دلايل بي‌وفايي‌هاي همسران
وقتي روابط سرد مي‌شود …!

دلايل بي‌وفايي‌هاي همسران <br> وقتي روابط سرد مي‌شود …! <br>

رابطه بين زن و مرد، در هر مقطعي كه باشد، فراز‌ و فرودها و مشكلات مربوط به خود را دارد. يكي از مشكلاتي كه مانند توفان همه‌چيز را از هم مي‌پاشد و فضاي بين دو نفر را آشفته مي‌كند، زماني است كه احساس مي‌كنيم طرف مقابل رفتارش تغيير كرده، توجهش كم شده و فضاهاي مشترك بين ما به حداقل رسيده است؛ مشكل نيز زماني حادتر و غير‌قابل‌تحمل‌تر مي‌شود كه متوجه مي‌شويم ذهن و فكر و توجه او معطوف به شخص ديگري است؛ البته دانستن اين موضوع براي هيچ‌كس خوشايند نيست، ولي هر كس با توجه به نوع شخصيت، موقعيت يا جنسيت خود به‌نوعي با آن برخورد مي‌كند و با توجه به اينكه در چه شرايط عاطفي، اجتماعي يا اقتصادي باشد و نوع ارتباط عاطفي‌اش براي ماندن يا خارج‌شدن از رابطه تصميم مي‌گيرد.

اما چرا اين اتفاق در يك رابطه مي‌افتد، سهم هر يك از ما به چه ميزان است و چگونه مي‌توان از بروز اين‌گونه اتفاقات پيشگيري كرد؟ در اين‌خصوص با دكتر مصطفي فروتن ،روان‌شناس و مشاور گفت‌و‌گو كرده‌ايم.

سردي روابط

خيانت و بي‌وفايي در اصطلاح عاميانه به‌معناي عبور از خط قرمز‌ها و بد‌عهدي است، و‌لي متداول‌ترين معناي آن همان عهد‌شكني است؛ البته دسته‌بندي‌هاي مختلفي براي خيانت وجود دارد، اما به‌طور‌كلي مي‌توان آن را به سه دسته تقسيم كرد: خيانت رواني، كلامي و فيزيكي که اگر از هر كدام از دو طرف يك رابطه عاطفي سوال شود که كدام يك از اين خيانت‌ها بدتر است، قطعا به مورد آخر اشاره مي‌كنند.

اما دلايل اين خيانت‌ها چيست؟ در بيان دلايل بسيار زيادي كه مي‌توان براي آن نام برد، بايد بگوييم تفاوت‌هايي بين خيانت زنان و مردان وجود دارد. معمولا در اين‌خصوص مي‌توان دو دسته كلان را مد‌نظر قرار داد: يك دسته بيماري‌ها و اختلالاتي هستند كه در حوزه روان‌شناسي تعريف مي‌شوند؛ يعني افراد به دليل اختلالات و بيماري‌هايي كه دارند، به اين كار روي مي‌آورند و دچار اعتياد‌هاي جنسي مي‌شوند.

دسته ديگر دلايل هم باورهاي غلطي است كه افراد به دليل كثرت يك اشتباه، كم‌كم هم‌رنگ بقيه افراد جامعه مي‌شوند و فكر مي‌كنند مگر چه ايرادي دارد؟ ارتباط آزاد است و مشكلي براي رابطه زناشويي ما پيش نمي‌آيد؛ به‌اين‌ترتيب با مشاهده مستقيم و غير‌مستقيم، افراد، بسياري از خطاهاي يكديگر را تكرار مي‌كنند، چون به‌تدريج قبح موضوع براي آن‌ها از بين مي‌رود. خيلي از افراد هم به دليل نداشتن اعتقادات و چارچوب‌هاي اخلاقي محدوديتي براي رفتارهاي خود ندارند و در موارد زيادي احساس پوچي و تنوع‌طلبي باعث اين كارها مي‌شود.

رفتارهاي تلافي‌جويانه

متاسفانه گاهی روابط غير‌اصولي بين همسران منتج به رفتارهاي تلافي‌جويانه مي‌شود و زوج‌ها در يك چرخه و سيكل معيوب باعث بدتر‌شدن حال طرف مقابل مي‌شوند؛ به‌همين‌دليل ارتباط روز‌به‌روز با مشكلات بيشتري مواجه مي‌شود، چون دو طرف سعي در تلافي رفتار طرف مقابل دارند و مي‌خواهند خودشان را به ديگري ثابت كنند.

توجه داشته باشيم گاهي ما دانش ماندن درست در كنار يكديگر را بلد نيستيم؛ به‌همين‌دليل شروع به خط‌انداختن روی ذهن همديگر مي‌كنيم. مثلا زنی که به همسرش مي‌گويد که «تو اصلا مرد نيستي كه با من اين طوري رفتار مي‌كني و …» يا مردی که هنگام عصبانيت توجه يا ارتباط كلامي خود را با همسرش كم مي‌كند! در‌صورتي‌كه هر دو طرف نمي‌دانند هر كدام از اين رفتارها چقدر مي‌تواند براي طرف مقابل آزار‌دهنده باشد؛ در‌واقع موضوع بسيار مهمي در ساختار روان‌شناسي اين دو جنس وجود دارد و در وجود هر زن و مردي بمب‌هايي نهفته است؛ در زن بمبي به نام «توجه» و در مرد به نام «كفايت»؛ يعني اگر به اندازه كافي به زن توجه نشود، اين بي‌توجهي تبديل به بمبي مي‌شود كه هر لحظه ممكن است منفجر شود و مرد هم اگر در رفتار همسرش احساس بي‌كفايتي كرده و فكر كند از طرف او فردي نالايق شمرده مي‌شود، بمب بي‌كفايتي درونش منفجر مي‌شود.

اين موضوع نيز نبود و فقدان دانش كافي دو طرف را مي‌رساند و چون نمي‌دانند بايد چگونه با يكديگر رفتار كنند، فقط مشكلاتي را به‌وجود مي‌آورند و طرف مقابل هم براي اينكه به گونه‌اي از اين رفتار انتقام بگيرد، شروع به تلافي مي‌كند.

خيانت

علاوه‌بر مواردي كه ذكر شد، در دلايل بي‌وفايي‌كردن و بي‌توجهي مردان مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: آگاهانه‌نبودن انتخاب همسر نخستين اشتباهي است كه زوج‌ها مرتكب مي‌شوند و سر‌زدن يك اشتباه فرد را وادار به انجام اشتباهات بيشتري می‌كند. برآورده‌نشدن نيازهاي عاطفي و جسماني هم از جمله دلايل مهمي است كه باعث ارتكاب چنين خطايي از طرف مرد مي‌شود؛ البته گاهي نيز رفتارهاي طرف مقابل تغيير مي‌كند، سرد شده و بي‌توجه مي‌شود؛ به‌گونه‌اي كه نيازهاي عاطفی، احساسي و جسماني‌شان تامين نمي‌شود.

نبود آرامش در خانه، غرغر‌كردن و نق‌زدن‌ها و گله‌كردن‌هاي مداوم زنان هم از دلايل مهم جدايي عاطفي بين زن و مرد است. گاهي نيز وقتي زن به هر دليلي نمي‌تواند بچه‌دار شود، مرد خود را محق مي‌داند كه وارد رابطه ديگري شود. خانواده‌هايي هم كه پس از ازدواج، فرزندانشان را بيش‌از حد كنترل مي‌كنند، روابط بين همسران را دچار اختلال مي‌كنند و همين موضوع باعث سرد‌شدن روابط بين آن‌ها مي‌شود.

تنوع‌طلبي مردان هم يكي از دلايل بسيار مهم وارد‌شدن آن‌ها به روابط ديگر است كه همين تنوع‌طلبي هم طيف‌هاي بسيار متفاوت و دلايل زيادي دارد.

بي‌تفاوتي همسران

وقتي در يك رابطه زناشويي، مرد نسبت به همسرش بي‌تفاوت مي‌شود يا خيانت مي‌كند، كم‌كم زن هم به حفظ زندگي زناشويي و رابطه بي‌تفاوت مي‌شود؛ مهم‌ترين دليل هم بي‌توجهي و فراهم‌نكردن امنيت و آرامش در محيط خانواده است و احساس ناامني و خلاء عاطفي از مهم‌ترين دلايل بي‌تفاوتی و سرد‌شدن زنان است. در اين موارد آن‌ها به‌دنبال تعريف و تحسين و حمايت گمشده‌اي كه نتوانسته‌اند آن را در خانه بيابند، به‌سمت يافتن آن در فضايي بيرون از محيط خانه مي‌گردند.

البته فراگير‌شدن اين مشكلات و از‌بين‌رفتن قبح موضوع وارد‌شدن در روابط غير‌زناشويي در مورد زنان هم صدق می‌كند، زيرا در هر صورت اين رفتار با هر دليل موجه و غير‌موجهي نمي‌تواند توجيه منطقي و منصفانه‌اي براي طرف مقابل داشته باشد و باعث از‌بين‌رفتن پايه هاي استوار يك زندگي خانوادگي سالم است.

راه‌حل

قبل از هر چيز بايد به اين نكته توجه داشت كه هر كدام از دو طرف رابطه به هر دليلي كه فكر مي‌كنند قادر به ادامه زندگي به شكل قبل با همسر خود نيستند، ابتدا بايد آن را در زمان و مكان و موقعيت مناسبي اعلام كنند.

شايد هشدار‌هاي ما باعث شود به جاي اينكه از محيط خانه خارج شويم و محبت و امنيت را در فضايي ديگر بيابيم، دوباره آن را در ارتباط زناشويي خود بازسازي كنيم. براي چنين كاري حتما بايد بدانيم كه ما اين كار را براي خودمان، حفظ رابطه زناشويي و احترام به انتخاب خودمان انجام مي‌دهيم؛ نه صرفا به‌خاطر طرف مقابل و نيازي كه او به ما دارد؛ به‌همين‌خاطر بايد حساسيت‌ها، علايق و خواسته‌هاي خودمان و طرف مقابلمان را شناسايي كنيم و به آن‌ها توجه بيشتري داشته باشيم.

بهتر است به ظاهر خود و نوع رفتارمان درخانه بيشتر دقت كنيم و تمام فضاي خانه را گرم و زنده نگه داریم. با طرف مقابلمان بيشتر از احساس، نيازها و خواسته‌هاي خود سخن بگوييم و نگذاريم عصبانيت و سردي و خشم آن‌قدر پيشروي كند كه ديگر كاري از دست هيچ‌كس براي بازسازي، احيا و گرم‌كردن دوباره آن بر‌نيايد.

دوباره‌سازي روابطي كه مشكلات زيادي را پشت سر گذاشته‌اند، كار چندان ساده اي نيست؛ به‌همين‌خاطر براي احياي دوباره آن بهتر است از مشاور، متخصص يا هر كسي كه در اين زمينه تجربه كافي دارد، كمك بگيريم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۸۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code