زندگی

حرف نزنید؛ عمل کنید!

مهرنوش گلشاهی‌فر

 

شما می‌توانید با انجام‌دادن کارهای بدنی و فعالیت‌های فیزیکی، بعضی از مشکلاتتان را حل کنید. آیا این کار مثل صحبت‌کردن با یک مشاور موثر خواهد بود؟ دکتر «مارکوس هایبرز»، استاد دانشگاه آمستردام، در این مورد می‌گوید: «ما در طی جلسات بی‌شمار مشاوره و درمانی که داشته‌‌ایم، به این نتیجه رسیده‌ایم که فعالیت‌های بدنی به روند درمان کمک زیادی می‌کنند. انسان‌ها باید سعی کنند ساختارهای ثابتی را که در مغزشان ساخته‌اند و نا‌خودآگاه به‌صورت الگوی همیشگی ذهنشان در آمده است، بشکنند. اما چطور باید این کار را انجام دهند؟ در‌واقع با حرکت‌های بدنی و انجام کار فیزیکی این امر شدنی است؛ مثلا ورزش‌کردن یا انجام یک کار تفننی و سرگرم‌کننده!

من، به‌عنوان یک مشاور، افراد زیادی را که مشکل افسردگی دارند، درمان می‌کنم. زمانی که فردی افسرده می‌شود، به‌صورت ناخودآگاه کارهای شخصی روزمره‌اش را انجام نمی‌دهد. من کنار این بیماران می‌نشینم و با هم به مرورروزهای خوب گذشته‌شان می‌پردازیم و می‌گردیم تا بدانیم در آن زمان چه کار و سرگرمی جالبی انجام می‌دادند که از آن لذت می‌بردند. ما سعی می‌کنیم دوباره همان حس شوق انجام‌دادن را در آن‌ها زنده کنیم. خیلی از آن‌ها، حتی دلشان نمی‌خواهد چیزی در این مورد بشنوند؛ البته این مسئله به بیماری افسردگی و بی‌حوصلگی‌شان مربوط می‌شود. من همیشه به این بیماران می‌گویم: «سختش نکنید؛ فقط می‌خواهیم امتحانش کنیم و ببینیم تا کجا پیش می‌رویم. اگر شد، هفته آینده هم آن را انجام می‌دهیم. صبر نکنید تا حوصله‌تان سر جایش برگردد. همین الان که بی‌حوصله و بی‌اعصاب هستید، یک کاری برای خودتان انجام دهید؛ حوصله‌تان، قبل از آنکه متوجه باشید، برخواهد گشت.»

دکتر «هایبر» معتقد است اینکه فعالیت بدنی  کمک زیادی به درمان بی‌حوصلگی می‌کند، امری واضح است؛ ولی چگونگی آن هنوز مثل یک معما باقی مانده است: «ما هنوز چیزی زیادی در مورد عمل مکانیسم درمان روی مغز نمی‌دانیم، اما متوجه شده‌ایم با کمی تغییر نحوه نگرش درمانگر و بیمار به مسائل روزمره، همه‌چیز راحت‌تر حل خواهد شد.»

«راب فالتین»، متخصص روان‌شناسی در درمان ترس و حوادث ناهنجار، می‌گوید: «در مطبم بیشتر کار عملی انجام می‌دهیم تا اینکه حرف بزنیم. راستش الان خیلی مد شده است که «ترس‌هایتان را فقط با حرف‌زدن از بین نبرید؛ به جای آن کاری انجام دهید و تمرین کنید.» تحقیقات نشان می‌دهند که رفتار‌درمانی هنوز از موثر‌ترین روش‌ها در برابر ترس‌های ریشه‌دار و بی‌اساس است. معلوم است که صحبت‌های ابتدایی برای متوجه‌شدن چند‌و‌چون ماجرا اهمیت زیادی دارند، ولی در بیشتر مواقع می‌شود خیلی سریع شروع به تمرین‌های بدنی و کار با دست کرد. فقط از این طریق می‌توانیم به بیماری با‌سابقه ترس کنترل‌ناشدنی کمک کنیم.»

 

دکتر فالتین در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «پشت هر ترس ناجوری، افکار ترسناک و نارحت‌کننده‌ای وجود دارد. فکر می‌کنید کاری از دستتان بر نمی‌آید و به خودتان تلقین می‌کنید که حتما شکست خواهید خورد و هیچ پیشرفتی نخواهید کرد. بگذارید مثال خوبی در این مورد بیاورم؛ وقتی می‌خواهید برای اولین‌بار اسکیت‌کردن را یاد بگیرید، هیچ‌کس به شما نمی‌گوید از این لحظه به بعد 20 دفعه در مورد چطور اسکیت‌کردن با هم حرف می‌زنیم تا همه چیز را خوب یاد بگیرید. باید بروید و تمرین کنید چطور روی اسکیت بایستید. فقط از این راه است که می‌توانیم چیز جدیدی یاد بگیریم.»

دکتر فالتین می‌گوید: «راه انعطاف‌پذیر‌کردن افکارتان هم همین است؛ فقط باید تمرین کنید. مثلا اگر از گذاشتن قرار ملاقات با آدم خاصی ترس دارید، حتما آن قرار را بگذارید. اگر وسواس تمیزی دارید، دستتان را به خاک بکشید. اگر از حیوانات خانگی می‌ترسید، خودتان را مجبور کنید که آن‌ها را نوازش کنید. این بهترین راه ممکن است. با این روش، وحشتناک‌ترین ترس‌هایتان را جلوی چشمانتان می‌آورید و دو مسئله مهم را متوجه می‌شوید؛ اول اینکه می‌بینید هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد و همه‌چیز سر جایش باقی می‌ماند. مسئله مهم دوم این است که شما به توانایی خودتان واقف می‌شوید که از پس ‌انجام‌دادن کار غیر‌ممکنی برآمده‌اید و این گونه، قبل از آنکه بفهمید، ترس از وجودتان رفته است.»

امتحانش بکنید؛ آب از آب تکان نمی‌خورد!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code