ده روش پر‌طرفدار جذب آرامش و کاهش استرس
آب روی آتش

ده روش پر‌طرفدار جذب آرامش و کاهش استرس <br> آب روی آتش <br>

هیس! چیزی نیست؛ آرام باشید. این چیزی است که شما لیاقتش را دارید و خیلی‌خیلی کمتر از آنچه که فکر می‌کنید، از شما زمان می‌گیرد. برای آرامش و فرار از استرس لزوما به یک استراحت آخر هفته جذاب و جزایر هاوایی و خرید‌درمانی‌های پی‌در‌پی نیاز ندارید و روش‌هایی هست که استفاده از هر کدام آن‌ها می‌تواند تنها چیزی به اندازه یک ربع‌ساعت زمان ببرد؛ همان زمانی که وقت می‌برد تا این مطلب را تمام کنید.

 

 

 

 

 1. مدیتیشین:

یک مراقبه چند‌دقیقه‌ای در روز می‌تواند تا حد قابل‌توجهی از استرس و فشار روانی شما کم کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مراقبه‌های روزانه شاید نتواند مشکلات شما را از بین ببرد، ولی می‌تواند در سیستم عصبی مغز شما تغییراتی به‌وجود بیاورد که دربرابر همان مشکلات سابق، آرامش بیشتری داشته باشید و مقابل استرس مقاوم‌تر ظاهر شوید.

اصلا سخت نیست؛ دو پایتان را روی زمین محکم کنید، چشمانتان را ببندید و همه حواستان را روی جملات و انرژی‌های مثبت متمرکز کنید. بعد در دلتان یا بلند بگویید که مثلا «من خودم را دوست دارم». هم‌زمان دستتان را بر روی شکمتان بگذارید و سعی کنید تنفستان را در اختیار بگیرید و با جهان هماهنگ کنید؛ آن وقت است که می‌بینید حس پرواز بر روی ابرها آن‌قدر‌ها هم غیر‌ممکن نیست.

 1. نفس‌کشیدن:

بله؛ دقیقا درست می‌خوانید: نفس‌کشیدن؛ عملی غیر‌ارادی که آن‌قدر ساده و ناخودآگاه انجامش داده‌ایم که قدرش را نمی‌دانیم؛ در‌حالی‌که همین نفس‌کشیدن برای آرامش شبیه یاری در خانه است و ما به دنبالش گرد جهان می‌گردیم.

۵ دقیقه از جهان مرخصی بگیرید و روی نفس‌کشیدنتان متمرکز شوید. چشم‌هایتان را هم ببندید و یک دستتان را روی شکمتان بگذارید و خیلی آرام از طریق بینی‌تان تنفس کنید. سعی کنید به جای اینکه با قفسه سینه نفس بکشید، با شکمتان تنفس کنید؛ علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که نفس عمیق ضربان قلب و فشار خون را پایین می‌آورد؛ پس لیاقت این را دارد که برایش آگاهانه وقت صرف کنید.

 1. در لحظه حضور داشته باشید:

از سرعتتان کم کنید، پنج دقیقه از وقتتان را به تمرکز بر یک رفتار خاص اختصاص بدهید و تمام حواس و وجودتان را بر آن متمرکز کنید. وقتی به چیزهای ساده دقت کنید و‌ حواستان را بر اعمال روزمره و در جریان متوجه کنید و آگاهانه در لحظه حضور داشته باشید، می‌توانید برخورد هوا بر روی پوست صورتتان را هنگام راه‌رفتن حس کرده یا فشار و‌ ضربه‌ای را که زمین بر پایتان وارد می‌کند، احساس کنید. شما می‌توانید از هر لقمه غذا و هر بار جویدن با تمام وجودتان لذت ببرید؛ مثل اینکه اولین باری است که با چیزی به نام غذا و فعل غذا‌خوردن آشنا می‌شوید!

وقتی تمام وقت خودتان را صرف اکنون کنید، فرصت خیلی کمتری برای اختصاص‌دادن حواس و نگرانی به آینده خواهید داشت.

 1. از لاک خودتان خارج شوید:

شبکه‌های اجتماعی یکی از راحت‌ترین و‌ جذاب‌ترین راه‌ها برای مدیریت استرس است که در آن‌ها می‌توانید با دیگران حرف بزنید. شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کنند که برای این کار نیاز به صرف انرژی و زمان زیادی نداشته باشید و فقط کافیست به سراغ تلفن همراهتان بروید.

به‌اشتراک‌گذاشتن هر آنچه که بر شما می‌گذرد، به شما این فرصت را می‌دهد که از زاویه‌ای دیگر حوادث جاری زندگی‌تان را ببینید و بتوانید راحت‌تر درباره‌شان تصمیم‌گیری کنید؛ علاوه‌بر همه این‌ها، این شبکه‌ها، به‌جای آنکه به استرس اجازه بدهد ارتباطات شما را از شما بگیرد و از شما یک اجتماع‌گریز بسازد، از همان استرس برای اجتماعی‌تر‌شدن شما استفاده می‌کند و با همان اجتماع، استرستان را درمان می‌کند.

 1. بدنتان را زیر ذره‌بین بگذارید:

با ذهن، بدنتان را اسکن کنید و آن را زیر نظر بگیرید و ببینید که چطور استرس بر تک‌تک اجزای آن اثر می‌گذارد. هر روز و در هر تجربه از استرس، اجزای بدنتان را بررسی کنید. به پشت دراز بکشید یا بنشینید و پاهایتان را روی زمین محکم کنید. از انگشت‌های پایتان شروع کنید، روی آن متمرکز شوید، تغییرات را درک کنید و رفته‌رفته از خود بالا بروید تا ذهنتان تمام بدنتان را اسکن کند.

آگاه‌بودن بر بدنتان ترس و هراس و استرس را کم می‌کند؛ ضمن اینکه هیچکس غیر از شما نمی‌تواند بر اوضاع بدنتان آگاه باشد و به شما کمک کند. لازم نیست کار پیچیده‌ای برای خودتان انجام بدهید و حتی لازم نیست برای تغییر حسی که در یکی از اجزای بدنتان هست، تلاشی کنید؛ صرفا از انقباض‌ها و بی‌حسی و سستی اجزای بدنتان آگاه باشید. نفس عمیق بکشید و تجسم کنید که اکسیژن را به سمتی از بدنتان هدایت می‌کنید؛ مثلا بر نوک انگشتان پایتان تمرکز کنید و با تنفس هوا را به آن نقطه برسانید.

 1. ماساژ‌دادن:

دور گردن و‌شانه‌هایتان را برای مدتی نزدیک ده دقیقه گرم نگه دارید، چشمانتان را ببندید و تلاش کنید که صورت و گردن و سر و شانه‌ها و قفسه سینه‌تان را از فشار‌ها و انقباض‌ها رها کنید.

می‌توانید از یک توپ تنیس برای ماساژ‌دادن خودتان استفاده کنید؛ توپ را بین کمرتان و دیوار قرار دهید و برای پانزده ثانیه نگه دارید و با کمرتان توپ را به سمت دیوار فشار بدهید. بعد از پانزده ثانیه، جای توپ را تغییر بدهید و از اول این پروسه را طی کنید.

 1. قهقهه بزنید:

چیزی بهتر از خنده در جهان وجود ندارد. شما می‌توانید با بلند خندیدن استرستان را کم کنید، حس شادی بیشتری داشته باشید، هورمون اندروفین و شادی‌ساز را در بدنتان بیشتر کنید و شکمتان را ورزش بدهید.

صادقانه بگوییم که بدنتان کمی خنگ است و حتی اگر از سر خوشحالی هم نخندید، بعد از خنده حس می‌کند که خوشحال است!

 1. با ریتم زندگی کنید:

تخقیقات نشان می‌دهد که گوش‌دادن به موسیقی‌های ملایم می‌تواند فشار خون را کم کرده و ضربان قلب را آرام کند و اضطراب را پایین بیاورد.

می‌توانید یک پلی لیست از آهنگ‌های آرامش‌بخش یا اصوات طبیعت مثل صدای باران، موج دریا و آواز پرندگان برای خودتان درست کنید و اجازه دهید روحتان همراه با آن نوا‌ها به پرواز در بیاید.

 1. حرکت کنید:

لازم نیست برای از‌بین‌بردن استرس یک ورزشکار حرفه‌ای باشید. راه‌رفتن سریع چیزی نیست که انسان سالمی نتواند از پس آن بر بیاید. مانند دوران کودکی‌تان بدوید، تند راه بروید و وقتی را در روز به فعالیت‌های بدنی اختصاص دهید؛ هم جسم سالم‌تری خواهید داشت و هم انسان شاد‌تری خواهید بود.

 1. شکر‌گزار باشید:

نشانه‌هایی از دلخوشی‌هایتان را در زندگی به همراه داشته باشید؛ مثل عکس عزیزانتان یا یک یادگاری که دوستی به شما بخشیده است. سپاسگزاری داشته‌ها به شما کمک می‌کند تا افکار منفی را از خودتان دور کنید و حواس ذهنتان از نداشته‌هایتان پرت شود.

موفقیت‌ها و مناسبت‌های عزیز را جشن بگیرید و به خودتان یادآوری کنید که چیزهای خوب همیشه در زندگی شما وجود دارد و استرس و نقاط منفی بخشی زودگذر از زندگی هستند.

دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code