زندگی

حفظ زندگی عاشقانه

ازدواج نقطه شروع زندگی است. ما تازه در راه قدم گذاشته‌ایم؛ راهی پر فراز و نشیب و پر از پستی و بلندی؛ راهی سرشار از شیرینی‌ها و تلخ‌کامی‌ها، دست‌آوردها و شکست‌ها. حالا می‌خواهیم دانش خود را بالا ببریم؛ آن‌قدر که بتوانیم در تمام این سختی‌ها روی یک هدف متمرکز باشیم و آن چیزی نیست جز حفظ زندگی عاشقانه.

حالا در ابتدای زندگی هستیم. راه را با انتخاب‌ها و توشه‌ای که با خود آورده‌ایم شروع کرده‌ایم. آماده می‌شویم تا راه را با شریک زندگی‌مان آغاز کنیم و با یکدیگر آن را پیش ببریم. می‌خواهیم با حفظ زندگی عاشقانه، در خوشی‌ها کنار هم و در غم‌ها هم ‌یار هم باشیم.

یادمان باشد ازدواجی موفق است که شیرینی اول زندگی هم‌چنان در آن باقی بماند و هر دو نفر برای آن تلاش کنند، مثل لحظه اول عشق بورزند و به همان میزان شور و اشتیاق داشته باشند.

تعهد عاشقانه، زندگی عاشقانه، همانند ثبت رسمی نیست. امضاها تضمینی بر این نیستند که تا ابد همانند لحظه آشنایی عاشق همدیگر باشیم و قلبمان برای هم بتپد. شور و هیجان‌های ابتدای مسیر نیز چنین تضمینی به ما نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید: نگرش‌هایی برای رسیدن به ازدواج موفق 

 

ما به همدیگر رسیده‌ایم اما این کافی نیست. راهمان را شروع کرده‌ایم و همه چیز رسمی شده است اما هنوز به کارهای بیشتری نیاز داریم. تلاش‌هایی افزون بر تلاش‌های ابتدای زندگی لازم است.  بسیاری از ما خواسته یا ناخواسته نمی‌دانیم چطور همسفری باشیم که هم سفر لذت‌بخشی برای خودمان باشد و هم برای شریک زندگی.

ما در اینجا نکاتی را بیان می‌کنیم تا بدانیم ازدواج موفق ازدواجی است که در طول زندگی حاصل می‌شود و برای دستیابی به آن چه کارهایی باید انجام داد. ما می‌خواهیم بگوییم ازدواج موفق از لحظه وقوع شکل نمی‌گیرد بلکه در طول زندگی ساخته می‌شود.

به همدیگر احترام بگذارید

این هشدار ما را جدی بگیرید. ازدواج به‌معنای نادیده‌گرفتن احترام به یکدیگر نیست. به این معنا نیست که هر رفتار شخصی و غیر‌محترمانه‌ای را در مقابل یکدیگر انجام بدهیم. عدم حفظ حرمت یکدیگر به معنای عشق‌ورزی و رفاقت و یکی بودن نیست.

از احترام به خودتان شروع کنید

یکی از مهم‌ترین اصل‌ها در یک رابطه موفق احترام‌گذاشتن است. برای اینکه این کار را خوب انجام بدهید نخست باید از خودتان شروع کنید. به خودتان و شخصیت خودتان احترام بگذارید. به طور مثال غذایتان را سرپایی نخورید. لباس کثیف و نامناسب حتی در زمان تنهایی نپوشید. وقار خودتان را حفظ کنید و روی آن کار کنید. این‌ها هیچ‌کدام به معنای غرور نیست. برای خودتان احترام قائل شوید و آن را به الگوی مناسب تبدیل کنید. یادتان باشد که به دنبال حفظ زندگی عاشقانه هستید و حالا اولین قدم را برمی‌دارید.

شما با این نگرش احترام را در خانواده خود خلق می‌کنید. آن را به همسر و فرزندان خود انتقال می‌دهید و این چرخه برای همه‌ شما تکرار می‌شود.

احترام به همسر مثل روزهای اول

حالا به فکر احترام به همسر عزیزتان باشید؛ کسی که عشق را با او شروع کرده‌اید و می‌خواهید آن را با خودش ادامه دهید.

احترام گذاشتن، فضاهای زیاد و متنوعی دارد. در تفاوت‌ها، اختلاف‌نظرها، خط قرمزها و … احترام همدیگر را حفظ کنید. رعایت اصل احترام، خود‌به‌خود از بروز بسیاری از ناراحتی‌ها پیشگیری می‌کند و خیلی از مسائل به‌راحتی حل می‌شود.

یکی از مصادیق عدم احترام زن و شوهر به یکدیگر می‌تواند رفتارهایی باشد که به نظر ساده و بی‌اهمیت می‌رسند؛ مثل نوع لم دادن روی مبل، کثیف یا پاره‌بودن لباس، بد غذا خوردن، عدم رعایت بهداشت فردی و… باید مراقب تک تک این رفتارها بود. یک مرد همیشه باید مثل یک جنتلمن در برابر همسرش رفتار کند و یک زن، همانند یک بانوی استثنایی و یک دختر جذاب و دوست‌داشتنی. زن و مرد نباید ذره‌ای از تلاش برای جذاب‌بودن در مقابل هم کوتاه بیایند؛ همانند همان روزهای قبل از ازدواج.

این‌ها همه برای احترام به یکدیگر است. با این کار این پیام را به یکدیگر می‌دهیم که «هنوز دوست دارم در چشم تو بهترین باشم». این پیام را می‌دهید که به دنبال حفظ زندگی عاشقانه هستید.

احترام به خانواده‌های یکدیگر

علاوه بر احترام زن و مرد به یکدیگر، این موضوع در رابطه با خانواده‌هایشان نیز صدق می‌کند. هیچ گاه خانواده همسرتان را کوچک و حقیر نشمارید یا مسخره نکنید. از همه مهم‌تر به این رفتارهای توهین‌آمیز نباید عادت کنید و اگر طرز رفتارتان به این صورت است سعی در اصلاح آن داشته باشید.

احترام به علایق یکدیگر

ممکن است همسرتان بر خلاف شما، شعر را دوست داشته باشد یا به فیلم‌هایی علاقه داشته باشد که در حیطه‌ علاقه شما نیست. ممکن است نوع خاصی از سفر را بپسندد. این اختلاف دلیل خوبی برای توهین به علاقه‌مندی‌های او نیست. باید به فکر تعادل باشید. باید به همه‌ آن‌ها احترام بگذارید و حتی با او همراهی کنید.

از یکدیگر و زندگی‌تان مراقبت کنید

در یک رابطه و یک خانواده سالم، سلامت اعضای خانواده در بالاترین درجه اهمیت قرار دارد. بی‌تفاوتی و کم‌توجهی به این موضوع بسیار می‌تواند به رابطه زناشویی و حتی رابطه والدین با فرزندان صدمه وارد کند. حتماً در همه مراحل زندگی در خوابیدن، در نوع خوراک و سبک زندگی برای سلامت یکدیگر اهمیت قائل شوید.

دقت کردید قبل از ازدواج چگونه هوای همدیگر را دارید؟ چطور حواستان به یکدیگر متمرکز است؟ چطور دلتنگ و بی‌قرار هم می‌شوید؟ و خلاصه در یک جمله مراقب هم هستید؟ حالا می‌خواهید این رابطه عاشقانه را در طول زندگی حفظ کنید؟ پس از همدیگر مراقبت کنید.

مطالعه بیشتر: آشنایی با باورهای غلط در ازدواج 

 

بعد از ازدواج بیشتر از پیش و جدی‌تر از گذشته باید مراقب هم باشید. مثل یک پدر و مادر که مراقب سلامتی فرزندشان هستند، از سلامتی همسرتان مراقبت کنید؛ آن هم دلسوزانه و نه از روی رفع تکلیف.

در مسائل عاطفی در کنار هم باشید. حرف‌های هم را بشنوید و از هم حمایت کنید. نیازهای جسمی، روحی و جنسی را نادیده نگیرید؛ انرژی مثبت را با هم به اشتراک بگذارید و خلاصه نیمی از حواستان به همسرتان باشد.

در مجموع در همه ابعاد زندگی باید حواستان به یکدیگر باشد؛ شما در قبال یکدیگر مسئول هستید و مراقبت از یکدیگر تاریخ انقضا ندارد.

گذشت را اصل زندگی مشترک بدانید

برای حفظ زندگی عاشقانه، به مقوله گذشت نیاز جدی داریم. گذشت یعنی من و تو شدیم ما. مَن‌مَن کردن تمام شده است. در یک رابطه سالم، زن و مرد برای باهم بودن و برای ادامه دادن زندگی در شرایط سخت و دشوار، حتما باید گذشت را در دستور کار خود قرار دهند.

خیلی اوقات شاید اوضاع به وفق مرادشان نبوده باشد، ولی برای عشقی که در میان است فداکاری کرده‌اند. البته باید خاطر‌نشان کرد که این گذشت باید حتماً دو طرفه باشد. گذشت و ایثار تنها و همیشه از یک طرف، دیگر رابطه سالم و موفقی به حساب نمی‌آید. پس برای ساختن زندگی موفق، دیگر من ارزشی نخواهد داشت و این ما هستیم که برای هم فداکاری می‌کنیم.

 

مطالعه بیشتر: نکته‌های مهم قبل از ازدواج

 

یادتان باشد بابت گذشت و ایثار بر سر هم منت نگذارید. گذشت در زندگی بازخوردهای مثبتی دارد که نیمی از آن برای خود شماست. گذشت به حفظ زندگی عاشقانه کمک می‌کند و نیمی از این منفعت برای شماست. بنابراین در این راه ضرر نمی‌کنید.

یادتان باشد گذشت را به یک فرهنگ تبدیل کنید؛ مخصوصا زمانی که احساس می‌کنید طرف مقابل شما، در این باره از شما کمتر مایه می‌گذارد. گاهی اوقات از همسرتان گذشت را مطالبه کنید؛ چه گذشت برای خودتان چه حتی برای دیگران. از او بخواهید که برای دیگران نیز گذشت و فداکاری داشته باشد و در این باره او را تحسین کنید.

 حال خوب و انرژی مثبت را فراموش نکنید

ایجاد انرژی مثبت در خود و زندگی و دیگران، به آموختن نیاز دارد. یاد بگیرید که قبل از هر کسی چگونه حال خوب را در خودتان ایجاد کنید. آن را به ثبات برسانید. یاد بگیرید چگونه از افسردگی رها شوید و خود را در سطح مطلوب حفظ کنید.

در قدم بعد برای حفظ زندگی عاشقانه، باید این حس را به همسر خود و خانواده و فرزندانتان نیز منتقل کنید. مرد یا زنی که بتواند منشا انرژی مثبت در خانواده باشد، نه تنها نقطه کانونی عشق و محبت است بلکه عنان و کنترل زندگی را بهتر به دست خواهد گرفت.

در این بین برخی عادات را باید کنار گذاشت. خیلی هم سریع باید این کار را انجام داد. منفی‌نگری یکی از آفات بسیار مخرب در زندگی و نقطه مقابل انرژی مثبت و روحیه بالاست. منفی‌نگری سلامت روان را به مخاطره می‌اندازد. سپس سراغ زندگی می‌رود و رابطه عاشقانه را تخریب می‌کند.

در مقابل آن خوش‌بینی است که می‌تواند در همه ابعاد زندگی سایه بگستراند و تاثیر با نفوذی در رفتار، نگرش و عملکرد افراد خانواده داشته باشد. زمانی که زن و مرد در یک رابطه خوش‌بین باشند از پس مشکلات و مسائل به راحتی بر می‌آیند و از آن‌ها برای خود کوه درست نمی‌کنند.

فرزند‌آوری در شرایط مناسب

پیش از هر چیز باید بدانیم فرزندآوری با تولیدمثل فرق می‌کند. فرزندآوری برای حفظ بقا، چشم‌و‌هم‌چشمی، اعتبار اجتماعی و ترس از تنهایی، اصلا دلایل خوبی برای انسان مدرن نیست.

فرزندآوری به معنای رشد و پرورش یک انسان در این دنیا است؛ فراهم‌کردن نگرش‌هایی که منجر به زندگی خوب برای او می‌شود. فرزندآوری یعنی اضافه شدن یک فرد مفید، شاد و سالم به جامعه. همه‌ این‌ها علاوه بر اینکه نگاه مسئولانه‌ای می‌طلبد به حفظ عشق در زندگی هم کمک می‌کند.

زن و مرد به صورت طبیعی برای حفظ خانواده و فضای انسانی پیرامون آن به فرزند نیاز دارند؛ فرزندی که با نگرش درست پا به این دنیا می‌گذارد. تلاش برای تربیت و حفظ و بقا و همچنین شیرینی‌ها و چالش‌های یک فرزند، زندگی را معنادارتر می‌کند.

فرزند‌آوری باید در مرحله‌ای صورت بگیرد که زوجین به طور نسبی به تکاملی رسیده باشند تا بهتر بتواند در این مورد تصمیم بگیرند. فرزند‌آوری نباید به گونه‌ای باشد که بگویند هر چه بادا باد. اولین اصل در آمادگی برای فرزند‌آوری آرامش زوجین و خوشبختی آن‌هاست.

فرزندآوری زمانی باید صورت پذیرد که بخواهند عشق میان خودشان را با حضور فرزند تکمیل کنند، نه آنکه فرزند عاملی برای ایجاد صمیمیت میان زوج آشفته و ناراضی باشد. از آنجا که امروز کیفیت رشد و تربیت فرزندان بسیار مورد اهمیت است، باید به همه‌ ابعاد بچه‌دار شدن توجه داشت.

زندگی شما قرار است متحول شود. با فرزندآوری ساعت خوابتان تغییر می‌کند و بر تفریح و آرامشتان و به طور کلی بر همه برنامه‌هایتان اثر خواهد گذاشت. پس لازم است از همه لحاظ آماده باشید.

همانگونه که گفته شد، هدف شما مطلقاً نباید بچه دارشدن باشد، برای همین در اینجا واژه فرزندآوری را بیان کردیم. فرزندی را پرورش دهید که حضورش نه تنها در کانون خانواده بلکه در جامعه هم تاثیرگذار باشد و برای هر لحظه از مراحل رشد آن فکر و ایده داشته باشید.

ارتباطات فامیلی و مفیدی داشته باشید

ارتباطات فامیلی یکی از نقاط قوت زندگی است. به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند و نگاه مثبت به آن می‌تواند به حفظ زندگی عاشقانه کمک کند.

همه ما در اقوام و فامیل خود انسان‌هایی را می‌شناسیم که از آن‌ها انرژی مثبت می‌گیریم و دوست داریم این رابطه فامیلی در قالب‌های خانوادگی و مهمانی‌های دوره‌ای خودش را نشان بدهد. دوست داریم با همسرمان در این مهمانی‌ها حضور داشته باشیم و از این جمع لذت ببریم.

متاسفانه بسیاری از جمع‌های خانوادگی با اموری چون فاصله طبقاتی، چشم‌و‌هم‌چشمی، اختلافات سیاسی و حتی درگیری‌های قرمز و آبی و کری‌خوانی‌های منجر به ایجاد عداوت، خدشه‌دار شده‌اند. اما هنوز می‌توان جمع‌های سالم و دوستی‌های خویشاوندی را پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه با همسر لجباز خود کنار بیایم

 

البته باید توجه داشت که هر خانواده نقاط قوت و ضعف خودش را دارد. اموری که شما تا حدودی قبل از ازدواج با خصوصیات آن‌ها آشنا شدید و همین امور گاهی نقطه‌ای برای اختلاف و بگومگو می‌شود.

یادمان باشد ما یک هدف داریم و آن حفظ رابطه و زندگی عاشقانه است. برای همین اکنون موقع انتقاد و شکایت از طرز رفتار خانواده همسرتان نیست. باید خانواده همسرتان را همان‌گونه که هستند بپذیرید و با دیگران مقایسه نکنید.

انتظار نداشته باشید حتی در شرایط یکسان، خانواده‌ها به یک شکل عمل کنند. نه شما و نه همسرتان نمی‌توانید خانواده‌تان را تغییر دهید. از این رو نباید باعث قطع ارتباط او با خانواده‌اش شوید. متاسفانه برخی همسر خود را علیه خانواده‌ او، تحریک کرده و او را مجبور به موضع‌گیری با پدر ومادر و خواهر و برادرش می‌کنند.

آن‌ها نمی‌دانند که وقتی فردی با خانواده خود تضاد و تنش پیدا کند در مرحله بعد با همسر خود چنین خواهد بود! تخریب رابطه فرد با اقوام، نه تنها تضمینی برای استمرار رابطه عاشقانه با همسر نیست، بلکه آن را تهدید خواهد کرد. بنابراین برای خودتان هم که شده، رابطه همسرتان با اقوام خودش را حفظ کنید و به آن احترام بگذارید.

انسان اجتماعی است و نیاز به تعامل و ارتباطات دارد. برای برقراری ارتباط با فامیل تلاش کنید و هم چنین انتظارات خود را پایین آورید و ارتباط سالم و ساده برقرار کنید.

مسافرت را در برنامه زندگی‌تان قرار دهید

شاید با خود فکر کنید چرا مسافرت؟ سفر رفتن چه کمکی در بهبود یک رابطه می‌تواند داشته باشد؟ سفر در حقیقت به معنای تغییر وضعیت و دور شدن از اضطراب‌ها و نگرانی هاست. سفر رفتن حال و هوای افراد خانواده را عوض می‌کند و با فراغ بال می‌توانند در مورد مسائل خود تفکر کنند. هم‌چنین ‌سفر باعث تعامل بیشتر، وسعت دید و تغییر نگرش به زندگی می‌شود و نیز گزینه بسیار مناسبی برای کاهش جنجال‌ها و ناراحتی‌هاست.

سفر یکی از ارکان بهبود سبک زندگی و بالا نگاه داشتن شاخص‌های تعادل است. همه‌ این‌ها به حفظ زندگی عاشقانه کمک می‌کند. علاوه بر همه‌ این‌ها سفر خاطره‌ از خود به جا می‌گذارد؛ انسان را پخته‌تر و قوی‌تر می‌کند. چنین انسانی در طول زندگی رابطه‌ بهتری برقرار می‌کند.

بیشتر بخوانید: رابطه سفر و سلامت روان

 

دانش‌افزایی کنید

به تصور عده بسیاری، با ازدواج گویا در دانش و آگاهی را می‌بندیم و دیگر به آن نیازی نداریم! بله ممکن است درس شما تمام شده باشد ولیکن این به این معنا نیست که دیگر لازم نیست مطالعه کنید. زوجین می‌توانند زمانی را به تبادل اطلاعات به یکدیگر اختصاص دهند، در مسائل روز با یکدیگر صحبت کنند. اگر کتابی یا مطلبی را در فضای مجازی خواندید می‌توانید در مورد آن با همسر خود بحث کنید، نظرخواهی کنید و هم‌چنان سعی کنید که اطلاعاتتان به خصوص در رابطه با  مباحث روان‌شناسی و سلامت جسم و روح بالا ببرید.

اجازه بدهید از منظری دیگر به موضوع نگاه کنیم. زندگی خوب برای کسی است که سواد زندگی کردن دارد. زندگی اتوماتیک پیشرفت ندارد، به خوشبختی نمی‌رسد و عاقبت خوبی نداردو مثل ماشینی می‌ماند که راننده‌اش یا رانندگی بلد نیست یا اینکه خوابش برده.

مطالعه مستمر، دانش‌افزایی، شرکت در گروه‌هایی که تجربه‌ها خود را به اشتراک می‌گذارند، گفت‌و‌گو با همسر، داشتن مشاوره خانوادگی و … به افزایش و پرورشِ سواد زندگی کمک می‌کند.

ما در هر مقطع از زندگی خود به بازبینی عملکرد خود و سنجش آن با شاخص‌هایی درست نیاز داریم. همه‌ این‌ها به وقت‌گذاری و تلاش نیاز دارد. بنابراین برای حفظ زندگی عاشقانه، این مهم را در دستور کار خود قرار دهید.

تعادل اقتصادی برقرار کنید

به تصور عده بسیاری، با ازدواج گویا در دانش و آگاهی را می‌بندیم و دیگر به آن نیازی نداریم! بله ممکن است درس شما تمام شده باشد ولیکن این به این معنا نیست که دیگر لازم نیست مطالعه کنید. زوجین می‌توانند زمانی را به تبادل اطلاعات به یکدیگر اختصاص دهند، در مسائل روز با یکدیگر صحبت کنند. اگر کتابی یا مطلبی را در فضای مجازی خواندید می‌توانید در مورد آن با همسر خود بحث کنید، نظرخواهی کنید و هم‌چنان سعی کنید که اطلاعاتتان به خصوص در رابطه با  مباحث روان‌شناسی و سلامت جسم و روح بالا ببرید.

اجازه بدهید از منظری دیگر به موضوع نگاه کنیم. زندگی خوب برای کسی است که سواد زندگی کردن دارد. زندگی اتوماتیک پیشرفت ندارد، به خوشبختی نمی‌رسد و عاقبت خوبی نداردو مثل ماشینی می‌ماند که راننده‌اش یا رانندگی بلد نیست یا اینکه خوابش برده.

مطالعه مستمر، دانش‌افزایی، شرکت در گروه‌هایی که تجربه‌ها خود را به اشتراک می‌گذارند، گفت‌و‌گو با همسر، داشتن مشاوره خانوادگی و … به افزایش و پرورشِ سواد زندگی کمک می‌کند.

ما در هر مقطع از زندگی خود به بازبینی عملکرد خود و سنجش آن با شاخص‌هایی درست نیاز داریم. همه‌ این‌ها به وقت‌گذاری و تلاش نیاز دارد. بنابراین برای حفظ زندگی عاشقانه، این مهم را در دستور کار خود قرار دهید.

به دغدغه‌های یکدیگر توجه کنید

زن و مرد دغدغه‌های خاص و متفاوتی دارند. با دانستن و درک متقابل آرامش در آن زندگی حاکم می‌شود. در نیازهای معقول یکدیگر چرایی نیاورید. آن نیازها طبیعت هر مرد و زن است. هر دو نسبت به آ‌‌ن‌ها آگاه باشید تا مسئله‌ عجیبی به نظر نیاید و برای رفع نیازها همت کنید.

در عشق‌ورزیدن و محبت‌کردن پیش‌قدم باشید

برای ابراز محبت به دنبال بهانه یا تاریخ خاصی نباشید و به آن به عنوان یک وظیفه یا رفع نیاز نگاه نکنید. برخی از زوجین شاکی از آنند که فقط در روز تولد و یا سالگرد ازدواج مورد اهمیت و توجه قرار می‌گیرند و مابقی سال صمیمیت مهر و عاطفه میانشان نیست. عشق‌ورزی که تمدید دفترچه بیمه نیست که شما سالی یک بار برای این موضوع اقدام کنید. یا عده‌ای بر این باور هستند اگر آن‌ها در عشق ورزیدن پیش‌قدم باشند غرور خود را زیر پا گذاشته‌اند! برای ابراز محبت نباید حساب کتاب کنید.

درست اولویت‌بندی کنید 

اینکه اولویت شما در زندگی مشترک  همسرتان است به این معنی نیست که پدر و مادرتان و دیگر اعضای خانواده دیگر جایگاهی در زندگی شما ندارند؛ ولیکن باید توجه کنید که حتی پس از بچه‌دار شدن هم نباید با عشق به فرزندانتان، همسرتان را فراموش کنید.

نباید وی احساس کند که دیگر ارزشی ندارد. گاه در زندگی در شرایطی قرار می‌گیرید که ممکن است شما مجبور شوید از یکی از عزیزان نزدیکتان برای مثلا پدر و یا مادر نیز مراقبت کنید. شرایط بسیار حساس و بحرانی می‌شود؛ چراکه از طرفی شما همسر و فرزند خود را دارید و از طرف دیگر باید در این برهه‌ زمانی به عزیزان خود هم رسیدگی کنید. باید بسیار حواستان جمع باشد که برای رسیدگی به عزیزانتان، خانواده خود را فراموش نکنید و همه زمان خود را به وقف آن‌ها نکنید، حتماً باید زمان خود را مدیریت و برای رسیدن به همه، برنامه‌ریزی کنید تا ناراحتی به ناخوشی پیش نیاید.

همسرتان را همانگونه که هست دوست داشته باشید

همسر شما قرار نیست شبیه کسی باشد. برای همسرتان مثال نزنید که مثلا مادر من یا پدر من همیشه این‌گونه رفتار می‌کند. پس همسر شما هم باید به همان صورت رفتار کند. تا زمانی که به این شیوه بیان کنید همسرتان هم واکنش خوبی نخواهد داشت.

اگر شما احساس می‌کنید همسرتان در بسیاری از امور بی‌تجربه است، باید توجه کنید که این موضوع هیچ ایرادی ندارد و اگر هم طرز یک کار خوب را از خانواده خود می‌دانید، می‌توانید بدون ذکر منبع، آن را به شریک زندگی‌تان پیشنهاد دهید.

چون مدام شما در حال تعریف و تمجید از آن‌ها هستید با این کار گویا همسرتان را دست‌کم می‌گیرید و به دلیل بی تجربگی احساس حقارت می‌کند. این طرز رفتار بسیار غلط است و نسبت به خانوده شما حساس می‌شود.

در همه امور با یکدیگر مشورت کنید

لازم است یادآوری شود که شما متاهلید و در زندگی زناشویی، شما تنها و مجرد نیستید که در بسیاری از مسائل خودمختار عمل کنید، مگر در مواردی که مسئولیت آن تمام و کمال به شما سپرده شده است. به خصوص در موارد مهم و اساسی زندگی اعمال خودسرانه می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به رابطه شما می‌زنند که سال‌ها بحث و جدل درباره آن‌ها ادامه خواهد داشت؛ مثلاً همسری را در نظر بگیرید که خودسرانه بدون اطلاع قبلی خانه خود را به فروش می‌گذارد یا در حتی کوچک‌ترین مسائل، به فرض شما وسایل همسرتان که به نظرتان بلااستفاده است را دور بریزید. این‌ها نمونه‌هایی از این گونه اعمال است. 

بپذیرید که دوران مجردی شما پایان یافته است

شما هر چه زودتر باید این موضوع را بپذیرید و هر روز بیشتر خود را برای زندگی مشترک آماده کنید، زمانی که زوجین به این آمادگی برسند، متوجه می‌شوند نوع زندگی آن‌ها به صورتی نیست که هر کس آزاد است هر کاری که بخواهد انجام بدهد و لازم نیست به کسی حساب پس بدهد! شرایط دوران مجردی قابل مقایسه با دوران متاهلی نیست؛ پس انتظارات خود را از زندگی متحول کنید.

مسئولیت‌های اجتماعی داشته باشید

پذیرفتن برخی مسئولیت‌های اجتماعی بازخورد مثبتی در زندگی خانوادگی خواهد داشت، معنای بهتر و عمیق‌تری به زندگی می‌دهد و شریک زندگی، اعتماد بیشتری به همسر خود خواهد کرد.

مرد یا زنی که خود را نسبت به جامعه حساس و مسئول بداند، در قبال خانواده و دیگران نیز چنین خواهد بود. عکس آن نیز وجود دارد. کسی که نسبت به پیرامون و دیگران مسئول نیست، در قبال شما هم مسئولیت نخواهد داشت.

از این رو هم خودتان و همسرتان مشغول به یک مسئولیت اجتماعی باشید. بخشی از وقت خود را به آن صرف کنید و در قالب اجتماع‌های مرتبط، دست به اقدام بزنید.

کمک به مستمندان، فعالیت‌های زیست محیطی، ایجاد شغل برای بیکاران و .. می‌توانند از مصادیق این مسئولیت‌های اجتماعی باشند.

البته در این بین مراقب خواسته‌ها و حساسیت‌های همسرتان باشید. تعامل با افرادی که با فرهنگ خانوادگی شما همخوانی ندارند می‌تواند مخاطره آمیز باشد. از این رو حتما همسرتان را نسبت به تمام اقدامات آگاه کنید.

به خانواده‌های یکدیگر رسیدگی کنید

رسیدگی به خانواده‌های یکدیگر مخصوصا پدران و مادران را جدی بگیرید. آن‌ها کم‌کم پا به سن می‌گذارند و به شما نیاز دارند.

پدر و مادر همسرتان را همانند پدر و مادر خود، مراقبت کنید. این حس را به همسرتان منتقل کنید که در مراقبت از والدینش، در کنار او و حامی او هستید.

این رویکرد علاوه بر جنبه‌های انسان دوستانه و خداپسندانه، به تعمیق روابط و حفظ زندگی عاشقانه نیز به شما کمک می‌کند.

غار تنهایی همسرتان را بپذیرید

همه آدم‌ها دوست دارند گاهی در تنهایی خود فرو بروند، حتی بعد از ازدواج. دوست دارند یک غار تنهایی داشته باشند و گاهی در آن خستگی در کنند. غار تنهایی یکدیگر را به رسمیت بشناسید. به آن احترام بگذارید و فرصت بدهید که همسرتان در آن غار، خودش را پیدا کند.

در آن مدت از او بیشتر حمایت کنید. محیط را آماده‌تر کنید. گاهی وظایف او را شما انجام بدهید و فرصت تنهایی بیشتری به او بدهید.

یک فکر در مورد “حفظ زندگی عاشقانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code