رسیدن به روزهای آفتابی زندگی

خانه‌ام ابری است

یکسره روی زمین ابری است با آن.

خانه‌ام ابری‌ست اما

ابر بارانش گرفته است.

در خیال روزهای روشنم کز دست رفتندم

من به روی آفتابم

می‌برم در ساحت دریا نظاره.

نیما یوشیج

تمام ما روزهای ابری را در زندگی زناشویی خود تجربه کرده‌ایم و در واقع این ماهیت زندگی مشترک است؛ اما همان‌طور‌که آب و هوا عوض می‌شود، هوای خانه ما نیز تغییر می‌کند. مهم این است که در دورانی که ابرهای تیره و تاریک بر زندگی‌مان سایه انداخته‌اند، از قبل خود را مجهز کرده باشیم تا بتوانیم از آن دوران عبور کنیم و آسمان آفتابی را ببینیم.

بعضی از رفتارها چنان در ما نهادینه شده است که خیلی به آن‌ا آگاه نیستیم و این در حالی است که تکرار آن‌ها می‌تواند آسیب‌های بدی را به روابط ما بزند. در ادامه مطلب به مواردی را اشاره خواهم کرد که توجه به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانید کیفیت رابطه عاطفی‌تان را بالاتر ببرید.

  • نق‌زدن ممنوع

«مرجان» دختر۳۲ ساله، در زندگی با مردی ۳۸ ساله، دچار یاس و ناامیدی شده بود. به گفته خودش، همسرش سرد و بی‌مهر بود و به او ابراز احساسات نمی‌کرد. او معتقد بود که هر راهی را رفته و هیچ نتیجه‌ای نگرفته است. او مدام از بی‌توجهی‌ها، ناراحتی‌ها، دلخوری‌ها و دیده‌نشدن‌هایش می‌گفت و بیشترین جمله‌ای که استفاده می‌کرد «فایده‌ای نداره» بود. او با نق‌زدن‌های مداوم، در واقع از پذیرش مسئولیتی برای ایجاد تغییر مثبت فرار می‌کرد. نق‌زدن اگر هیچ فایده‌ای نداشته باشد،حداقل فرد را در حالت منفعل و قربانی نگه می‌دارد و کسی که در نقش قربانی غرق می‌شود، مسئولیت نمی‌پذیرد و همواره به دنبال نجات‌دهنده‌ای است که او را نجات دهد؛ بدون اینکه خودش کوچک‌ترین تلاشی بکند.

نق‌زدن، غر‌غر‌کردن، اشاره‌نکردن به موضوع اصلی به نوعی طفره‌رفتن از حل مسئله است؛ شاید فقط به طور مقطعی حال شما را بهتر کرده و شما را آرام کند، اما در دراز‌مدت حتما به شما و رابطتان آسیب جدی خواهد زد و باعث کاهش صمیمیت و سکوت اختیار‌کردن طرف مقابلتان می‌شود.

  • توقع‌داشتن ممنوع

یادتان نرود کسی در این دنیا مسئول خوب‌کردن حال شما نیست، جز خودتان!

قرار نیست که تمام کارها طبق معیار‌ها و استاندارد‌های شما پیش برود؛ بنابراین کمی انعطاف‌پذیری در روابط کمک می‌کند که شما بتوانید تعادل را در زندگی خود وارد کنید. شما حق دارید که خواسته‌های خود را به صورت واضح، شفاف و قابل‌دستیابی مطرح کنید، اما توجه داشته باشید که طرف مقابل هم این حق را دارد که این در‌خواست را بنا به شرایط خودش، قبول یا رد کند. در واقع تفاوتی که بین درخواست‌کردن و توقع‌داشتن وجود دارد، در این حق انتخاب دادن به طرف مقابل است. وقتی شما از کسی توقع دارید، در واقع این پیش‌فرض را دارید که او حق رد‌کردن خواسته شما را ندارد و اینجاست که مشکلات و اختلاف‌نظر‌ها ایجاد می‌شود؛ در‌حالی‌که وقتی درخواستی را مطرح می‌کنید، در واقع می‌پذیرید که او هم مانند شما حق انتخاب دارد و در این حالت تعامل دوطرفه صورت می‌پذیرد.

  • درست دعوا کنید

امکان ندارد که در زندگی زناشویی دعوایی اتفاق نیفتد. به هر حال وقتی افراد با نقطه‌نظرات مختلف با هم زندگی می‌کنند، قطعا اختلاف‌نظر‌هایی هم بین آن‌ها پیش می‌آید. البته اینکه یک زوج چطور دعوا کنند، بسیار مهم‌تر از این است که چقدر دعوا کنند!

  • اولین و مهم‌ترین موضوع موقع دعوا‌کردن این است که در هر دعوا یک موضوع را باز کرده و بررسی کنید و مدام از این شاخه به آن شاخه نپرید. نبش‌قبر نکنید و اختلافات حل نشده از سالیان گذشته را به میان نیاورید. به‌میان‌کشیدن مسائل گذشته مثل این است که تمام وسایل داخل کمدی که قصد مرتب‌کردنش را دارید، به یک‌باره بیرون بریزید و شروع به جمع‌آوری و مرتب‌کردن کنید. تصور کنید که چقدر می‌تواند کلافه‌کننده باشد.
  • تا جای ممکن جملات خود را با «تو همیشه…»، «تو هیچ‌وقت…» و«تو اصلا…» شروع نکنید؛ چرا که فرد را به دفاع از خودش وادار می‌کنید و مکالمه تبدیل به گفت‌وگوی غیر‌سازنده‌ای می‌شود که راه به جایی نخواهد برد.
  • از قبل با هم یک علامت توقف تعیین کنید. این علامت می‌تواند یک کلمه مثل «کافیه» یا «استُپ» یا یک علامت و حرکت با دست باشد. این علامت به عنوان یک هشدار می‌تواند در مواقعی استفاده شود که یکی از طرفین احساس می‌کند که دیگر نمی‌تواند به بحث به طور منطقی ادامه دهد و کنترل هیجان‌ها از دستش خارج شده است. البته متعهد شوید که بعد از آرام‌تر‌شدن به گفت‌وگو ادامه خواهید داد و تنها در مواقعی از این وقفه استفاده می‌کنید که ادامه صحبت عواقب بدتری را به همراه داشته باشد.
  • بحث را تا جای ممکن ببندید و به روزهای دیگر موکول نکنید. اگر مجبور به ایجاد وقفه‌ای شدید، در زمان وفقه نه به ماجرا فکر کنید و نه کنایه‌ای بزنید. زمانی را تعیین کنید که ادامه بحث را از آنجا پی بگیرید.
  • آغوش پر‌مهرتان را از همسرتان دریغ نکنید

تحقیقات بسیاری در مورد اهمیت ارتباط جسمی و آغوش و تاثیر بی‌نظیری که بر روی افراد می‌گذارد، شده است. همسرتان را در آغوش بگیرید و اجازه دهید شما را درآغوش بگیرد. افرادی که با ابراز هیجان‌های خود مسئله دارند و نمی‌توانند خوشحالی، ناراحتی، شوق و ذوق، غم و اندوه، ترس و اضطراب خود را ابراز کنند، اغلب با در‌آغوش‌کشیدن و ماندن در آغوش کسی که دوستش دارند، به مشکل بر‌می‌خورند. کافی است برای پنج تا شش دقیقه اعتماد کرده و خود را رها کنید تا آرامش و شادی ناشی از این تجربه را به واسطه ترشح هورمون‌ها درک کنید. آغوش‌ها معجزه می‌کنند.

  • عشق و دوست‌داشتن خود را نشان دهید

اینکه فرد خودش باید بداند و خودش باید بفهمد که من دوستش دارم، افسانه‌ای بیش نیست. بهتر است این حقیقت را باور کنید که فرد خودش نه می‌داند و نه می‌فهمد. ما آدم‌ها نیاز داریم به شنیدن و دیدن اینکه که دوست‌داشتنی هستیم. به قول «لنا آندرشون» در کتاب «تصرف عدوانی»، عشق به کلمه نیاز دارد؛ مدتی کوتاه می‌توان به حس بی‌کلام اعتماد کرد، اما در دراز‌مدت، عشق بی‌کلام و کلام بی‌عشق دوامی نخواهد آورد. اینکه شما در قلبتان چه احساسی به همسرتان دارید، خیلی مهم است؛ اما از آن مهم‌تر این است که چگونه عشقتان را به طرف مقابلتان نشان می‌دهید. زبان عشق آدم‌ها متفاوت است و بهتر است که زبان عشق خود و همسرتان را بشناسید و بتوانید به زبانی قابل‌درک برای او، عشقتان را ابراز کنید.

  • لیستی از فعالیت‌های لذت‌بخش و هیجان‌انگیز خود تهیه کنید

بعد از سال‌ها زندگی مشترک، افت هیجان اتفاقی طبیعی است. خیلی از ما ممکن است به اشتباه این برداشت را بکنیم که زندگی دچار رکود شده است و اینکه مثل روز‌های اول ازدواجمان با هم نیستیم، به این معنی است که جایی از ارتباط ما دارای مشکلی مهم است؛ اما لزوما اینطور نیست. گاهی‌وقت‌ها با وارد‌کردن فعالیت‌های ساده و لذت‌بخش می‌توانید تنوع و هیجان خوبی را در زندگی‌تان ایجاد کنید. این تمرین را انجام دهید و لیستی از کارهای ساده‌ای را که می توانید با هم انجام دهید و یک زمان مشترک لذت‌بخش را با هم تجربه کنید، بنویسید. می‌توانید از دوستان خود برای تکمیل این لیست کمک بگیرید. لازم نیست که پیچیده فکر کنید؛ فقط خلاق باشید. کارهای ساده‌ای مثل دیدن فیلم مورد‌علاقه، سفر‌های کوتاه و بلند، آشپزی‌کردن‌های دونفره، بازی های دونفذره و جذاب و …. می‌تواند از این دست باشد.

دست آخر اینکه زندگی مشترک مثل گلدانی است که مدام نیاز به رسیدگی و مراقبت دوجانبه دارد. شما بانوی توانا به سهم خود، نقشتان را تا جای ممکن موثر ایفا کنید تا آهنگ زندگی‌تان موزون نواخته شود.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code