زندگی

آيا شما جنبه تاريك وجودتان را نمايش مي‌دهيد؟

شخصیت افراد در محل كار

پاول راسل/ مترجم: الهام علیزاده اعتمادی

همه ما يك طرف تاريك در ساختار شخصيتي خود داريم، اما چگونه اين موضوع مانع كنترل‌ بر كار و زندگي‌مان مي‌شود؟

در اينجا ما نگاهي داريم به اينكه چگونه مي‌توانيد نيروهاي تاريك وجودتان را در جهت مثبت به‌كار گيريد.

 

اگر از طرف‌داران جنگ ستارگان هستيد، بي‌ترديد با طرف تاريك نيروها آشنا خواهيد بود؛ نبرد بين نور و تاريكي و شخصيت‌هايي كه قدرت را از طرف تاريك بيرون مي‌كشند. اين نبرد همه‌روزه در ما نيز وجود دارد؛ يك نبرد دروني كه براي برتري رقابت مي‌كنند، به‌ویژه زماني كه براي محيط كار و مدیریت به كار برده مي‌شوند. اين ايده كه ما مي‌توانيم هر دو جنبه نور و تاريكي را در وجودمان داشته باشيم، سال‌هاست توجه محققان را به خود جلب كرده است.

ما به اين ضعف‌هاي شخصيتي نگاه مي‌كنيم که چطور مي‌توانيم آن‌ها را در خود و ديگران شناسايي كنيم و چگونه شخصيت‌هاي مختلف را مديريت كنيم.

به هنگام استرس چگونه رفتار مي‌كنيم؟

طبق مطالعات صورت‌گرفته، هر دو وي‍ژگي روشن و تاريك ما مي‌توانند بخشي از عملكرد عادي ما را تحت‌تاثير قرار دهند. اولي به صورت طرف جذابي كه ما تمايل داريم به ديگران نشان دهيم، بروز مي‌كند و دومي ويژگي‌هايي است كه شاید وقتي خسته يا مضطرب هستيم، نشان می‌دهيم.

هنگامي كه توجهمان از تاثير احساسي كه ممكن است داشته باشيم، منحرف مي‌شود، طرف تاريك فرصت ابراز وجود پيدا مي‌كند. اما اين نكته نيز حائز اهميت است كه تمام ويژگي‌هاي طرف تاريك منفي نيستند. هر چقدر ميزان ويژگي‌هاي تاريك شخصيت كمتر باشد، بيشتر قادر به كنترل وضعيت هستيم و به طور موثر، حداقل ظهور و تاثير بر رفتار و مدیریت را خواهد داشت.

اگر فرد داراي قدرت نرم‌خويي باشد، در برقراري ارتباط موفق است. اين قدرت توانايي تاثيرگذاري بر ديگران، براي كسب نتايج مطلوب از طريق جذابيت به جاي اجبار يا تطميع را داراست. در واقع قدرت نرم مي‌تواند تاريكي را بپوشاند و فرد در نظر ديگران دوست‌داشتني جلوه كند. تحقيقات فورنهام نشان مي‌دهد كه در بعضي موارد صفات جانبي تاريك مي‌توانند توسط ديگران مثبت شناخته شوند.

11 ويژگي پيش‌برنده كه شما نياز داريد بشناسيد:

 • تحريك‌پذير
 • محتاط
 • ديرباور
 • كم‌حرف
 • با فراغت خاطر
 • جسور
 • موذي
 • چند رنگی
 • خلاق
 • سخت‌كوش
 • وظيفه‌شناس

اين‌ عناصر ويژگي‌هاي تاريك و روشني هستند كه در جاهاي مختلف، جنبه مثبت يا منفي خود را بروز می‌دهند. هر چه درجه يكي از اين عناصر بالاتر باشد، زماني كه شما كنترلي بر مغزتان نداريد يا تحت استرس و نگراني هستيد، امكان نمايان‌شدن آن بيشتر است.

اين ويژگي‌ها ممكن است نسبتا بي‌ضرر باشند و در سطوح پايين شخصيت قرار گيرند، اما زماني‌كه به سطوح بالا مي‌آيند، ممكن است مسئله‌ساز شوند.

به عنوان مثال، فرد تحريك‌پذير در سطوح بالا مي‌تواند به شكل موذي، بي‌ثبات، متناقض و نااميد ظاهر شود. يا اينكه سخت‌كوش كه در سطوح پايين مطلوب است، اما در سطوح بالا مي‌تواند به شكل منتقد و يا كنترل‌گر باشد.

بخش خصوصي درونمان بيشتر شخصيت‌هاي تاريك را به خودش جلب مي‌كند

«كيسر» و «هوگان» بيان مي‌كنند كه ويژگي‌هاي تاريك، در افرادي كه تمايل به كار انفرادي دارند، در سطح بالايي قرار دارد. اين منطقي است، زيرا زماني كه افراد نياز به مطابقت با گروه كاري ندارند، تحت‌نظارت نگرش‌هاي ديگران نيستند و كمتر مضطرب مي‌شوند. در‌واقع افراد با سطح بالايي از ويژگي‌هاي تاريك، تمايل كمتري دارند كه خود را در معرض استرس قرار دهند تا محبوب‌تر جلوه كنند. در حالي كه فورنهام بيان داشته است صفات تاريك و بخشي كه ما به آن جذب مي‌شويم، پيوسته هستند. يعني امكان دارد ما بيشتر به سمت افرادي كه جسور‌بودن در آن‌ها، در سطح بالايي قرار دارد يا حتي موذي هستند، جذب شويم.

قدرت جنبه تاريكتان را مهار كنيد

اين تحقيق نشان مي‌دهد كه كنترل و آگاهي از استرس كليدي است؛ همان‌طور كه كنترل ميزان و شناخت آن 11 ويژگي كه مي‌توانند به سرعت از طرف روشن به طرف تاريك نفوذ كنند، مهم است. همه ما يک طرف تاريك داريم كه اگر قدرت بالقوه آن‌ را درك كنيم و اگر بر آن عناصر و ميزان استرسمان كنترل داشته باشيم، مي‌توانيم جنبه تاريكمان را در خاموشي فرو بريم تا تصوير دلخواهمان حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code