جدی بگیر، اما نه زیاد!

جدی بگیر، اما نه زیاد!

سهیلا ثقفی

آدم‌هایی که زندگی را جدی نمی‌گیرند، چند دسته‌اند؛ بعضی‌ها چون حریف مشکلات زندگی نمی‌شوند، برای اینکه سنگینی مشکلات باعث جنون و به‌هم‌ریختگی روانی‌شان نشود، شوریدگی پیشه می‌کنند و به طنز و شوخی پناه می‌برند. آن‌ها چنین می‌کنند تا پشت سپر طنز و شوخ‌طبعی، از سختی و جانکاهی فشار مشکلات، رها شوند. گروهی دیگر زندگی را جدی نمی‌گیرند، زیرا بر این باورند که وقتی پایان همه چیز،نیستی است و فرجام آدم‌های جدی و غیر‌جدی هر دو مرگ است، پس جدی‌گرفتن امور زندگی از اساس بی‌معناست. آن‌ها زندگی را جدی نمی‌گیرند چون چیزی جدی‌تر از مرگ سراغ ندارند.

هر دو گروه فوق، در یک نگرش مشترکند: هر دوی آن‌ها دنیای بیرون را واقعی و مستقل از دنیای درون آدم‌ها می‌دانند؛ یعنی بر این اعتقادند که مستقل از اینکه انسان چگونه فکر کند، دنیای بیرون به شکل یکسانی برای همه وجود دارد و طبق قوانین خود، کارش را انجام می‌دهد.

در این میان، گروه سومی هم هستند که دنیا و زندگی را جدی نمی‌گیرند؛ نه به‌خاطر اینکه حریف دنیا و مشکلات زندگی نمی‌شوند و روزی مجبورند این زندگی را تسلیم مرگ کنند؛ آن‌ها دنیا را جدی نمی‌گیرند زیرا بر این باورند که دنیای بیرون و واقعیت زندگی هر انسانی، ساخته و پرداخته قصد و نیت و ذهن خود فرد است!

این گروه سوم جدی‌نگرفتنشان جالب و آرام‌بخش وانرژی‌آفرین است. چرا؟ زیرا وقتی دنیای بیرون ساخته و پرداخته ذهن انسان باشد، پس هر وقت مشکل و بن‌بست لاینحل و غیر‌قابل‌عبوری پیدا شد، به‌جای تسلیم‌شدن و زانوی‌ غم به‌بغل‌گرفتن ، فقط کافیست به درون مراجعه کرده و با تغییر معنا و باور، دنیای بیرون را به شکلی متفاوت خلق کرد!

این نوع دیدن متفاوت را «دیدن کوانتومی» می‌نامند که در بین افراد موفق، محبوبیت فراوانی دارد.

شما هم می‌توانید در موقع برخورد با مشکلات جدی زندگی، هر کدام از راهکارهای فوق یا راه‌حل‌های دیگر را انتخاب کنید؛ اما بد نیست سرفرصت، با خود خلوت کنید و از خود بپرسید که نکند نگاه گروه سوم درست باشد؟

می‌گویند گروه سومی‌ها، از خلاقیت، آرامش، جسارت و اعتماد‌به‌نفس بی‌حد‌و‌مرزی برخوردارند و در سخت‌ترین شرایط، به‌راحتی مشکلات را دور می‌زنند و برای مسائل سخت و غیر‌قابل‌حل، پاسخ‌های خلاقانه و بدیع خلق می‌کنند. به نظر شما چرا چنین است؟ اگر جواب این سوال را پیدا کردید، مطمئن باشید از گروه موفق‌های تضمین‌شده روزگار محسوب خواهید شد!

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code