زندگی

9راهکار طلایی برای رسیدن به آرامش

رسیدن به آرامش

برای رسیدن به آرامش شجاعت زیادی لازم است. شجاعت به این معنی که شما باید بتوانید از بعضی خواسته‌های نابه جای خود بپرهیزید و صفات نیک و پسندیده را در خود تقویت کنید. در واقع آرامش درونی، وضعیت آرام ذهن و جسم شماست. برای رسیدن به آرامش باید خود را درک کرده و کاملاً بشناسید.

برای رسیدن به آرامش چه باید کرد؟

برای رسیدن به آرامش شجاعت زیادی لازم است. شجاعت به این معنی که شما باید بتوانید از بعضی خواسته‌های نابه جای خود بپرهیزید و صفات نیک و پسندیده را در خود تقویت کنید.

مبارزه برای یافتن درست ترین شیوه‌ها و روش‌های زندگی به شجاعت شما در یافتن پاسخ سنجیده به خود و اطرافیانتان نیاز دارد. اگرچه در نگاه اول ممکن است کمی سخت به نظر برسد، ولی نتیجه نهایی آن که رسیدن به آرامش درونی است، بسیار لذت بخش خواهد بود.

هنگامی که در درون خود و دیگران بخشش و فداکاری را تقویت می‌کنید، ریشه بسیاری از تلخی‌ها و نگرانی‌ها که قلب و ذهن شما را به هم ریخته است، از بین خواهد رفت.

هنگامی که فهمیدید وقت آن است که آزاد شوید و از تجربه‌های دردناک گذشته خود را رها کنید،  آن وقت است که می‌توانید بنشینید و از سکوت و آرامش روح و ذهن خود لذت ببرید.

این رها شدن و بخشش، مقدمه رسیدن به آرامش است و برای نیل به چنین هدفی شما باید با شجاعت در مسیری که انتخاب کرده اید، گام بردارید، بیاموزید و به عقب برنگردید.

در واقع آرامش درونی، وضعیت آرام ذهن و جسم شماست. برای رسیدن به آرامش باید خود را درک کرده و کاملاً بشناسید. رسیدن به آرامش زمانی به وقوع می‌انجامد، که شما وقت خود را صرف افکار و مسائل بی معنی و پوچ زندگی نکنید.

برای رسیدن به بالاترین سطح آرامش در زندگی، باید یاد بگیرید که در موقعیت‌های مختلف زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی چگونه آرامش خود را حفظ کنید و افکار منفی را از بین ببرید.

باید آنقدر خود را قوی کنید که دیگر افکار منفی بر ذهن و روح شما تاثیر نداشته باشند. در این مقاله، نکات مهمی آورده شده است که به شما در رسیدن به آرامش کمک می‌کنند.

راهکار رسیدن به آرامش

چگونه می‌توان رویای رسیدن به آرامش را تحقق بخشید؟

1. زیاد انتظار نداشته باشید

اولین قدم برای رسیدن به آرامش درک این مسئله است که در مسیر زندگی حوادث و اتفاقات غیر منتظره‌ای در کمین هستند. نمی‌توان انتظار داشت که زندگی همواره منظم و بدون تغییر در جریان باشد.

زندگی برنامه‌های خاص خود را دارد و این شما هستید که سوار بر موج زندگی باید به ساحل آرامش برسید. فقط کافیست که اتفاقات زندگی را درک کنید و بپذیرید که آنها  همه بخشی از زندگی شما هستند. با هر سختی و مشکل در زندگی خود به عنوان یک تجربه جدید در مسیر  یادگیری آرامش و رفتار درست برخورد کنید.

2. در لحظه زندگی کنید و لذت ببرید

هر روز زندگی را فرصت دوباره زیستن بدانید و از چیزهای کوچک قدردانی کنید. نسیم مطبوع صبحگاهی، آواز پرندگان، طلوع و غروب زیبای خورشید، همه اینها لذت بخش خواهند بود. اگر بدانید ممکن است، دیگر تکرار نشوند.

به گذشته نگاه نکنید و به خاطر تجربیات بد گذشته غمگین نشوید. در مورد آینده نگران نباشید، زیرا هنوز زمان بودن در آن فرا نرسیده است. در حال زندگی کنید و آن را چنان برای خود زیبا و لذت بخش کنید، که ارزش به خاطر سپردن را داشته باشد. از سفر در مسیر زندگی لذت ببرید، که این کلید اصلی رسیدن به آرامش و خوشبختی است.

3. برای آنچه که دارید ارزش قائل شوید

به یاد داشته باشید همیشه کسی وجود دارد که شما از او خوش شانس‌ تر هستید. این به تنهایی باید دلیلی برای شکرگزاری و قدردانی به شما بدهد. همیشه از چیزهای خوب زندگی خود قدردانی کنید.

اگر سقفی روی سر خود دارید، لباس هایی بر بدن و غذا در بشقاب همه اینها دلایلی برای خوشبخت بودن شما هستند. اینها شاید در نظر شما انتظارات کوچکی باشند ولی این انتظارات معمولی و کوچک  برای بسیاری دیگر رویا هستند.

بنابراین لازم است که این عادت را در زندگی خود بیاموزید، از هر چیز خوبی که به شما می رسد سپاسگزار باشید و به طور مداوم تشکر کنید و از آنجا که همه چیز در پیشرفت شما می تواند نقش داشته باشد، پس باید برای همه آنها سپاسگزار بود.

4. اهداف کلی و  پیش رو خود را برنامه ریزی کنید

اگر در زندگی مسیر و هدفی دارید، باید چشم انداز، تمرکز و برنامه بیشتری داشته باشید. اما همیشه سعی کنید اهداف واقع بینانه ای تعیین کنید. اگر اهداف شما بیشتر قابل دستیابی باشند، رسیدن به آنها آرامش شما را بهتر فراهم می‌کند.

هدف کلی خود را به هدف های کوچکتر تقسیم کنید . برنامه ای برای رسیدن به آنها تنظیم کنید. موفقیت های کوچک خود را جشن بگیرید و از آنها لذت ببرید. رسیدن به آرامش را پله پله تجربه کنید.

5. متوقف شوید و زمانی را برای خود اختصاص دهید

در روز زمانی را برای خود اختصاص دهید، حتی اگر سرتان خیلی شلوغ باشد. شاید فقط 5 دقیقه زمان لازم باشد، تا متوقف شوید و روی خود تأمل کنید. درباره خودتان، احساس و افکار روزانه تان بیاندیشید.

بهترین زمان برای این کار در رختخواب درست قبل از خواب است. به آنچه در طول روز انجام داده اید، بیندیشید، به هر حرکت یا رفتار منفی خود نسبت به دیگران فکر کنید، به اشتباهات خود در قبال دیگران بیاندیشید، علت آن را بیابید، تصمیم بگیرید رفتارهای اشتباه خود را جبران کنید.

سپس به همه درس هایی که  از لحظات منفی جستجو در افکار خود آموخته اید، فکر کنید و آنها را تکامل  ببخشید. بعد از این در مورد همه کارهای مثبتی است که انجام داده اید، فکر کنید و به خودتان تبریک بگویید.

حتی می توانید به خود پاداش بدهید. به همه راه هایی که مردم به شما کمک کردند و سایر موارد مثبت خارجی که تجربه کرده اید فکر کنید. این امر علاوه بر رسیدن به آرامش بیشتر موجب می شود تا در درون احساس خوشبختی کنید.

روش رسیدن به آرامش

6. مثبت بیندیشید

تا جایی که می توانید منفی فکر نکنید. افکار منفی را دور بریزید. مثبت اندیشی بسیار مهم است. تفکر منفی باعث می شود شما در یک حلقه ثابت منفی، مرتب حرکت کنید. خود را رها کنید و درباره دیگران فکر منفی نکنید.

افکار منفی فقط باعث ایجاد ناراحتی در درون شما می شوند و در نهایت آرامش درونی شما را مختل می کنند. مثبت اندیشی را بیاموزید. برای این کار کافیست تا هر روز اندیشه ها و افکار مثبت خود را با صدای بلند تکرار کنید یا آنها را بر روی کاغذ بنویسید.

این کار به مرور زمان به عادت تبدیل خواهد شد و مثبت اندیش جزئی از افکار جدا نشدنی از ذهن شما می شود و این از بزرگ ترین دستاورد در مسیر رسیدن به آرامش است.

7. به دیگران کمک کنید

همیشه سعی کنید، به دیگران کمک کنید. برای شاد کردن و آرامش دیگران تلاش کنید. این علاوه بر احساس رضایت درونی، شادی و آرامش شما را فراهم می کند. شما هم انسان هستید و به احتمال زیاد دوست دارید که به شما هم کمک شود.

اما احساس کمک به دیگران و قرار دادن لبخند بر لب آنها تاثیر شگفت انگیز در زندگی خود شما خواهد داشت. کمک کردن به دیگران  به شما این امکان را می دهد که نسبت به خود احساس غرور و افتخار کنید. اما این غرور باید در درون شما باقی بماند.

از این طریق شما در مسیر رسیدن به آرامش، لبخندی را  به خود و دیگران هدیه می دهید و این ادامه مسیر را لذت بخش تر خواهد کرد. فراموش نکنید، کمک به یک نفر ممکن است کل دنیا را تغییر ندهد، اما می تواند جهان را برای یک نفر تغییر و دگرگون کند.

از این طریق شما نه تنها خود بلکه دیگران را نیز در رسیدن به آرامش کمک کرده اید.

8. برای مسائل کوچک استرس نداشته باشید

درمورد مسائل کوچکی که اهمیت واقعی ندارند استرس نداشته باشید. به عنوان مثال، اگر بازار قبل از اینکه شما فرصتی برای خرید لوازم مورد نیاز خود داشته باشید، بسته میشود، مشکلی نیست.

احتمالا شما در زمانی دیگر کالایی بهتر  پیدا خواهید کرد. اینگونه اندیشیدن موجب کنترل استرس و احساس منفی درون شما می شود. کنترل استرس هدف مهم دیگری است که شما را در رسیدن به آرامش یاری می کند.

اگر فقط آرام باشید و تمام تلاش خود را بکنید تا کار خود را به موقع به پایان برسانید، آن را به موقع نیز انجام خواهید داد. همه چیز درست خواهد شد و ارزش استرس اضافی را ندارد. فراموش نکنید که شما برای انجام فعالیت های روزانه به عملکرد صحیح ذهنی و جسمی نیاز دارید.

اگر همواره استرس دارید برای درمان استرس این مقاله را بخوانید.

9. آرامش به دارایی شما  بستگی ندارد

دارایی های مادی، پول و شهرت ممکن است باعث خوشبختی موقت  شوند، اما خوشبختی واقعی و آرامش درونی در  درون فکر و ذهن شماست. در حقیقت رسیدن به آرامش به دارایی ، وضعیت و شرایط مالی، اقتصادی و خانوادگی شما بستگی ندارند.

آرامش را می توان از طریق چیزهای ساده ای که دوست دارید، مانند خواندن کتاب خوب، بودن در کنار دوستان، مسافرت یا سرگرمی کسب کنید. وقتی کارهای ساده و کوچکی را که دوست دارید، انجام می دهید، می‌توانید از لحظه لحظه زندگی لذت ببرید. این لذت بردن همان  آرامشی است که در جستجویش هستید.

انجام مراحل ذکر شده بالا  ترتیب خاصی ندارند.  این شما هستید که باید شروع کنید، فکر کنید  و بیندیشید تا موثرترین انتخاب را در زمان خودش داشته باشید. مسئولیت زندگی شما بر عهده خودتان است، آرامش در ذهن شماست، بنابراین رسیدن به آرامش فقط به خود شما بستگی دارد.

2 دیدگاه در “9راهکار طلایی برای رسیدن به آرامش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code