زندگی, مقالات

درمان استرس و راههای کاهش آن

درمان استرس

درمان استرس

استرس چیزی است که همه ما انسانها مکرر در طول شبانه روز آن را تجربه می کنیم. استرس به خودی خود ، بد نیست . زمانی منفی خواهد شد که مثل مهمان ناخوانده ایی در وجود ما دائما ماندگار شود. دراینصورت است که ممکن است حتی حالت مرض و بیماری نیز پیدا کند. بهتر است قبل از رسیدن به این مرحله به فکر درمان استرس خود باشیم.

استرس چیست و راههای درمان استرس کدامند؟

استرس کلمه ای که امروزه بر زبان همه جاری است و بزرگ و کوچک هم نمی شناسد. انگار استرس به جزو جدانشدنی زندگی همه ما تبدیل شده است. برای همه شکست هایمان، مریضی های جسمی مان ، افسردگی ها و دلمردگی هامان، عصبانیت ها و پرخاشگری هایمان و موارد اینچنینی ، یکی از توجیه هات همگی ما ، وجود استرس در ذهن و افکارمان می باشد. بهتر است ابتدا تعریفی علمی و ساده از استرس داشته باشیم تا بتوانیم راحت تر به روش های درمان استرس هم برسیم.

استرس نوعی واکنش است . واکنشی درونی که در برابر عوامل خارجی جرقه زده می شود ، با انجام یک سری فعل و انفعالات شیمیایی و هورمونی در بدن شدت گرفته و بسته به نوع علت ؛ ممکن است فروکش کرده و یا  خفیف تر شود. در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیکی بدن است در مقابل چالش ها !

همانطور که گفته شد معمولا بعد از اینکه بدن در برابر آن عامل استرس زا ، واکنش نشان داد و حالت تدافعی به خود گرفت، آرام آرام به حالت آرامش و اولیه خود باز می گردد. اما اگر قرار گیری در برابر عوامل استرس زا ، به نوعی دائمی و همیشگی تبدیل شود ، پاسخ های بدن به شکلی تبدیل می شود که انگار باید همیشه در حالت آماده باش قرار بگیرد و اصطلاحا اثرات منفی استرس دائم ، به صورت طولانی مدت بر بدن اثر خواهد گذاشت.

استرس یعنی شرایط یا احساساتی که فرد از نظر درک و شناختی که از خود دارد، این شرایط را بسیار فراتر از حد توانایی و امکانات خود می بیند و به همین دلیل دچار واکنش اضطرابی خواهد شد.

انواع مفاهیم استرس

استرس اگر به صورت افراطی تبدیل شده و شرایط عادی زندگی و تصمیم گیری را برای فرد ، مشکل دار و سخت کند، نیاز به درمان دارد. برای درمان استرس ابتدا بهتر است دو نوع مفهوم استرس را بدانیم.

در مفهوم اول ، استرس به معنی عواملی بیرونی است که به ما وارد می شوند. مثل وقتی که امتحان داریم  . ”  امتحان ” عامل استرس زا است.

در مفهوم دوم ، استرس به معنی پاسخی است که بدن ما در برابر عوامل خارجی از خود نشان میدهد. یا به صورت فیزیکی و رفتاری این استرس را بروز می دهیم یا به شکل ذهنی ، درگیر آن عامل خارجی می شویم و استرس می گیریم . مثلا عدم تمرکز در خواندن درس، نوعی پاسخ ذهنی است به عامل بیرونی.

 

استرس خوب، استرس بد

استرس همیشه هم بد نیست. اینکه اگر در موقعیت خطرناکی قرار بگیریم و این استرس سبب شود که یک عکس العمل مناسب از خودمان نشان دهیم و از آن موقعیت ، بگریزیم ، نه تنها استرس بدی نیست بلکه استرس مثبت هم گفته می شود.

در هنگام استرس چون یک واکنش فیزیولوژیکی به محیط است ضربان قلب بالا می رود ، ممکن است بدن دچار گرفتگی شود، تعداد تنفس و فشار خون هم تغییر کند. اینها همه واکنش های طبیعی به یک عامل استرس زا می باشد. اما اگر این وضعیت در برابر کوچکترین و پیش پا افتاده ترین مسائل روزمره هم پیش بیاید و به نحوی زندگی فرد را دچار اختلال کند، این استرس منفی است.

بهتر است با تمرین و مشاوره از متخصصین این کار ، اگر دچار استرس های پی در پی و لحظه ایی می شویم ، به درمان استرس بپردازیم تا خدای نکرده به حالت استرس مزمن نرسد که درمان استرس در مراحل پیش رفته سخت تر خواهد بود. تا جاییکه شاید نیاز به درمان دارویی هم پیدا کنیم.

دلایل بوجود آمدن استرس های مزمن

-اتفاقات بد و ناگواری همچون حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله

-ابتلا به بیماری های صعب العلاج

-حوادثی مانند تصادف

-مرگ و از دست دادن عزیزان در اثر اتفاقات و یا حوادث

-ازدواج و روابط ناموفق

-مشکلات فرزند

-طلاق و جدایی

-مشکلات معیشتی

-نوع شغل که ممکن است به خودی خود استرس زا باشد.

به طور کلی هر اتفاق ، فرایندی که در طول زندگی از نظر معنایی ، بار منفی و ظاهری ناخوشایند داشته باشد می تواند از عوامل استرس محسوب شود. و قرار گرفتن طی مدت زمان طولانی در برابر این عوامل ، استرس مزمن را در بدن بوجود می آورد.

می‌توانید با استفاده از تست سنجش میزان استرس و اضطراب، سطح آن را بدانید و برای درمان استرس خود راهکار بیابید.

عوارض ابتلا به استرس های منفی

بدن ما اگر به مدت طولانی در برابر عوامل استرس زا قرار بگیرد دچار عواقب منفی و بدی خواهد شد. درست مانند صفحه سیبل که مدام بر پیکره آن تیر وارد شود ، به مرور چیزی جز سوراخ های ریز و درشت در آن صفحه نخواهیم دید!

استرس داشتن به مدت طولانی سبب ، تولید مدام هورمونها و در نتیجه افزایش فشار خون و ضربان قلب و …. شده و به مرور سبب ایجاد انواع بیماری ها قلبی ، تنفسی ، فشار خون و دیابت ، ضعف سیستم ایمنی و بیماری های خود ایمنی ، افسردگی، سردردهای عصبی ، بیماری های گوارشی و امثال اینها خواهد شد.

راههای کاهش و درمان استرس

اینکه بخواهیم با یک نسخه و یا تجویز یک دستور و یک دارو، برای همیشه از شر استرس های منفی و دردسر سازخلاص شویم ، امکانپذیر نیست اما می توانیم با تمرین و روش های خاصی ، این حد افراطی از میزان استرس را کاهش دهیم و به اصطلاح درمان استرس داشته باشیم تا به حد مطلوب خود برسد.

حد مطلوب استرس آن میزان است که زندگی روزمره ما را دچار اختلال نکند، دائم نگرانی های بی دلیل نداشته باشیم ، در تصمیم گیریها دچار سردرگمی و ترس افراطی نشویم و همچنین اگر مشکلات جسمی پیدا کرده ایم آنها را به مرز بهبودی ببریم.

1.اولین نکته در درمان استرس ( برقراری تعادل در استرس ) این است که بدانیم ظرفیت وجودی انسانها به طور ژنتیک و هم به صورت اکتسابی ، با یکدیگر متفاوت است. و ممکن است دو نفر در مقابل عوامل استرس زا پاسخ مشابه هم نداشته باشند. خودتان را با دیگری مقایسه نکنید و سعی کنید با توجه به شرایط خود ، استرس را کنترل نمایید.

2. سعی کنید دوستان و جمع های دوستانه و همچنین روابط خانوادگی خود را تقویت و محکم تر نمایید تا در زمان بروز مسئله ایی ، بتوانید از حمایت های عاطفی آنها برخوردار شوید. دلگرمی عاطفی یکی از راههای مهم در درمان استرس می باشد.

3. برای پیشبرد مسائل شغلی ، اقتصادی ، درسی و . . . همیشه برنامه ریزی داشته باشید و حتی برای روز مبادا هم برنامه از قبل پیش بینی شده برای خود در نظر گرفته باشید تا در صورت عدم موفقیت دچار اضطراب و سردرگمی نشوید.

4. انعطاف پذیری خود را در برابر مسائل و مشکلات زندگی بیشتر کنید. می توانید در طول روز از تمرین های تمرکز و مدیتیشن استفاده کنید.

5. در صورت بروز مشکلی از هم صحبتی و مشورت با دوستان و افراد قابل اعتماد اطرافتان ؛ حتما استفاده کنید. هم صحبتی یکی از راههای مؤثر برای کاهش و درمان استرس می باشد.

6. نوع نگاه به زندگی و هدف از زندگی را تغییر دهید. شوخ طبعی و خنده را در خود تقویت کنید. به اتفاقات مثبت و زیبایی های زندگی بیشتر تمرکز کنید و سعی کنید برای مدت طولانی بر روی مسائل ناراحت کننده دقیق نشوید. از آنها رد شوید.

7. در ذهن خود تجسمات از مناظر و زیبایی هایی که خود دوست دارید، بپرورانید و در خیال خود می توانید در آنها غرق شود.

8. استفاده از موسیقی های آرامش بخش و مورد علاقه ، خوردن غذاها و چیزهایی که دوست دارید ، پرداختن به کارهای مورد علاقه مثل کتاب خواندن ، تماشای فیلم و یا ورزش کردن در عوض کردن حال وهوای شما تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

9. شاید باور نکنید ولی روش تنفس صحیح و عمیق می تواند در کاهش و درمان استرس شما نقش مهمی را ایفا کند. تنفس عمیق از راه بینی یکی از همین راههاست.

10. پیاده روی و ورزش ، ابراز محبت کردن و در آغوش کشیدن کسی که دوستش دارید ، استفاده از رژیمهای غذایی کم کالری تر با ادویه کمتر در عوض استفاده از ویتامین ها و سبزیجات و خشکبار ، همه روش های خوبی برای درمان استرس می باشند.

11. سعی کنید اوقات فراغت بیشتری را برای خود در نظر بگیرید . خستگی ذهنی و جسمی از عوامل افزایش استرس در افراد می باشد.

12. در موقعیت هایی که شما را در معرض استرس قرار می دهد، قرار نگیرید و از آنها فاصله بگیرید.

13. یکی از ورزش های بسیار مفید استفاده از تمرینات یوگا می باشد. یوگا با ترکیبی از تنفس صحیح، تمرکز و حرکات کششی مناسب ذهن شما را به آرامش فرا می خواند.

سخن آخر در ارتباط با درمان استرس

چیزی که سبب ایجاد استرس را از خود دور کنید. اگر این عامل ذهنی است سعی کنید با افکار ناب و پسندیده جا را برای وجود افکار مزاحم تنگ کنید. به داشته ها و موفقیت هایی که تا به حال داشته ای تمرکز کنید و مرتبا آنها را برای خود یادآوری کنید.

به خود نهیب بزنید که توان شما برای رویارویی با هر گونه مشکل بیشتر از آن مشکل خواهد بود. نیرو و انرژی خود را به نیروی برتر کائنات ، خداوند ، پیوند بزنید. درمان استرس چیزی در وجود خود شما است.

4 دیدگاه در “درمان استرس و راههای کاهش آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code