راهنمای آموزشی استفاده از روزنگار

مقدمه

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، مهارت­ های زندگی شامل توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت است به گونه‌ای که فرد بتواند با چالش­ ها و ضروریات زندگی روزمره خود کنار بیاید. توانایی‌هایی که منجر به ارتقای بهداشت روانی افراد جامعه، غنای روابط انسانی، افزایش سلامت و رفتارهای سالم در سطح فرد و جامعه می­شوند.

 

این مهارت‌ها مجموعه‌ای از شایستگی‌های فردی و گروهی ضروری برای زیستن در هزاره جدید هستند که با تمرین مداوم، پرورش می‌یابند و شخص را برای روبه‌رو شدن با مسایل روزمره زندگی و افزایش توانایی‌های روانی، اجتماعی و بهداشتی آماده می‌کنند.

۴H جدیدترین الگوی آموزش مهارت­ های نرم است که با شعار «بهترین را ساختن»، به منظور رشد قابلیت‏ های افراد طراحی شده و بر روی مهارت‏ های پرورشی مفید و سازنده تمرکز دارد. این برنامه علمی و جامع، به شما می­ آموزد که چگونه استعداد و مهارت­ های چهارگانه خود را کشف کنید، تا بتوانید با تکیه بر آن ها برای انتخاب هدف­ های فردی، تحصیلی، شغلی و اجتماعی، مسیرهای
مطمئن ­تری را برگزینید تا به زندگی پربار و رضایت‏ بخشی دست پیدا کنید.

 

در ۴H ، مهارت­ ها به ۴ دسته کلی تقسیم می­شوند؛ این مهارت‏ ها که به آن ها مهارت‏ های نرم (Soft Skills) نیز گفته می‏شود، عبارتند از :

۴H به عنوان الگویی جدید، روشی موثر و برنامه ه­ای ساختارمند، شیوه «آموزش از طریق عمل کردن» را سرلوحه قرار داده و به افراد آموزش می­دهد تا شهروندانی مسئول، بهره­مند از رفتار سازنده و دارای سبک زندگی سالم، بوده و به کشف نوآور ی­ های مبتنی بر دانش و تجربه بپردازند و نیروهای پیش­گیرانه در جامعه خود را شناسایی کنند تا کمتر مورد تهاجم چالش ­های روزمره اجتماعی و شغلی واقع شوند و یا حداقل بتوانند در این مواقع تصمیمات و عکس العمل­ های مناسب اتخاذ کنند.

 

هدف  ۴Hاین است که انعطاف­ پذیری، اصول شهروندی، مهارت رهبری، مسئولیت فردی و جمعی و زندگی سالم را از طریق برنامه‌های آموزش تجربی و رهیافتی مثبت به رشد افراد، پرورش دهد تا هم خودشان و هم جامعه را از آسیب‌های روانی ـ اجتماعی حفظ کرده و سطح بهداشت روانی خویش و جامعه را ارتقاء بخشند.

 

همچنین همزمان با بهینه­ سازی عملکرد افراد در خانواده، محل تحصیل، محل اشتغال و جامعه، علاوه بر رسیدن به آرامش و تعادل در زندگی فردی و اجتماعی، از طریق ساختن، اجرا کردن و انجام دادن، به افراد فرصت یادگیری داده و به آنها کمک می­کند تا قابلیت ­های خود را برای زندگی متبلور سازند.

الگوی جهانی ۴H که در دهه اخیر در آمریکا رو به گسترش نهاده و به سرعت در حال تصاحب شهرت و جایگاه روش سنتیمهارت­ های ده­گانه زندگی است، میان دستاوردهای علمی و تجربیات حاصل از آموزش عالی و محل کار پیوند برقرار کرده و به افراد به منظور رفع نیازهای اولیه خود و دستیابی به صلاحیت‏ های لازم برای حرکت به سوی موفقیت توان مضاعت می­بخشد.

 

چنانکه در جدول زیر مشاهده می­فرمایید، در الگوی ۴H مهارت­ های اصلی و قابلیت­ های لازم برای انسان توانمند در هزاره سوم،به ۴ بخش کلی و ۸ زیربخش تقسیم شده است که هر کدام از آن ها نیز دارای زیرمجموعه­ های مخصوص به خود هستند.

از آنجایی که پروهش در خصوص به روزترین و کارآمدترین الگوهای آموزشی، جهت ارتقای توانمندی­ های مخاطبین، از اصول اساسی بنیاد موفقیت بوده و هست، و نیز از آنجایی که ارتقای مهارت­ های نرم، به عنوان اصلی بنیادین و ضروری در حرکت به سوی موفقیت، از رسالت­ های اصلی و مستمر بنیاد موفقیت است، اینبار نیز برای اولین بار در ایران یک کتاب کار آموزشی ـ تمرینی در قالب روزنگار برای شما طراحی و تدوین شده است. 

 

راهنمای استفاده

۱ ـ نمایه ماه

شما کاربر گرامی در ابتدای هر ماه از طریق نمایه آن، می­توانید برنامه­ ریزی­ های کلی خود را صورت­بندی و سازمان­دهی کرده و در هر یک از خانه­ های جدول، اطلاعات مهم، اقدامات ضروری و نکات اجرایی مانند :

دریافت­ها ـ پرداخت­ ها ـ تولد ـ وفات ـ سالگرد ازدواج ـ دوره­ های ماهیانه مختلف ـ ثبت نام در دوره­ ها و آزمون ­ها ـ شرکت در رویدادها ـ خریدها ـ فروش ­ها ـ مطالعه کتاب ـ قرارها ـ جلسات ـ مراجعات درمانی ـ برنامه­ های ورزشی ـ جشن­ ها، میهمانی­ ها و مراسم ـ . . .

و بسیاری از موارد خلاقانه دیگر خود را یاد داشت کنید.

لطفا به مثال زیر توجه فرمایید :

 

۲ ـ محور آموزش مخصوص هر هفته

تیم موفقیت ایران، موضوعات تمرینی الگوی مهارت­ های زندگی ۴H را برای مخاطبین ارزشمند خود به ۵۲ هفته سال تقسیم و تدوین کرده و هر هفته را به کسب مهارت در یک موضوع مستقل اختصاص داده است.

در ابتدای هر هفته یک برگه قرار دارد که در قسمت بالای آن، متن مختصر و مفیدی درون یک کادر درج شده و در خصوص آن مهارتی که برای یک هفته­ ی پیش­رو در نظر گرفته شده، توضیح داده است که شما می­بایست در مورد آن تجربیات خود را مرور کرده در برگه جداگانه ­ای فهرست کنید و به این ترتیب برای انجام تمرینات آماده شوید

لطفا به مثال زیر توجه فرمایید :

 

 

ـ آیا هر گز به داشتن هدف فکر کرده ­ام ؟

ـ آیا اهداف خود را به درستی و وضوح مشخص کرده ­ام ؟

ـ در چه موقعیت­ هایی از زندگی، که اهدافم برای خودم و دیگران روشن نبوده، دچار آسیب شده ­ام ؟

ـ از مشخص و واضح بودن اهدافم چه منافعی کسب کرده ­ام ؟

ـ آیا برای داشتن برنامه و فراگیری اصول برنامه­ ریزی و موفقیت آموزش دیده­ ام ؟

ـ آیا برای دستیابی به اهدافم برنامه­ های کاربردی، اجرایی و منطقی تنظیم کرده­ ام ؟

ـ . . .

 

 

۳ ـ برنامه­ ریزی­ های دارای اولویت بیشتر

در قسمت پایینی برگه­ ی اول هر هفته، سه ستون مجزا، به سه محور مهم در برنامه ­ریزی اختصاص داده شده است که شما کاربر ارجمند می­توانید از آن برای سازماندهی دقیق­ تر و در نتیجه ایجاد نظم بیشتر بهره ببرید و چیزی را از قلم نیندازید.

در این بخش، شما نکاتی را یاد داشت می­کنید که نسبت به آنچه در جدول نمایه درج کرده­اید، مهم تر و دارای اولویت بالاتر است ؛
به یاد داشته باشید که هر روز صبح اول وقت، حتما جدول نمایه و این صفحه، را مرور کنید.    

لطفا به مثال زیر توجه فرمایید :

 

  

 

 

۴ ـ تمرین های روزانه

هر صفحه از روزنگار موفقیت که به نوعی کتاب کار آموزش الگوی جهانی ۴H است، به دو روز اختصاص داده شده و برای هر روز یک موضوع برای تمرین عنوان و در زیر تاریخ روز درج  شده است که شما کاربر گرانقدر تمرین­ های مطرح شده برای هر روز را در سطور زیر آن درج میفرمایید.

توصیه می­شود در آغاز هفته، ابتدا تمامی تمرین­ های روزانه را مرور کرده و مد نظر قرار دهید و تمرین هر روز را با توجه و در هماهنگی با تمرین­ های مطرح شده در روزهای قبل و بعد انجام دهید تا انسجام تمرین­ های هفتگی حفظ شود.

 

به عنوان مثال، شما با انجام تمرین­های روزانه مخصوص هفته اول سال، با حفظ ترتیب و توالی، به سازماندهی و تنظیم اهداف­تان می­پردازید ؛ در روز اول، اهداف خود را مکتوب می­کنید؛ در روز دوم، اهداف خود را در قالب جمله­ های مثبت می­گنجانید و درج می­کنید؛ در روز سوم، اهدافتان را با واقعیت تطبیق می­دهید؛ در روز چهارم، اهداف­تان را با ارزش ­هایتان هم­سو و منطبق می­کنید؛
در روز پنجم، از طریق جزئی کردن و باز کردن، وضوح اهداف خود را بیشتر می­کنید و در روز ششم، برای دست­یابی به اهداف­تان برنام ه­ای دقیق و دارای زمان بندی و شیوه اجرایی مشخص می­کنید. 

 

۵ ـ جمعه­های جمع­ بندی

 شما کاربر محترم سرانجام در روز جمعه، با توجه به عملکرد خود در سال ­های قبل و نیز با توجه به تمرین­ های هفته، به مقایسه و ارزیابی الگوهای فکری و عملی خود می­پردازید.

به یاد داشته باشید که در طی هفته، فقط بر موضوع آن هفته تمرکز کنید و در هر روز، فقط تمرین ­های مربوط به همان روز را انجام دهید. تا هنگامی که تمرین یک روز را انجام ندادید، به روز بعد نروید و اگر روزی را جا انداختید، در اولین فرصت تمرین آن را انجام دهید.  

 

  

 

۶ ـ پیام پایان هفته

پس از جمع بندی و ارزیابی خود در روز جمعه، پیام های پایانی موضوع آن هفته را که در بخش پایینی همان صفحه درج شده است، مطالعه کرده و آنرا با عملکرد خود تطبیق دهید.

۷ ـ یادداشت­ های اضطراری

از آنجایی که تیم طراحی و تدوین روزنگار آموزشی ـ تمرینی موفقیت فکر همه جا و همه چیز را برای شما کرده است، در انتهای این سالنامه ۶ صفحه به صورت قطعات ۸ گانه در نظر گرفته شده که در هنگام به همراه نداشتن کارت ویزیت یا کاغذ یادداشت، اطلاعات مورد نظر خود را روی آن درج کرده و به مخاطب خود ارائه دهید و نیز در صورت نیاز بتوانید از آن به عنوان برگه یادداشت استفاده فرمایید.