یادداشت

دکتر احمد حلت : موفقیت ربطی به باور افراد ندارد!

«موفقیت ربطی به باورهای سنتی، فرهنگ، آئین و اعتقاد افراد ندارد؛ چون یک‌سری قاعده است که هر انسانی آن‌ها را رعایت کند، می‌تواند شاهد موفقیت را در آغوش بگیرد.» وقتی ترامپ رئیس‌جمهور برگزیده ایالات متحده آمریکا شد، خیلی‌ها در گوشه‌وکنار دنیا ترسیدند و احساس خطر کردند و موج بی‌سابقه «ترامپ هراسی» به قدری در دنیا شدت گرفت که حتی بعضی رسانه‌ها او را آخرین رئیس‌جمهور ایالات متحده خواندند و گفتند که بعد از او دنیا به آخر می‌رسد! اما ترامپ خیلی صریح و آرام و بی‌خیال گفت که وقتی برای پرداختن به این هجویات ندارد و می‌خواهد اقتصاد داخلی آمریکا را که در خطر است سروسامان بخشد و اقتدار درحال فروپاشی ایالات متحده را دوباره به مردمش بازگرداند.
برخلاف بسیاری از کسانی که اولویت کاری‌شان اصلاح بیرون و تمرکز روی سیاست خارجی است، ترامپ تصمیم گرفته است اندرونی را دریابد و به بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی و رفاه کسانی بپردازد که به او رای داده‌اند و او را ناجی منتخب خود می‌‍دانند.
بدون تردید او برای بهبود اوضاع مردم کشورش، دلسوز مردمان کشورهای دیگر نخواهد بود و درضمن علاقه‌ای هم به موضوعات معنوی و غیر مادی نخواهد داشت؛ چون به اعتقاد وی هتلی که سود ندارد، باید سریع فروخته شود و سرمایه‌گذاری آن را تبدیل به نقد کرد و به همان دلیل معتقد است که دخالت نیروهای آمریکایی در کشورهای خارج اگر برای مردم آمریکا سود و نفع مادی و ملموس نداشته باشد، باید متوقف شود. او خیلی ساده می‌گوید ناو هواپیمابر آمریکا اگر قرار باشد درکنار ساحل کشوری پهلو گیرد و امنیتی برقرار کند، مردمان آن کشور باید به این خاطر پول بپردازند! وگرنه ناو باید بلافاصله محل را ترک کند!
او تاجر موفقی است که دنیای سیاست، خانواده، رسانه‌ها، هنر، علم و همه‌چیز را از نگاه یک کاسب معامله‌گر و سودجو نگاه می‌کند. او بر این باور است که چون اصول موفقیت در کسب‌وکار را به‌خوبی می‌داند، پس می‌تواند به‌راحتی این اصول را در هر حوزه دیگر از اجتماع به‌کار گیرد و در آن‌ها بدرخشد و البته به نظر می‌رسد که او آن‌قدرها هم اشتباه فکر نمی‌کند!
برای شناخت بیشتر ترامپ باید از منظری متفاوت و کاملا جدید به او نگاه کرد؛ چراکه همه منظرها و پنجره‌های قدیمی ترامپ را محکوم می‌کنند و او را مصیبتی می‌دانند که جز فلاکت چیزی به ارمغان نمی‌آورد؛ اما نکته اینجاست که ترامپ سرش را پایین می‌اندازد و راه خودش را می‌رود و به درستی و نادرستی نگاه بقیه کاری ندارد. او معتقد است اگر بتواند اوضاع زندگی آن‌هایی را که به او رای داده‌اند، بهتر از قبل بسازد، موفق شده است و بنابراین تصمیم گرفته است بدون ملاحظه‌کاری و رعایت آئین و آداب کلاسیک و کلیشه‌ای، قلدارانه این کار را انجام ‌دهد. ترامپ می‌گوید: «موفق‌ها با موفق‌شدنشان جواب مخالف‌هایشان را می‌دهند!» و این همان جوابی است که درنهایت نصیب مخالفان ترامپ خواهد شد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code