توکوفوبیا: ترس از زایمان و بارداری

توکوفوبیا: ترس از زایمان و بارداری

توکوفوبیا ترس بارداری و زایمان است. زناني که اين ترس را دارند، ترس پاتولوژيکي از تولد دارند و اغلب از حامله شدن و يا تولد به طور کامل جلوگيري مي‌کنند. این ترس باعث می‌شود که زنان از بارداری جلوگیری کنند، حتی اگر آنها بخواهند برای تولد فرزندشان، سزارین را انتخاب کنند و از زایمان طبیعی اجتناب کنند. توکوفوبیا اغلب در زنانی ایجاد می‌شود که هنوز کودکی به دنیا نیاورده‌اند، اما ممکن است در زنان حامله و پیش از تولد نیز ایجاد شود.

 

حاملگی و زایمان از اتفاقات مهم زندگی بسیاری از زنان است. در حالی که می‌تواند زمان خوشبختی باشد، در عین حال می‌تواند منبع اضطراب و نگرانی باشد. زنان اغلب در مورد درد طبیعی زایمان و احتمال وقوع اشتباه نگران هستند. اینها نگرانی‌هایی طبیعی است که تقریبا در تمام زنان باردار تا حدودی تجربه می‌شوند.

اضطراب‌های طبیعی که در دوران بارداری ایجاد می شوند، اغلب با استفاده از کمک‌های پزشکی، آموزش، حمایت اجتماعی و استراتژی‌های روان‌درمانی کاهش می‌یابند. با این حال گاهی اوقات این ترس می‌تواند پاتولوژیک و بسیار شدید باشد، به طوری که زنان از بارداری یا به دنیا آوردن نوزاد خودداری می‌کنند.

 

 

 

علائم

توکوفوبیا یک نوع اختلال اضطرابی است که در آن افراد احساس ترس و وحشت نسبت به یک جسم یا وضعیت خاص دارند. علائم توکو فوبی ممکن است شامل اختلالات خواب، حملات هراس، کابوس و رفتارهای اجتناب ناپذیر باشد.

سایر علائم ممکن است عبارتند از:

 

احساس هراس از فکر بارداری و تولد

اضطراب و افسردگی

ترس شدید از نقص‌های زایمان، تولد نوزاد، یا مرگ مادران

اصرار بر سزارین برای تولد فرزند

 

 

زنان ممکن است گاهی به خاطر این ترس از بارداری اجتناب کنند. حتی کسانی که باردار هستند هم ممکن است در دوران بارداری به این ترس مبتلا شوند.

مردان هم می‌توانند به توکوفوبیا دچار شوند. محققان دریافتند که مردان مبتلا به توکوفوبی معمولا ترس جدی نسبت به سلامت و ایمنی شریک و فرزند خود دارند.

این ترس به نگرانی در مورد کار و زایمان، درمان‌های پزشکی، تصمیم گیری، امور مالی و توانایی‌های والدین مربوط می‌شود.

 

علل

توکوفوبیا می‌تواند به علل متعددی ایجاد شود. برخی از عوامل ممکن است به توسعه آن کمک کنند، می‌تواند شامل ترس از ناشناخته‌ها، از دست دادن کنترل و حفظ حریم خصوصی، سوء استفاده جنسی در گذشته، ترس از درد، ترس برای زندگی نوزاد و یا عدم اعتماد به پزشکان ایجاد شود .

عدم اطمینان در مورد فرآیند زایمان نیز ممکن است در شکل گرفتن این ترس رخ دهد، همچنین ممکن است ترس از عوارض مربوط به تولد مانند پره اکلامپسی و مرگ باشد. علاوه بر این، اگر یک زن حمایت اجتماعی ضعیف داشته باشد، می تواند باعث ترس از زایمان شود.

 

 

دو نوع مختلف توکو فوبیایی وجود دارد:

توکسو فوبیای اولیه:

این نوع از توکوفوبیا ممکن است در دوران نوجوانی شروع شود، اگرچه می تواند در دوران بارداری نیز رخ دهد. همچنین ممکن است در دختران و زنانی دیده شود که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. آزمایش‌های پزشکی در دوران بارداری و زایمان نیز ممکن است باعث بروز آسیب‌های اولیه شود.

توکو فوبیایی ثانویه:

این نوع از فوبیا اغلب می‌تواند در زنان با تجربه زایمان طبیعی، زنان با زایمان غیر تهاجمی، و همچنین زنان مبتلا به سقط جنین، یا زنانی با تجربه دوره درمان‌های باروری شکست خورده باشد.

 

محققان برای پیشگیری از ابتلا به توکوفوبیا پیشنهادهایی مطرح کرده‌اند. برخی از این موارد عبارتند از شنیدن تجربیات زایمان از سایر زنان، برطرف کردن ترس و اضطراب با مراجعه به روانپزشک.

کاملا طبیعی است که ترس و نگرانی در مورد بارداری و زایمان داشته باشیم. داشتن درجه‌ای از ترس واقعا می‌تواند در برخی موارد مفید باشد، زیرا باعث می شود زنان به دنبال مراقبت و مشاوره مادرانه برای مقابله با این نگرانی‌ها باشند.

داشتن درجه‌ای از ترس واقعا عادی است و گاهی تا حدود ۸۰ درصد زنان باردار نسبت به زایمان و تولد یک فرزند احساس اضطراب می‌کنند و نگران چیزهایی مانند درد، سلامتی و ایمنی در هنگام تولد هستند. در حالی که این نگرانی‌ها عادی است، اکثر زنان قادر به کنار آمدن با این نگرانی‌ها هستند، یادگیری بیشتر در مورد روند کار و زایمان، صحبت کردن با دیگر زنان و مشاوره با ارائه دهندگان مراقبت‌های حمایتی از مواردی است که زنان باید به آن توجه کنند.

با این حال، در برخی موارد، این ترس می‌تواند چنان شدید و ناتوان‌کننده باشد که به عنوان توکو فوبیا تشخیص داده شود. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که میزان شیوع آن در زنان می‌تواند حدود ۲ تا ۱۵ درصد باشد، اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ۲۰ تا ۲۵ درصد از زنان ممکن است علائم شدید و ناتوان‌کننده ترس‌های مربوط به زایمان را تجربه کنند.

 

تحقیقات بیشتر

در مطالعه دیگری، محققان تخمین زده‌اند که فقط حدود ۰٫۰۳۲ درصد از زنان دارای توکو فوبی هستند. آنها خاطرنشان می‌سازند که تمایز مهم بین ترس از زایمان و توکو فوبی وجود دارد، هر چند که اغلب این دو با هم مخلوط می‌شوند. ترس از زایمان شامل پیوستگی احساسات ترس و افکار مربوط به زایمان می‌شود.

سطح طبیعی این ترس نسبتا کم است، در حالی که سطح شدید می‌تواند بر عملکرد روزانه زن اثر بگذارد.

تفاوت در برآوردهای میزان شیوع توکو فوبی ممکن است بر اساس این که شرایط توسط محققان تعریف شده است متفاوت باشد. زنان با سطحی نسبتا متوسط ​​ترس ممکن است در زنان دارای اضطراب شدید قرار گیرند و بعضی از زنان ممکن است اشتباه تشخیص داده شوند.

 

توکوفوبیا در مقابل PTSD

تخمین زده می‌شود ۳ درصد از زنان پس از زایمان اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را نشان دهند. این میزان در میان زنان در گروه‌های پرخطر افزایش می یابد. علائم PTSD پس از زایمان می‌تواند به شکل کابوس در مورد این رویداد نمود داشته باشد.

وقتی که آنها در معرض علائم PTSD هستند، زنان گاهی اوقات با توکوفوبیای ثانویه پس از زایمان تروماتیک تشخیص داده می‌شوند. همچنین برای PTSD پس از زایمان یا توکو فوبیا اطلاق عنوان افسردگی پس از زایمان غلط است.

جداسازی بین این تشخیص‌ها برای تأمین درمان مناسب و موثر مهم است و روانشناسان باید بین این موارد تفکیک قائل شوند.

 

 

درمان

مهم است که زنان مبتلا به توکو فوبیا درمان شوند تا اطمینان حاصل شود که مادر و کودک سالم هستند. این مرحله درمان می‌تواند شامل دریافت کمک از متخصص زنان و زایمان در هماهنگی با یک روانشناس یا روانپزشک صورت بگیرد. یک متخصص بهداشت روانی می‌تواند به برخی از دلایل اساسی این که در ابتدا باعث ایجاد اختلال شده‌اند دسترسی پیدا کند، از جمله افسردگی یا شرایط اضطراب که پیش از ایجاد فوبیا می‌توان از آنها پیشگیری کرد.

ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مادران می‌توانند اطمینان، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی مناسب را به زنان ارائه دهند تا زنان احساس ترس و وحشت در روند تولد را نداشته باشند.

 

 

حمایت کردن

پیدا کردن منابع حمایت اجتماعی مهم است. برای بسیاری، به سادگی می‌دانیم که افرادی وجود دارند که برای کمک به آنها می‌توانند آرامش بخش باشند.

مطالعات نشان داده‌اند که حمایت از زنان باردار با ترس شدید از بارداری و زایمان می‌تواند یک راهبرد موثر برای کاهش علائم باشد.

چنین حمایت‌هایی می‌تواند احساس خودباوری زنان را تقویت کند.

پشتیبانی موثر می‌تواند فرد به فرد یا از طریق گروه‌های پشتیبانی رخ دهد. چنین حمایت‌هایی اغلب توسط افرادی که قبلا در جریان این موضوع هستند، از قبیل اعضای خانواده یا دوستانشان، ارائه می‌شود، اما همچنین می‌توانند از متخصص زنان و زایمان، ماماها، روانشناسان و مشاوران نیز استفاده کنند.

شنیدن تجربه تولد مثبت نیز عامل کاهش ترس از زایمان است. یک مطالعه نشان داد زنانی که احساس می‌کردند قادر کنترل بدنشان هستند و در مورد پیشرفت کار آگاه بودند، به احتمال زیاد به کاهش یا حذف علائم ترس دست خواهند یافت.

بسیاری از زنان به دنبال دریافت راهنمایی و حمایت از زنان دیگری هستند که قبلا زایمان را تجربه کرده‌اند. تحقیقات نشان داده است که حمایت از زنان با ترس شدید تولد موجب کاهش ۵۰ درصدی سزارین شده است. این همراهی و مشاوره گرفتن از کسانی که قبلا زایمان را تجربه کرده‌اند می‌تواند در پذیرش زایمان طبیعی موثر باشد.

درمان شناختی

درمان شناختی رفتاری و روان درمانی نیز می‌تواند در درمان توکسو فوبیا موثر باشد.

یک مطالعه به بررسی اثربخشی درمان‌های شناختی رفتاری درمانی مبتنی بر اینترنت در مقایسه با مراقبت‌های استاندارد پرداخت. در حالی که محققان دریافتند که هر دو روش منجر به کاهش ترس، افراد گروه CBT کاهش علائم در یک سال بعد از زایمان را نشان دادند. با این حال، فقط تعداد کمی از زنان، مدل‌های درمان CBT را تکمیل کردند، که محققان پیشنهاد کردند که امکان پذیری و پذیرش این روش درمان را نشان می‌دهد.

 

درمان دارویی

داروها همچنین ممکن است به تنهایی یا به همراه سایر روش‌های درمان برای درمان افسردگی، اضطراب یا سایر اختلالات روانپزشکی مورد استفاده قرار گیرند.

درمان توکو فوبی یک رویکرد چند رشته‌ای را به وجود می آورد که شامل حمایت روانشناختی و مامایی می‌شود.

داشتن برنامه تولد که نگرانی‌های زن را تشخیص می‌دهد می‌تواند مفید باشد.

 

 

 

مراحل درمان

اگر احساس می‌کنید ترس از زایمان و حاملگی ممکن است بر زندگی شما تأثیر بگذارد، گام‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای دریافت کمک مورد نیاز خود داشته باشید.

احساسات خود را با پزشک یا ماما مطرح کنید. برخی اضطراب‌ها طبیعی هستند و ممکن است این افراد بتوانند اطمینان و کمک بیشتری را ارائه دهند.

شروع طراحی یک برنامه تولد را آغاز کنید. در مورد خواسته‌ها و نیازهای خود، از جمله گزینه‌های خود برای مدیریت درد و زایمان، با پزشک خود صحبت کنید. داشتن یک طرح می‌تواند به شما کمک کند که قدرت بیشتری داشته باشید و روی ترس‌ها و اضطراب‌های خود تمرکز بیشتری داشته باشید.

 

با افرادی که به آنها اعتماد دارید صحبت کنید. دانستن اینکه افرادی که ترس شما را می‌فهمند و وجود دارند، می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند.

اجتناب از شنیدن “داستان‌های ترسناک” در مورد زایمان. شنیدن چنین داستان‌هایی می‌تواند توکو فوبیای تان را تشدید کند. در عوض، به دنبال اطلاعات پزشکی خوب و تمرکز بر تجربه مثبت زایمان دیگر افراد داشته باشید.

یک کلاس پشتیبانی پیش از تولد را بیابید. یادگیری در مورد آنچه که در طول زایمان اتفاق می‌افتد و آنچه که می‌توانید برای مدیریت درد زایمان انجام دهید، می‌تواند به شما کمک کند که به عنوان رویکرد تولدتان بیشتر توانایی داشته باشید.

با یک متخصص بهداشت روانی صحبت کنید. اگر ترس شما در زندگی شما دخالت داشته باشد، از پزشک خود بپرسید تا شما را به یک روانپزشک، روانشناس، مشاور یا هر تخصص دیگر از ارائه دهندگان خدمات بهداشت روانی راهنمایی کند که می‌تواند مشاوره و کمک بیشتری ارائه دهد.

 

یک کلمه از موفقیت

در حالی که توکو فوبیا یک مسئله نادر است، در عین حال می‌تواند تاثیر مهمی روی زندگی و عملکرد زنان داشته باشد. افرادی که ترس شدید از زایمان دارند ممکن است حامله شوند و تجربه شیرین تولد یک کودک را داشته باشند. حمایت و درمان مناسب می‌تواند به ترس‌هایی که زنان در دوران بارداری و زایمان به آن می‌اندیشند، بپردازند و امکان مدیریت علائم و داشتن حاملگی سالم و تجربه تولد مثبت داشته باشند. در صورتی که نگران هستید که ممکن است علائمی از توکسو فوبی دارید، با پزشک خود صحبت کنید و سعی کنید بر ترس خود غلبه کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مهدیه نیک نژاد
  10:03 2019/07/31

  با سلام و احترام
  من دکتر نیک نژاد متخصص کودکان هستم، و با توجه به اینکه والدین با بسیاری از موضوعات مربوط به کودکان آشنا نیستند و متاسفانه این عدم آشنایی به ضرر کودکشان تمام میشه، یکی از دغدغه های من اطلاع رسانی به والدین هست و آموزش مساءل بهداشتی مربوط به کودکان، با توجه به اینکه مجله شما یکی از پر مخاطب ترین مجله هاست و به تصور من تعداد زیادی از مخاطبانتون هم مادر ها هستند، به نظرم رسید که میتونم با کمک مجله شما مساءلی رو که دغدغه دارم در مورد کودکان، آموزش بدم، حالا یا در قالب مقاله یا پرسش و پاسخ. خوشحال و سپاسگزار میشم اگر مجله شما به من برای آموزش به والدین کمک کنه..

  • movafaghiat
   10:24 2019/07/31

   با سلام و احترام ، در اسرع وقت از طرف تحریریه مجله با شما تماس گرفته خواهد شد.