زندگی

دیگران چرا و چگونه شما را کنترل می‌کنند؟

مترجم: سولماز فروتن

استثمار همیشه نشانه سوء‌نیت افراد نیست!

دیگران چرا و چگونه شما را کنترل می‌کنند؟

تفکیک رفتار متقلبانه و روابط اجتماعی سالم و شناخت ویژگی‌ها و درک علت رفتار یک فرد متقلب در تمیز‌دادن سوء‌استفاده‌های روانی و روابط سالم از یکدیگر اهمیت دارند. معاشرت اجتماعی سالم بین اکثر مردم اتفاق می‌افتد و شامل تبادل هر‌گونه رابطه سودمند است. با این وجود، در سوء‌استفاده‌های روانی، افراد یکدیگر را استثمار می‌کنند و فرد استثمار‌کننده، با تاثیر بیجا روی دیگران، سعی در کنترل آن‌ها

افراد استثمارگر روش‌های گوناگونی را برای سوء‌استفاده و کنترل شما دارند. در ادامه، تعدادی از ویژگی‌هایی را که توسط آن‌ها می‌توانید این افراد را بشناسید، آورده شده‌اند:

 • عدم صداقت

افراد استثمارگر طراحانی هستند که دوست دارند مردم و موقعیت‌ها را کنترل کنند. آن‌ها دروغ می‌گویند و از شما به‌عنوان ابزاری برای به‌دست‌گرفتن کنترل همه چیز استفاده می‌کنند؛ در نتیجه طبق برنامه آن‌ها، شخص ناراضی خود شما خواهید بود.

 • اخاذی روانی

افراد استثمارگر، پنهانی و آشکارا، همه چیز را به اعمال، افکار و احساسات شما تحمیل می‌کنند. آن‌ها با احساسات شما بازی کرده و مجابتان می‌کنند که خودتان بیش‌از‌حد واکنش و حساسیت نشان می‌دهید.

 • پوشش فریبنده

افراد استثمارگر مهارت خاصی در فریب‌کاری دارند و اغلب ارادت و رفتار محترمانه آن‌ها تنها برای حفظ ظاهر است تا شما را به سمت رابطه بکشانند و آن گاه چهره واقعی خود را نشان دهند.

 • عدم سازگاری

افراد استثمارگر مواضع محکمی را در اختیار می‌گیرند و توقع دارند با آن‌ها موافقت کنید. اگر موافق نباشید، بلافاصله شما را فردی غیرمنطقی می‌خوانند. آن‌ها گزینه‌های جایگزین را اصلا به حساب نمی‌آورند.

 • دسیسه‌چینی

افراد استثمارگر حرف شما را می‌گیرند و آن را تا اندازه‌ای تغییر می‌دهند که خودتان به سختی تشخیص می‌دهید چه گفته‌اید و چه کاری انجام داده‌اید. آن‌ها شما را گیج می‌کنند و دروغ می‌گویند و حتی برای رسیدن به هدف، به شما احساس حماقت می‌دهند.

 • بازی با قربانی

افراد استثمارگر مسئولیت هیچ یک از مشکلاتی را که به وجود می‌آورند، بر عهده نمی‌گیرند و نقش قربانی را بازی می‌کنند تا شما مقصر جلوه کنید. هر کاری که کرده باشند و هر شکستی که بخورند، باز هم دیگران مقصرند. استثمارگران روانی مسئولیت هیچ چیز را گردن نمی‌گیرند.

 • پرخاش‌جویی منفعلانه

افراد استثمارگر با پرخاشگری در یک لحظه و بی‌تفاوتی در لحظه‌ای دیگر، ترس و عدم اطمینان شما را به بازی می‌گیرند تا مجبور به ظن و گمان شوید. آن‌ها شما را در حالت تدافعی و عدم اطمینان به موقعیتتان قرار می‌دهند.

 • تاکتیک‌های زورگویی

افراد استثمارگر ممکن است به زورگویی متوسل شوند. آ‌ن‌ها به صورت شخصی به شما حمله می‌کنند و حتی به طرز آزاردهنده و بی‌رحمانه‌ای دست به انتقاد از شما می‌زنند تا کار خود را پیش ببرند. آن‌ها تهدید می‌کنند و زور می‌گویند تا روحیه شما را از بین ببرند و اعتماد‌به‌نفستان را تخریب کنند.

 • ذات خودمحور

موقعیت یا موضع بحث احتمالا به نفع نقطه‌نظر آن‌ها تغییر خواهد کرد. تمام موقعیت‌ها و روابط در نهایت به آن‌ها مربوط خواهند بود و احساسات و عقاید دیگران هیچ اهمیتی ندارند.

 • سرزنش دیگران

افراد استثمارگر خودشان را زیر سوال نمی‌برند. آن‌ها از خودشان نمی‌پرسند که آیا مشکل از خودشان است یا نه؛ چون همواره دیگران را عامل مشکل‌ساز می‌پندارند.

 • طلبکار‌بودن

افراد استثمارگر، حریم جسمی، روانی، عاطفی و معنوی شما را مورد تعرض قرار می‌دهند. آن‌ها خودخواه هستند و اهمیتی نمی‌دهند که حریم شخصی چه مفهومی برای شما دارد. اگر متوجه شوند رفتارشان شما را ضعیف و خسته کرده است، مرز و حریم‌های بیشتری را در‌هم می‌شکنند.

 • سوء‌استفاده از نقاط ضعف

افراد استثمارگر دست به هر کاری می‌زنند تا اعتماد‌به‌نفس شما را تخریب کنند، چون کسی که اعتماد‌به‌نفس ندارد، آسان‌تر نرم می‌شود. این افراد برای کشف نقاط ضعف دیگران دام می‌گذارند تا از آن‌ها سوء‌استفاده کنند.

 • بی‌ملاحظه‌بودن

افراد استثمارگر اگر ببینند انسان با‌ملاحظه و مهربانی هستید، از هیچ فرصتی برای سوء‌استفاده از شما نمی‌گذرند. اول به‌خاطر این خصلت‌ها از شما تعریف و تمجید می‌کنند، اما با گذشت زمان، این تحسین‌ها ناپدید می‌شوند. به‌محض اینکه نیاز آن‌ها را مرتفع کردید، متوجه می‌شوید که چقدر کم به شما و احساسات و عواطفتان اهمیت می‌دهند.

 • سلطه‌جویی

افراد استثمارگر اغلب تلخ و گستاخ هستند. در‌حالی‌که دیگران بدون غرض، با یکدیگر شوخی می‌کنند، آن‌ها پا را از مرز توهین فراتر می‌گذارند. هدف آن‌ها هم این است که دیگران را تحقیر کنند و بر آن‌ها سلطه یابند.

 • ایجاد احساس گناه

افراد استثمارگر، در‌حالی‌که خود را بی‌تقصیر نشان می‌دهند، در دیگران احساس گناه ایجاد می‌کنند. گاهی اوقات در یک رابطه ممکن است وقت و انرژی لازم برای رویارویی با برخی موقعیت‌های خاص را نداشته باشید. فرد استثمارگر از این فرصت برای احساس گناه‌دادن به شما که در کنارش نیستید، استفاده می‌کند تا به ارزش‌ها و رفتار خودتان شک کنید.

 • حیله‌گری

افراد استثمارگر عیوب شما مانند خود‌کم‌بینی یا خودشیفتگی را می‌بینند و به طرزی حیله‌گرانه از آن‌ها علیه خودتان استفاده می‌کنند. کلام آن‌ها منطقی و منسجم به نظر می‌رسد، اما عقاید و رفتارشان چیز دیگری می‌گویند.

 • مبالغه در رنج

یک فرد استثمارگر، هنگام جر و بحث در واکنش عاطفی خود اغراق می‌کند و شدت رنجی را که متحمل شده است، زیاد نشان می‌دهد. او با این کار می‌تواند از دیگران امتیاز بیشتری بگیرد. چنین شخصی مشکلات شما را نادیده می‌گیرد و حتی اگر سعی کنید درباره‌شان حرف بزنید هم فقط روی موقعیت خودش تمرکز دارد.

چرا افراد استثمارگر شما را کنترل می کنند؟

این نوع رفتارها و مشاجرات همیشه نشانه سوء‌نیت این افراد نیستند. چنین رفتاری تنها نشان از عدم‌اطمینان، آزردگی و سردرگمی آن‌ها دارد. آن‌ها قادر نیستند با فقدان مهارت سازگاری و رنج درونی خود کنار بیایند. رفتار استثمارگرانه آن‌ها واکنشی است که به احساس ناامیدی و خشم خود نشان می‌دهند. آن‌ها به‌جای ارتباط برقرار‌کردن با دیگران، به آن‌ها حمله می‌کنند، به‌جای عذرخواهی، توهین می‌کنند و به‌جای مسئولیت‌پذیری، دیگران را سرزنش می‌کنند.

2 دیدگاه در “دیگران چرا و چگونه شما را کنترل می‌کنند؟

 1. بابَک گفت:

  سِپاس
  تازه فُهمیدم که همسرم یک استثمارگر است و باید راه چاره ای برای این موضوع پیدا کُنم(البتّه با توجه به نقاط ضعف خودم).

  1. فاضل گفت:

   جالبه(>__<)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code