۱۷ قدم ساده برای داشتن زندگی شاد

داشتن زندگی شاد

مانند هر چیز دیگری، برای پرورش شادی مداوم به تمرین نیاز است. در واقع شادی یک شبه به دست نمی‌آید. برای داشتن زندگی شاد باید سبک زندگی و نوع دیدگاه خود را نسبت به آن عوض کنیم. این خود نیازمند آشنایی و درک درست از مفهوم شاد زیستن است.

چگونه می‌توانیم از داشتن زندگی شاد لذت ببریم؟

 مانند هر چیز دیگری، برای پرورش شادی مداوم به تمرین نیاز است. در واقع شادی یک شبه به دست نمی‌آید. برای داشتن زندگی شاد باید سبک زندگی و نوع دیدگاه خود را نسبت به آن عوض کنیم.

این خود نیازمند آشنایی و درک درست از مفهوم شاد زیستن است. کارهای زیادی وجود دارند که می‌توانید برای داشتن زندگی شادتر انجام دهید. با ایجاد این مهارت‌ها می‌توانید زندگی شادی را شروع کنید. در اینجا نکاتی ذکر شده است که می‌توانید برای داشتن زندگی شاد روزانه آنها را انجام دهید.

 

۱٫ بر نکات مثبت تمرکز کنید

برای داشتن زندگی شاد و خوشبختی طولانی مدت، باید مغز خود را برای تغییر از یک ذهنیت منفی به یک ذهنیت مثبت آموزش دهید. یک تا دو دقیقه را به جستجوی نکات مثبت در زندگی خود اختصاص دهید.

این کار را سه بار در روز و به مدت ۴۵ روز انجام دهید، به مرور مغز شما شروع به انجام آن به صورت خودکار می‌کند.

یک مانترا مثبت برای شروع روز خود انتخاب کنید. چیزی که با خود تکرار خواهید کرد، مانند امروز زیباست یا من از همه چیزهایی که دارم سپاسگزارم، به شما کمک خواهند کرد، تا نگرش مثبتی را در ذهن خود ایجاد کنید. (اگر نمی‌دانید مانترا چیست توصیه می‌کنیم مقاله مراقبه را بخوانید)

وقتی همه چیز به سمت یک نگرش منفی پیش می‌رود، لحظه‌ای وقت بگذارید و سعی کنید آنها را از یک دریچه مثبت نگاه کنید.

 

۲٫ پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید

زندگی پر از فراز و نشیب است، اما در این بین تعداد زیادی پیروزی و موفقیت‌های کوچک داریم، که مورد توجه قرار نمی‌گیرند. لحظه ای را برای این پیروزی‌های کوچک جشن بگیرید. به عنوان مثال، خواندن کتاب مورد علاقه تان پس از یک هفته می‌تواند دلیلی برای یک جشن کوچک باشد.

 

۳٫ تعادل را در کار و زندگی خود ایجاد کنید

کار مقدار زیادی از روز ما را می‌گیرد، اما نباید تنها چیزی باشد که انجام می‌دهیم. فعالیت‌ها و علایق فراتر از شغل خود را دنبال کنید. آیا سرگرمی خاصی دارید؟ آیا وقت خود را با دوستان و عزیزان می‌گذرانید؟ آیا ورزش می‌کنید؟

هیچ کدام از این فعالیت‌ها را نباید نادیده بگیرید. تعادل را در کار و زندگی باعث می‌شود، تا علاوه بر کاهش استرس، بهتر بتوانید از زندگی خود لذت ببرید.

 

۴٫ ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی از طریق آگاهی و توجه شما به لحظه حاضر می‌تواند به شما در داشتن ذهنی آرام‌تر کمک کند. در واقع تمرین ذهن آگاهی به معنای حضور، آگاهی و کنجکاوی است.

پذیرفتن آنچه که ما از آن رنج می‌بریم، استرس را کاهش می‌دهد و به ما کمک می‌کند موقعیت‌ها را آنچنان که هستند ببینیم. از طریق آگاهی، می‌توانیم آرامش و تأیید را در خود پیدا کنیم. ذهن آگاهی فقط یک روش نیست، این به مدیریت و رهبری بهتر شرایط ذهنی و  همچنین داشتن زندگی شاد کمک می‌کند.

 

راه داشتن زندگی شاد
یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای داشتن زندگی شاد انجام دهید، این است که فقط خودتان باشید.

۵٫ خلاق باشید

ممکن است شما هنرمندان را بدخلق و افسرده تصور کنید، اما مطالعات نشان می‌دهند که انجام  فعالیت‌های خلاقانه به طور منظم در داشتن زندگی شاد به شما کمک می‌کنند.

کسانی که وقت خود را بر اساس تخیل و خلاقیت خود سپری می‌کنند، اشتیاق بیشتری به زندگی دارند و به احتمال زیاد احساس شادی و رفاه طولانی مدت خواهند داشت. اینگونه فعالیت‌های خلاقانه می‌تواند شامل نوشتن، نقاشی، طراحی و اجرای موسیقی باشد.

همین امروز برای افزایش خلاقیت خودتان کاری بکنید.

 

۶٫ نقص را بپذیرید

بسیاری از ما برای رسیدن به کمال تلاش می‌کنیم. خود را تحت فشار قرار می‌دهیم تا بهترین خود باشیم، اما برای شادتر بودن، باید نواقص خود را به عنوان بخشی از زندگی‌مان بپذیریم.

کمال غیرممکن است و مقایسه خود و دیگران با این استانداردها کاری بیهوده است و باعث می‌شود همیشه احساس ناامیدی کنیم. برای داشتن زندگی شاد باید نواقص را پذیرفت و  زیبایی و لطف در آن نقص را به خوبی درک کرد. فراموش نکنید که کمال بزرگترین مانع بهره وری است.

 

۷٫ کاری را که دوست دارید انجام دهید

داشتن زندگی شاد، در صورتی که از شغل خود متنفر باشید، بسیار دشوار است. بهترین سال‌های زندگی خود را با انجام یک کار بدون شادی هدر ندهید. به چه چیزی علاقه‌مندید؟

انجام چه حرفه ای شما را راضی و خوشحال نگه می‌دارد ؟ تمرکز خود را برای شغلی قرار دهید که باعث ایجاد انگیزه، بالا رفتن آن و رضایت شما می‌شود.

 

۸٫ عاقلانه خرج کنید

داشتن پول بیشتر به معنای داشتن زندگی شاد نیست. در واقع نحوه خرج کردن پول است که به شما کمک می‌کند احساس خوشبختی کنید. نکته اصلی این است که این کار باید عاقلانه انجام شود.

صرف هزینه برای کسب تجربیات جدید، سفر، خوردن نهار، کنسرت و غیره می‌تواند ما را خوشحال کند، اما آیا این خوشحالی‌ها ماندگار است؟ خوشبختی مرتبط با داشته‌های مادی به مرور کمرنگ می‌شوند، اما داشتن هدف و برنامه ریزی برای رسیدن به آن شوق زندگی کردن را افزایش می‌دهد.

 

۹٫ در لحظه زندگی کنید

افکار و احساسات ما اغلب حول گذشته یا آینده می‌چرخد. واقعیت همان چیزی است که شما در همین لحظه تجربه می‌کنید. آنچه در حال حاضر تجربه می‌کنید، مهم است، اما گاهی می‌خواهیم از واقعیت حال فرار کنیم.

وقتی در زمان حال می‌مانیم، کاملاً درگیر زندگی خود می‌شویم و بهتر می‌توانیم تصمیم گیری کنیم. سعی کنید در لحظه زندگی کنید تا به درک عمیق تر از زندگی خود دست پیدا کنید. اهمیت زندگی در حال حاضر را  برای داشتن زندگی شاد فراموش نکنید.

 

۱۰٫ بیشتر شکرگزاری کنید

روزانه روش‌هایی برای شکرگزاری پیدا کنید. تشکر و قدردانی از همه داشته‌ها باعث شادی و رضایت بیشتری خواهد شد. شکرگزاری در حقیقت قدردانی از تمام چیزهایی است که در زندگی دریافت کرده اید.

آن هدایا ممکن است ملموس یا نامحسوس باشند. وقتی هر روز وقت خود را صرف تصدیق همه چیزهای خوب زندگی می‌کنید، خواهید دید که چیزهای خوب دیگری بیشتر از آنچه تصور می‌کنید، برای شکرگزاری وجود دارند. به این ترتیب غم، اضطراب و افسردگی به مرور کاهش می‌یابد.

 

 

نکات ساده برای داشتن زندگی شاد
خوشبختی، عشق، دوستی و اجتماع دست به دست هم می‌دهند. در کنار یکدیگر بودن تضمینی برای داشتن زندگی شاد است.

۱۱٫ به دیگران کمک کنید

با وقت و پول خود سخاوتمند باشید. بخشی از آن را به افراد نیازمند اختصاص بدهید. کسانی که احساس ایثار و انسان دوستی دارند و سخاوتمندانه در هزینه‌های زندگی به دیگران کمک می کنند، از سلامتی بهتری برخوردار هستند.

بر اساس مطالعات انجام شده بخشیدن تاثیر خوبی در کنترل فشار خون و کاهش استرس دارد.

 

۱۲٫ خود را غافلگیر کنید

اگر از زندگی دلزده شده و احساس خستگی کنید، احساس خوشبختی و شادی ممکن است، دشوار شود. گاهی برای داشتن زندگی شاد باید تصمیمات غافلگیرانه و غیرمنتظره گرفت.

بنابراین با تعیین اهدافی خارج از منطقه راحتی، خود را شگفت زده کنید. خود را در موقعیت‌های جدید یا غیرمنتظره قرار دهید. اهدافی را برای خود تعیین کنید و سپس برای دستیابی به آنها تلاش کنید. یادتان باشد که از این تلاش لذت ببرید. شاید بتوانید در یک سفر ماجراجویانه به اهداف جدید و بزرگتری دست پیدا کنید.

 

۱۳٫ به موسیقی گوش دهید و با آن درگیر شوید

گوش دادن به موسیقی روحیه ما را بالا می‌برد. تا حدی باعث می‌شود که احساس بهتری داشته باشیم. گوش دادن به موسیقی باعث ترشح دوپامین، یک ماده شیمیایی عصبی مرتبط با لذت و پاداش می‌شود.

کسانی که از طریق آموزش موسیقی یا شرکت در کنسرت‌ها با موسیقی درگیر می‌شوند، سطح بالایی از شادی و احساس رفاه را گزارش می‌دهند.

 

۱۴٫ فقط خودتان باشید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای تقویت شادی انجام دهید، این است که فقط خودتان باشید. این بدان معناست که به تایید دیگران وابسته نباشید، بلکه خود را آنچنان که هستید بپذیرید.

مدتی را صرف شناختن خود کنید. چه چیزی شما را تعریف می‌کند؟ به چه چیزی اعتقاد داری؟ خود واقعی شما چه کسی است؟ به دنبال راه‌هایی برای شناخت بهتر خودتان باشید. مقدمه داشتن زندگی شاد، شناخت و آگاهی صحیح از خود است.

 

۱۵٫ رابطه معناداری ایجاد کنید

خوشبختی، عشق، دوستی و اجتماع دست به دست هم می‌دهند. ما به عنوان انسان نیاز اساسی برای تعامل و ارتباط با دیگران داریم. ما به طور طبیعی به دنبال ریشه و اقوام خود هستیم، افرادی که از ما حمایت می‌کنند، ما را درک می‌کنند.

بدون روابط معنی دار، تنها و منزوی هستیم. ما وقتی خوشبختی را با دیگران دنبال می‌کنیم، خوشحال تر می‌شویم و این داشتن زندگی شاد را آسانتر می‌کند.

 

۱۶٫ خود را با دیگران مقایسه نکنید

از مقایسه خود با اطرافیان دست بردارید. مهمتر از همه، از مقایسه وسایل و داشته‌های خود با وسایل و داشته‌های دیگران، خودداری کنید. رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شوند احساس کنیم، دیگران از امکانات و شرایط بهتری برخوردار هستند.

برای داشتن زندگی شاد لازم است تا کمی از این رسانه‌ها فاصله بگیرید. اجازه ریشه دادن حسادت و کینه، قدرت سپاسگزاری از داشته‌هایمان را از ما می‌گیرد.  مقایسه خود با دیگران را متوقف کنید و شروع به کامل کردن کار و زندگی خود کنید.

 

۱۷٫ دست از نگرانی بردارید

نگرانی مداوم در مورد همه چیز، اضطراب سمی ایجاد می‌کند. نگرانی ذهن شما را آزار می‌دهد و شما را نسبت به چیزهایی که غالباً کنترلی بر آنها ندارید، دچار ترس و دلهره می‌کند.

گاهی اوقات ما معتقدیم که اگر به اندازه کافی نگران باشیم، می‌توانیم از بروز اتفاقات بد جلوگیری کنیم. اما حقیقت این است که وقتی شما دچار نگرانی می‌شوید، نمی‌توانید لذت، رضایت و حتی داشتن زندگی شاد را تجربه کنید.

دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۵۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code