اخبار

روی دست چپ بخوابید

اگر به‌اندازه‌‎کافی نخوابید، سلامت عمومی بدن خود را تحت تاثیر قرار می‌دهید. کمبود خواب نه‌تنها بر تمرکز، روحیه، هوشیاری و سلامت جسمانی شما تاثیر می‌گذارد، بلکه منجر به بروز مشکلات پوست و موی شما نیز خواهد شد. تعداد ساعات استراحت شما به اندازه وضعیت خواب شما اهمیت دارد. خوابیدن صحیح چگونه است؟ اگر ترجیح می‌دهید روی پهلو بخوابید، خوابیدن روی دست چپ واقعا برای سلامتی شما سودمند است. در ادامه نتیجه تحقیقات مرکز سلامت آمریکا را درمورد خوابیدن روی دست چپ را می‌خوانید:

پیشگیری از رفلاکس اسیدی معده: خوابیدن روی دست چپ موجب حرکت اسید معده به قعر آن می‌شود و اجازه نمی‌دهد غذا به‌سمت مری برگردد؛ اما خوابیدن روی دست راست موجب بازگشت غذا به مری می‌شود؛ بنابراین بعد از خوردن غذاهای پرچاشنی، بهتر است روی دست چپ بخوابید تا از سوزش سر دلتان جلوگیری کنید.

قطع‌شدن خروپف: خوابیدن به پشت، موجب کشیده‌شدن عضلات زبان و گلو به‌سمت حلق می‌شود و مشکلات تنفسی از جمله خروپف را به‌وجود می‌آورد. وقتی روی دست چپ می‌خوابید، این عضلات در وضعیت طبیعی قرار می‌گیرند و درنتیجه شما دیگر خروپف نمی‌کنید. این وضعیت برای افرادی که به تنگی‌نفس انسدادی (OSA) مبتلا هستند نیز سودمند است.

بهبود هاضمه: خوابیدن روی دست چپ موجب تسهیل حرکت ضایعات باقی‌مانده از غذا در روده کوچک به‌سمت روده بزرگ و درنتیجه بهبود عمل هضم می‌شود.

سلامتی سیستم لنفاوی: خوابیدن روی دست چپ زمان کافی را به بدن می‌دهد تا سموم، ضایعات و مایع لنفی را فیلتر کند. علت این است که سیستم لنفاوی سمت چپ غالب است و می‌تواند ضایعات را به‌سمت مجرای سینه‌ای که آن هم در سمت چپ قرار گرفته است، جریان دهد.

بهبود گردش خون: خوابیدن روی دست چپ برای خانم‌های باردار مفید است؛ چراکه منجر به بهبود گردش خون به‌سمت جنین، قلب و کلیه‌های او می‌شود؛ همچنین افراد مبتلا به واریس نیز از این بهبود گردش خون سود می‌برند.

خوابیدن روی دست چپ موجب بهبود سلامت قلب و طحال می‌شود و از کمردرد و گردن‌درد جلوگیری می‌کند؛ همچنین فشار روی مهره‌ها را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code