زندگی

علت احساس تنفر از خود چیست و راه مقابله با آن چیست؟

تنفر از خود

تنفر از خود

تنفر از خود، واقعیت دردناکی است که بسیاری از افراد را در زندگی محدود می‌کند. احساس بی‌لیاقتی و تنفر از خود فرد را به عقب می‌کشاند و زمینه را برای شکست و ناکامی‌ها فراهم می‌کند.

برای متوقف کردن چرخه نفرت از خود و زندگی فارغ از محدودیت‌های تصور شده، باید یاد بگیریم که منتقد درونی خود را به چالش بکشیم.

احساس تنفر از خود را درک کنید و با آن مبارزه نمایید

تنفر از خود، واقعیت دردناکی است که بسیاری از افراد را در زندگی محدود می‌کند. احساس بی‌لیاقتی و تنفر از خود فرد را به عقب می‌کشاند و زمینه را برای شکست و ناکامی‌ها فراهم می‌کند.

این احساسات کاملاً رایج هستند، اما آنها از کجا نشات می‌گیرند؟ این احساسات چگونه بر ما تاثیر می‌گذارند؟ چگونه می‌توانیم از کنار آنها عبور کنیم، تا زندگی عاری از برخورد خشن و انتقاد درونی خود را داشته باشیم؟ در این مقاله سعی شده تا به همه این سوالات به درستی پاسخ داده شود.

احساس تنفر از خود از کجا نشات می‌گیرد؟

روانشناسان، در میان افراد مختلفی که مورد آزمایش قرار دادند، دریافتند که رایج‌ترین تفکر انتقادی نسبت به خود زمانی به وجود می‌آید، که شما مرتب به خود تلقین کنید، که با دیگران فرق دارید.

بیشتر مردم خود را متفاوت می‌بینند، آنها احساس می‌کنند، نسبت به دیگران در سطح پایین‌تری قرار دارند، همین نگرش در بسیاری از موارد باعث می‌شود، تا آنها احساس تنفر از خود داشته باشند، حتی افرادی که در محافل اجتماعی بسیار سازگار و دوست داشتنی به نظر می‌رسند، ممکن است این احساس گسیختگی یا تنفر نیز در آنها وجود داشته باشد.

هر یک از ما یک خود واقعی داریم، که هدف‌مدار و تایید‌کننده زندگی ماست. در طرف دیگر ما، یک ضد خود وجود دارد که انکار کننده ماست و در واقع پارانوئید و مشکوک است. ضد خود در صدای درونی انتقادی بیان می‌شود.

صدای درونی انتقادی مانند مربی است که درباره زندگی ما نظر منفی می‌دهد و در نهایت بر نحوه رفتار و احساس ما در مورد خودمان تاثیر می‌گذارد. همین صدای درونی منفی و احساس تنفر از خود، اهداف ما را تضعیف می‌کند.

تنفر از خود باعث می‌شود، تا مدام با خود فکر کنید، مگر تو کی هستی؟ هرگز موفق نخواهی شد و اینجاست که دستاوردهای خود را زیر پا می‌گذارید، اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود، دیر یا زود آشفته خواهید شد و روابط‌تان خراب می‌شود.

مرتب با خود می‌گویید، او واقعاً شما را دوست ندارد. شما نباید به او اعتماد کنید و به مرور شروع به انتقاد از نزدیکان خود می‌کنید. چرا او فقط به من زنگ زد؟ باید مشکلی پیش آمده باشد.

سرانجام، این صدا می‌تواند آرامش شما را به هم بزند و باعث شود تا شما به روش‌های خود‌ تخریبی عمل کنید. پیامد این خود ‌تخریبی موجب می‌شود تا شما به فکر مجازات و انتقام از خود باشید.

آن قطعه دوم کیک را بخور. هفته سختی را پشت سر گذاشته‌ای، مطمئناَ که لیاقت آن را داری. در نهایت با نظراتی مانند، همیشه بازنده هستید، احساس تنفر از خود را دامن می‌زنید.

اگرچه ممکن است مشاهده خود از طریق لنز بیرونی غیر طبیعی به نظر برسد، اما همه ما این صدای درونی انتقادی را داریم. برای بسیاری، این روند فکری به قدری عادی شده که به سختی متوجه آن می‌شوند.

به جای اینکه این صدا درونی را دشمن مخربی بدانیم، آن را با دیدگاه واقعی خود اشتباه می‌گیریم و آنچه را که درباره خود به ما می‌گوید، باور می‌کنیم.

 

علت تنفر از خود چیست؟

تنفر از خود یک احساس درونی است که هر فردی ممکن است، آن را تجربه کند. متاسفانه این صدای داخلی، انتقادی است و مردم در هر سنی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

فکرهایی از این دست از کجا می‌آیند؟ طبق مطالعات انجام گرفته این افکار از تجربیات منفی اولیه زندگی نشات می‌گیرند. نوع بزرگ شدن و نگرش‌های معطوف به فرد، باعث می‌شود، تا این نوع دیدگاه در او شکل بگیرد.

دیدگاه‌های مضری که توسط والدین یا سایر سرپرستان تأثیرگذار به فرد القا می‌شوند. همانطور که نگرش مثبت والدین ممکن است باعث عزت نفس و اعتماد به نفس فرد شود، نگرش انتقادی نیز می‌تواند برعکس عمل کند.

البته در ایجاد احساس تنفر از خود همیشه والدین مقصر نیستند. با این حال، مهم است که دیگر عوامل تاثیرگذار بر این احساس را درک کنید، زیرا هیچ پدر و مادری، کامل نیست.

والدین وقتی بچه دار می‌شوند، ممکن است با دشواری‌هایی روبرو شوند، که برخی از این مشکلات از گذشته آنها نشات می‌گیرد. بنابراین ممکن است در لحظات استرس نسبت به فرزندان خود واکنش نامناسب یا انتقادی نشان دهند.

علاوه بر این، احساسات انتقادی والدین نسبت به خود اغلب در فرزندانشان نیز دیده می‌شود. به عنوان مثال، اگر پدر و مادری داشته باشیم که غالباً با ما مانند یک مزاحم رفتار کنند، دائماً ما را ساکت کرده و یا حتی فقط در هنگام حضور ما احساس تنش نمایند، ممکن است، در درون ما این احساس به وجود آید، که واقعاَ فردی آزار دهنده هستیم.

این نوع رفتار باعث می‌شود، تا فرد در زندگی آینده خود بیش از حد خجالتی باشد، مدام به خاطر رفتارهای خود عذرخواهی کند، در زندگی حرفه‌ای خود ساکت باشد یا در روابط خود موضعی تسلیم کننده داشته باشد و این امر به مرور احساس تنفر از خود را بیشتر می‌کند و در موارد حاد ممکن است، به خودکشی منجر شود.

می‌توانید برای افزایش اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس این مقاله را هم بخوانید.

این احساس چگونه زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

در بزرگسالی، صدای درونی انتقادی یا همان تنفر از خود از طرق مختلف بر فرد تاثیر می‌گذارد. این احساسات منفی ممکن است با او مثل یک مربی رفتار کند و فرد را مجبور نماید، به توصیه‌های مخرب آن گوش فرا دهد.

وقتی بارها و بارها به خود می‌گوییم، تو فرد بی ارزش هستی، ممکن است دوستانی را انتخاب کنیم، تا با ما طوری رفتار کنند، که این احساس در ما تقویت شود. اگر فردی مرتب بگوید، که ما احمق هستیم، ممکن است، اعتماد به نفس کافی نداشته باشیم و اشتباهاتی انجام دهیم که در غیر این صورت مرتکب نمی‌شدیم.

اگر به ما بگویند که به اندازه کافی جذاب نیستیم، ممکن است در برابر شرکت در رویدادهای مهم زندگی و جستجوی یک رابطه عاشقانه مقاومت کنیم. وقتی به منتقد درونی خود گوش می‌دهیم، در واقع به او قدرت زندگی داده‌ایم.

حتی ممکن است شروع به طرح این افکار انتقادی برای دیگران کنیم. تنفر از خود احساس خطرناکی است که موجب می‌شود، فرد جهان را از طریق فیلتر منفی آن درک کند.

این همان جایی است که افکار پارانویا و مشکوک وارد می‌‌شوند، زیرا ما خود شروع به سوال یا انتقاد از افرادی می‌کنیم، که متفاوت از آنچه صدای درونی ما می‌گوید، هستند.

 

 

به عنوان مثال، ممکن است با تایید یا بازخورد مثبت دست و پنجه نرم کنیم، زیرا این با روش‌هایی که خود را درک می‌کنیم، مغایرت دارد. ممکن است در پذیرش عشق مشکل داشته باشیم، زیرا نمی‌توانیم منتقد درونی خود را به چالش بکشیم.

در حالی که این صدا دردناک است، اما آشناست. این از اوایل کودکی در ما حک شده است و ما اغلب فقط برای شناخت آن تلاش می‌کنیم و به همین دلیل هیچگاه فرصت به چالش کشیدن آن را نمی‌یابیم.

چگونه می‌توان با احساس تنفر از خود مبارزه کرد؟

برای متوقف کردن چرخه نفرت از خود و زندگی فارغ از محدودیت‌های تصور شده، باید یاد بگیریم که منتقد درونی خود را به چالش بکشیم. غلبه بر صدای درونی انتقادی یا احساس تنفر از خود، اولین قدم در فرآیند مبارزه با این احساس منفی است. این فرآیند شامل 4 مرحله زیر است:

  • مرحله اول: با شکستن افکار و نگرش‌های مخربی که نسبت به خود درونی ایجاد کرده‌اید، شروع کنید. صوت درمانی، فرایندی است که می‌تواند برای کمک به افراد در شناسایی صدای درونی انتقادی آنها و به چالش کشیدن احساس تنفر از خود مورد استفاده قرار گیرد. این فرآیند شامل درک منابع این افکار انتقادی و سپس پاسخ دادن به آنها با دیدگاه ترحم آمیز و واقع‌بینانه‌تر نسبت به خود است. مرحله بعدی به چالش کشیدن رفتارهای مخربی است، که صدای انتقادی درونی را به مرحله عمل می‌رسانند.

 

  • مرحله دوم: این مرحله شامل به چالش کشیدن صفات منفی است، که از والدین یا سایر چهره‌های مهم زندگی خود تقلید میکنید. شما باید این صفات منفی را شناسایی کرده و  به چالش بکشد.

 

  • مرحله سوم: این مرحله شامل انصراف از الگوهای دفاعی است که به عنوان سازگاری با دردی که در کودکی تجربه کرده‌اید، در خود شکل داده‌اید. ممکن است، در دوران کودکی این دفاع‌ها را برای محافظت از خود شکل داده باشید، اما این افکار و رفتارها می‌توانند در بزرگسالی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهند و موجب آزار شما شوند. به عنوان مثال، اگر در کودکی مرتب سرزنش می‌شدید، ممکن است در بزرگسالی به دنبال انزوا یا گوشه گیری از جمع باشید. همچنین ممکن است از از ترس اینکه مبادا دیگران شما را سرزنش کنند، از داشتن روابط نزدیک پرهیز کنید یا ترس از ایجاد روابط دوستانه و صمیمی داشته باشید. وقتی سازگاری‌های مخرب گذشته خود را حفظ می‌کنید، از عزت نفس پایین تری رنج خواهید برد.

 

  • مرحله چهارم: این مرحله آخر است که شامل کشف عقاید، ارزش ها و آرمان های خود فرد می‌باشد. چگونه می‌خواهید زندگی خود را ادامه دهید؟ آرزوهای شما برای آینده چیست؟ وقتی از منتقد درونی خود جدا می‌شوید، به مراتب بهتر می‌توانید، شخصیت واقعی خود را بشناسید. ما می‌توانیم اقداماتی را انجام دهیم که منعکس کننده خواسته‌های ما باشند و به زندگی ما معنای منحصر به فردی ببخشند. هنگامی که این هدف را دنبال می‌کنیم تا تبدیل به خود واقعی شویم، ممکن است افزایش اضطراب یا هجوم صداهای درونی انتقادی را تجربه کنیم. با این حال، اگر در به چالش کشیدن این دشمن داخلی پافشاری کنیم، ضعیف‌تر می شود و ما می توانیم بر احساس تنفر از خود غلبه کرده و زندگی راضی کننده‌تری را شروع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code