جنجال دستمزد زنان فوتبالیست

جنجال دستمزد زنان فوتبالیست

جام جهانی فوتبال زنان بهانه‌ای شده برای مطرح کردن دوباره تفاوت و تبعیض دستمزد زنان و مردان. هرچند این موضوع در برخی حوزه‌ها در حال کاهش است اما در دنیای ورزش به شکل عجیبی همچنان شاهد تفاوت حقوق ورزشکاران مرد و زن هستیم. شاید این موضوع امری منطقی به حساب بیاید با وجود تفاوت تماشاگران، حامیان مالی و تبلیغاتی و حق پخش‌های گزاف در ورزش‌های پربیننده مانند فوتبال، بسکتبال و … اما به تازگی مورد اعتراض قرار گرفته است.

نهاد زنان سازمان ملل متحد برای اعتراض به تفاوت دستمزد فوتبالیست‌های زن و مرد اقدام به مقایسه دستمزد لیونل مسی، ستاره بزرگ بارسلونا با دریافتی زنان فوتبالیست کرده است.

به گزارش “موفقیت”، نهاد زنان سازمان ملل متحد UN Women همزمان با برگزاری جام جهانی فوتبال زنان در اعتراض به تفاوت شدید دستمزد فوتبالیست‌های حرفه‌ای زن و مرد در یک اینفوگرافی به دستمزد لیونل مسی، ابرستاره آرژانتینی بارسلونا اشاره کرده و می‌گوید دستمزد مسی تقریبا دو برابر مجموع دستمزد همه فوتبالیست‌های زنی است که در هفت لیگ بزرگ فوتبال زنان دنیا مشغول بازی هستند.

نهاد زنان سازمان ملل در صفحه فیسبوک خود دستمزد لیونل مسی را که از دستمزد اصلی، پاداش، قراردادهای تبلیغاتی و دیگر درآمدها تشکیل می‌شود چیزی در حدود ۸۴ میلیون دلار در سال اعلام کرده و می‌گوید این تقریبا دو برابر مجموع درآمد ۱۶۹۳ فوتبالیست زنی است که به صورت حرفه‌ای در هفت لیگ بزرگ فوتبال زنان دنیا بازی می‌کنند.

همین تفاوت دریافت‌ها باعث شده تا این نهاد کمپینی راه‌اندازی کرده و از همه می‌خواهد برای درخواست دستمزد برابر برای زنان در ورزش به کمیپن آن ملحق شوند.

بحث تبعیض در پرداخت دستمزد به زنان ورزشکار در جریان برگزاری جام جهانی زنان در فرانسه بیش از پیش داغ شده است. در حال حاضر ۲۸ نفر از بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا به دلیل مسائل مربوط به حقوق و دستمزد خود از فدراسیون فوتبال آمریکا به دادگاه‌های این کشور شکایت کرده‌اند و به نظر می‌رسد زمان خوبی برای مطرح کردن این موضوع باشد به خصوص که جام جهانی این دوره بسیار پرتماشاگر و پربیننده هم بود و شاهد رشد و ارتقای فوتبال زنان بودیم. موضوعی که می‌تواند موفقیت‌های بیشتری برای زنان ورزشکار در پیش داشته باشد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code