زندگی

همه آنچه باید درباره واکسن های مختلف کرونا بدانیم

 

بررسی مقایسه ای واکسن های مختلف کرونا در ایران

 

همه آنچه باید درباره واکسن های مختلف کرونا بدانیم

 

در حالي كه واكسیناسيون كرونا در ايران  هم مانند بسياري از كشور ها آغاز شده  ،  بسياري از ما بي صبرانه در انتظار آن هستیم  تا بعد از تزريق واكسن دوباره به زندگي  عادي پيش از كوويد  باز گرديم. اما  در حال حاضر  و در كشور ما كه  تنها  درصد  کمی از مردم واكسن زده‌اند ؛تزريق واكسن به معناي آن نيست كه به زودي بتوانيم ماسك هايمان را دور بيندازيم  يا با خيال راحت به مهماني و سفر برويم .

ایمنی  ايجاد شده  در واکسن ها  نيز  ربطي به برند آنها  ندارد  و در واقع همه واکسن‌هایی که فاز سوم  آنها تمام شده در اشخلص مصونيت ایجاد می کنند  ، موثر هستند و ایمنی زایی دارند .در واقع می توان گفت «اولین واکسنی که می توانید تزریق کنید بهترین واکسن است .» یعنی مهم این  است که  امکان تزریق واکسن را داشته باشیم . نوع واکسن هم امکان دارد تا حدودی موثر باشد ولی در شرایطی که حق انتخاب زیادی وجود ندارد بهتر است وقت را مغتنم  بشریم و نخست برای حفظ سلامت خود و کسب ایمنی بیشتر و پس از آن برای کمک به پایان زنجیره انتقال اقدام به تزریق واکسن کنیم .

اشتباهات رایج در مورد واکسن

توجه داشته باشیم درست است كه واكسن  ها تا حدود زیادی می توانند  مصونيت ايجاد کنند .  اما تزريق آنها  باعث رعايت نكردن فاصله اجتماعي يا موارد ديگر پيشگيري از بيماري نخواهد شد .

در حال حاضر می دانیم تزریق هیچ  واکسنی  تاثیر کاملی  بر  ميزان  مرگ و میر افراد  ندارد و  هیچ کدام از واکسن‌ها  نمی توانند  ایمنی زایی کامل در برابر ویروس کرونا ایجاد کنند . البته این موضوع هم به این معنا نیست که واكسن ها نمي توانند  در برابر ویروس کووید 19 از ما مراقبت كنند ؛ بلکه نکته مهمی که  باید به آن توجه داشته باشیم این است که حتی  با کامل شدن  ایمنی هم ، فرد باز هم  می تواند ناقل  بيماري باشد . در صورتی که  بعضی افرادی که واکسن زده اند فکر می کنند نه امکان سرایت بیماری از دیگران به آنها وجود دارد و نه خودشان بیماری را به دیگران منتقل می کنند .

اولی فراموش نکنیم  همه افراد چه واکسن زده باشند یا خیر باید همه جا همان موارد  پیشگیری از بیماری را مد نظر داشته باشند  و واکسن به هیچ عنوان به کسی مجوز تغییر رفتار در برابر حفظ پروتکل های بهداشتی را در برابر بیماری کرونا نمی دهد .

فاصله زیاد تا رسیدن به ایمنی جمعی

با توجه به اینکه  باید دو هفته  از تزريق دوز  دوم واکسن بگذرد تا در فرد  ایمنی  حاصل شود  اما باز هم شخصی که واکسن زده باید بسیار مراقب باشد که بعد از واکسن به بیماری مبتلا نشود .

در حال حاضر از گوشه و کنار اخباری مبنی بر عوارض واکسن می شنویم . فراموش نکنیم شاید بعضی واکسن ها در بعضی افراد عوارضی  به دنبال داشته باشد ؛ اما در نظر داشته باشیم همان طور که  ابتلا به بیماری  کرونا با توجه به سیستم ایمنی افراد در هر شخص  به گونه خاصی  بروز پیدا می کند ؛ تزریق واکسن هم با توجه به عوامل مختلف از جمله وجود بیماری های زمینه یا حتی ابتلا به بیماری  کرونا هم  می تواند در هر شخص متفاوت باشد .

البته شخصی که واكسن زده اغلب به نوع  شدید یا كشنده بيماري  کووید مبتلا نمي شود  ؛  ولی مي تواند بیماری را به دیگران منتقل و  آنها دیگر را بیمار کند .

ضمن اینکه برای رسیدن به ایمنی جمعی  در سطح جامعه هم باید   حدود ۸۰ درصد مردم  واکسن زده باشند  . به این ترتیب  با توجه به اينكه  در حال حاضر تعداد افراد واکسینه شده در کشور بسیار کمتر از اين ميزان  است و ناقلان زيادي هم در سطح کشور وجود دارند   ؛    همه افراد اعم از افراد واکسینه شده  یا نشده حتما باید هم ماسک بزنند و هم از شركت در تجمعات  و مهمانی ها و دور همی ها دوري كنند  .  دست هایشان را بشویند و در مجموع  همه موارد پيشگيري از بيماري را مانند قبل رعايت كنند .

آشنایی با واکسن های مورد استفاده در ایران

در حال حاضر واکسن هایی مورد استفاده در ایران آسترازنیکا، اسپوتنیک وی ، سينوفارم ،بهارات و برکت هستند .

 

نوع واكسن                                        كشور  سازنده                                  اثر بخشي

آسترازنيكا                       سوئد، انگلستان و در ايران ساخت كره                    ناقل ويروسي   81.3

اسپوتنيك وي                                روسيه                                                ناقل ويروسي   79.4

سينوفارم                                       چين                                                 ويروس غير فعال شده 79.34

بهارات                                           هند                                                 ويروس غير فعال شده80.6

بركت                                           ايران                                                  ويروس غير فعال شده، نامشخص

واکسن دیگری به نام « اسپایکوژن »  هم  وجود دارد که محصول مشترک ایران و استرالیاست و امید می رود  هر چه زودتر  نتایج آن کاملا  بررسی شود و به  نتیجه برسد .

توجه داشته باشيم  كه در حال حاضر  فرق زیادی ندارد کدام واكسن  را بزنید بلکه مهم است اولين واكسني را  كه امكان تزريق آن را داشته باشيد  بزنید .  اما اگر هنگام تزريق واكسن حق انتخاب داشته باشيم مي توانيم با توجه به جنسيت و سن و سال يا ميزان اثر بخشي واكسن ها ،يكي را انتخاب كنيم .

مثلا در بسياري از كشورهاي اروپايي ، واكسن آسترازنيكا به افراد بالاي 55 تزريق مي شود  چون امكان دارد به ويژه  در زنان كمتر از 55 سال توليد لخته خون كند  كه البته امكان آن بسيار ضعيف است .

مطالعات نشان می‌دهند تقریباً تمام واکسن ها علیه تمام جهش هایی که تا امروز گزارش شده‌اند تا حدودي  موثر بوده اند . البته امكان دارد جهش ها باعث کارآمدي كمتر بعضي  از واکسن ها شوند . اما  به طوركلي ،تزریق هر واکسني مي تواند مانع  از خطر مرگ ، شدت بيماري و بستری شدن بيماران شود .

توجه داشته باشیم واکسن ها تفاوت هایی با هم دارند اما همه آنها در نهایت باعث مقاومت کمتر ویروس خواهند شد . ضمن آنکه نوع واکنش   هر فرد هم در برابر واکسن متفاوت است بنابراین عوارض و اثر بخشی آن هم متفاوت خواهد بود .

ولی در هر صورت  سرعت زیاد واکسیناسیون باعث  مهار بیشتر بيماري  و پيشگيري  بشتر از ابتلا به  آن خواهد شد و این  موضوع بسيار مهمي  است كه حتما باید  به آن توجه داشت .

واكسن مانع از ابتلا به بيماری نمی شود

فراموش نکنیم پيش و بعد از واكسناسيون  حتما باید مایعات زیادی نوشید و  همه موارد  پيشگيري از  ابتلا به بيماري يعني رعايت فاصله فيزيكي ، زدن ماسك و شستن دست ها   باز هم   همچنان بايد رعايت شوند . چون تا زماني كه بيش از هفتاد درصد  جامعه واكسينه نشوند  به ايمني جمعي نخواهيم رسيد . بنابراين  بعداز تزربق واكسن نبايد با خيال راحت به زندگي عادي بازگرديم  و راه هاي پيشگيري از بيماري را ناديده بگيريم  .

همچنين  افرادي  هم كه قبلا به بيماري مبتلا شده اند  بايد توجه داشته باشند امكان دارد باز هم  ممكن است بيمار شوند ؛بنابراين آنها هم  بايد راه‌هاي كنترل  و پيشگيري از ابتلا به بيماري را رعايت كنند .

بنابراين  تا زماني كه سرعت انتشار و انتقال ويروس بالا باشد  هيچ كس نمي تواند موارد مهار و پيشگيري از  بيماري  را ناديده بگيرد .  فقط با رعايت كامل موارد ايمني  و  بالا بردن سرعت واكسنياسيون مي توان  جلوي زنجيره انتقال بيماري را  گرفت و آن  را كاهش داد .

توجه داشته باشیم  بعد از تزریق نوبت اول  واکسن ، مصونيت كافي به وجود نمی آید  .  بعد از تزريق دوز دوم هم مصونيت كامل در  برابر بيماري ایجاد نمی شود . همچنین  امكان ناقل بودن  شخص و مبتلا شدن خود فرد نیز  وجود دارد و  انتقال آن به دیگران . البته ميزان ويروس براي انتقال آن به ديگران  كم است .

واکسیناسیون مانع از رعایت موارد پیشگیری از بیماری نخواهد شد

در حال حاضر در ايران تعداد افرادي كه بعد از تزريق واكسن  هم به بيماري كرونا مبتلا مي شوند زياد است . چون  یا از قبل بیماری در بدن شان وجود داشته یا  خيال شان راحت است  که با  تزريق واكسن دیگر خطر ابتلا به بیماری در آنها وجود ندارد .

در صورتی که  فقط  دو تا سه هفته بعد از تزریق  دو نوبت واكسن  است که  مصونيت از بيماري كامل  می شود . اگر واكسني در مقابل بيماري هفتاد در صد  ايمني  ایجاد کند  ؛ اين مقدار فقط پس از انجام دوز دوم نخواهد بود . اما  ايجاد  ايمني در دوز اول به میزانی  نيست كه مانع  از بروز بيماري شود .

میزان مصونیت بعد  واكسن  هم بستگي به شرايط مختلف دارد . یعنی  مي تواند از شش  ماه تا يك سال متغیر  باشد .  به علاوه  بايد مدت ها  بگذرد تا بتوان اظهار نظر قطعي در این باره کرد .

چون این ویروس و امکان تغییر رفتارهای آن  ناشناخته است . بنابراین نمي توان گفت واكسن تا چه زمان  موثر است و مي تواند در برابر فعاليت هاي ويروس  در بدن فرد ميزبان ايمني ایجاد شده را حفظ کند  .

همچنین  بعضي موتاسیون ها مانند سویه  هاي آفريقايي و هندي  در برابر بعضي واكسن ها  هم مقاوم هستند . البته توجه داشته باشیم   بيماري هر چه بيشتر  پخش شود و از افراد مختلف به هم منتقل شود خطر جهش هم بيشتر خواهد شد.  بنابراین جلوگیری از شیوع بیماری موضوع بسیار مهمی است که گاهی برای رسیدن به آن جامعه باید کاملا قرنطینه شوند ؛نه اینکه حتی در قرنطینه هم به افراد اجازه رفتن به سنما و رستوران و برگزاری مجالس داده شود .

اطلاع رسانی در فضای مجازی

توجه داشته باشیم اطلاعات موجود در فضای مجازی در این زمینه  همان قدر که می تواند باعث افزایش آگاهی و اطلاع رسانی بیشتر افراد شود ؛ همان قدر هم می تواند با  در اختیار قرار دادن  اخبار و اطلاعات ناکافی  و  با ارائه اطلاعات پراكنده  و غير علمي  برای افراد بسيار مشكل آفرين شود . ضمن اینکه در جامعه هم ترس و هراس و  استرس بیشتر ی به وجود آورد .

بعضی مواقع  افراد در فضای مجازی  آن قدر به جست و جوی   یافتن اطلاعاتی  درباره عوارض واكسن هاي مختلف و بیماری کرونا و حواشی آن  می گردند که  حتی آنها را  از زدن  واکسن  هم پشيمان مي كند . همچنین  این  گونه یافته های خود را به دیگران هم منتقل می کنند و باعث تصمیم گیری اشتباه آنها و همچنین  کسب اطلاعات اشتباهی می شوند که نتیجه آن فقط افزایش ترس و اضطراب در سطح جامعه خواهد شد .

طبیعی است همه واكسن ها عوارضي  به دنبال دارند كه با توجه به سيستم  دفاعي  هر فرد می تواند متفاوت باشد  . همچنین  اگر بعضی اوقات  هم مشكل آفرين شده باشد  ؛   در حال حاضر علاوه بر رعایت موارد پیشگیری از بیماری  چاره دیگری  جز واکسیناسیون  برایمان باقی نمانده. ضمن آنکه عوارض ناشی از  واکسن هم  در برابر منافع زياد آن ، اندک است .

فراموش نکنیم  هنوز نمی توان با قاطعیت در مورد مشکلات بیماری کرونا و آینده آن نظر قطعی داد چون ناشناخته های زیادی در مورد  آن وجود دارد و همین موضوع مانع از آن می شود که بخواهیم به هر خبری توجه و آن را باور کنیم .

در حال حاضر بهترین کار برای مقابله با بیماری کرونا ؛ داشتن کمترین گونه ارتباطات جمعی ، زدن ماسک ،شستن دست ها و کمترین میزان تردد در سطح جامعه است . تا بتوان به این ترتیب هر چه زودتر به زندگی عادی بازگشت . در حالی که رعایت نکردن هر کدام از اینها می تواند باعث ماندگاری بیشتر بیماری ، شیوع ویروس  و ماندن در چنین وضعیتی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code