زندگی

در ستایش شادی

یاران من سلام!

در کتاب‌ها و مقالات علمی گوناگون، متوجه شدم که روان‌شناسان بزرگ نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا، تلاش کمتری را در رابطه با شادابی و نشاط افراد، انجام داده‌اند. به طوری که در مقابل هر 100 مقاله علمی در مورد غم، تنها یک مقاله علمی در رابطه با شادی وجود دارد.

جنبش روان‌شناسی مثبت‌گرا؛ مدیون آقای سلینگمن است که تمام زندگی‌اش را وقف آن نموده است. سلینگمن که تا قبل از 50 سالگی، آدمی بداخلاق بود تصمیم گرفت مسوولیت حالات روحی‌اش را خود به عهده گرفته و راه‌های رسیدن به شادی را مورد بررسی قرار دهد.

آقای سلینگمن این روان‌شناس مثبت‌گرا اعتقاد دارد که زندگی واقعی پر از چالش و اتفاقات پیش‌بینی نشده است و نوع نگاه و نحوه برخورد ما با این بحران‌هاست که واقعیت زندگی را مشخص می‌کند.

او با ترکیب نتایج صدها تحقیق در مورد بعضی مسایلی که موجب شادی و خوشبختی می‌شود به نکات زیر دست یافت:

پول، ازدواج، اجتماعی بودن، نوع جنسیت، دین، سلامتی و شخصیت انسان‌ها مواردی هستند که نگاه ما را برای لذت بردن بیشتر از زندگی، دگرگون می‌کند.

در این تحقیقات مشخص می‌شود میزان اهمیتی که افراد برای مادیات قایل هستند بیشتر از خود پول در شادی‌هایشان موثر است.

سلینگمن بر روی 35000 فرد آمریکایی مطالعه کرده و می‌گوید: فقط 40 درصد از افراد متاهل بسیار خوشبختند و ازدواج؛ بدون ارتباط با سن و درآمد، شادی و خوشبختی انسان‌ها را افزایش می‌دهد اما می‌گوید همه کسانی که فردی را در زندگی‌شان دوست می‌دارند نیز احساس خوشبختی می‌کنند.

بنابراین اگر در دل دیگران نفوذ کرده و فردی اجتماعی هستید، خوشحال باشید که سهم شادی بیشتری نصیتان می‌شود و با وجود این‌که میزان افسردگی در زنان 2 برابر آقایان است اما آنها احساس مثبت بیشتری را نسبت به مردان تجربه می‌کنند.

تحقیقات رییس انجمن روان‌شناسی آمریکا نشان می‌دهد کسانی که ایمان بیشتری نسبت به افراد غیرمذهبی دارند، انسان‌های شادتری هستند.

او می‌گوید: کسانی که به جلسات امیدبخش و سخنرانی‌های انگیزشی علاقه نشان داده و در آنها شرکت می‌کنند، احساس بهتری نسبت به دیگر افراد دارند.

همچنین میزان هوش و تحصیلات عالی، هیچ تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روی شادابی انسان‌ها ندارد.

در پایان سلینگمن اعتقاد دارد حتی اگر در دوران کودکی، بدبختی‌های زیادی را تحمل کرده باشیم با توسعه توانایی‌های فردی می‌توانیم با شادابی و نشاط، زندگی کنیم.

اگر بتوانیم قدرشناس باشیم و در حضور دیگران از آنهایی که در حقمان لطفی داشته‌اند تشکر کنیم، مدت‌ها می‌توانیم از روحیه بالایی برخوردار شویم.

و آخرین موردی که می‌تواند به شادی وصف‌ناشدنی تبدیل گردد؛ بخشش است که زخم‌های درونمان را التیام بخشیده و احساس رضایت خاطر را به ما برمی‌گرداند.

شادی درونتان گسترده باد

احمد حلّت

+ × 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code