کسب و کار

زورو به مدال رسید

 

شاید شمشیربازی چندان در میان رشته‌های ورزشی پرطرفدار میان ایرانی‌ها جایی نداشته باشد. ما که دل‌بسته فوتبال و کشتی و والیبال و وزنه‌برداری هستیم به خاطر مدال‌آوری‌های زیادشان یا علاقه یا هرچه. بعد از دهه 50 که در واقع ورزش شمشیربازی در ایران موفقیتی نسبی در آسیا داشت، این ورزش دوران رکود و بی مدالی خود را سپری کرد. در چند سال اخیر اما این رشته تحولاتی به خود دیده و در رقابت‌های آسیایی توانست مدال‌هایی کسب کند.

شمشیربازی اما نتوانست در سطح جهان و المپیک به موفقیتی دست پیدا کند تا بالاخره ستاره‌ای در این رشته درخشید که نامش مجتبی عابدینی بود. زوروی قصه‌ی ما کارش را از آسیا شروع کرد. با یک مدال نقره تیمی هرچند پیش از آن در مسابقات المپیک 2012 لندن به مقامی بهتر از 36 دست نیافت اما نا امید نشد و اوج کار او در دوره بعد المپیک و 2016 ریو حتی توانست به جمع 4 ورزشکار برتر راه پیدا کند. اما قهرمان قصه ما در نیمه نهایی تنها یک امتیاز کم آورد و به فینال راه نیافت و مدال را هم از دست داد تا یک فرصت تاریخی برای مجتبی عابدینی و شمشیربازی ایران از دست برود.

در المپیک ریو این شمشیرباز باتجربه تا نیمه‌نهایی پیش رفت و نام رشته شمشیربازی را بر سر زبان‌ها انداخت، اما مجتبی بعد از المپیک ریو یک سال پر فراز و نشیب را سپری کرد. او بعد از اینکه نتوانست در بازی‌های آسیایی روی سکو برود، از ورزش قهرمانی خداحافظی کرد. چند ماه بعد مسئولان فدراسیون و کادرفنی عابدینی را به بازگشت راضی کردند.

 

این بازگشت چندان هم بی حاصل نبود و مجتبی عابدینی بالاخره توانست در 35 سالگی به حق خود از ورزش برسد و با کسب مدال برنز جهان دست به کار بزرگ و تاریخی زد؛‌ مدالی که حالا همه را به انتظار درخشش او در توکیو 2020 امیدوار کرده است.

 

 

 

حکایت امید

مسیر مجتبی عابدینی در ورزش مسیر امیدواری و صبوری است او بعد از بازگشت هم به عنوان کاپیتان تیم ملی ایران با چند مصدومیت مقطعی مواجه شد و به همین دلیل چند دوره رقابت مهم را از دست داد. این اتفاقات اعتقاد عابدینی به کار خودش کم نکرد تا اینکه بالاخره در مسابقات جهانی مجارستان دست به کار بزرگی زد.

در شرایطی که سایر شمشیربازان ایرانی قبل از رسیدن به مراحل پایانی حذف شده بودند، مجتبی عابدینی در ابتدا  فارس فرجانی از تونس را 15 بر 13 مغلوب کرد. او در ادامه با غلبه 15 بر 9 برابر کمیل ایبراگیموف از روسیه به جمع 8 نفر برتر راه یافت. عابدینی در ادامه مکس هارتونگ از آلمان را با نتیجه 15 بر 11 شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. این پیروزی عابدینی به یک مدال تاریخی رساند که تاکنون در شمشیربازی ایران سابقه نداشته است. این نخستین مدال تاریخ شمشیربازی ایران در جهان بود که با صعود چشمگیر مجتبی عابدینی در رنکینگ جهانی همراه شد.

عابدینی که تا قبل از آن در رده 24 رنکینگ جهانی بود توانست با 14 پله صعود به رنک 10 دنیا برسد و در صورتی که همه چیز خوب پیش برود در المپیک تابستان آینده که در توکیو برگزار می‌شود یکی از امیدهای کسب مدال ایران باشد. میدانی که با توجه به سن عابدینی می‌تواند آخرین میدان برای اثبات لیاقت‌های پسر خوش اخلاق ورزش ایران باشد.
چندی قبل وقتی مجتبی عابدینی در حضور وزیر ورزش قول مدال المپیک 2020 را داد، شاید با توجه به شرایط آن روز خیلی‌ها از این وعده کاپیتان شمشیربازی ایران تعجب کردند، اما حالا او نشان داد می تواند یک اتفاق بزرگ را در المپیک توکیو رقم بزند و با یک مدال تاریخی شمشیر خود را کنار بگذارد.

موفقیت مجتبی عابدینی در واقع اثبات کننده آموزه‌هایی مانند انگیزه، امیدواری، تلاش، بازگشت و اثبات خود است. کسی که بعد از خداحافظی احساس کردیم دنیای قهرمانی به او یک مدال جهانی و یک مدال المپیک بدهکار است که حالا با تلاش خودش توانست مدال جهانی خود را زنده کرده و تا تابستان آینده همین حوالی و در توکیو منتظر بالا رفتنش از سکوی المپیک باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code