رابطه پایدار می‌خواهید، هرگز ذهن‌خوانی نکنید!

 

ما انسان‌ها در این روزها بیشتر از هرچیزی در جست‌و‌جوی راهی برای تغییر، اصلاح و نو‌شدن هستیم. شیوه‌های قدیمی ‌ارتباط با خود، اطرافیان و دنیا ما را به وضعیتی که اکنون هستیم، رسانده‌اند؛ بنابراین عقل سلیم حکم می‌کند که اگر نتیجه متفاوتی می‌خواهیم، باید شیوه‌های جدید و متفاوتی را امتحان کنیم.

موضوع این مقاله «ذهن‌خوانی» است. ذهن‌خوانی یعنی بدون داشتن مدرک قابل‌اثبات و سند محکم، ادعا کنیم غرض و مقصود افراد دیگر را پیشاپیش و حتی قبل از برزبان‌آوردن و آشکارکردن مطلب می‌دانیم و از آنچه در ذهن دیگران می‌گذرد، خبر داریم! ذهن‌خوانی نوعی پیشگویی و قضاوت خام و عجولانه درمورد دیگران است که ما شبانه‌روز درحال انجام آن هستیم.

اینکه چرا بشر به «ذهن‌خوانی» گرایش دارد، شاید از دید تکاملی بتوان گفت این کار، برای دفاع از حیات و بقای خود بوده است؛ البته در شکل ابتدایی شاید انسان اولیه از روی حرکات بدن، معدل رفتار، گفته‌ها، احساسات، هیجانات و واکنش‌های جسمی ‌آدم‌های اطرافش، غرض و منظور دیگران را حدس می‌زد و برای اقدامات پیشگیرانه به‌ناچار به ذهن‌خوانی روی می‌آورد.

 مثلا فرض کنید مهمانی که به خانه دعوت کرده‌ایم، دائم به چاقو نگاه می‌کند و در خروجی را می‌پاید و از نوشیدن چای، نوشیدنی و یا خوردن غذایی که برای او آورده‌ایم، امتناع می‌کند و ما از مجموع این حرکات، چنین ذهن‌خوانی می‌کنیم که او یا از جان خودش می‌ترسد و یا اینکه قصد دارد به ما آسیب برساند و فرار کند. درواقع ما این «ذهن‌خوانی» را انجام می‌دهیم تا از جان و مال خود دفاع کنیم. اما عقل و ادب حکم می‌کند که تا واکنش روشنی از وی ندیدیم، او را مجازات نکنیم. برای همین خودمان را به ندیدن می‌زنیم و زیرچشمی، ‌او را می‌پاییم؛ درحقیقت اینجا ما ذهن‌خوانی را ناخودآگاه انجام داده‌ایم، اما احتمال خطابودن و برداشت اشتباه را هم نادیده نمی‌گیریم و با احتیاط بیشتری منتظر اتفاقات و واکنش‌های بعدی او می‌نشینیم.

البته گاهی ما از نشانه‌های عینی و واقعی عبور می‌کنیم و تصورات و برداشت‌های ذهنی خود را هم وارد فرایند ذهن‌خوانی می‌کنیم. اینجاست که شک ما به یقین تبدیل می‌شود و بنابراین به خود حق می‌دهیم و قضاوت کنیم و بر همین اساس، به‌سمت مهمان نگون‌بخت حمله کرده و با پیش‌فرض خود که آن را درست می‌دانیم، او را از خود دور می‌کنیم.

اما اغلب‌اوقات ذهن‌خوانی‌های ما منطبق بر حقیقت نیست. ممکن است علت چشم به‌دردوختن و غذانخوردن مهمان این باشد که روزه است و منتظر است تا یک دوست آشنا از راه برسد و هدیه‌ای را که دو نفری برای ما خریده‌اند، به ما هدیه دهند؛ مثلا هدیه‌ای که رنگ بسته‌بندی آن نارنجی و هم‌رنگ دسته چاقوی روی میز است!

روان‌شناسان شناخت‌درمانی، «ذهن‌خوانی» را جزو خطاهای شناختی دسته‌بندی می‌کنند و معتقدند که این خطا موجب تولید افکار منفی و ناکارآمدی می‌شود که پیامد آن، هیجان‌های ناخوشایند و رفتارهای ناهمگون و ناسازگار است؛ درواقع «ذهن‌خوانی» برخلاف آنچه بقیه گمان می‌کنند، نشانه خردمندی و زیرکی فرد نیست، بلکه برعکس، نشانه وجود یک نقص در نظام فکری فرد است که شخص برای درمان این نقص باید فورا دست‌به‌کار شود!

«ذهن‌خوانی» در خراب‌کردن روابط انسان‌ها نقش اول را دارد. به جرئت می‌توان گفت که بخش عمده سوءتفاهم‌ها و اختلافاتی که بین اشخاص مختلف بروز می‌کند، به‌خاطر همین خطای «ذهن‌خوانی» است. مشاوران خانواده تاکید می‌کنند که دلیل اصلی اکثر مشاجرات و درگیری زن و شوهرها و همچنین والدین و فرزندان، همین اصرار طرفین به خواندن ذهن فرد مقابل، بدون داشتن مدرک و سند مستدل و قانع‌کننده‌ای است؛ مثلا زن بایقین می‌گوید که دلیل ناراحتی همسرش در خانه، نارضایتی او از زندگی زناشویی است و مرد بدون‌شک معتقد است دلیل رفتارهای عجیب‌وغریب همسرش و ترس و احتیاط بیش‌ازحدی که او نشان می‌دهد، تاثیر صحبت‌هایی است که مادرزن عزیز درطول روز با همسر گرامی ‌داشته است. پدر می‌گوید که دلیل اصرار پسرش به گرفتن پول توجیبی بیشتر، خرج‌کردن آن برای خوشگذرانی و جلب‌نظر دیگران است و پسر، پیشاپیش ذهن‌خوانی می‌کند و به این باور درونی می‌رسد که علت اینکه پدر به او کمتر پول می‌دهد، این است که می‌خواهد پسر را وادار کند لباس کهنه‌های او را بپوشد و لباس نو نخرد تا نزد دوستانش خوار و حقیر شود! « ذهن‌خوانی» نگاه نمی‌کند که نتیجه قضاوت نهایی چقدر بی‌معنا و مسخره به نظر می‌آید! حس یقین و اطمینان صددرصدی که ذهن برای حمایت از پدیده «ذهن‌خوانی» ایجاد می‌کند، باعث می‌شود فرد حتی یک‌درصد هم در درستی آن تردید نکند.

این مقاله می‌گوید: «ذهن‌خوانی را باید متوقف کنیم؛ چراکه باعث می‌شود در روابط خود با دنیا و آدم‌های اطراف، حقیقت را آن‌گونه که هست، نبینیم و فقط چیزهایی را ببینیم که ذهن آن‌ها را می‌سازد و بین ما و حقیقت قرار می‌دهد. برای اینکه ذهن‌خوانی را متوقف کنیم، باید به سراغ نقطه‌ضعف آن برویم؛ درواقع ذهن‌خوانی از «راستی‌آزمایی» گریزان است. وقتی زن یا شوهر درمورد طرف مقابل ذهن‌خوانی می‌کنند، دیگر به حرف‌های طرف مقابل گوش نمی‌دهند؛ چراکه احساس می‌کنند از درون به دلایل موثقی دست‌یافته‌اند که جرم طرف مقابل را کاملا اثبات می‌کند. به همین خاطر اگر بخواهیم ذهن‌خوانی را متوقف کنیم، باید بی‌اساس‌بودن قضاوت‌های او را ثابت کرده و با گوش‌دادن فعالانه به آنچه طرف مقابل می‌گوید، بدون پیش‌داوری اولیه، سعی کنیم براساس شواهد قابل‌اثبات و مستندی که ارائه می‌شود، حقیقت را دریابیم. به‌محض اینکه ذهن بفهمد مشغول راست‌آزمایی قضاوت‌هایش هستیم، برای حفظ خودش عقب‌نشینی می‌کند و دست از خواندن ذهن دیگران و منفی‌سازی افکار برمی‌دارد.

نکته جالب در توقف «ذهن‌خوانی» و قضاوت ذهنی درمورد دیگران این است که ما به‌شکلی باورنکردنی، دوست‌داشتنی و جذاب می‌شویم! درحقیقت دلیل اصلی اینکه بعضی آدم‌ها را همه دوست دارند و به آن‌ها اعتماد می‌کنند و برای بودن درکنار آن‌ها سرودست می‌شکنند، این است که این افراد مثل کودکان، هیچ قضاوت و برداشت اولیه درست یا منفی درمورد دیگران ندارند. آن‌ها به طرز شگفت‌‌انگیزی، خوش‌باورند و ما را هرطور که باشیم، می‌پذیرند و قبول دارند. به همین دلیل است که از بودن کنار آن‌ها ناراحت نمی‌شویم و حتی به آرامش می‌رسیم.

توقف ذهن‌خوانی به معنای مثبت‌دیدن دنیا و اتفاقات آن و رهاسازی خیال‌بافی‌های بی‌پایه است. ما با نخواندن ذهن دیگران، اجازه می‌دهیم دیگر تغییر کنند و عالی شوند. به آن‌ها می‌گوییم قضاوتمان درمورد آن‌ها براساس چیزی است که الآن هستند، نه چیزی که بوده‌اند و یا مدل‌های قالبی ذهنی که دیکته می‌شوند.

 اگر می‌خواهید در روابط خود تحولی عظیم را ایجاد کنید، پیشنهاد من به شما این است که همین الآن «ذهن‌خوانی» را متوقف کنید و به فکر خود اجازه ندهید براساس پندارها و نتیجه‌گیری‌های ذهنی، رفتار و واکنش‌های دیگران را تفسیر و معنا کند. به انسان‌های دیگر حق بدهید که مالک افکار خود باشند و سعی نکنید با «ذهن‌خوانی» افکار آن‌ها را که متعلق به شما نیستند، طبق سلیقه خود تفسیر کنید و برروی آن‌ها برچسب بزنید. اگر رابطه‌های جدید و سالم و پویا و زنده‌ای را می‌خواهید، این نصیحت حلت را در آویزه گوشتان کرده و ذهن‌خوانی را همین الآن متوقف کنید. قول می‌دهم از نتایج فوق‌العاده آن شگفت‌زده شوید!

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. نوین
    11:34 2019/10/26

    ذهن خوانی نکنی میبینی طرف یه بلایی سرت آورد مثل برادرای من که دنبال این بودن ارث منو بخورن چون ذهنشونو خوندم نزاشتم اینجا ایرانه آقای حلت