آموزش ساده اساسی ترین حرکات یوگا

حرکات یوگا

 

اگر قبلاً هرگز حرکات یوگا را کار نکرده باشید ، این اسم می تواند برای شما ترسناک باشد. بیشتر افراد قبل از شروع یوگا نگران اند که به اندازه کافی انعطاف پذیر نباشند یا حتی این کار احمقانه به نظر برسد.اما یوگا فقط آن ژست های عجیب و متعادل بازو نیست که در شبکه های اجتماعی بسیار محبوب هستند.

 

کاربرد حرکات یوگا

اگر قبلاً هرگز حرکات یوگا را کار نکرده باشید ، این اسم می تواند برای شما ترسناک باشد. بیشتر افراد قبل از شروع یوگا نگران اند که به اندازه کافی انعطاف پذیر نباشند یا حتی این کار احمقانه به نظر برسد.

اما یوگا فقط آن ژست های عجیب و متعادل بازو نیست که در شبکه های اجتماعی بسیار محبوب هستند. شروع کار آسان است و سپس می توانید به سمت حرکات یوگا پیشرفته تر بروید.

چه بخواهید قبل از شرکت در کلاس برخی از حرکات اساسی را بیاموزید و یا نکاتی را در مورد مکان مناسب برای تمرین در خانه بخوانید یا فقط چند حرکت برای افزایش انعطاف پذیری خود بدانید ، این مقاله بهترین نقطه برای شروع است.

 

یوگا چیست؟

حرکات یوگا یک حوزه یا رشته ورزشی معنوی است که براساس و  مبنا علمی  ظریف است و توجه آن بر ایجاد تمرکز و هماهنگی بین بدن و ذهن می باشد. یوگا و آیورودا هر دو از نظر تاریخی با هم ارتباط تنگاتنگی دارند و از دوران باستان همزمان با یکدیگر توسعه یافته اند.

طبق نوشته های مقدس یوگیک ، حرکات یوگا سبب اتحاد آگاهی فردی با شعور جهانی می شود و یک همخوانی ایده آل بین ذهن و بدن ، انسان و طبیعت را نشان می دهد. هدف اصلی یوگا این است که انسان ها را از انواع رنج ها آزاد کند، به عبارتی باعث “وضعیت نجات” یا “آزادی “می شود.

“یوگا” به همین ترتیب اشاره به یک علم باطنی دارد از جمله مجموعه ای از استراتژی ها که از طریق آن مردم می توانند این اتحاد را درک کنند و اقتدار را در سرنوشت خود به دست آورند. ارزشهای اساسی انسانی همان هویت یوگا سادانا است.

 

اساسی ترین حرکات یوگا:

ما در اینجا حرکات یوگایی که برای شروع اساسی و بسیار ساده اند را به طور کامل و به صورت تصویری به شما آموزش می دهیم.

 

حرکات یوگا-تاداسانا
حرکت کوه یا تاداسانا

۱٫ حرکت کوه (تاداسانا)

این حرکت بسیار آسان به نظر می رسد ، زیرا اساساً فقط ایستادن است. اما این پایه ای برای سایر حرکات یوگا که به صورت ایستاده هستند در نظر گرفته می شود.

اگر این تمرین را فعالانه انجام دهید ، یکی از اصول اولیه یوگا را یاد گرفته اید. این تمرین می تواند برای افزایش اطمینان و کاهش اضطراب نیز عالی باشد.

 • بایستید و به انگشتان پا خود دقت کنید. پاشنه های پا باید کمی از هم فاصله داشته باشند. یک روش خوب برای این که بفهمید در وضعیت ایده آل هستید این است که ببینید آیا انگشتان دوم پاهای شما با هم موازی هستند یا خیر.
 • به چهار گوشه پای خود فشار بیاورید: انگشت شست ، انگشت کوچک پا ، سمت راست پاشنه ، سمت چپ پاشنه. هنگامی که به پاهای خود فشار می آورید ، احساس کنید که چگونه کل پای شما درگیر بوده و عضلات پاهایتان فعال هستند.
 • نفس عمیق بکشید و شانه ها را به سمت بالا و عقب بچرخانید ، بنابراین شانه های شما نسبت به یکدیگر در حالت استراحت هستند. سرتان را صاف بگیرید.
 • چند نفس عمیق بکشید. همچنین اگر دوست دارید چشم خودتان را ببندید.

 

حرکات یوگا-اوتاناسانا
حرکت اوتاناسانا یا خم به جلو

۲٫ خم به جلو ایستاده (اوتان اسانا)

وقتی آماده انجام این حرکت یوگا بودید ، یک نفس عمیق بکشید.

 • هنگام دم بازوها را ابتدا به طرفین و بعد بالای سر خود ببرید.
 • هنگام بازدم ، به جلو خم شوید و سعی کنید زانو ها یا انگشتان پا خود را لمس کنید. مهم نیست که چقدر انعطاف پذیر هستید ، عضلات عقب پاهای شما در هنگام شروع کار غیر منعطف خواهند بود و شما نمی خواهید که به آنها فشار بیاورید.
 • همانطور که بیشتر در حالت ژست قرار می گیرید ، پاها را تا جایی که احساس خوبی دارید صاف کنید. اگر احساس درد یا گرفتگی داشتید باید فوراً حرکت را متوقف کنید. بگذارید جاذبه در اینجا کار خود را انجام دهد – خود را پایین نکشید و به خود فشار وارد نکنید.
 • می توانید با تمرین دستان خود را ابتدا روی ساق ها، انگشتان پا یا زمین قرار دهید. این کار انعطاف ستون فقرات و عضلات پشت پاهایتان را زیاد می کند و همچنین یک روش عالی برای افزایش تعادل است.
پلانک
حرکت پلانک

۳٫ حرکت پلانک

در این حرکت یوگا اکثر عضلات جلو بدن فرد را درگیر میکند.

 • دستان خود را صاف بر روی زمین قرار دهید ، به اندازه لازم زانوهای خود را خم کنید. هر بار یک پا را به سمت عقب ببرید ، تا زمانی که در یک حالت پلانک بلند قرار بگیرید.
 • دستان خود را به زمین فشار دهید ، پاها را موازی یکدیگر نگه دارید و شکمتان را به سمت ستون فقرات بکشید.
 • چند نفس عمیق کشیده و بر روی عضلات بدنتان تمرکز کنید.

این تمرین را تکرار کنید تا به حالت ایده آل آن برسید. یک راه خوب برای درک این حرکت یوگا به عنوان یک مبتدی این است که از دوست خود بخواهید تا به شکلی بدن شما در این حالت نگاه کند.

قسمت بالاتنه ، از بازو تا باسن باید نسبتاً صاف باشد ، به دلیل منحنی های طبیعی ستون فقرات ، داشتن کمی انحنا مشکلی ندارد.

 

حرکات یوگا-سگ رو به پایین
حرکت سگ رو به پایین یا آدوموکهاشواناسانا

۴٫ سگ با صورت پایین آدوموکهاشواناسانا (Adho Mukha Svanasana) :

این یکی از حرکات یوگا است که باعث کشیده شدن ستون فقرات ، کشش عضلات پشت پا و کمک به هضم غذا می شود. همچنین می تواند استرس را کم کرده و به سردرد کمک و سیستم عصبی را آرام کند.

 • در حالت پلانک ، دستان خود را به زمین فشار داده و باسن های خود را به سمت بالا و عقب بکشید. نکته ای که در این حرکت می تواند مشکل باشد ، باز هم نگه داشتن صحیح شانه ها است.
 • پاهای شما باید صاف و پاشنه هایتان نزدیک به سطح زمین باشد. احتمالاً بین پاشنه پاهایتان و کف زمین فاصله کمی به وجود می آید. شما می توانید بسیار انعطاف پذیر باشید ، اما اگر پاهای شما کمی بلند باشند ، احتمالاً پاشنه پاهایتان به زمین نمی رسند. پاها را فعال نگه داشته و پاشنه های پا را به سمت زمین بکشید.
 • قبل از انجام این حرکت ، کمی پدال تمرین کنید تا عضلات پاهایتان گرم شود.
بالاسانا
حرکت کودک یا بالاسانا

۵٫ حرکت کودک (بالاسانا):

در هر کلاس ، این حرکت یوگا خوبی برای زمانی که می خواهید استراحت و سیستم عصبی خود را دوباره تنظیم کنید است.

 • با تمام انگشتان خود زمین را لمس کنید ، روی زمین زانو بزنید به طوری که تمام پشت پای شما با زمین در تماس باشد.
 • زانوها را به اندازه عرض باسن از هم باز کنید. بالا تنه خود به سمت زمین بکشید و بگذارید بازوها در کنار پهلوها روی زمین قرار بگیرند به طوری که دست ها کنار لگن بوده و کف دست هایتان به سمت بالا باشد.
 • دست هایتان را به سمت بالا بکشید. تمام کف دستان روی زمین باشد و بازوهایتان را به اندازه عرض شانه ها در بالا سر خود و روی زمین نگه دارید.

فواید یوگا برای سلامتی چیست؟

تحقیقات انجام شده نشان می دهند، حرکات یوگا می توانند در تمام موارد زیر به افراد کمک کند:

 از بین بردن استرس ، بهبود سلامت روانی ، خواب متعادل

 • تسکین کمردرد و گردن درد
 • از بین بردن افسردگی و اضطراب.
 • ترک سیگار
 • لاغر شدن افراد چاق

چرا آمریکایی ها یوگا تمرین می کنند؟

تحقیقات در سال ۲۰۱۲ نشان دادند که ۹۴ درصد بزرگسالانی که حرکات یوگا را تمرین می کردند به خاطر حفظ سلامتی است، در حالی که ۱۷٫۵ درصد آنها برای درمان یک بیماری خاص این کار را می کنند. این اعداد به بیش از ۱۰۰ درصد می رسد زیرا برخی از افراد گزارش کردند که هر دو را انجام داده اند.

اکثر بزرگسالانی که یوگا تمرین می کردند گفتند که حرکات یوگا به این بخش های سلامتی آنها کمک می کند:

 • ۸۶ درصد گفتند که استرس را کاهش می دهد.
 • ۶۷ درصد گفتند که به آنها کمک می کند از نظر احساسی بهتری باشند.
 • ۶۳ درصد گفتند که این امر انگیزه آنها را برای ورزش بیشتر می کند.
 • ۵۹ درصد گفتند که باعث بهبود خواب می شود.
 • ۸۲ درصد گفتند که باعث بهبود سلامت کلی و احساس بهتری در آنها می شود.

تعداد کمی از افراد مزایای دیگری را نیز گزارش کردند:

 • ۴۳ درصد گفتند که حرکات یوگا به آنها انگیزه می دهد که غذای سالمتری بخورند.
 • ۳۹ درصد گفتند که یوگا کنار آمدن با مشکلات سلامتی را راحت تر می کند.
 • ۲۵ درصد از افرادی که در حال حاضر سیگار می کشند گفتند که یوگا به آنها انگیزه می دهد تا سیگار را ترک کنند.
 • ۱۲ درصد از افرادی که در حال حاضر الکل می نوشند گفتند که حرکات یوگا به آنها انگیزه می دهد تا مصرف الکل را را متوقف کنند.
دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۷۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است