کسب و کار

جادوی كار پاره‌وقت

یک جریان درآمدی جدید به درآمدهایتان اضافه کنید

 

افرادی که کتاب «جادوی کار پاره‌وقت»، نوشته آقای جیم ران را خوانده‌اند، به این پی برده‌اند که کار پاره‌وقت اگر درست انتخاب شود، می‌تواند در بلندمدت برای ثروتمندکردن فرد معجزه کند! به کمک کار پاره‌وقت می‌توان یک جریان درآمدی جدید به استخر درآمدی خود اضافه کرد که این از 2 جهت خوب است:

 1. درآمدمان را افزایش می‌دهد و ما می‌توانیم زندگی بهتری داشته باشیم.
 2. اگر یک جریان درآمدی ما متوقف شود، جریان درآمدی دوم ادامه پیدا کرده و ریسک‌های زندگی‌مان را کاهش می‌دهد.

اهمیت کار پاره‌وقت در موفقیت مالی:

در حوزه موفقیت مالی، بحثی با عنوان حفظ ثروت که درمورد راه و روش استفاده صحیح از ثروت، محافظت و افزایش آن است، مطرح می‌شود. به‌طورکلی می‌توان حفظ ثروت را از 2 جنبه دید:

 1. کاهش هزینه‌ها
 2. افزایش درآمدها

معمولا روشی که اکثر مردم برای حفظ بیشتر پول انتخاب می‌کنند، کاهش هزینه‌هاست؛ اما در دنیای موفقیت مالی صرف وقت و انرژی برای افزایش درآمدها، به‌مراتب راهی  بهتر از کاهش هزینه‌هاست. دلیل آن واضح است؛ شما می‌توانید با صرف وقت و انرژی درآمد خود را تا بی‌نهایت افزایش دهید؛ اما هزینه‌های خود را نهایتا تا حدی می‌توانید کاهش دهید که یک زندگی با حداقل امکانات را داشته باشید؛ بنابراین عمل صحیح آن است که 80درصد از وقت و فکر خود را صرف افزایش درآمد کنونی کرده و 20درصد انرژی خود را صرف کاهش هزینه‌ها کنیم.

بهای ایجاد یک جریان درآمدی جدید

مهم‌ترین نکته در بحث ایجاد یک جریان درآمدی جدید مخصوصا در یک کار پاره وقت این است که صبر و حوصله بالایی داشته باشید و دوام بیاورید. اکثر پیشنهادهایی که در این قسمت به شما می‌شود، بلندمدت است. شاید با شروع کار در ابتدای سال 94، بتوانید در انتهای سال به درآمد خوبی برسید و حتی شاید زمان بیشتری از شما بگیرد، اما مهم این است که کاری صحیح و متناسب با روحیات خود برگزینید و برروی آن پافشاری کنید.

ایجاد یک جریان درآمدی جدید کاری است که من در تیر ماه سال 93 انجام دادم. در آن زمان کارمند یک شرکت خصوصی بودم و درآمدم کفاف هزینه‌هایم را می‌داد، اما پول بیشتری می‌خواستم؛ بنابراین تصمیم گرفتم یک جریان درآمدی جدید از یک کار پاره‌وقت ایجاد کنم و هم‌اکنون بعد از گذشت 9 ماه از شروع کار، توانستم درآمدی حدود 2 برابر درآمد زمان کارمندی خود کسب کنم.

راه‌های ایجاد یک جریان درآمدی جدید

در این مقاله قصد داریم 2 روش ایجاد جریان درآمدی جدید را بررسی کنیم و به روش‌های دیگر در شماره‌های بعدی بپردازیم.

بازاریابی و فروش

چند وقت پیش در یکی از سایت‌های خبری، یک خبر یا عنوان زیر درج شده بود:

مسافربرهای شخصی گوی سبقت را ربودند/ تاکسی‌داران عطای مسافرکشی را به بهای آن بخشیدند!

در قشر متوسط و ضعیف جامعه ما مسافرکشی جایگاه خوبی به‌عنوان شغل دوم یا شغل پاره وقت پیدا کرده است. این موضوع علاوه‌بر مشکلات ترافیک و افزایش مصرف سوخت که برای جامعه به دنبال دارد، در کار افرادی که شغل اصلی آن‌ها، مسافرکشی است نیز ایجاد اختلال می‌کند. همچنین برای خود فرد نیز با هزینه‌های بالای استهلاک و سوخت، سود چندانی ندارد؛ اما جایگزین مناسبی که می‌توان برای این کار درنظر گرفت، بازاریابی و فروش است. متاسفانه در فرهنگ ما دیدگاه صحیحی نسبت به فروش و بازاریابی وجود ندارد؛ درحالی‌که فروش، درآمد به‌مراتب بیشتر و ریسک و زحمت کمتری دارد. شما با انتخاب محصول شرکتی که خود مصرف‌کننده آن هستید و نیز از کیفیت آن احساس رضایت می‌کنید، می‌توانید بازاریابی و فروش را آغاز کنید؛ البته در اینجا نکته مهم انتخاب محصولی است که خود شما قلبا از آن راضی هستید؛ زیرا زیگ‌زیگلار مدرس بزرگ فروش می‌گوید: «فروش اساسا چیزی جز انتقال احساس نیست.»

 • اگر به فکر ایجاد کسب‌وکاری در آینده هستید، بهتر است با فعالیت در حوزه فروش، هرچه زودتر در این امر به‌صورت عملی آموزش ببینید. اگر شما در کسب‌وکار خود بهترین محصول را هم تولید کنید، اما نتوانید آن را به دیگران معرفی کنید، محکوم به ورشکستگی هستید؛ پس بهتر است، هرچه زودتر مهارت خود در این کار را بالا ببرید تا در کسب‌وکار آینده خود به مشکل برنخورید.
 • مزیت دیگر فروش این است که درآمد حاصل از آن، از درآمدهایی است که خیلی خوب به‌همراه تورم رشد می‌کند. دلیل آن نیز واضح است. اگر تابه‌حال محصولی می‌فروخته‌اید که قیمت آن 1000 تومان بوده و پورسانت فروش آن 5درصد، درآمد شما از فروش آن محصول 50تومان می‌شد. حال اگر به دلیل تورم قیمت آن محصول 2000 تومان شده است، 5% حاصل از فروش آن محصول برابر 100 تومان می‌گردد و درنتیجه شما از فروش آن محصول 100تومان درآمد کسب می‌کنید.

یک نمونه از فعالیت‌هایی که می‌توان در حوزه فروش نام برد، بیمه است. فروش بیمه یک کار خیلی خوب و خداپسندانه است و درعین‌حال سودی که نصیب شما می‌کند، بسیار جذاب است. نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه به افرادی که در این زمینه خواهان فعالیت هستند، آموزش می‌دهند و آن‌ها را برای این امر آماده می‌کنند. تنها کافی است در انتخاب صحیح نمایندگی یا کارگزاری بیمه موردنظر دقت کنید.

بیشتر بخوانید: 5 دام ذهنی که شما را از مسیر موفقیت دور میکند

 

کسب‌وکار اینترنتی

اخیرا وزیر ارتباطات در آماری اعلام کرده است، حدود 8میلیون نفر در داخل کشور از اینترنت استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که این آمار در سال گذشته حدود 3میلیون نفر بوده است. استفاده از اینترنت در کشور ما به‌سرعت درحال ‌رشد است و همچنین اعتماد مردم به خرید ازطریق اینترنت خیلی بیشتر ازقبل شده ‌است. از طرف دیگر رقابت در دنیای تجارت الکترونیک و کسب‌وکار اینترنتی در کشور ما ضعیف بوده و به‌اصطلاح دست در آن زیاد نشده ‌است. این یکی از بهترین فرصت‌های ایجاد یک جریان درآمدی جدید بر اساس کار پاره وقت برای علاقه‌مندان به اینترنت است. کسب درآمد از اینترنت مزایای زیادی دارد که در این قسمت به چند مورد از این مزایا اشاره می‌کنیم:

 • شروع کسب‌وکار اینترنتی مدرک تحصیلی خاص، محدودیت سنی و سرمایه کلانی نمی‌خواهد. تنها، اشتیاق و صبر و حوصله نیاز دارد.
 • بازار مشتریان وسیع: 8میلیون نفر جمعیت، بازار بسیار وسیعی است. اگر بتوان از این جمعیت به بهترین نحو استفاده کرد، درآمدهایی بیشتر از تجارت سنتی به دست خواهد آمد.
 • عدم‌محدودیت به یک مکان خاص: شما برای پیش‌بردن کار خود محدود به یک مکان خاص نیستید و در هرجای دنیا می‌توانید کسب‌وکار خود را پیش ببرید.

روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از این طریق وجود دارد که شما می‌توانید طبق شرایط خود، یکی یا ترکیبی از آن‌ها را انتخاب کنید. این روش‌ها عبارتند از:

 1. کسب درآمد از تخصصتان: اگر درزمینه‌ای تخصص دارید و عده‌ای حاضرند در ازای یادگیری تخصص شما پول پرداخت کنند، اینترنت می‌تواند بستر خوبی برای فروش محصولات آموزشی و ارائه مشاوره درزمینه‌ تخصصتان باشد؛ یعنی می‌توانید محصولات آموزشی خود را، کتاب، دی.‌وی‌.دی، فایل صوتی و …، ازطریق اینترنت بفروشید.
 2. همکاری با شرکت‌های تبلیغات کلیکی: برای بهره‌مندی از این جریان درآمدی باید وب‌سایتی داشته‌ باشید که افراد روزانه از آن بازدید کنند. در این شرایط با گرفتن تبلیغ بنری از شرکت‌های تبلیغات کلیکی می‌توانید کسب درآمد کنید. بدین ترتیب در ازای هر کلیکی که برروی بنر سایت شما می‌شود، مبلغی را دریافت خواهید کرد.
 3. ایجاد یک فروشگاه اینترنتی و فروش محصولات در داخل یا خارج از کشور: همان‌طور که به سبک سنتی می‌توان یک مغازه داشت و محصولاتی را فروخت، در دنیای اینترنت هم این امکان وجود دارد؛ البته مزیت این نوع فروشگاه این است که نیازی نیست همیشه در وب‌سایت خود حضور داشته باشید؛ بلکه سایت شما 24ساعت شبانه‌روز به‌صورت خودکار برایتان کسب درآمد می‌کند.
 4. فروش محصول شرکت‌های دیگر در سایت خود: یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد از اینترنت، تبلیغ محصولات سایت‌ها و شرکت‌های دیگر در سایتتان است تا از فروش آن‌ها پورسانت دریافت کنید.

2 دیدگاه در “جادوی كار پاره‌وقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code