درخواست‌هایش را در دستانش پنهان کرده بود.

شیوانا نگاهی به ترازو انداخت و با تبسم از او پرسید:” آیا در این چهل روز تغییری در اوضاع ایجاد شد!؟”

مرد با اعتماد به نفس گفت:” هنوز نتوانسته‌ام دوستی را که به من خیانت کرد، پیدا کنم. اما تصمیم گرفته‌ام به تجارتی جدید دست بزنم و از مسیری دیگر به کسب و کار بپردازم. دیگر ناامید نیستم و از تنهایی و انزوا ناراحت نیستم.

دوری از زن و فرزند هم برایم قابل تحمل شده است. در این چهل روز هم قدم های مثبت بزرگی برداشته ام که در آینده ای نزدیک جواب می دهد. خلاصه دعای شما کار خودش را کرد!”

شیوانا در حالی که به کاغذهای دست مرد خیره شده بود پرسید:”در این کاغذها درخواست‌ها و دعاهای جدیدت از خالق هستی را نوشته ای این طور نیست!؟”

مرد شرمنده سری تکان داد و آن ها را به سوی شیوانا دراز کرد و گفت:” می‌خواستم این کاغذها را هم دوباره با ترازوی خود متبرک سازید!”

شیوانا کاغذها را از مرد گرفت. آن‌ها را در یک کفه ترازو گذاشت و در کفه دیگر یک تکه سنگ بزرگ گذاشت. کفه کاغذها به سرعت بالا رفت. شیوانا مدتی به کاغذها خیره شد و سپس آن‌ها را به مرد پس داد و به او گفت که دوباره چهل روز بعد نزد او آید.

وقتی مرد رفت یکی از شاگردان شیوانا با تعجب از او پرسید:” استاد! در این چهل روز چه اتفاقی برای این مرد رخ داده بود و راز ترازوی شما چیست!؟”

شیوانا به ترازو خیره شد و گفت:” برای حل مشکلات و سختی ها از خالق هستی می‌توان به دو شکل درخواست کرد. یکی این‌که بخواهیم مشکلات و مصائب سخت و بزرگ را از سر راه ما بردارد و روش دوم این است که از خدا بخواهیم صبر و طاقت و تحمل ما را افزایش دهد و دل‌های ما را بزرگ کند تا دیگر مشکل سرراهمان، برایمان بزرگ و سخت ننماید. راز توفیق این مرد هم همین است. من سنگ را در کفه‌ای از ترازو گذاشتم تا کفه کاغذ تقاضای مرد بالاتر آید. به این ترتیب سنگ مشکلات در نظر مرد کوچک و بی‌مقدار جلوه کرد و دلش آرام گرفت و ذهنش فرصت یافت تا بی‌اعتنا به آزارها و سختی‌های مشکلاتش به فکر راه چاره بیفتد. این مرد اکنون آمادگی لازم برای عبور از این مشکلات را دارد. چرا که قلبش وسعت یافته و دیگر سنگینی مصائب برایش مثل گذشته نیست. او اکنون از گذشته خودش و از اطرافیانش  بسیار قوی‌تر است و نشانه آن هم این همه کاغذ و درخواست جدید بود که از من خواست در کفه بالاتر ترازوی آرزوهایش قرار دهم. راز ترازو همین است! خداوند یا توفان زندگی تو را آرام می‌سازد و یا نه برعکس توفان را شدیدتر و سخت‌تر می‌کند اما در مقابل تو را آرام می‌سازد  و قلب تو را مطمئن و این توانایی را به تو می‌دهد تا با آرامش از سخت‌ترین توفان‌ها به سلامت عبور کنی. ترازو راه دوم درخواست از خالق هستی را به ما نشان می‌دهد

دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code