زندگی

روش‌های از بین برنده خشم

اینکه گاهی در زندگی عصبانی ‌می‌شویم، کاملا طبیعی و عادی است؛ چرا که در برخی مواقع حتی موارد کوچک هم می‌توانند ما را تحریک کنند. متاسفانه خشم و عصبانیت احساساتی هستند که به‌سختی می‌توان آن‌ها را کنترل کرد اما با به‌کار‌گیری چند روش سودمند می‌توان به‌راحتی خشم را کنترل کرد. فراموش نکنید سلامتی مهم‌ترین بخش زندگی هر فرد است و فردی که مدام عصبانی می‌شود، باید در انتظار بیماری‌هایی نظیر افزایش فشار و قند خون باشد. در این مطلب قصد داریم با ارائه چند راهکار مفید به شما کمک کنیم تا به‌آسانی بتوانید خونسردی‌‎تان را حفظ کنید. این مطلب را تا انتها بخوانید.

  1. نفس عمیق

یکی از ترفندهای بسیار موثر در مواقعی که به‌شدت عصبانی می‌شوید، نفس عمیق است. بهترین حالت آن است که از روش‌های 4-6-8 استفاده کنید؛ یعنی نفس عمیق بکشید و تا 4 بشمارید، هوا را نگه دارید و تا 6 بشمارید و درنهایت نفس خود را بیرون بدهید و تا 8 بشمارید. این تمرین را حداقل 4بار تکرار کنید. درکنار نفس عمیق شمردن تا 10 هم توصیه می‌شود. گرچه با انجام این کار خشم کاملا از بین نمی‌رود و مسئله برطرف نمی‌شود، اما این روش می‌تواند شما را از هرگونه واکنش سریع و تصمیمات غیرمنطقی باز‌دارد.

  1. نگاه از بیرون

سعی کنید حداقل برای یک‌بار، قضایا را از بیرون نگاه کنید و از خود بپرسید که آیا این شرایط آن‌قدر ارزش دارد که به‌خاطر آن عصبانی شوید؟ آیا ممکن نیست این ماجرا فقط یک سوءتفاهم باشد؟ آیا راه‌حل ساده‌ای برای این مسئله وجود ندارد؟ اگر آگاهانه از خشم فاصله بگیرید، به‌سادگی می‌توانید به چنین سوالاتی جواب‌های ساده‌ای بدهید؛ چون در برخی موارد مشخص می‌شود که چیزی که شما را برآشفته کرده است، بسیار بی‌ارزش است.

  1. اهمیت‌ندادن به خشم

مسلم است که خشم خود را به‌سادگی نمی‌توانید مهار کنید؛ اما یاد بگیرید که با مهم جلوه‌دادن خشم، فریادزدن و حتی کوبیدن در نمی‌توانید بر خشمتان غلبه کنید؛ پس به‌جای این کارها، بکوشید تا خشمتان را مانند یک ابر تصور کنید؛ یعنی احساس ‌کنید که خشم الان اینجاست ولی هم‌زمان و به‌سرعت درحال حرکت و گذر است.

  1. گفت‌وگو با دوستان

وقتی به‌قدری عصبانی هستید که نمی‌دانید چگونه باید از این حالت بیرون بیایید، بهتر است با یکی از دوستان صمیمی‌تان تماس بگیرد و از ته‌دل درباره خشم خود صحبت کنید تا حالتان بهتر شود.

  1. فرونشاندن خشم

در مواقعی که بسیار عصبانی هستید، لازم است خشمتان را تخلیه کنید. در این مواقع حرکت، بهترین وسیله برای رهایی سریع از عصبانیت است؛ زیرا با حرکت، هورمون استرس کاهش می‌یابد و هورمون اندورفین یا همان هورمون شادی آزاد می‌شود. یکی دیگر از راهکارهای مفید برای زدودن خشم، پیاده‌روی یا دویدن در اطراف منزل است.

  1. مراقبه و تعمق

اگر دائما عصبانی می‌شوید، باید تعمق‌کردن را تمرین کنید. روزانه 10 دقیقه تمرین لازم است تا بتوانید ذهنتان را هنگام عصبانیت شدید درعرض چندثانیه آرام کنید؛ برای این منظور جای راحتی را انتخاب کنید، چشم‌ها را ببندید و سپس آگاهانه برروی تنفس خود متمرکز شوید و چگونگی ورود و خروج هوا را در بدنتان احساس کرده و بعد تمرکز کنید و حدالامکان بکوشید تا از افکار خود خارج نشوید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا در زمان عصبانیت به‌سرعت خود را آرام کنید!

  1. استفاده از وسیله‌ای برای تحریک

بدون درنظرگرفتن مقدار عصبانیتتان، از یک پوشاننده قوی استفاده کنید. اجازه بدهید با مثالی موضوع را روشن کنیم؛ مثلا نیش پشه را می‌توان ازطریق خارش در مدت کوتاهی دفع کرد؛ پس برای اینکه خشمتان را بپوشانید، لازم است از یک محرک شدیدتر استفاده کنید؛ برای نمونه می‌توانید آب‌نبات زنجبیلی بمکید یا یک فلفل قرمز را چندین‌بار گاز بزنید؛ پس از این به بعد برای کنترل خشم در کیف‌دستی یا در کشوی میزتان چندین آب‌نبات زنجبیلی یا خوراکی‌هایی از این قبیل قرار دهید.

  1. لبخندزدن

اگرچه ممکن است این حرف خنده‌دار به نظر بیاید اما حتی در مواقعی که بسیار عصبانی هستید، سعی کنید یک‌بار لبخند بزنید؛ زیرا تنها وقتی‌که حال خوبی داریم، لبخند نمی‌زنیم، بلکه در زمانی‌که می‌خواهیم حال بهتری هم داشته باشیم، لبخند به لبانمان می‌نشیند؛ علاوه‌برآن خنده استرس را کم می‌کند، فشار خون را کاهش می‌دهد و نیروهای دفاعی بدن را قوی‌تر می‌کند. فراموش نکنید درهرصورت، لبخند ارزشمند است.

  1. مقایسه ممنوع

گاهی‌اوقات علت عصبانیت افراد مقایسه خودشان با دیگران است؛ مثلا شخص می‌گوید که درآمد همکارم بیشتر از من است یا اتومبیل همسایه‌ام بزرگ‌تر از اتومبیل من است و یا مواردی از این دست. خود را با دیگران مقایسه نکنید و تنها موقعیت خاص خود را درنظر بگیرید. اگر از موقعیت فعلی‌تان ناراضی هستید و یا فکر می‌کنید موقعیت دیگران بهتر از وضعیت فعلی شماست، آستینتان را بالا بزنید و کمی ‌چیزها را تغییر دهید. درهرحال درهنگام مقایسه‌کردن خود با دیگران هرگز عصبانی نشوید و بیشتر به فکر خود باشید.

  1. اندیشیدن به مانترا

«مان» به معنی فکر و «ترا» به معنی آزادشدن است؛ درحقیقت مانترا مجموعه‌ای از کلمات و آواهایی است که با لحن خاص و به دفعات تکرار می‌شوند و به آن دلیل که مانترا تاثیر مثبتی بر جسم و روح می‌گذارد، در مراقبه کاربرد دارد. مانترا به تعادل ذهنی کمک می‌کند و از این طریق باعث می‌شود عصبانیت ما سریع‌تر فروکش کند یا دوباره ظاهر شود. به یک جمله یا یک شعار فکر کنید که بتواند شما را در چنین موقعیتی آرام کند. در مواقع خشم با جملاتی نظیر «آن ارزش ندارد.»، «من کاملا آرام هستم»، مانترا را در خود ایجاد کنید و خود را از خشم برهانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code