زندگی

تنفر از دیگران چگونه شکل می‌گیرد و راه کنترل آن چیست؟

تنفر از دیگران

 

تنفر از دیگران یک احساس شدید قوی است. این سم ذهنی می‌تواند روح شما را آلوده کند، روح شما را مسموم کند و به تمام روابطی که شما با اطرافیان خود دارید، نفوذ کند.

سم همیشه چیزی نیست که می‌خورید یا می‌نوشید ممکن است یک احساس باشد و نفرت از دیگران یکی از این احساسات سم گونه است که شما آن را در درون خود می‌خورد و باعث ویرانی‌های ذهنی می‌شود.

نفرت چیست؟

تنفر از دیگران یک احساس شدید قوی است. این سم ذهنی می‌تواند روح شما را آلوده کند، روح شما را مسموم کند و به تمام روابطی که شما با اطرافیان خود دارید، نفوذ کند.

سم همیشه چیزی نیست که می‌خورید یا می‌نوشید ممکن است یک احساس باشد. و تنفر از دیگران یکی ازاین احساسات سم گونه است که شما آن را در درون خود می‌خورد و باعث ویرانی‌های ذهنی می‌شود.

نفرت یک احساس نسبتاً پایدار بیزاری شدید نسبت به شخص، نهاد یا گروه دیگری است. نفرت از احساسات کوتاه مدت مانند خشم و انزجار متمایز است.

در حالی که برخی از اشکال خصومت ممکن است فقط مختصر و ملایم بروز کند، نفرت نوعی خصومت فعال و مداوم است که غالباً از انرژی عاطفی قابل توجهی استفاده می‌کند.

وقتی کسی نسبت به شخص دیگری احساس نفرت می‌کند، غالباً بیشتر وقت خود را صرف رفع خشم، تحقیر یا بیزاری و انتقام از شخص مقابل می‌کند.

هرکسی که خود را گرفتار این احساس کرده است می‌داند که چقدر می‌تواند آسیب زننده و ذهن ساز باشد. حتی خود کلمه نیز بار منفی و حامل قدرت است، به خصوص اگر از طرف یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا یک کودک بیان شود.

در حالی که می‌توان نفرت را تقریباً به هر چیزی (حیوانات، غذاها، مشاغل، فیلم‌ها) معطوف کرد اما مخرب‌ترین نوع آن تنفر از دیگران است. اگر دچار این احساس شده‌‌اید، سعی کنید که این احساس منفی را قبل از اینکه مسئله ساز و بسیار خطرناک‌تر شود، برطرف کنید.

تنفر از دیگران، اگر کنترل نشود، روح شما را تخلیه می‌کند، روح شما را لکه دار می‌کند و روزهای شما را تاریک می‌کند.

انتقام غالباً بخشی از نفرت است، زیرا ایده انتقام این است که بخواهید به همان اندازه که توسط فرد صدمه دیده‌‌اید، به شخص / گروه آسیب برسانید. در زندگی روزمره، کلمه نفرت به صورت معمول استفاده می‌شود (به عنوان مثال، من از معلم خود متنفرم زیرا او به من نمره بدی داد).

قدرت تخریب تنفر از دیگران

تنفر از دیگران ظاهری هم خطرناک و هم زشت دارد. این احساس می‌تواند انگیزه‌‌ای برای جرم خشن و رفتارهای آسیب رساننده باشد. همه افراد نفرت‌ها را سرزنش می‌کنند، و این امر خصوصاً در مورد نفرتی که به ظاهر روا داشته می‌شود صدق می‌کند.

وقتی فرد احساس می‌کند توسط شخصی به طور جدی مورد ظلم قرار گرفته یا قربانی شده است، نارضایتی و عصبانیت او بذرهای احتمالی تنفر از دیگران را به همراه دارد.

این نقل قول از سیذارتا بودا تصدیقی بر این ادعا است: نگه داشتن عصبانیت مانند گرفتن زغال داغ به قصد پرتاب آن به سوی شخص دیگری است ولی درعوض تو کسی هستی که سوخته خواهی شد.

این نقل قول بسیار عالی است زیرا نشان می‌دهد که پادزهر نفرت قطعاً در اختیار خود فرد است. دستی که سیلی می‌زند توانایی تبدیل شدن به دستی را دارد که به راحتی ببخشد. همه چیز بستگی به نحوه استفاده و کنترل احساسات فرد دارد.

در حکایتی دیگر در میان، بومیان آمریکایی نیز آمده است: یک پدربزرگ که با نوه جوان خود صحبت می‌کند به پسرش می‌گوید که دو گرگ درون خود دارد وهمواره با یکدیگر درگیر می‌شوند.

اولین گرگ صلح، عشق و مهربانی است. دیگری گرگ ترس، طمع و نفرت است. جوان می‌پرسد پدر بزرگ کدام گرگ برنده خواهد شد؟ پدر بزرگ پاسخ می‌دهد هر کدام را که بیشتر تغذیه کنید.

هرچه بیشتر نفرت خود را حفظ کنید، به احتمال زیاد داغی ذغال شما را بیشتر می‌سوزاند. و هرچه بیشتر به آن غذا دهید، قوی‌تر می‌شود. با این وجود می‌توانید احساساتی را که منجر به تنفر از دیگران می‌شوند را کنترل کنید.

 

غلبه بر احساس تنفر از دیگران

راه‌هایی برای جلوگیری از نفرت

روش‌های زیادی برای کنترل تنفر از دیگران وجود دارد که در اینجا توصیه می‌کنیم که پنج گام زیر را برای جلوگیری از انتشار نفرت خود در نظر بگیرید:

۱. وقتی شروع به احساس افکار نفرت انگیز کردید، متوقف شوید، نفس عمیق بکشید، آن را خیلی آرام بیرون دهید و این روند را برای چهار یا پنج تکرار تکرار کنید.

۲. آگاهانه افکار نفرت انگیز غیر منطقی خود را به چالش بکشید.

۳. افکار غیر منطقی منفور را با افکار منطقی آرام‌تری جایگزین کنید.

۴- اگر احساسات شما متوجه شخص دیگری است، ارتباط خود را با این شخص محدود کنید.

۵. برای تمرکز مجدد ذهن خود از «استراتژی حواس پرتی» استفاده کنید – فیلم تماشا کنید، پیاده روی کنید، کتاب بخوانید، ورزش کنید.

تنفر از دیگران و جبران عدم موفقیت

همه کسانی که دچار احساس تنفر از دیگران هستند، اغلب در زندگی کم کاری می‌کنند. این امر منجر به یک عقده حقارت و ناامیدی ریشه دار می‌شود. در نتیجه آنها باید کسی را مقصر آن بدانند، که این فرد نیز مورد کینه و نفرت قرار می‌گیرد.

با این حال، این افراد در تلاش هستند تا کاری برای نجات عزت نفس پایین خود انجام دهند. آنها سعی می‌کنند با چسبیدن به چیزی، که از نظر آنها، کاملاً قابل درک است، مانند یک حزب سیاسی یا برخی از افراد خوب، آن را جبران کنند.

دقیقاً به همین دلیل، متعصب‌ترین طرفداران احزاب سیاسی در هر جای دنیا ملی گرا هستند، که عموماً در میان آنها به وفور افرادی یافت می‌شوند که در سطح فردی نتوانسته‌‌اند زندگی خوبی داشته باشند.

اولین پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همانطور که نیویورک تایمز تحلیل کرد، بیشتر مبتنی بر سفیدپوستان کم درآمد و بدون مدرک دانشگاهی بود. ترامپ بشدت به مهاجران و مسلمانان غیر آمریکایی حمله کرد و بنابراین خواسته خیلی از مردمی که ناکامی خود را به دیگران مرتبط می‌دانستند را مطرح کرد.

چرا مردم از همدیگر نفرت پیدا می‌کنند؟

تنفر از دیگران بخشی از دامنه احساسات انسان است. برخی از محققان معتقدند که همه افراد توانایی نفرت دارند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که نفرت واقعی غیر معمول است.

آنچه واضح به نظر می‌رسد این است که نفرت به عنوان احساسی آموخته شده و در غیاب دلسوزی شکوفا می‌شود.

 

علت احساس تنفر از دیگران

به دلایل زیادی تنفر از دیگران یا نفرت شدید احساسی ایجاد می‌شود. ممکن است افراد به دلایل زیر شروع به تنفر از دیگران یا گروه کنند:

به دیگران حسادت داشته باشید یا آنچه را که فرد مقابل دارد بخواهید. آنها ممکن است چیزی را که دیگران در اختیار دارند یا خود از آن محروم هستند را غیرمنصفانه بدانند.

اشخاصی را محقر و کوچک بداند یا اعتقاد داشته باشد که این افراد فرومایه هستند.

نفرت را از والدین، جامعه آنها یا سایر گروههای اجتماعی بیاموزید.

توسط شخص دیگری مورد تحقیر یا بدرفتاری قرار گرفته شوند.

مردم همچنین وقتی احساس ناتوانی می‌کنند بیشتر از دیگران نفرت پیدا می‌کنند. آنها ممکن است به جای اینکه اضطراب و شرم خود را در درون نگه دارند، آن را را به یک هدف خارجی تبدیل می‌کنند.

در برخی موارد، افرادی که نسبت به دیگران یا گروه خاصی زورگویی یا سو استفاده می‌کنند ممکن است به این دلیل این اقدام را انجام می‌دهند که از جانب آنها آسیبی دیده است و به عبارتی دچار نفرت شده است.

تنفر از دیگران و غیرانسانی شدن

مطالعات در مورد تنفر از دیگران نشان می‌دهد که اگر این روند ادامه دار باشد نفرت طولانی مدت ممکن است منجر به میل به انتقام جویی یا اقدام پیشگیرانه علیه تهدید قابل درک شود.

بعضی از مردم دچار احساس تنفر از دیگران هستند اما هرگز به آن عمل نمی‌کنند. ولی بعضی از از افراد از نفرت انرژی می‌گیرند و احساسات خود را با اعمال خشونت آمیز ابراز می‌کنند.

احساسات نفرت که نسبت به یک فرد خاص ایجاد می‌شود ممکن است سرانجام به سمت کل گروهی که فرد به آن تعلق دارد هدایت شود. این می‌تواند منجر به غیرانسانی شدن رفتار افراد یا گروه‌ها شود. غیرانسانی سازی عملی است که فرد را فرومایه، غیرمتمدن یا کمتر از انسان می‌بیند.

تحقیقات غیرانسانی سازی نشان می‌دهد که وقتی افراد دیگران را کمتر از انسان می‌بینند، مراکز همدلی در مغز غیرفعال می‌شوند. به عنوان مثال، افرادی که مرتکب خشونت دسته جمعی، بی‌رحمی و یا جنایت می‌شوند، اغلب این اقدامات را منطقی می‌دانند.

چگونه می‌توان با نفرت مقابله کرد؟

کنار آمدن با تنفر از دیگران ممکن است دشوار باشد، خصوصاً وقتی دلیل مشخصی برای تنفر وجود نداشته باشد. ممکن است تعجب کنید که چگونه شخصی می‌تواند چنین احساسات عمیق و منفی را نسبت به دیگران داشته باشد.

ولی به هر حال باید بدانیم که این امری است که در جامعه و بعضی از افراد وجود دارد ولی باید سعی کنیم که از نفرت پراکنی جلوگیری کنیم تا هم خود و هم دیگران کمتر دچار این پدیده شوم شوند.

به یاد داشته باشید که مردم خواه یا ناخواه اشتباه می‌کنند. شخصی که صدمه می‌بیند همیشه قادر به بخشش شما و دیگران نخواهد بود. با این حال، اگر از این عمل پشیمان هستید، در نظر بگیرید که چگونه از آنچه اتفاق افتاده بیاموزید و رشد کنید تا به دیگران آسیب نرسانید.

اگر کسی از شما متنفر است زیرا از شما احساس ظلم می‌کند، ممکن است بخواهید با او ارتباط برقرار کنید. ممکن است بخواهید درباره احساسات آنها بحث کنید، عذرخواهی کنید یا شرایط را روشن کنید.

این می‌تواند هنگامی که کسی فقط از شما عصبانی است کمک کند، وقتی صحبت از نفرت می‌شود، ممکن است یک بحث آرام و منطقی با شخص مقابل داشته باشید و به کاهش نفرت کمک کند. در این شرایط همراه داشتن یک دوست یا عزیز مورد اعتماد می‌تواند به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code