زندگی

چند قدم کوتاه برای تقویت تفکر مثبت

تفکر مثبت

تفکر مثبت یک نگرش ذهنی و عاطفی انتظار نتایج خوب و مطلوب است و وقتی برنامه‌ها مطابق انتظار پیش نمی‌روند دلسرد نشویم. این به معنای تلاش دوباره و عدم پذیرش شکست است.

این نگرش تمرکز بر موارد خوب و مثبت در هر شرایطی است. با این چارچوب ذهنی، شما شکست را قبول ندارید، و اجازه نمی‌دهید که هیچ چیز منفی بر روحیه و حالت روحی شما تاثیر بگذارد.

تفکر مثبت چیست؟

تفکر مثبت یک نگرش ذهنی و عاطفی انتظار نتایج خوب و مطلوب است و وقتی برنامه‌ها مطابق انتظار پیش نمی‌روند دلسرد نشویم. این به معنای تلاش دوباره و عدم پذیرش شکست است.

این نگرش تمرکز بر موارد خوب و مثبت در هر شرایطی است. با این چارچوب ذهنی، شما شکست را قبول ندارید، و اجازه نمی‌دهید که هیچ چیز منفی بر روحیه و حالت روحی شما تاثیر بگذارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که تفکر مثبت چیزی فراتر از شاد بودن یا نشان دادن نگرشی خوش بینانه است. یک فرد با اندیشه مثبت بیشتر بر روی چیزهای خوب در مردم (نه روی چیزهای بد) تمرکز می‌کند.

تفکر به معنای خوش بینی و نگرش مثبت است. این به معنای حرکت به جلو و تصور یک زندگی بهتر و شادتر است و ممانعت‌ها موانع، مشکلات یا تاخیرها نمی‌تواند در تلاش کردن فرد برای موفقیت خللی ایجاد کند.

نکاتی برای فعال نگه داشتن تفکر مثبت

وقتی تفکر مثبت را فعال نگه می‌دارید، تأثیر آن بر زندگی شما بسیار شگفت آور است. این تفکر می‌تواند استرس را کاهش دهد و هر لحظه ارزش جدید و قابل ستایشی را ایجاد کند. با اندیشه مثبت، می‌توانید خوش بین باشید، حتی وقتی همه اطرافیانتان بدبخت هستند.

در نتیجه، شما شادتر هستید، افسردگی کمتری دارید و از رضایت بیشتری برخوردار هستید. اما ممکن است تحت شرایطی این تفکر کم رنگ یا حتی تبدیل به افکار منفی شود به همین خاطر باید در حفظ این ویژگی تلاش کنیم در همین راستا به چندین روش که می‌تواند شما را در این راه کمک کند اشاره می‌کنیم:

1. کنترل خود را بدست آورید، برای این کار نسبت به خود و همچنین دیگران کمتر انتقاد کنید به عبارتی سعی کنید بیشتر سعی در رفع نقص‌های خود داشته باشید تا اینکه مدام بدون اینکه تلاشی را انجام دهید، خود و دیگران را مورد سیلی از نقد قرار دهید.

به جای اینکه نگرانی‌های خود را به دیگران انتقال دهید، سعی کنید لحظات بهتری را برای خود و دیگران بسازید این کار را می‌توان با انتقال تفکر مثبت به فرد مقابل ایجاد کنید. علاوه بر این باید همواره با خودت مهربان باشید و لیستی از خصوصیات خوب خود را تهیه کنید و آنها را باور داشته باشید.

2. شاکی نباش، با منفی فکر کردن به راحتی از دیگران جدا خواهید شد و از راه حل‌های مثبت برای مشکلات منصرف می‌شوید

3. آرامش داشتن در زندگی را بیاموزید، هر روز برای خود وقت بگذارید، حتی فقط چند دقیقه وقت گذاشتن و یافتن زمان برای استراحت و آرامش مهم است.

4. روحیه خود را تقویت کنید. هر از چند گاهی به خود افتخار کنید. مخصوصاً اگر بر مشکلی غلبه کرده‌‌اید یا به یک موفقیت شخصی رسیده اید.

به خودتان به خاطر انجام یک کار یا وظیفه خوب به تبریک بگویید. این کار را در مورد دوست یا اعضای خانواده نیز انجام دهید. تعریف و تمجید موجه راه بسیار عالی برای تقویت روحیه است.

5. راه‌های کنترل اعصاب و تنش را بیاموزید، وقتی عصبی هستید، شما کنترل خود را از دست می‌دهید و ممکن است رفتاری را داشته باشید که شما را پشیمان و خجالت زده کند. این رفتار در لحظه عصبانیت به خاطر آدرنالین است که از بدن پمپاژ می‌شود.

از این رو شما باید این انرژی را تخلیه کنید پس چرا نباید آن را برای تاثیر خوب استفاده کرد. به عنوان مثال شما می‌توانید از این هیجانات و انرژی در جهت کمک به دیگران یا انجام فعالیت‌های ذهنی، ورزشی و هر کار مثبت دیگری بهره ببرید. زمانی شما این انرژی را تخلیه می‌کنید به راحتی می‌توانید بر اعصاب خود کنترل داشته باشید.

 

رسیدن به تفکر مثبت

6. ابراز وجود را بیاموزید، در مقابل آنچه به آن اعتقاد دارید بایستید و تحت فشار دیگران قرار نگیرید.

7. از افکار خود آگاه باشید، افکار خود را از هر چند وقت یک از نو تنظیم و کنترل کنید. برای تغییر چیزی، چه طرز تفکر شما باشد یا احساسی که در مورد یک موقعیت خاص دارید، این تغییر اغلب با تغییر شکل نحوه مشاهده واقعیت آغاز می‌شود.

مراقبه، تمرین پذیرش و حفظ روابط با دیگران می‌تواند به تغییر تدریجی دیدگاه شما در زندگی کمک کند و در نهایت شما را به یک اندیشمند مثبت گرا تبدیل کند.

تفکر مثبت در مقابل تفکر منفی

نظر شما در مورد تفکر چیست؟ نیمه لیوان شما است یا نیمه خالی را می‌بینید؟ آیا شما یک متفکر مثبت اندیش هستید یا یک متفکر منفی هستید؟ اگر بیشتر اوقات صبح، بیدار می‌شوید و اولین فکر شما این است: امروز یک روز کاملاً وحشتناک خواهد بود، احتمالاً شما یک متفکر منفی نگر محسوب می‌شوید. از طرف دیگر، اگر مرتباً از خواب بیدار می‌شوید و فکر می‌کنید امروز یک روز عالی خواهد بود، شما دارای یک فرد مثبت اندیش خواهید بود.

تفکر منفی به عنوان افکار، کلمات و نگرش‌های دور از ذهن تلقی می‌شود که حالات و رفتارهای غیر مفید و ناخوشایند را ایجاد می‌کند. بیشتر اوقات، این راه شکست، ناامیدی و عدم موفقیت است.

تفکر مثبت به عنوان یک نگرش ذهنی توصیف شده است که در آن انتظار نتایج خوب و مطلوبی دارید. به عبارت دیگر، تفکر مثبت فرآیند ایجاد افکاری است که انرژی را تولید و به واقعیت تبدیل می‌کنند.

ذهن مثبت در هر شرایطی به دنبال خوشبختی، سلامتی و پایان خوش است. به عبارت دیگر هرچه ذهن شما انتظار دارد همان نیز رخ می‌دهد.

تفکر مثبت غالباً به شما در دستیابی به اهداف و حفظ موفقیت کمک می‌کند، که اغلب شادی، انرژی، آرامش درونی و قدرت شما را افزایش می‌دهد. این نه تنها توانایی الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه در شما را دارد، بلکه می‌تواند باعث ایجاد انگیزه و شوق در اطرافیانتان شود.

تفکر مثبت = نگرش مثبت: تغییر از درون اتفاق می‌افتد و به صورت بیرونی منعکس می‌شود. اندیشه مثبت به این معنی نیست که فرد باید مثل کبک سر خود را در برف کند و از ناخوشایند‌هایی که زندگی اغلب به ذهن متبادر می‌شوند، چشم پوشی کند.

در واقع ما باید مقابل مشکلات و اتفاقات دیدگاه مثبتی داشته باشیم و با این دید در جهت حل شدن آنها تلاش کنیم. به زبان ساده، ما به بهترین‌ها امیدواریم و به طور خودکار انتظار بدترین‌ها را نداشته باشیم.

همچنین با ما می‌توانیم کنترل کنیم که چه کسانی هستیم، چه داریم، چه کار می‌کنیم، چگونه فکر می‌کنیم و تا حدی چه چیزی را احساس می‌کنیم. اگرچه همیشه نمی‌توانید آنچه را که در زندگی برای شما اتفاق می‌افتد کنترل کنید، اما آنچه می‌توانید کنترل کنید واکنش شما در برابر هر مانع یا چالشی است که با آن روبرو هستید.

یادگیری مثبت اندیشی ضروری است. تفکر مثبت می‌تواند باعث افزایش خودکارآمدی و کاهش استرس شود. این می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر با امور روزمره زندگی کنار بیایید.

این خوش بینی را وارد زندگی شما می‌کند و اجتناب از تفکر منفی را آسان می‌کند. اگر اساساً مثبت بین باشید، احتمال اینکه روی چیزهای خوب، افکار شاد و نتایج موفقیت آمیز متمرکز باشید وجود دارد.

در غیر این صورت، شما خطر می‌کنید که به چیزهای منفی زندگی بپردازید: چیزهای بد، افکار پریشان کننده، نتایج فاجعه بار، در نهایت احتمال رفتار منفی شما را افزایش می‌دهد، که می‌تواند منجر به مشکلات زیادی شود.

راه‌هایی برای ایجاد تفکر مثبت

در اینجا به بعضی از راه های ایجاد تفکر مثبت در فرد اشاره می کنیم:

1. مراقبه کنید

مراقبه ممکن است بهترین راه برای پاک کردن افکار منفی از زندگی شما و بهبودی عاطفی و معنوی باشد. مراقبه ذهن را جوان می‌کند، مقاومت ما را بیشتر می‌کند و بدن را از مواد شیمیایی مضر که باعث استرس و اضطراب می‌شوند، خلاص می‌کند.

ذهن شما مانند یک دستگاه کنترلی، سیستم پردازش داده یا به عبارتی رایانه است، و مراقبه دکمه تنظیم مجدد است که به شما امکان می‌دهد از برق جدا شوید، خاموش شوید و دوباره آن را ریستارت کنید.

سپس، به راحتی می‌توانید از طریق مراقبه یاد بگیرید که مغز خود را دوباره روشن کرده و به فرکانس‌های مثبت اندیشی تبدیل کنید. اگر به اندازه کافی مراقبه کنید زیان‌های زیادی که از طریق افکار منفی به شما رسیده است، برطرف خواهد شد و تفکر مثبت را جایگزین آنها می کند.

2. شکرگزار باشید

مطالعات بی‌شماری ثابت کرده است که سپاسگزاری باعث شادی و ایجاد تفکر مثبت می‌شود. مغز ما را با دوپامین سرازیر می‌کند، ماده شیمیایی که می‌تواند افکار منفی و احساسات اضطرابی ما را که اغلب در طول روز حمل می‌کنیم از بین ببرد.

قدرشناسی از قانون جذب تبعیت می‌کند. اگر تلاش کنید که قدرشناس باشید، متوجه خواهید شد که چیزهای بیشتری برای شکرگزار بودن به شما تعلق می‌گیرد. یک روش خارق العاده برای تمرین آگاهانه سپاسگزاری، ثبت آنها در یک دفترچه است.

هر شب قبل از خواب، هر آنچه را که در طول روز از آن سپاسگزار بودید، لیست کنید. با گذشت زمان، خواهید دید که لیست‌های شما بسیار طولانی‌تر می‌شوند!

3. استرس کمتری داشته باشید

استرس را به عنوان آتش سوزی و سایر شرایط منفی و ناسالم مانند غم، عصبانیت، بی‌خوابی، افسردگی، اضطراب و اعتیاد را به عنوان دود تصور کنید. اگر شعله‌های آتش را خاموش کنید، دود از بین می‌رود. شعله‌های آتش را تحریک کنید، دود غلیظ می‌شود.

استرس معمولاً تنها دلیل بروز همه چیزهایی منفی است که در زندگی ما به اشتباه رخ می‌دهد. برای نمونه استرس بی‌خوابی، درد عضلانی، خستگی، کاهش انرژی، پریشانی عاطفی و موارد دیگری را ایجاد می‌کند.

در حالی که اگر خیلی سخت کار کنید، سلامت جسمی شما به خطر خواهد افتاد، اگر خیلی کم بخوابید، خسته می‌شوید. و اگر از خانواده یا دوستان خود غافل شوید، احساس تنهایی خواهید کرد.

بنابراین سعی کنید در زندگی کمترین استرس را داشته باشید که برای این کار می‌توانید مقدار زیادی آب بنوشید، وعده‌های غذایی متعادل بخورید، ورزش کنید، مدیتیشن کنید و یک خواب خوب و منظم را روی خودتان اعمال کنید.

وقتی استرس از بدن خارج می‌شود، سلول‌های شما با بازده بیشتری احیا می‌شوند. استرس کمتر به معنای واقعی کلمه به بهبود زندگی و تفکر مثبت شما ختم می‌شود.

برای درمان استرس این مقاله را بخوانید.

یک فکر در مورد “چند قدم کوتاه برای تقویت تفکر مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code